Останнім часом у гардеробах спортсменів почали активно з'являтись тайтси. Розбираємось, навіщо вони потрібні, у чому різниця між тайтсами та легінсами/лосинами, як вибрати тайтси і чи можна носити їх разом із шортами.

Зміст:

Тайтси — це спортивні штани, які дуже щільно облягають тіло. Зовні вони сильно нагадують лосини та легінси, проте тайтси більш щільні, еластичні, мають особливі вентиляційні та компресійні властивості. Загалом, тайтси — це спортивні легінси нового покоління.

Ця річ має винятково спортивне призначення. На відміну від легінсів та лосин, тайтси не носять у повсякденному житті, а надягають лише на тренування та змагання. Спочатку їх створили для занять бігом, проте невдовзі тайтси стали масово носити велосипедисти, баскетболісти, лижники, важкоатлети, футболісти, любителі фітнесу, єдиноборств та йоги.

Чому краще бігати у тайтсах?

Незважаючи на загальну схожість з популярними легінсами, тайтси мають цілу низку властивостей, які перетворюють їх на унікальне спортивне екіпірування.

  1. Дуже щільна посадка. Тайтси буквально «зливаються» з тілом, точно повторюючи його рельєф. Вони стають «другою шкірою» на ногах, що в свою чергу підвищує комфорт під час тренувань (нічого не заважає, не бовтається і не сповзає) і покращує аеродинамічні показники (знижується опір повітря — зростає швидкість бігуна).

  1. Висока еластичність. Тканина, з якої виготовляють тайтси, тягнеться у всіх напрямках, і дає, знову-таки, ідеальну посадку. Водночас штани не стримують рухи та не передавлюють м'які тканини та судини.

  2. Міцні зносостійкі матеріали. Їхнє застосування допомагає, по-перше, захистити тіло спортсмена від зовнішніх механічних пошкоджень (наприклад, під час трейлранінгу). По-друге, це суттєво покращує експлуатаційні характеристики виробу: одні й ті самі штани можна носити роками, вони не бояться регулярного прання. По-третє, через щільну тканину не просвічує тіло, як це часто буває із звичайними лосинами.

  3. Висока повітропроникність та терморегуляція. Тайтси підтримують стабільну температуру тіла незалежно від рівня навантаження. Навіть у найпростіших штанах буде комфортно бігати за температури до 0 °C, а для нижчих температур є спеціальні зимові моделі. Крім того, тіло в тайтсах залишається сухим — тканина відмінно пропускає повітря, відводить вологу зі шкіри і швидко сохне. Для додаткового комфорту передбачені спеціальні вентиляційні вставки на попереку, стегнах, під колінами та в інших зонах.

  1. Компресія (стиснення та підтримка м'язів). За рахунок особливої структури тканини тайтси по-особливому впливають на тіло. Компресія допомагає полегшити відтік венозної крові та знизити ризик тромбозів, дає підтримку для м'язів спини, преса та ніг, зменшує ймовірність мікротравм, розтягнень та набряків. Також покращення кровопостачання за рахунок компресії допомагає знизити вироблення молочної кислоти, завдяки чому м'язи менше втомлюються, зникає відчуття печіння після тренувань. Проте врахуйте, що ці властивості стосуються лише просунутих моделей із вираженою компресією. У найпростіших компресія мінімальна або відсутня.

Які бувають тайтси для бігу?

Спортивні штани з компресією бувають різної довжини та товщини, вони відрізняються дизайном, ступенем компресії і не тільки. Детальніше про ці нюанси і про те, як вибрати тайтси, поговоримо трохи пізніше, а поки що розглянемо три основні групи тайтсів для бігу.

  • Базовий на теплий час. До цієї групи належать прості тайтси, розраховані на вуличні тренування за температури вище 0 °C або заняття в залі. Вони прості та зручні, без особливих технологічних наворотів, утеплювачів та вітрозахисту, мають легку компресію. Їх можна надягати не тільки для бігу, але і на фітнес, йогу та ін..

  • Зимові. Спеціальні штани, в яких можна бігати навіть під час морозів. Важчі, ніж літні, за рахунок більш щільних матеріалів і шару утеплювача. Просунуті моделі мають вітрозахисні вставки (як правило, лише на передній частині). Зимові тайтси незамінні під час пробіжок в холодну пору року. А якщо ви все ще вагаєтесь, чи варто продовжувати тренування з першими морозами, прочитайте нашу статтю про те, як правильно бігати взимку.

