Зміст:
- Репеленти з використанням діетілтолуаміда (DEET)
- Репеленти, які містять діетілтолуамід (DEET)
- З DEET або без: що краще?
- Захисні засоби від кліщів
- Засоби для усунення наслідків комариних укусів
- Москітні сітки та інші засоби захисту
Літній похід, сплав на байдарках, поїздка на риболовлю чи пікнік можуть бути повністю зіпсовані навалою комарів, кліщів, гедзів, кровососущої мошки і т. д. Для вирішення цієї проблеми ми вдаємося до використання всіляких спреїв, що містять репеленти, які відлякують комах. У цьому огляді ми хочемо сконцентрувати вашу увагу на британській торговій марці Lifesystems, продукцію якої можна визнати найкращою з представленого на українському Outdoor-ринку в даному сегменті на сьогоднішній день.
Торгова марка Lifesystems була заснована в 1989 році Марком Кобебом і входить в компанію Lifemarque. Займається випуском спорядження для виживання у важких природних умовах: репеленти від комах, сонцезахисні креми, москітні сітки, аптечки і т. д. Всі репеленти виробляються в Великобританії. Спреї випускаються в міцній металевій упаковці, що зводить до мінімуму ризик випадкового розкриття або проколу – буде дуже неприємно розкрити рюкзак і виявити всі свої речі, особливо їжу, покриті шаром репелента. Термін придатності спрею становить 2 роки з моменту першого розпилення. Всі захисні засоби забезпечують відмінний захист від комарів, москітів і інших комах.
Всі виробляємі репеленти Lifesystems діляться на дві категорії:
- Репеленти з використанням діетілтолуаміда (DEET)
- Репеленти на основі салтідіна і рослинних натуральних інгредієнтів
Розглянемо кожен вид окремо.
Репеленти з використанням діетілтолуаміда (DEET)
Органічна хімічна сполука діетілтолуамід (DEET), що володіє високими репеллентними і інсектицидними властивостями, був синтезований в 1944 році Семюелем Гертлер в Міністерстві сільського господарства США за замовленням Пентагону. Вивчивши досвід ведення боїв на островах Тихому океані, американське командування прийшло до висновку про необхідність розробки захисного засобу від москітів для зменшення втрат серед особового складу від малярії. Надалі отриманий репелент з великим відсотком концентрації DEET активно використовувався американською армією під час Корейської компанії і в умовах боїв в джунглях В'єтнаму.
Діетілтолуамід (DEET) діє таким чином, що рецептори комарів блокуються від відчуття поту, запаху або CO2, що виділяються людиною.
Lifesystems випускає спреї з різним відсотком вмісту DEET. Почнемо з самого потужного.
Lifesystems Expedition 100+ – спрей з максимальним відсотком вмісту DEET – 95%. Забезпечує максимальний захист від комах. Рекомендований для використання в тропічних країнах і в місцях з підвищеним ризиком захворювання на малярію, лихоманку Зика і інших захворювань, що переносяться комахами. До складу включений компонент DualAction+ блокуючий поширення комариної отрути і зменшує роздратування від вже отриманих комариних укусів. Завдяки спеціальній формулі, що запобігає швидкому випаровуванню захисних речовин, термін дії репеленту з моменту нанесення становить 10 годин. Але врахуйте, що в умовах високої температури і підвищеної вологості вам доведеться користуватися спреєм частіше. Рекомендований для дітей старше 6 років. Випускається у флаконах на 50 і 100 мл.
Lifesystems Expedition 50+ – головною відмінністю від попереднього спрею є менша кількість вмісту DEET – 50%. В іншому все те ж саме – компонент DualAction+, час дії з моменту нанесення і т. д. Рекомендований для використання дітям старше 6 років. Випускається у флаконах на 25, 50 і 100 мл.
Lifesystems Expedition MAX – відповідно до нового законодавства ЄС щодо застосування біоцидів, в засобі для нанесення на шкіру людини повинно бути не більше 50% DEET. З цих причин виникла потреба пошуку заміни Expedition 100+. Так з'явився Expedition MAX. Зі зменшенням вмісту DEET до 50% в спрей додалася технологія DermaLOC® – фіксатор репелента на шкірі, що забезпечує тривалість захисту від малярійних комарів, комах і т. д. Спрей можна наносити на великі площі шкіри на відміну від багатьох інших репелентів з DEET, що дуже важливо в умовах жарких джунглів. Як і в Expedition 100+ використовується технологія DualAction+. Expedition MAX більш стійкий до води і поту. Час дії одного нанесення репеленту – 8 годин. Рекомендований для використання дітям старше 2-х років. Випускається у флаконах на 50 і 100 мл.
