У цій статті ми постаралися зробити максимально повний огляд наметів, щоб допомогти вам вибрати намет, знайти оптимальний похідний «будинок», який повністю задовольняє всі ваші вимоги до намету.

Тож почнемо.

Зміст:

Матеріали, що використовуються при виробництві наметів

Як вибрати гарний намет? Для початку розберемося з матеріалами, що використовуються для виробництва наметів. Почнемо з матеріалів тентів.

Матеріали зовнішнього/внутрішнього тенту і підлоги

Основний удар примх природи приймають на себе зовнішній тент і підлога намету.

Найбільшу популярність серед виробників при виробництві цих частин намету мають матеріали Nylon і Polyester з використанням технологій плетіння RipStop і Tafeta.

RipStop – являє собою вплетення в тканину підсилюючих ниток на однаковій відстані (приблизно 5 – 8 мм) одна від одної. Завдяки цій технології підвищується міцність тканини без сильного збільшення її ваги. 

RipStop

Taffeta – гладка, міцна тканина з водовідштовхувальним просоченням, тактильно нагадує шовк.

Taffeta

Матеріали з таким плетінням є оптимальними по співвідношенню вага/міцність.

Також ви часто можете побачити наступні абревіатури:

  • PU – поліуретанове водовідштовхувальне покриття;
  • Si – обробка тканини силіконом;
  • F/R – вогнезахисне просочення тканини;
  • D – товщина нитки в плетінні, яка вимірюється в Den;
  • T – кількість ниток в квадратному дюймі плетіння – якщо по-простому, то це щільність тканини.

І завжди на будь-якому наметі зустрічатиметься показник водостійкості – 1500-10000 мм. Визначається за допомогою гідростатичного тесту: американський стандарт AATCC 127 та європейський EN 20811. Чим вище показник, тим більше опадів зможе утримати матеріал. Щоб правильно вибрати намет, завжди звертайте увагу на цю характеристику, чим він вищий, тим сильніші дощ і зливу намет здатний витримати.

Матеріали дуг

Каркас сучасних наметів являє собою набір складних дуг, секції яких з'єднані еластичним шнуром. Можна виділити чотири основні матеріали, що використовуються при виробництві дуг: алюміній або дюралюміній, сталь, фіберглас та карбон.

Фіберглас (склопластик) – відрізняється низькою ціною і відносно великою вагою. Крім того, такі дуги погано переносять низькі температури. В основному використовуються в бюджетних моделях наметів. Для туристів, які хочуть ходити у походи, але мають бюджет на намети обмежений, це гарне рішення. Прикладом таких наметів можуть бути Pinguin Omega 4Pinguin Aero 2Kelty Wireless 4

Фіберглас (пластик)

Алюміній – можна назвати оптимальним матеріалом для дуг наметів в співвідношенні вага/міцность. Найчастіше використовується алюміній 7000 серії, дюралюміній – 7001 Т6. Окремо хочемо відзначити дуги від південнокорейської компанії DAC - найкращі дуги на ринку. Ми присвятили дугам компанії DAC окрему статтю, а поки продовжимо.

Алюміній

Сталь – дуже міцні, але дуже важкі дуги. Застосовуються тільки в наметах для кемпінгу, таких як Pinguin Interval 4 Steel

Сталь

Карбон – найлегші дуги, але поступаються за міцністю алюмінію. Використовуються в ультралегких наметах.

Карбон

У характеристиці намету обов'язково буде вказано діаметр дуг, що використовуються. Чим товщі дуги, тим вищою буде їх вага і міцність.

Який вибрати намет по типу конструкції?

Щоб вибрати хороший туристичний намет, необхідно визначитися також з його конструкцією. Від цього показника безпосередньо залежатиме його вітростійкість. Сьогодні на ринку представлена велика кількість наметових конструкцій.

Чіткої градації конструкцій немає. Ми виділимо ,на наш погляд, найпоширеніші конструкції.

  • Купольні намети – мабуть, найпоширеніша конструкція наметів. Все дуже просто: дві дуги, перехрещені по середині. Після приєднання тенту намет має форму купола. Часто комплектується однією або двома напівдугами для збільшення тамбурів і простору всередині намету.

Купольні палатки

  • Бочкоподібні  намети – дві або три дуги, однакові за розміром або різні, ставляться паралельно одна одному. При натягненні тенту утворюється «бочка». Відрізняються великим тамбуром, що дуже зручно для зберігання спорядження і приготування їжі. Але при всьому цьому є один недолік – такі намети дуже примхливі щодо встановлення.  