  • Професійні. До цієї групи можна зарахувати всі тайтси, які за своїми характеристиками підходять для використання під час змагань. Тобто, до них пред'являють більш жорсткі вимоги, ніж до звичайних: вони максимально легкі та повітропроникні, мають виражену компресію, максимально лаконічний фасон (без блискавок на гомілках, резинки на поясі, кишень). Окрему увагу варто звернути на тайтси для трейлранінгу. Вони, зокрема, повинні бути особливо міцними та щільними, щоб захистити ноги спортсмена від пошкоджень об гілки та інші перешкоди на маршруті по пересіченій місцевості. Також модель для трейлранінгу може мати спеціальні силіконові вставки на стегнах для зручного підйому — такі, наприклад, є на тайтсах для трейлранінгу Compressport Trail Under Control Full.

Рекомендуємо мати як мінімум дві пари тайтсів — літню та зимову модель. Не варто намагатися замінити їх однією універсальною — у тонких штанях ви навряд чи ризикнете бігати в морози, а в зимових запаритеся в теплий час. Якщо ж біг для вас більше, ніж просто хобі, обов'язково подумайте про купівлю третьої, просунутої моделі з хорошою компресією — повірте, вона допоможе вивести ваші показники на новий рівень!

Порада: Якщо ви не проти побігати під зливою або ж на маршруті для трейлранінгу доведеться йти вбрід, подбайте про «дублікат» улюблених тайтсів. Ці штани швидко сохнуть у випадку, якщо ви спітніли, проте якщо намочити їх дуже сильно, отримаєте натуральний холодний компрес на ногах, який довго сохнутиме. В цьому випадку вас і виручать запасні сухі тайсти, які ви заздалегідь складете в гермомішок і візьмете на тренування.

Як вибрати тайтси для бігу: дизайн та матеріал

До вибору тайтсів потрібно підійти дуже відповідально, адже від цього залежить комфорт під час занять і ваші показники. Підемо від простого до складного — спочатку розберемося з дизайном виробу.

  • Довжина. Найкоротші, — вище коліна, — підходять для літніх тренувань на вулиці та всесезонних занять у залі. Штани довжиною до середини ікри розраховані на літо і міжсезоння, а довгі (до щиколоток) вважаються універсальними.

  • Кишені. У тайтсах вони, як правило, вшиті в пояс, найчастіше ззаду. Це дуже зручно, оскільки, з одного боку, вам є куди покласти телефон, ключі та інші дрібниці, а з іншого, набиті кишені не заважають вільним рухам.

  • Пояс. Він має бути широким, із продуманою системою підтримки преса та спини. У простих моделях для щільної посадки в пояс вшивають резинку або вставляють шнурок. У професійних тайтсах пояс найчастіше щільний, практично не тягнеться та розрахований на ідеальну атлетичну статуру. Також на поясі можуть бути силіконові вставки для надійнішої фіксації на талії.

  • Блискавки на гомілках. Значно полегшують надягання та знімання штанів.

Також дизайн може враховувати анатомічні особливості — є чоловічі та жіночі тайтси. Однак виробники часто випускають і універсальні тайтси унісекс.

Тепер розберемося із сезонністю та матеріалами. Як ми вже говорили, бувають зимові та літні моделі. Вироби, розраховані на холодну пору року, шиють із синтетики з додаванням вовни (такий склад мають, наприклад, жіночі зимові тайтси Compressport Winter Trail Under Control Full). Також популярний варіант — зимові тайтси на мікрофлісі.

Для літніх моделей може бути два варіанти:

  • Бавовна. Вирізняється високою повітропроникністю, проте погано відводить вологу, повільно сохне. Для інтенсивних занять бігом бавовняні тайтси — не найкращий вибір.

  • Синтетика. Найчастіше використовують поліестер та нейлон. Ці матеріали тонкі, еластичні, легкі, добре пропускають повітря та швидко сохнуть. Нейлон до того ж ще й дуже міцний.

Тепер розглянемо технологічні особливості виробу:

  • Якість пошиття. Тайтси повинні мати плоскі шви, які не натирають та практично не відчуваються на тілі.

  • Вентиляція Усі тайтси за замовчуванням мають бути повітропроникні. Чим дорожче модель, тим продуманішою має бути система вентиляції. Так, вона може бути не тільки загальною, а й зональною — для цього на ділянках, які сильніше потіють, — на попереку, під колінами, — роблять спеціальні сітчасті вставки.

