Зміст:

  1. Газові балони
  2. Критерії для вибору газового пальника
  3. Види газових пальників
  1. Декілька порад по експлуатації газових пальників

В останніх оглядах ми постаралися максимально детально розібратися з вибором туристичного посуду – казанків, кружок, мисок і т.д. Тепер настав час зосередитись на обладнанні для приготування їжі. За великим рахунком ви маєте три варіанти вибору:

  • Взяти газовий пальник
  • Взяти інтегровану систему з підвищеним ККД для швидкого приготування їжі
  • Рідкопаливні або мультипаливні пальники

Кожен вид пальників вимагає окремої статті для опису основних переваг та недоліків, а також для огляду найвдаліших моделей. Дана стаття присвячена популярному виду – газовим пальникам. Та перед тим, як перейти безпосередньо до самих пальників, приділимо трохи уваги пальному – газовим балонам.

Газові балони

Сьогодні в це важко повірити, але тривалий час такі звичні нам легкі, компактні та прості в експлуатації газові пальники практично не використовувались прихильниками гірських походів, і основним споживачем цього продукту були автомобілісти та поціновувачі кемпінгового відпочинку. І причина тому - якість газової суміші, що використовувалась в балонах. В ті часи в балони заправляли стандартну побутову суміш пропану і бутану, яка була досить «вередливою» при зниженні температури повітря. 

Лише в кінці 80-х американська торгова марка MSR організувала випуск перших газових балонів з «4-сезонною» газовою сумішшю – до стандартної суміші пропану/бутану було додано ізобутан. Завдяки різній температурі кипіння бутану (-1°C), пропану (-42°C) та ізобутану (-11,7°C) була отримана перша газова суміш, здатна функціонувати в пальниках при мінусовій температурі та на різних висотах.

Далі за газовою сумішшю послідувало вдосконалення конструкції балонів, завдяки якому було досягнуто підвищення тиску газу в ємності. В результаті цих нововведень суттєво збільшився ліміт висоти, на якій пальник з газовим балоном здатен повноцінно функціонувати.

На сьогодні, на жаль, немає єдиної системи вимірювання, яка б відображала, на який температурний режим розрахована газова суміш, що заправлена в балон від конкретного виробника. Та в якості шкали для орієнтування можна розглядати серію балонів з різною газовою сумішшю від одного з найавторитетніших виробників туристичного паливного спорядження – шведської фірми Primus. В асортименті даного виробника представлені три різновиди балонів з різною газовою сумішшю:

Summer Gus – літня газова суміш, що на 80% складається з бутану та на 20% з пропану. Максимально низька температура для використання, ще рекомендується виробником +15°C.


Power Gus – газова суміш, що на 80% складається з ізобутану та на 20% з пропану, позиціонується виробником як трьохсезонна, але при цьому мінімально низька температура для використання даної суміші складає -15°C.

Winter Gus – в газових балонах даної серії використовується та ж суміш, що і в Power Gus. Відмінністю є лише наявність всередині балону спеціальної мікропористої паперової прокладки Vapor Mesh – балон заповнений зрідженою газовою сумішшю, що знаходиться в рідкому стані; прокладка вбирає в себе рідину, розподіляючи її по більшій поверхні до верху газового балону; завдяки збільшенню поверхні розподілу рідина швидше починає приймати газоподібний стан, в результаті чого збільшується тиск всередині балону. 

Завдяки застосуванню цієї технології була досягнута максимально низька температура для застосування газових балонів: -22°C.

Зважаючи на показники даних сумішей можна зробити прості висновки – чим більший відсоток вмісту пропану та ізобутану в газовій суміші – тим для нижчих температур підійде цей газовий балон. Тому при підборі балонів зважайте, за яких погодних умов буде відбуватись ваша подорож.

Окрім газової суміші варто звернути увагу на тип з’єднання балона та газового пальника. На сьогодні на території України розповсюджені три види газових балонів по типу з’єднання:

          

  • Балони з байонетним кріпленням – в Україні доступні балони даного типу від французької фірми Campingaz

Безумовно в Україні найбільшою популярністю серед туристів користуються різьбові балони. Цанговим балонам віддають перевагу прихильники кемпінгового відпочинку та автомобільних подорожей. Та зважайте, що така тенденція спостерігається не у всіх країнах. Під час планування поїздки в нові для вас країни обов’язково дізнайтесь які саме балони ви зможете купити на місці (перевезення газових балонів в багажному відсіку літака заборонено). Цілком можливо, що у продажу в умовній Танзанії можуть бути доступні лише цангові балони, які без спеціального перехідника не можуть бути використані на вашому пальнику, що розрахований на різьбу. 