  • Геодезичні намети – максимально вітростійка конструкція намету. Складається з чотирьох дуг, що перетинаються в зібраному вигляді в 5 місцях (чим більше перетинів, тим стійкіший намет). Призначені для висотного альпінізму. Часто намети такої конструкції випробовуються в аеродинамічній трубі. Відрізняються відносно великою вагою – двомісна геодезична палатка важить близько 4 кілограм.

Геодезичні намети

  • Кемпінгові намети – найбільші за розмірами, просторі і комфортні моделі. Висотою в людський зріст, з одним або декількома спальними відділеннями, з великим тамбуром де можна розмістити кемпінгові стіл і стільці – все, що потрібно для відпочинку на природі з комфортом. Головний недолік таких наметів – вага (від 10 до 25 кг). Але, якщо ви подорожуєте на машині, а швидше за все, якщо ви вибрали такий намет, то це так і є, для вас вага не має великого значення.

Кемпінгові намети

  • Ультралегкі намети – традиційний вибір легкоходів. Бувають найрізноманітніших конструкцій: і купольні, і бочкоподібні. Окремо потрібно відзначити однодугові намети і намети з комбінації дуг і шарнірів (наприклад, Sea to Summit Telos TR2 або Pinguin Aero 2 DAC). Такі конструкції забезпечують максимально низьку вагу наметів. З мінусів даних наметів варто відзначити слабку вітростійкість і нижчу зносостійкість. 

 Як вибрати намет за розташуванням дуг?

Існує дві варіанта реалізації кріплення дуг до намету: зовнішнє кріплення дуг і внутрішнє кріплення дуг.

«Зовнішні» дуги

До зовнішнього тенту пришиваються спеціальні тканинні або сітчасті кишені, в які протягуються дуги. Або ж замість кишень можуть бути пришиті пластикові гачки. Завдяки такій схемі кріплення першим встановлюється зовнішній захисний тент, а потім всередині до нього приєднується внутрішній намет.

Можна відзначити наступні плюси такої конструкції:

  • В умовах поганої погоди, під дощем або снігом, відразу встановлюється захисний тент, і внутрішній намет залишається сухим;
  • Можна один раз підстьобнути внутрішню палатку і більше не відстібати – вставили дуги і намет вже встановлений;
  • Під час збирання біваку зовнішній тент можна упакувати останнім і, якщо пішов дощ, ви зможете перечекати негоду всередині.

 

«Внутрішні» дуги

У даній конструкції спочатку встановлюється внутрішній намет і потім зверху приєднується зовнішній захисний тент.

Така схема має наступні переваги:

  • У такій конструкції легше просушити внутрішню палатку.
  • Якщо ви їдете на пікнік і впевнені в прогнозі погоди, що виключає дощ – ви можете залишити вдома зовнішній тент і взяти тільки внутрішній намет і дуги.
  • Завдяки такій конструкції дуже зручно позбавлятися від дрібного сміття у внутрішньому наметі. 

Однозначної відповіді на питання, яка з конструкцій краще – немає. З одного боку, намет з «внутрішніми» дугами може сильно намокнути під час встановлення. З іншого боку, встановлення і складання намету з «зовнішніми» дугами вимагає певної вправності і досвіду. Крім того, намет з «зовнішніми» дугами, найчастіше, буде не багато важче своїх «опонентів», і внутрішній намет в них буде складніше висушити від конденсату.

Сьогодні практично всі види наметів, і туристичні, і кемпінгові, випускаються і з «внутрішніми» ,і з «зовнішніми» дугами. Яка конструкція зручніше – вирішувати вам. Для цього ми вам рекомендуємо при підборі самостійно поставити в магазині намети з обома варіантами дуг, щоб визначити, який вам ставити легше і після цього зробити остаточний вибір.

Вибирайте намет за спеціалізацією

Кожен намет хороший під конкретні задачі та умови місцевості. Розглянемо основні типи наметів за призначенням:

Трекінгові намети

Почнемо з наймасовішої категорії – трекінгових наметів. Зазвичай, мають купольну або бочкоподібну форму. Найчастіше така модель має два входи і два тамбура.

Але походи теж бувають різні: намет, який підходить для тижневого походу влітку в Карпатах, може не підійти для категорійного гірського походу на Памірі. Тому трекінгові намети можна розділити на два підвиди:

  • Намети для гірських походів. А як вибрати намет для гір? У таких наметах обов'язково повинні бути алюмінієві дуги. Краще, щоб внутрішній намет не був повністю виготовлений з москітної сітки. Для деяких походів не зайвим буде наявність снігової спідниці. Водостійкість зовнішнього тенту має становити мінімум 3000 мм, підлоги – мінімум 5000 мм. Якщо хочете намет з високою вітростійкістю, вибирайте модель з максимальною кількістю перетинів дуг. Під такі цілі ми рекомендуємо звернути вашу увагу на намети Pinguin Vega Extreme Snow.