  • Рівень компресії. Найпростіші недорогі тайтси мають незначну компресію, яка практично не позначається на самопочутті та показниках спортсмена. Просунуті моделі можуть мати загальну або зональну компресію, як у Compressport Run Under Control Full Tights. Вона може бути помірною, середньою чи сильною залежно від потреб бігуна.

Як вибрати розмір тайтсів для бігу?

Важливо врахувати, що тайтси, хоч і еластичні, досить щільні. Щоб вони сиділи добре, виріб потрібно брати розмір у розмір! Занадто маленькі передавлять тіло, а надто великі бовтатимуться і не виконають своїх функцій.

Краще брати тайтси з приміркою.

  1. Надягніть штани і визначте, чи досить щільно вони на вас сидять. Вони не повинні сповзати, морщитись. Не лякайтеся, якщо доводиться трохи «втискатися» — тайтси в нормі надягаються із невеликим зусиллям. Водночас вони не повинні перетискати ноги, сковувати рухи.

  2. Пояс має бути досить високим, щоб повністю прикрити поперек. Він повинен щільно сидіти  на талії, але не впиватися у живіт.

  3. Якщо берете довгі тайсти, вони повинні бути трохи вище щиколотки.

  4. Обов'язково порухайтеся, поприсідайте, щоб відчути річ в процесі.

Якщо хочете купити тайтси онлайн, зробіть точні виміри стегон та гомілки і  вибирайте розмір, орієнтуючись на розмірну сітку виробника. Якщо ж сумніваєтеся, як правильно робити виміри, або не можете розібратися, який розмір потрібен на ваші параметри, обов'язково порадьтесь з консультантом! Спеціалісти магазину Shambala підберуть для вас оптимальний варіант.

Як правильно носити тайтси?

Зважаючи на те, що тайсти — відносно новий предмет у спортивному гардеробі, не дивно, що не всі знають, як правильно їх носити. Багатьох насамперед цікавить, із чим носити тайтси. На верх надягають футболку, толстовку чи будь-який інший спортивний одяг — тут усе стандартно. Із взуттям теж ніяких особливостей. Нюанси ж пов'язані з тим, що вдягати на тайтси та під них. Є кілька варіацій:

  • З шортами чи без. За каноном тайтси не потрібно доповнять нічим. Однак через те, що такі штани підкреслюють рельєф тіла, не всі наважуються вийти в них на вулицю. Особливо в цьому плані тайтси бентежать чоловіків. Простий вихід із цієї ситуації — надягати зверху шорти. Таким чином ми отримуємо «соціально прийнятний» аутфіт, який не бентежитиме ні того, хто його носить, ні оточуючих. Якщо йдеться про любительські заняття бігом, нічого поганого у такій комбінації немає. Крім того, в холодну пору шорти виступають додатковим утеплюючим і вітрозахисним шаром. Однак на професійні тренування та змагання шорти одягати не рекомендовано, оскільки вони можуть негативно вплинути на аеродинаміку бігуна та звести ефект тайтсів нанівець.

  • З нижньою білизною чи без. Тут, знов-таки, єдиної норми немає. Тайтси можна надягати без білизни, щоб їх вентиляційні, компресійні та аеродинамічні властивості розкрилися по-максимуму. Зокрема, без білизни потрібно носити спеціальні моделі зі «вбудованими» з вивороту трусами. Проте якщо з погляду психології чи гігієни надягати штани без білизни для вас неприйнятно, нічого страшного. Головне, носіть не звичайну, а спеціальну спортивну білизну.

Також важливо запам'ятати, як довго не можна знімати тайтси. Нагадуємо, що цей одяг призначений виключно для занять спортом. Вони не розраховані на те, щоб носити їх у повсякденному житті замість легінсів. І що вищий рівень компресії, тим суворіше потрібно дотримуватися цього правила. Так, тайтси із середньою компресією можна носити кілька годин на день.

Важливо! Тривале безперервне носіння тайтсів може дати зворотний ефект, тобто призвести до порушення кровообігу, варикозу та інших проблем з судинами. Крім того, є ряд захворювань, при яких носіння тайтсів зовсім не рекомендовано: атеросклероз, тромбофлебіт, цукровий діабет, аортоартеріїт та ін. 

Впевнені, ми дали вичерпну відповідь на питання, навіщо потрібні тайтси для бігу. Як бачите, вони значно підвищать комфорт ваших тренувань та допоможуть покращити результати. 

Чекаємо на примірку в магазинах Shambala:).