Lifesystems Expedition 50 PRO – розроблений на заміну Expedition 50+. Головною відмінністю є можливість нанесення репеленту на великі поверхні шкіри. Містить 50% DEET. Час дії репеленту – 7 годин з моменту нанесення. Рекомендований дітям старше 6 років. Випускається в упаковці на 25, 50 і 100 мл.
Lifesystems Endurance – спрей з найнижчим вмістом DEET – 20%. Містить спеціально розроблений антіадгезів, що дозволяє DEET випаровуватися з повільнішою постійною швидкістю. За рахунок цього час дії репеленту становить 12 годин з моменту нанесення. Присутній технологія DualAction+. Рекомендований для використання дітям молодше 2-х років. Випускається у флаконі на 100 мл.
Репеленти, які містять діетілтолуамід (DEET)
Основним елементом в репелентах, що не містять DEET є Saltidin (Ікарідін - за класифікацією МОЗ). Дуже ефективний проти комарів, москітів і інших дрібних комах. Не має кольору і запаху. За результатами ряду досліджень Saltidin дорівнює, а в деяких випадках навіть перевершує за своїми захисними властивостями DEET.
Lifesystems Expedition Sensitive – спрей на основі 20% Saltidin забезпечує помірний-високий рівень захисту від комах. Діє протягом 8 годин з моменту нанесення. Рекомендований для чутливої шкіри. Рекомендований для дітей старше 2-х років. Випускається в упаковці на 25, 50 і 100 мл.
Lifesystems Midge – суміш використовуваних компонентів на основі 20% Saltidin спеціально розроблена для більш ефективної протидії мошкарі. В іншому він нічим не відрізняється від Expedition Sensitive. Рекомендований для дітей старше 2-х років. Випускається в упаковці на 100 мл.
Lifesystems Expedition Natural – оптимальний варіант для сімейного відпочинку в не екстремальних умовах Європи. Найефективніший репелент в каталозі Lifesystems на натуральній основі. Основним елементом є 40% -е евкаліптове лимонне масло PMD Citriodiol. Добре захищає від комарів, москітів, кліщів і гнусу. Рекомендований для самих маленьких дітей, старше 6 місяців. Діє протягом 8 годин з моменту нанесення.
З DEET або без: що краще?
У обох варіантів репелентів є свої переваги і недоліки.
Безумовно, DEET завоював світове визнання найефективнішого засобу від комах. Але у нього є ряд серйозних недоліків:
- DEET протипоказаний для використання людям з гострими респіраторними і хронічними захворюваннями дихальних шляхів (Астма).
- Репеленти з великим відсотком вмісту DEET викликають сильне роздратування у людей з чутливою шкірою. З цієї причини виробники прагнуть скоротити відсоток утримання DEET в репеленті до 50.
- DEET надає корозійне вплив на сучасні нейлонові і поліестаровие тканини, використовувані при пошитті туристичної одягу. При нанесенні репелента потрібно уважно стежити, що б спрей не потрапив на ваші мембранну куртку або штани.
- Необхідно уникати потрапляння DEET в рот і очі – нанесіть товстий шар репелента на долоню і акуратно розітріть його по обличчю, уникаючи дотику до губ і повік.
- Репеленти з DEET не рекомендовані для використання маленьким дітям
- Найчастіше репеленти з DEET володіють більш неприємним запахом
Репеленти на основі Салтідіна і натуральних інгредієнтів успішно справляються з описаними вище проблемами, але при цьому потрібно визнати їх меншу ефективність в порівнянні з репелентами, що містять DEET.
Резюмуючи описану вище інформацію можна зробити наступні висновки:
- Репеленти, що містять DEET, рекомендується використовувати в місцях з підвищеною концентрацією комах, особливо в місцях з підвищеним ризиком захворювання на малярію, лихоманку Зика і т. д. – тропічні джунглі, тайга і т. д.
- Для умов континентальної Європи досить використання репелентів на основі природних інгредієнтів.
