Одноразові та багаторазові грілки для ніг, рук та інших частин тіла — один з найкращих винаходів для зимового аутдору і не тільки. Розказуємо, які бувають сучасні грілки, в чому переваги та особливості кожного з видів. Кому стане в нагоді цей девайс (спойлер — практично всім) і для чого, власне, він неодмінно має у вас бути.

Зміст:

- Для чого потрібні туристичні грілки?
- Де використовують туристичні грілки?
- Які бувають сучасні туристичні грілки?
- Як вибрати грілку: порівняння основних характеристик

Для чого потрібні туристичні грілки?

Відповідь на це питання очевидна: «Щоб зігрітись!». Але ж є теплий одяг, взуття, та й холод можна перетерпіти. Однак основна задача курток, черевиків та іншого вбрання, а також спальника — не гріти, а зберігати тепло, яке виробляється тілом. Та за певних умов «внутрішня пічка» працює недостатньо: тривале нерухоме положення, різка зміна погоди, неправильний підбір екіпіровки, стан виснаження, індивідуальні анатомічні особливості, — все це і не тільки може спровокувати небезпечне для організму зниження температури тіла.

Переохолодження, в свою чергу, спричиняє зниження імунітету і подальші простуди, негативно впливає на моторику ніг та рук (пальці «дубіють»), збільшує ризик обморожень. Без стороннього джерела тепла в таких випадках не обійтись, і компактна сучасна грілка — це найдоступніший і найшвидший спосіб зігрітись або ж (що ще краще) заздалегідь попередити переохолодження.

Зверніть увагу. Грілка - однозначно, мастхев для тих, хто хоче мати “портативну пічку” під рукою. Однак варто також знати інші ефективні способи зігрітися в поході. Зокрема, дізнайтеся про організацію комфортної ночівлі в наметі взимку, правила розведення вогнища та принцип трьох шарів для зимового гардеробу. І, звичайно ж, в холодні дні не забувайте про термос зі смачним гарячим напоєм.

Де використовують туристичні грілки?

Основна сфера застосування — це, звичайно ж, аутдор:

  • Для походів — в першу чергу зимових, але насправді навіть влітку грілки не завадять. Їх можна використовувати на ходу та під час привалів, класти в спальник на ніч. За допомогою грілки не тільки гріються, а й висушують речі, підігрівають обід, гріють на морозі техніку і газовий балон (для чого робити останнє, читайте тут).
  • Для зимових видів спорту — на гірськолижному курорті, але особливо під час скітуру та фрірайду у віддаленій місцевості (що таке скітур, і чому вам варто це спробувати).

  • Для велоспорту, шосейного бігу та трейлранінгу в холодну пору року. На ходу, під час активного руху шанс замерзнути низький, а от на зупинках потрібно чимось зігріватися .
  • Для мисливців та рибалок. Це хобі без тривалих малорухомих засідок не обходиться, тож грілки стануть справжнім спасінням.

Однак грілки потрібні не тільки аутдорщикам:

  • Зараз як ніколи актуальні хімічні грілки для військових — на передовій це одна з найзатребуваніших речей з настанням холодів.
  • В умовах воєнного стану грілки пригодяться і цивільним, адже перечікувати повітряні тривоги часто доводиться в холодних сховищах.

  • Портативний засіб для швидкого зігріву оцінять рятувальники, поліцейські, будівельники, парамедики, далекобійники, комунальники — тобто, всі, чия професійна діяльність пов'язана з регулярним перебуванням на вулиці за будь-яких погодних умов.
  • Власникам собак і просто любителям довгих прогулянок містом теж не завадить мати з собою маленьку грілку в особливо холодні дні. Корисним буде взяти її і на івенти під відкритим небом (концерт, футбол тощо).

До речі, грілка — один з улюблених аксесуарів горпкорщиків (читайте, хто це такі, і чому на вулицях міста стало так багато «похідників»).

  • Навіть вдома грілка точно не завадить. В цьому ми вже впевнились під час блекаутів, коли в умовах відключень опалення та електрики від холоду рятував  лише автономний нагрівальний пристрій. Також грілки виручають в неопалюваних офісах, цехах, на дачі тощо.

*Сподіваємось, цієї зими ці поради все ж не знадобляться, але про всяк випадок нагадаємо, як товари для аутдору допоможуть пережити блекаути.

  • З обережністю, під наглядом лікаря застосовують грілки в медичних цілях: для розслаблення м’язів після фізичних навантажень, поліпшення кровообігу, зняття спазмів та набряків тощо.

Важливо! Не можна прогрівати місця зі свіжими травмами (забоями), обмороженими ділянками та відкритими ранами, використовувати грілки за наявності гострих запальних процесів в організмі, внутрішніх кровотеч, високої температури, новоутворень. Не рекомендовано використовувати вагітним, діабетикам, людям з вадами серцево-судинної, нервової системи та іншими хронічними захворюваннями.