Важливо! Всі газові туристичні балони – ОДНОРАЗОВІ!

  1. По-перше, в них використовується одноразовий клапан, який при кожній повторній заправці буде пошкоджуватись, що в результаті може призвести до вибуху – таке трапляється рідко, але ймовірність вибуху все ж є.
  2. По-друге, для перезаправки буде використовуватись звичайний побутовий газ з великим відсотком вмісту пропану – велика кількість пропану буде створювати значно більший тиск, ніж початкова суміш, яку заправляв виробник. В результаті чого може відбутись вибух балону. 
  3. По-третє, разом з побутовим газом в балон потрапляє конденсат, який призводить до швидкого забивання форсунок пальника. Прочистити пальник після такого майже неможливо (особливо якщо пальник з пристроєм для прогрівання газу). І ймовірно, вам доведеться задуматись про покупку нового пальника. Окрім вищесказаного, зважайте, що після використання балону з перезаправленим газом зупиняє свою дію гарантія на виробничий брак від виробника.

Як альтернативний спосіб економії на пальному, розгляньте варіант покупки перехідника на пальник під цангові балони (наприклад Pinguin AO3) – цангові балони не суттєво відрізняються за ціною від повторно заправлених, але позбавлять від проблем, наведених вище.

Якщо ж ви підбираєте пальник для відпочинку в кемпінгу або для риболовлі і вам не важлива вага спорядження – розгляньте варіант пальника з балонами, що заправляються повторно (Nurgaz) – це буде і дешевше, і безпечніше.

Розібравшись з газовими балонами, перейдемо до розгляду основної теми нашої статті – пальників.

Критерії для вибору газового пальника

Під час підбору газового пальника важливо враховувати наступні фактори:

  1. На яку кількість людей ви плануєте готувати. Чим більша кількість тих, для кого готувати, тим більший казанок вам потрібен. Під великий казанок вам знадобиться більш стійкий потужний пальник з широким розсікачем для рівномірного нагрівання. Відповідно для солопоходу або групи з 2-3 осіб достатньо буде легкого компактного газового пальника, що накручується поверх балону. 

  1. Які саме страви плануєте готувати. Останні роки в Україні спостерігається бум популярності сублімованої та сушеної туристичної їжі. З’явились вітчизняні виробники похідної їжі за цілком прийнятними цінами (Їдло). Сублімати не потребують приготування – їх необхідно лише залити окропом. Для таких цілей можна вибрати найлегший і потужний пальник для швидкого кип’ятіння води. Якщо ж ви плануєте приготування складніших страв – каші, супи і т.д. – варто розглянути пальник з великим розсікачем, для більш рівномірного прогрівання казанка і зменшення ризику пригорання продуктів.

  1. Вага і потужність. Все сучасне спорядження, в першу чергу орієнтоване на зниження ваги. Ця тенденція не оминула й виробників газових пальників. Але в цій сфері є один нюанс. Ультралегкий компактний пальник може мати малу потужність і тому буде витрачати значно більше газу під час приготування їжі. В результаті зекономивши на вазі газового пальника ви будете вимушені брати більшу кількість газових балонів, і в решті решт вага вашого рюкзака виявиться більше запланованої. Якщо для походів вихідного дня або велопоходів на першому місці стоїть компактність, то для серйозних гірських походів та альпіністських сходжень важливіше співвідношення ваги та продуктивності. Ультралегкий пальник Jetboil Mightymo має легку вагу та гарну потужність. Підійде для використання за будь-яких умов. Витримує велику тару, сумісний зі сковородами та казанками, а також продукцією Jetboil.

  1. Температура та погодні умови, за яких ви плануєте використовувати пальник. В першу чергу це питання відноситься до умов низької температури повітря та сильного вітру. Зверніть увагу, чи є в конструкції пальника трубки для прогріву газу, які знижують ризик відмови роботи пальника на морозі. Чи є вбудований вітрозахист – повноцінний не замінить, але й зайвим не буде. Наскільки довгий шланг пальника – в холодних умовах довгий шланг дозволяє зігрівати пальник в спальнику або поставити його на кришку казанка. Чи є можливість перевернути газовий балон

Після того, як розібрались з цими нюансами, переходимо до огляду різновидів газових пальників та відмітимо найвдаліші моделі. 