Але не забувайте враховувати фізіологічні схильності людини до більших «вподобань» для комарів, мошки і т. д. Зокрема, ряд досліджень показав, що людей з першою групою крові комарі кусають вдвічі частіше. Тому, людям з підвищеною схильністю варто розглянути більш ефективні репеленти.
Важливо! Репеленти, які містять DEET, знижують ефективність сонцезахисного крему на 30-40%. Для зменшення негативного впливу репелента спочатку нанесіть на шкіру сонцезахисний крем і дайте йому повністю висохнути. Але при цьому будьте готові до того, що крем доведеться використовувати частіше, ніж звичайно.
Захисні засоби від кліщів
Всім прекрасно відома вся небезпека, яку несуть в собі кліщі. Особливо якщо мова заходить про кліщовий енцефаліт. Для захисту від кліщів Lifesystems випускає спеціальний репелент Tick – репелент на основі 20% Салтідіна забезпечує ефективний захист від кліщів протягом 8 годин. Рекомендований дітям старше 2 років. Випускається в 25 мл. флаконі.
Так само для ефективного вилучення кліщів зі шкіри рекомендуємо придбати спеціальний пінцет або картку для вилучення кліщів Lifesystems.
Засоби для усунення наслідків комариних укусів
На жаль репеленти, навіть самі «потужні», не можуть гарантувати 100% захист від комариних укусів. Крім того, ви можете бути успішно атаковані комарами до того, як встигнете скористатися захисним репелентом.
Для зменшень роздратування на шкірі від комариних укусів Lifesystems випускає спеціальний бальзам Bite and Sting Relief. Завдяки використанню виключно натуральних інгредієнтів, включаючи екстракт гамамелісу і алое вера, цей бальзам відмінно знімає роздратування, заспокоює і охолоджує шкіру. Також ефективний від укусів ос і бджіл, а також від опіків отриманих в результаті контактів з кропивою і медузами. Випускається у вигляді спрею (не містить алое вера - менш ефективний) у флаконі 50 мл. і у вигляді тюбика 20 мл. Рекомендований дітям старше 2-х років.
Також варто відзначити пристрій для зняття роздратування від укусів Lifesystems Bite Relief Click. Досить 5-10 натискань навколо укусу для локалізації поширення отрути і пригнічення вивільнення гестаміна, який викликає свербіж. Це допомагає нейтралізувати токсичність укусу комара без шкідливого впливу на навколишнє шкіру, тим самим зменшуючи запалення і набряк. Пульсуючий струм створюється клацанням за допомогою рельєфу прикусу, який генерується з кристала кварцу з натурального джерела. Заряд досягається за рахунок розширення і стиснення пьезокристалла, що генерує електричний розряд з низькою силою струму близько 13 кВ. Кожен пристрій може обробляти до 1000 укусів/10000 кліків. Не потребує використання батарейок.
Москітні сітки та інші засоби захисту
Для більш ефективного захисту від комах рекомендується використання крім репелентів, москітних сіток перешкоджають контакту комах з шкірою людини. Сьогодні у продажу доступні як москітні сітки у вигляді одягу та головних уборів, так і великі шматки москітної сітки у вигляді навісів і наметів.
Для більш ефективного захисту рекомендуємо використовувати спеціальний антимоскітний спрей для тканин Lifesystems EX-4 Anti-Mosquito. Спрей з активними компонентами з перметрина, піретрина і пиретроїду, після розпилення глибоко вбирається в волокна тканини, тим самим забезпечуючи високий захист від комарів. Відмінно підійде для тентів наметів, москітних сіток, одягу, спальних мішків і т. д. Флакона вистачить на 3,5 квадрата тканини. Час дії захисту – 2 тижні з моменту нанесення. Термін придатності – 2 роки з моменту першого розкриття.
Якщо ви віддаєте перевагу відпочинку в великих кемпінгових наметах, рекомендуємо звернути вашу увагу на портативний фумігатор Lifesystems Portable Mosquito Killer. Забезпечує ефективний захист від комарів, москітів, мошки і т. д. В закритих приміщеннях, площею до 30 кубічних метрів. Працює на двох пальчикових батарейках (АА). У комплекті йде один картридж, що забезпечує захист протягом 6 ночей. Картриджі доступні у продажу окремо.
Дякую всім за увагу і нехай жоден комар не затьмарить ваш відпочинок!