Які бувають сучасні туристичні грілки?

Традиційна, знайома кожному водяна грілка залишилась в минулому — зараз її використовують хіба що в побуті і лікарнях. Саморобні грілки з солі, круп, вишневих кісточок та інші подібні штуки — теж варіант ненадійний, на крайній випадок. На зміну цим «динозаврам» прийшли сучасні туристичні грілки — компактні, зручні, і ефективні! Їх головна перевага — повна або часткова автономність, швидкий нагрів та довгий час роботи. Найпотужніші моделі тримають тепло до 13 годин.

В магазині Shambala представлені всі популярні види грілок: багаторазові електричні і сольові та одноразові хімічні. Давайте розберемося, чим вони відрізняються, та як правильно ними користуватися.

Одноразові хімічні грілки

Представники: BaseCamp (Україна), Thermopad (Німеччина), Thaw (США)

Як працює. Одноразова хімічна грілка — це невеликий мішечок (з щільного, приємного на дотик матеріалу), зміст якого починає нагріватися при контакті з повітрям. Всередині знаходиться суміш залізного порошку, солі, вермикуліту, води і активованого вугілля. Коли вона вступає в реакцію з киснем, починається активне виділення тепла. 

Як користуватися. Відкрийте герметичну упаковку, злегка потрусіть мішечок, почекайте 5 хв і закріпіть грілку в потрібному місці на одязі. Насолоджуйтесь м’яким сухим теплом протягом 7-12 годин.

Особливості користування та заходи безпеки:

  • Асортимент включає варіанти для різних частин тіла: є хімічні грілки для рук, ніг, шиї, тулуба (універсальні та у форматі пояса). Зокрема, хімічні грілки для ніг випускають у формі повноцінної устілки, яка гріє всю стопу, і вкорочені (для зігріву пальців). Для кожного типу підбираються не тільки відповідна форма, а й і індивідуальні пропорції суміші для оптимальної температури нагрівання. Тому користуйтесь виробом строго за призначенням.

  • Хімічні грілки потрібно кріпити не на голе тіло, а на тканину, точніше, між шарами одягу — так вони працюють найбільш ефективно і безпечно. Для зручної фіксації більшість моделей мають клейову основу. Грілки для рук можна покласти в рукавицю або в кишеню.
  • Для достатнього доступу кисню і адекватного нагрівання слідкуйте, щоб виріб не надто тісно прилягав до тіла. Особливо це важливо для грілок-устілок — у тісному взутті вони будуть гріти погано. Також виробники не радять використовувати хімічні грілки під час сну — знову-таки, через ризик надто тісного прилягання.
  • Середня температура нагрівання — приблизно 40-42 °C. Але в рідкісних випадках, через неправильну експлуатацію, можливий перегрів і подальший низькотемпературний опік. В такому разі потрібно охолодити вражене місце і звернутись за меддопомогою.
  • Виріб повністю безпечний, не виділяє токсичних речовин і не викликає подразнень. Однак виробники не рекомендують використовувати хімічні одноразові грілки для дітей до 6-ти років (через можливість перегріву та необережного використання і випадкового вдихання/ковтання змісту пакетика).
  • Слідкуйте за герметичністю упаковки (не зберігайте біля гострих, гарячих предметів тощо), щоб запобігти передчасній активації грілки в результаті випадкового потрапляння повітря. Не залишайте поблизу джерел відкритого вогню.  
  • Намокання грілки небажане, оскільки це порушує хімічну реакцію та негативно впливає на температуру і час нагрівання. 
  • Не використовуйте виріб, якщо закінчився термін придатності.
  • Охололу грілку утилізуйте, як звичайне сміття — вона не шкідлива для навколишнього середовища. Але нагадуємо, що викидати її просто в горах (як і будь-яке інше сміття) не можна — мандруйте відповідально і дотримуйтесь екопринципів туриста.

Багаторазові сольові грілки

Представник: Lifesystems Reusable Hand Warmer (Великобританія)

Як працює. Багаторазова сольова грілка — це невеликий герметичний контейнер-мішечок з щільного поліетилену/силікону, всередині якого знаходиться спеціальний сольовий розчин і пластина-каталізатор. З допомогою останнього запускається хімічна реакція, рідина починає кристалізуватись і виділяти тепло, а сам мішечок стає твердим.

Як користуватися. Зігніть каталізатор (металеву пластину/пружину) і трохи почекайте, поки почнеться реакція. Додатково можна мішечок розім’яти, щоб прискорити нагрівання і надати грілці бажаної форми. Тепло виділяється близько години.