Звертайте увагу на вентиляційні вікна – дуже зручно, коли їх можна відкрити зсередини намету. Рекомендується наявність силіконізації зовнішнього тенту.

Pinguin Vega Extreme Snow

  • Намети для походів в теплих умовах. Похід літніми Карпатами, Лікійською стежкою в Туреччині або по Кіпру не вимагатиме такої вітростійкості і мінімізації кількості москітної сітки у внутрішньому наметі. Навпаки – хороша вентиляція намету матиме набагато більше значення. Під такі цілі підходять як бюджетні намети з пластиковими дугами (наприклад, Pinguin Scout), так і ультралегкі намети з мінімальною вагою: Sea to Summit Alto TR2, Sierra Designs Meteor 2 і т. Д.

Sierra Designs Meteor 2

Намети для висотного альпінізму та зимових експедицій

Намети для альпінізму. Можна виділити два підходи при підборі намета під такі задачі:

  • Або нам потрібна максимальна вітростійкість і тоді наш вибір — це намети геодезичної конструкції з максимальним перетином дуг, спеціально розроблені для холодів, з продуманою вентиляцією, мінімальною кількістю москітної сітки, довгими подолами зовнішнього тенту (як приклад Pinguin Sphere Extreme 3).
  • Або, якщо нам важливіше вага (геодезичні намети важать мінімум 4 кг), варто розглянути мембранні намети (Black Diamond Eldorado). Вони мають суттєво меншу вагу. Зникає потреба в снігових спідницях, вентиляційних вікнах і т. д. Головним недоліком таких наметів є, в першу чергу ціна (в середньому близько 1000 $)

Який із запропонованих варіантів краще — вирішувати вам. Є моделі наметів, типу Black Diamond Fitzroy, що поєднують в собі мембранну однослойку і геодезичну конструкцію дуг. При підборі такого намету пам'ятайте, що в холодних умовах у великих горах у вас буде більше речей і спорядження і вам знадобиться більше місця в наметі. Тому, якщо в звичайній палатці шириною 1,5 метра може цілком розміститься троє осіб, то в даній ситуації цього місця вистачить тільки на двох.

Marmot Thor 2PBlack Diamond Bombshelter

 

Кемпінгові намети

Намети для кемпінгу – великі комфортні і просторі намети місткістю від 3 до 8 осіб. Мають більшу висоту, ніж туристичні намети – від 1,6 до 2 метрів. Можуть використовуватися як пластикові, так і сталеві або алюмінієві дуги. Такі намети дуже складно встановлювати самотужки. Традиційний вибір для відпочинку на морі, в дайверському таборі або «дикуном».

Через велику висоту такі намети мають слабку вітростійкість. Тому звертайте увагу на якість дуг. Більш бюджетні намети, на зразок Pinguin будуть оснащені простими пластиковими дугами. Дорожчі намети, як Big Agnes Bunk House 4, комплектуються високоміцними алюмінієвими дугами фірми DAC.

Pinguin Base Camp Marmot Limestone 8P

 

Велосипедні намети

Намети для велопоходів. У велосипедній подорожі дуже корисним є наявність у намета великого тамбура, де можна було б заховати велосипеди. Найчастіше велопоходи проводяться в теплу пору року, тому в наметі повинна бути хороша вентиляція, та й економія ваги для такого намету буде не зайвою. На жаль, наметів даної конструкції випускається не так вже й багато, і часто велотуристам доводиться вибирати між ультралегким, компактним наметом і важчою моделлю, але з наявністю великого тамбура.

Спеціально під ці задачі компанія Marmot випускає модель Tungsten UL Hatchback 2P: при вазі в 2,5 кілограми вона має досить міский тамбур. Відмінне рішення цієї проблеми знайшли в Fjord Nansen, випустивши знімний тент HEIMDALL, що перетворює звичайні намети в намети для велопоходів.

На що звернути увагу прямо під час купівлі намета?

  • Уважно перегляньте якість проклеювання швів – виявити брак проклеювання в похідних умовах буде вкрай неприємно. 
  • Вхід у внутрішній намет повинен обов'язково дублюватися москітною сіткою.
  • Дуже зручним є наявність кишень і навісної полички під куполом палатки для різного дріб'язку: налобний ліхтарик, телефон, годинник і т. д. 
  • Зверніть увагу на вітрові відтяжки. Вітрові відтягнення зі світловідбиваючими вкрапленнями дуже зручні, коли ви повертаєтеся в намет в темряві.
  • Кілочки для наметів краще, щоб були алюмінієві з кутового, Х або Y-образного профілю – вони і по вазі легші, і натяг краще тримають. 

Сподіваємося, викладена нами інформація виявиться корисною для вас і допоможе зробити правильний вибір.

Вдалих нових подорожей!