До 80-х років похідники та альпіністи носили переважно класичні шерстяні светри — колючі, важкі, а як намокнуть, то ще й півдня сохнуть будуть. А потім на ринку з’явились флісові кофти — і не те, щоб повністю перевернули світ аутдору, але однозначно зробили мандри значно комфортнішими і приємнішими. Розказуємо, в чому переваги флісу та виробів з нього, і як вибрати ідеальну фліску.

Зміст:

- Що таке фліс, як він з’явився на outdoor-ринку
- Як вибрати фліску: легка, товста чи середньої щільності?
- Особливості крою, розмір і деталі фліски
- Бонус: як правильно доглядати за фліскою

Я

Зверніть увагу. Новачки і досі іноді беруть в похід звичайний светр замість фліски. Щоб не робити цієї та інших помилок, і правильно підготуватись до трекінгу, користуйтесь нашим базовим списком речей для походу.

Що таке фліс, як він з’явився на outdoor-ринку

Фліс (Fleece) — це синтетична тканина, що виготовлена на основі поліестру. Ця тканина, мʼяка, тепла та легка, що робить її дуже популярною серед туристів та інших любителів активного відпочинку.

Офіційно компанія Malden Mills презентувала флісову тканину в 1979-му році. Перший варіант вийшов під назвою Polarfleece, але в 2000-х матеріал і саму компанію перейменували в Polartec — саме під цим іменем вони і стали відомі в усьому світі. А саме слово полартек часто стали вживати як синонім флісу незалежно від того, який бренд його випускає

Які є аналоги флісу Polartec?

Malden Mills зробили ще один суттєвий внесок в світ аутдору — компанія не стала патентувати нову технологію, тому інші виробники змогли без проблем копіювати, покращувати її і пропонувати аудиторії свої варіанти флісової тканини.

Головним конкурентом Polartec в плані якості сьогодні виступає італійська фірма Pontetorto. Свої аналоги також представили Salewa (Polarlite Grid Fleece), Salomon (Advanced Skin Warm), Colmar (Thermotec), Ternua (Storm Fleece Pro) та інші відомі бренди. Однак топовим виробником флісової тканини впевнено залишається американський Polartec.

Порада. Флісових виробів зараз повно і в масмаркеті. Але потрібно розуміти, що аналоги, особливо від «ноунейм-брендів», можуть бути абсолютно різної якості. І навіть якщо новий виріб виглядає досить достойно, в процесі носки вилізуть різні косяки: низькосортні вироби швидко розтягуються, кошлатяться, линяють тощо. Тож радимо купувати лише якісні флісові кофти в спеціалізованому магазині.

Які переваги має фліс порівняно з натуральними тканинами?

  • Співвідношення вага-теплоізоляція: флісові речі легкі, і водночас чудово зберігають тепло.
  • Гідрофобність: фліс погано намокає і швидко сохне, зберігає теплоізолюючі властивості навіть у мокрому стані.
  • Паропроникність: пориста структура добре відводить водяний пар.
  • Комфорт: фліс м'який, еластичний, дуже приємний на дотик, зовсім не колючий і гіпоалергенний.
  • Практичність: синтетичне волокно невибагливе в догляді, йому не страшна атака молі, тканина зносостійка і міцна.
  • Екологічність: виробництво виключає матеріали тваринного походження, для деяких видів флісу використовують вторсировину.
  • Компактність. Одяг з флісу дуже компактний, а отже - його можна легко транспортувати.

У якому одязі використовують фліс?

Перш за все флісова тканина асоціюється з фліскою, і це не дивно, адже флісові кофти давно стали канонічним варіантом середнього шару в аутдор-гардеробі, підібраному по класичній концепції трьох шарів. Про вибір фліски ми поговоримо детально далі. А поки розглянемо, який ще одяг для аутдору виготовляють з флісу.

З моменту винайдення Polartec та його аналоги отримали десятки модифікацій. Різна щільність плетіння, спеціальне просочення, додаткова обробка та інші технологічні фішки дозволили створити фліс для різних виробів та умов експлуатації:

  • Термобілизна, штани (базовий шар). Для цього сегменту використовують тонкий повітропроникний фліс, який добре відводить вологу з тіла, наприклад, Polartec Power Dry, Power Grid, Classic Micro тощо.

  • Туристичні куртки (зовнішній шар з захистом від вітру і вологи). Фліс у цьому разі виступає підкладкою, або входить до складу матеріалів з групи Softshell (детальніше про одяг софтшелл). В цьому сегменті застосовують Polartec Windbloc, Power Shield, NeoShell, Alpha тощо.