Особливості користування та заходи безпеки:

  • Для повторного використання сольові грілки багаторазові потрібно прокип’ятити 5-10 хвилин, щоб кристали знову перейшли в рідкий стан, і дати повністю охолонути. Не можна нагрівати виріб іншим способом (наприклад в мікрохвильовці)!

  • Кількість циклів повторного використання — приблизно 500 разів.
  • Хімічні грілки багаторазові не бояться води та бруду — це одна з головних переваг цього виду перед хімічними одноразовими наклейками та електронними гаджетами.
  • Сольові мішечки призначені в першу чергу для зігрівання рук, їх зручно носити в карманах, рукавицях, також можна закинути в спальник. Гріти ноги теж допустимо, прикладаючи грілки до ступень в сидячому/лежачому положенні, однак ходити з ними не вийде.

  • Активізувати каталізатор можна випадково, притиснувши  в кармані чи рюкзаку. Також є ризик пошкодження оболонки. Тому транспортувати виріб краще в жорсткому чохлі (пластиковій коробці, судочку). 

Багаторазові електричні грілки

Представники: Lifesystems USB Rechargeable Hand Warmer (Великобританія), Thaw (США).

Як працює. Електрична/акумуляторна грілка — по суті, той же повербанк, доповнений нагрівальними елементами. Це такий же компактний електронний пристрій, який перезаряджається від USB, від нього можна живити інші пристрої і бонусом ви отримуєте повноцінну грілку. 

Як користуватися. Принцип вмикання/вимикання пристрою та перемикання режимів залежить від конкретної моделі, та зазвичай керування відбувається з допомогою звичайної кнопки ON/OFF. Нагрівається буквально за лічені секунди та тримає тепло до 13 годин.

Зверніть увагу. Окрім компактних акумуляторних грілок, в асортименті магазину Shambala є електрична грілка-сидушка Thaw Rechargeable Heated Seat Pad. Це найкомфортніша з усіх сидушок, які ви можете уявити, адже вона не тільки м’яка, зручна і ізолює від холодної поверхні, а ще й додатково гріє. Працює пристрій від зовнішнього акумулятора — можна взяти готовий комплект сидушка+акумулятор Thaw, або ж одну сидушку і під’єднати до неї будь-який інший повербанк.

Особливості користування та заходи безпеки:

  • Акумуляторні грілки випускають в двох основних варіантах: з акумулятором на 5200 і на 10000 mAh. Ємність впливає на вагу, фізичні параметри виробу та час роботи.
  • Зазвичай електрогрілки мають 3-4 температурних режими і можуть нагріватись від 40 до 60 ⁰ C.
  • Пристрій підходить для зігрівання рук, спальника тощо.
  • На одній повній зарядці грілка працює від 3 до 13 годин. Час роботи залежить від обраного режиму, ємності акумулятора, температури повітря тощо.
  • Для зарядки передбачений стандартний вихід USB. А для використання грілки в якості повербанку є вхід Micro USB.

  • Для повної зарядки потрібно близько 4 годин. Користуватися приладом під час заряджання заборонено.
  • Як і будь-яку електротехніку, USB-грілку потрібно берегти від намокання, бруду та ударів.

Як вибрати грілку: порівняння основних характеристик

 

 

Хімічні одноразові

Сольові багаторазові

Електричні багаторазові

Зручність використання

Легкі, компактні, підходять для різних частин тіла. Повністю автономні — для запуску  нагріву потрібно лише відкрити упаковку і почекати 5 хв.

Швидко і легко активізуються, однак для повторного використання потрібен час і доступ до кип'ятку.

Моментально нагріваються, є кілька режимів нагріву. Для перезаряджання потрібен повербанк/доступ до мережі.

Температура нагрівання ~ 

37-65⁰ C

54⁰ C

40-60⁰ C

Час роботи ~

від 7 до 12 годин

1,5 години (по 45 хв кожна)

від 3 до 13 годин

Вага ~ 

40-50 гр

118 гр (2 шт.)

140-220 гр

Вартість ~

Від 40 до 300 грн

340 грн (2 шт.)

Від 1000 до 2000 грн

 

У підсумку ми мали б сказати, яка грілка найкраща. Але, насправді, відповіді на це питання не існує. Підбирайте виріб в залежності від своїх цілей та умов використання. Так, для міських пробіжок взимку чи вигулювання собаки вистачить і 45 хвилин роботи багаторазової сольової грілки. На відпочинок в кемпінгу, де є постійний доступ до мережі, можна взяти USB-грілку. А для походів, де критично важливо мати повністю автономну легку нагрівалку з довгим часом роботи, захопіть набір одноразових хімічних грілок. Та це — лише типові приклади. Завітайте в магазин Shambala або ж напишіть нам в онлайн-чат, і разом ми підберемо ідеальний варіант!