Види газових пальників

Сучасні пальники можна умовно поділити на дві категорії: пальники, що накручуються безпосередньо на газовий балон та пальники з виносним балоном.

Набаллонні газові пальники

Переваги:

  • Мала вага та компактність. В середньому такі пальники важать 70-90 грамів і в складеному вигляді мають розміри приблизно як пачка цигарок, завдяки чому вони чудово поміщаються практично в будь-яку похідну кружку і півлітровий казанок.
  • Простота в експлуатації. Прикрутили до балона. Відкрили газ. Підпалили – все готово. 
  • Надійність. Завдяки простоті конструкції і мінімуму дрібних деталей знижено ризик поломки.
  • Низька ціна. Вартість пальників даного типу коливається від 20 до 50$

Недоліки:

  • Погана стійкість. Такий пальник набагато легше перевернути в порівнянні з моделями з виносним балоном, особливо при використанні великогабаритного посуду. Для більшої стійкості варто купити підставку під газовий балон.

Jetboil Can Stabilizer

  • Не можна повністю закривати пальник вітрозахистом. При щільному закритті вітрозахисних екранів піднімається температура повітря всередині навколо пальника. Відповідно газовий балон нагрівається, що може призвести до вибуху балону. Тому через неможливість повноцінного використання вітрозахисного екрану та відсутності можливості прогрівання балону такі пальники значно рідше використовуються в холодних та висотних умовах в порівнянні з пальниками з виносним балоном.

  • Незручно використовувати з великогабаритним посудом. Завдяки невеликій конструкції на таких пальниках зручно користуватись казанком об’ємом максимум 1,5 літра. Хоча бувають виключення, наприклад пальник Pinguin Camper або Kovea Scout.

Pinguin CamperKovea Scout

  • Невеликий розсікач/сопло. Часто в набалонних пальниках використовується невеликий розсікач, що дає місцевий (точковий) нагрів, який вкрай незручний під час готування та може призвести до підгорання. 

Ми підібрали декілька, на наш погляд, найвдаліших та цікавих набалонних пальників, а саме:

Pinguin Hiker – простий, легкий, компактний та недорогий пальник. Над соплом встановлена Y-подібна планка, що виконує роль вітрозахисту. Поставляється в комплекті з пластиковим чохлом. Потужність – 3000 W. Вага – 95 грамів. Хороший, надійний пальник за свої гроші.

Pinguin Hiker

Jetboil Mightymo – легкий і потужний пальник від американської фірми Jetboil. За рахунок чотирьохступінчатої системи регулювання вогню має декілька режимів роботи: максимально швидкий нагрів води, тушкування або розігрів їжі і т. д. Потужність – 3000 W. Вага – 95 грамів. За результатами тестів за кімнатних умов 1 літр води на такому пальнику закипає за 3 хвилини 15 секунд. Також за даними цього тесту можна закип’ятити 12 літрів води на 100-грамовому балоні. Підставка під балон йде в комплекті з пальником.

Jetboil Mightymo

Primus MicronTrail Stove Duo v2 – головною особливістю даної моделі є можливість використання як різьбових, так і байонетних «кемпінгових» газових балонів. При вазі в 132 грама, такий пальник має потужність 2600 W та може закип’ятити 1 літр води при кімнатних умовах за 3 хвилини.

BRS 3000T – ультралегкий титановий пальник з потужністю 2700 W та вагою всього 25 грамів! Найлегший газовий пальник на сьогодні. Та за малу вагу доводиться платити – в пальнику відсутній навіть мінімальний захист від вітру і на нього не варто ставити казанки об’ємом більше ніж 1,5 літра. При цьому варто зазначити доволі приємну ціну – в США він коштує всього лиш 17$.

BRS 3000T

 

Газові пальники з виносним балоном

Плюси:

  • Більш ефективні в холодних умовах. Завдяки наявності в пальника довгого шланга у вас з’являється можливість розтирати балон в руках, закутати його в спальник або пухову куртку, занурити в ємність з гарячою водою, поставити на кришку казанка, що стоїть на пальнику. 
  • Наявність трубки попереднього прогріву газу. Коли запаси газу в балоні доходять кінця, зріджений газ стікає до дна балону, відмовляючись поступати в пальник. Для розв’язання цього питання необхідно перевернути балон, щоб газова суміш почала стікати до фільтру і потрапляти в шланг. В теплих умовах, уже в шланзі, рідина прийматиме газоподібний стан. Чого не скажеш про морозні умови. При мінусовій температурі газова суміш буде залишатись у вигляді ридини, в результаті чого пальник буде «фиркати», згасати та його ККД впаде до мінімуму, при тих же витратах газу. Для рішення цієї проблеми існують спеціальні трубки прогріву газу. Така трубка проходить прямо над розсікачем пальника, завдяки чому газова суміш добре прогрівається і потім потрапляє в сопло пальника в нормальному газоподібному стані.
  • Завдяки тому, що балон знаходиться на віддаленій відстані від відкритого вогню стає можливим повноцінне використання вітрового екрана, що вкрай важливо в вітряну попогоду в умовах великих гір.
  • За рахунок нижчої констукції та кращої стійкості стає можливим комфортне використання казанків більшого літражу – від 2 літрів та більше.
  • Загалом пальники даного типу оснащені великими розсікачами, що суттєво знижує ризик підгорання їжі та полегшує процес приготування складніших страв, таких як супи, каші, рагу і т. д.

Мінуси:

  • Пальники з виносним балоном суттєво важчі та габаритніші від безшлангових аналогів.
  • Вимагає особливої уваги та бережного відношення до гнучкого шлангу пальника, пошкодження якого може призвести до неможливості використання пальника під час походу. Ремонту шланги піддаються дуже рідко.
  • Пальники цього типу відрізняються вищою ціною через складність самої конструкції.

Декілька прикладів вдалих моделей пальників з виносним балоном:

Pinguin Spider. Надійний компактний та недорогий пальник з виносним балоном. Вага – 230 грамів. Потужність – 3000 W. З недоліків варто звернути увагу на відсутність трубки попереднього прогріву газу. Та якщо вам потрібен пальник під великий казанок і ви не плануєте використовувати його взимку, Pinguin Spider стане надійним варіантом за розумну ціну.

Pinguin Spider

Kovea Moon Walker M – надійний та дуже компакний, як для даного типу, газовий пальник. За рахунок невеликого регулятора полум'я модель може похвалитися легкою вагою.  Один літр води закипає за 4 хвилини 56 секунд. Максимальні витрати газу – 140 грамів/годину. Потужність – 1920 W. Вага – 291 грам. Довжина шлангу – 30 сантиметрів.

Primus Gravity EF III – легкий, потужний і компактний газовий пальник. В конструкції присутня трубка попереднього прогріву газу. Потужність: 3000 W. Час закипання одного літра води – 2 хвилини 50 секунд. Вага: 250 грамів. В комплект до пальника також входять відбивач тепла та нейлоновий чохол. Завдяки аксесуару Gravity MultiFuel Kit (продається окремо) цей пальник можна адаптувати до рідкого палива.

Декілька порад по експлуатації газових пальників

  • В багатьох пальниках в конструкції присутній п’єзозапал – річ безумовно зручна, але досить вередлива в використанні та крихка. А в умовах сильного вітру та низьких температур – майже даремна. Тому вам в будь-якому випадку треба мати з собою інші засоби для добування вогню – сірники або запальничку. В якості вирішення цього питання ви можете розглянути покупку кресала – надійного, такого, що не боїться води, але вимагає певних навиків поводження з собою. 

Огниво

  • Або можете розглянути портативну запальничку Pinguin Piezzo Igniter, що не боїться вологи та високого тиску. 

Pinguin Piezzo Igniter

  • Також в нашому магазині представлені спеціальні сірники Lifesystems Stormproof Matches – поставляються з герметичним чохлом, мають спеціальну волого- та вітрозахисну обробку. Час горіння одного сірника – 20 секунд.

Lifesystems Stormproof Matches

  • При використанні пальника з виносним балоном обов’язково купіть вітрозахист – і їжа швидше приготується, і зменшите витрати палива.

Tatonka Faltwindschutz 10tlg

  • Для зимових та гірських походів рекомендуємо звернути увагу на радіатор MSR Heat Exchanger – з його допомогою тепло від пальника розподіляється по більшій поверхні казанка та підтримується на постійному необхідному для приготування рівні. В результаті, ефективність пальника підвищується майже на 25%.

MSR Heat Exchanger

Подставка под баллон

  • Не залишайте балон під відкритим сонцем.
  • Знімайте балон з газового пальника на відстані від відкритого вогню.
  • НЕ ВИКОРИСТОВУЙТЕ ПОВТОРНО ЗАПРАВЛЕНІ БАЛОНИ

Усім дякуємо за увагу!
Використовуйте лише якісне спорядження!