  • Аксесуари: шапки, бафи, рукавиці. Найчастіше шиють з Polartec PowerStretch — гладкого з зовнішньої сторони і пухнастого зсередини флісу. Він щільний та мало продувається, на нього менше налипає сніг.

Як вибрати фліску: легка, товста чи середньої щільності?

Категорія «Флісові кофти» об'єднує десятки моделей, які можуть кардинально відрізнятися за своїми характеристиками. Вибираючи фліску, орієнтуйтесь на те, за яких умов будете її носити, і наскільки інтенсивні очікуються навантаження.

В першу чергу нас цікавить, який фліс найтепліший, і для цього беремо до уваги щільність, товщину матеріалу.

Чим щільніша тканина (тобто чим більше ваги припадає на один квадратний метр флісу), тим, відповідно, вона тепліша.

Водночас, важливо розуміти, що чим щільніша тканина, тим вона важча, і тим нижчі показники її паропроникності — фліски з неї добре гріють, але погано виводять зайве тепло і вологу з тіла. Такий варіант не підходить для інтенсивних навантажень. І навпаки, тонкі фліски — легкі, компактні, добре вентилюються, але мають гірші показники теплоізоляції. 

Для класифікації флісів різної щільності компанія Polartec ввела цифрові індекси, які позначають щільність в грамах на квадратний метр. Такі ж індекси часто використовують інші бренди. Згідно з цією класифікацією фліски можна поділити на три основні групи:

Щільність

Особливості, сфера застосування

Легкі:

до 200 г/м²

Тонкі, добре пропускають повітря. Швидко сохнуть, компактні (зручно брати з собою про всяк випадок). Часто еластичні, мають облягаючий крій. Теплоізоляція невисока, не викликає перегрів під час інтенсивних навантажень.

Типовий матеріал: Polartec PowerGrid (125 г/м²) і Polartec Classic Micro (160 г/м²).

Підходять для спідхайкінгу, велотуризму, бігу, скелелазіння, трейлранінгу, гірськолижного спорту, скітуризму та інших активних видів дозвілля. 

В теплі, сухі, безвітряні дні можуть використовуватись без третього шару, а зимою і в міжсезоння — як класичний другий шар під куртку.

Середні:

200-300 г/м²

 

Універсальний варіант, має ідеальне співвідношення ваги, повітропроникності і теплоізоляції.

Типовий, найпопулярніший представник — Polartec Classic 200.

Використовують здебільшого для трекінгу в помірному темпі, в міжсезоння в якості другого шару під куртку. Або як зовнішній шар в сухі маловітряні дні для катання на лижах, борді та інших занять в активному темпі. Влітку така фліска також зігріє на біваку прохолодними вечорами.

Важкі:

300 г/м² і більше

Розраховані на найхолодніші умови в якості третього шару в суху погоду.

Не підходять для активних занять через погану вентиляцію і ризик перегріву. А от для біваку під час зимових походів, відпочинку в кемпінгу, зимової риболовлі, неспішних прогулянок варіант хороший.

Зверніть увагу! Є комбіновані моделі, в яких використовують фліс різної щільності: більш тонкий в місцях інтенсивного потовиділення і товщий на рукавах, плечах, грудях та інших ділянках, які сильніше мерзнуть і продуваються.

Структура матеріалу, «фліси-гібриди»

В класичних флісах щільність плетіння прямо пропорційна рівню теплоізоляції. Однак новітні технології дозволяють потроху відходити від принципу «чим тепліше, тим важче».

Зменшення ваги полотна зі збереженням теплоізоляційних властивостей та інші цікаві апгрейди стали можливі завдяки експериментам зі структурою полотна та довжиною ворсу. Таким чином було розроблено ряд нестандартних флісів, наприклад:

Фліс Polartec Thermal Pro 

Він в два рази тепліший за канонічний Polartec Classic 200, а важить стільки ж. Такий ефект досягається за рахунок рихлого полотна, яке утримує більше повітря. Крім того, пориста структура позитивно впливає на повітропроникність, але, з іншого боку, вироби з Thermal Pro сильно продуваються.

Фліс Polartec Thermal Pro High Loft

Цей вид краще гріє за рахунок подовженого ворсу. Матеріал, крім того, неймовірно приємний тактильно. Особливо добре такі “плюшеві” кофти вписуються в повсякденний аутфіт, тому вони зокрема входять в серію флісок для міста.

Фліс Polartec PowerGrid 

з одного боку гладкий, а з іншого має плетіння квадратами, через що цей матеріал також називають «фліс-вафелька». Така структура забезпечує кращу вентиляцію та відведення вологи, зменшує вагу виробу. Розрахований на використання під час інтенсивних занять.

Детальний огляд цих та інших видів флісу від Polartec

Також випускають «фліски-гібриди». Окрім матеріалів з групи Softshell, про які ми вже згадували вище, є варіанти флісових кофт, доповнених пуховим утеплювачем або з додаванням мериносової шерсті. Такі фліски легкі і водночас теплі, можуть замінити куртку. Однак вони більш вибагливі в догляді і менш зносостійкі.

Особливості крою, розмір і деталі фліски

Як повинна сидіти на тілі фліска, і на які особливості крою, деталі варто звернути увагу? Залежить від  виду та інтенсивності занять та в якості якого шару ви будете її носити.

Почнемо з розміру і посадки. Якщо флісова кофта виконує стандартну роль другого шару, вона має прилягати до тіла, але не досить щільно, щоб було місце для термобілизни. Радимо одразу приміряти її з верхнім одягом, щоб зрозуміти, чи достатньо вам зручно. Анатомічний крій також важливий для занять інтенсивними видами спорту, де одяг має «зливатися» з тілом. А от щільна фліска-куртка для малорухливого дозвілля чи походів в спокійному темпі, напроти, може мати вільний крій.

Переходимо до деталей.

Які варінти блискавки може мати фліска?

  • Кофти з повною блискавкою хороші тим, що їх можна швидко, застібнути/розстібнути чи взагалі зняти, тим самим регулюючи теплообмін і вентиляцію. Особливо зручно це робити з рюкзаком за спиною. Хороший варіант для зовнішнього шару під час активностей з різною інтенсивністю.
  • Фліски з короткою блискавкою теж допомагають випустити зайве тепло в області шиї та грудей. Їх зручно носити як другий шар під час руху в стабільному темпі, коли не доводиться часто знімати/додавати шари одягу. 

Капюшон також може бути різний

  • Фліски з капюшоном вільного крою переважно йдуть як верхній шар, та замінюють/доповнюють шапку. А модель анатомічної форми може замінити підшоломник і завдяки хорошому обляганню краще захистить від холоду.

  • Фліски без капюшону теж мають свої переваги, особливо якщо кофта йде другим шаром — часто капюшон в такому разі взагалі зайвий. Наприклад, горнолижники частіше віддають перевагу повноцінній окремій балаклаві/підшоломнику.

Кишені на флісці: розташування та ергономіка

В кишенях можна гріти руки і зберігати дрібнички, які мають бути під рукою: наприклад, гігієнічку від обвітрених губ або енергетичний батончик для швидкого перекусу. В особливо холодні дні радимо покласти в кишеню портативну грілку для рук.

Зверніть увагу на розташування кишень, особливо якщо на них є блискавки. Їх не повинні перекривати поясні лямки рюкзака чи страхувальна система. З огляду на це, можливо краще взяти фліску з кишенями на грудях.

Манжети на рукавах

Еластичні манжети на рукавах запобігають задуванню вітру та покращують теплоізоляційні властивості фліски. Також деякі моделі мають подовжені манжети з отвором під великий палець. Це допомагає зафіксувати довжину рукавів, не дає їм повзти вверх і зігріває руки, частково замінюючи перчатки.

Флісові кофти можуть мати і інші функціональні деталі. Наприклад, куліски (затяжки) внизу кофти допомагають відрегулювати об'єм та зменшити тепловтрати. А вставки зі щільного матеріалу (нейлону та ін.) в зоні плечей, ліктів (де тканина зношується найшвидше) збільшують термін служби виробу.

Догляд за флісом: як правильно прати та чи можна прасувати?

Рекомендовано:

  • Перед пранням застебніть блискавки та виверніть виріб.
  • Прати вручну або в пральній машині на делікатному режимі за температури 30-40 ºС, віджимати на малих оборотах.
  • Використовуйте засіб для делікатного прання або спеціальний гель для прання аутдор-речей.
  • Сушіть в горизонтальному положенні за кімнатної температури.

Заборонено:

  • Використовувати відбілювачі і пом’якшувачі тканин.
  • Хімчистка.
  • Сильно віджимати, скручувати мокрий виріб.
  • Сушити на батареї, і тим паче біля вогнища.
  • Прасувати фліс не можна і не треба. Потреби в цьому взагалі немає, оскільки фліски майже не мнуться.

Важливо! Фліс може плавитись за температури близько 60 ºС і легко спалахує. Тож обережно ведіть себе поблизу вогнища та не торкайтесь розпечених предметів.

Якісні фліски за умови правильного догляду служать дуже довго — по 5-10 років! Це предмет гардеробу, який, однозначно, має бути у кожного аутдорщика. Тож чекаємо вас в магазинах Shambala — навіть якщо у вас уже є улюблена флісова кофта, ще одна, а то й дві новеньких моделі ніколи не будуть зайвими!