Зміст:
- Як все починалося
- Інтегровані системи Jetboil
- Інтегровані системи MSR
- Інтегровані системи Primus
- Інтегровані системи інших виробників
- Підведемо підсумки
Прагнення до мінімізації туристичного спорядження з початку 2000х призвело до перегляду багатьох вже сформованих підходів в комплектуванні екіпіровки туриста. Одним з найбільш революційних нововведень по праву можна назвати виникнення інтегрованих систем приготування їжі.
Незважаючи на великий прогрес в удосконаленні конструкцій газових, рідкопаливних і мультипаливних пальників, про які йшла мова в попередніх статтях, їх використання супроводжується певними незручностями. Легкі самі по собі газові пальники необхідно доповнювати казанком, вітрозахистом і декількома газовими балонами - в результаті виходить досить важкий похідний комплект для приготування їжі.
Рідко і мультипаливні пальники самі по собі важче газових, але за то ви зможете заощадити вагу на паливі. При цьому такі пальники досить примхливі у використанні, вимагають дбайливого ставлення, регулярного чищення і попереднього прогріву. Також має велике значення якість використовуваного палива. Ну і вам все також потрібен казанок і захист від вітру.
Збирання конструкції з пальника, казанка і вітрозахисту займає досить багато часу, що особливо неприємно в умови поганої погоди. При цьому потрібна уважно поводитися із зібраною конструкцією, щоб не перевернути казанок і не залишитися без вечері або сніданку.
Так би все і залишалося якби на початку 2000х американський турист Дуайт Еспінуолл не прийшов до висновку, що його не влаштовує ні одна система приготування їжі того часу і він не збирається з цим мириться.
Як все починалося
Ідея зі створення універсальної, компактною і ефективної системи для приготування їжі не давала Дуайту спокою. Але будучи програмістом самостійно реалізувати її він не міг. Для цих цілей він вибрав собі в партнери свого троюрідного брата – випускника Єльського університету з 10 річним стажем інженера-технолога в Gillette – Перрі Доуста. Саме Перрі належать ідеї більшості технічних рішень, що лягли в основу майбутніх перших інтегрованих систем приготування їжі.
У 2001-році компаньйони звільняються з основних місць роботи і зібравши в загальну суму свої заощадження і допомогу від друзів і близьких – близько 70 тисяч доларів – засновують компанію Jetboil. Через рік в результаті їх технічних досліджень була розроблена перша в індустрії інтегрована система приготування їжі – Jetboil PCS (Personal Cooking Sistem).
Винахід не відразу знайшло визнання і інвесторів. Для вирішення цієї проблеми Дуайт і Перрі попрямували до офісу найбільшої торгової мережі спортивного спорядження – Eastern Mountain Sports (EMS). В результаті успішної презентації був отриманий перший заказ на придбання 3 тисяч примірників Jetboil PCS. Завдяки першій успішній операції вдалося привернути увагу інвесторів і отримати на розвиток 1 мільйон доларів. За рахунок цих інвестицій було відкрито повноцінне виробництво в приміщенні колишнього ткацького цеху в Гайлде, штат Нью-Гемпшир.
Jetboil PCS являв собою чашу з анодованого алюмінію, яка приєднуються до пальника. На дно чаші був приварений теплообмінник Flux Ring, який запобігає втраті тепла і розподіляє його по стінках чаші. Для уникнення швидкого охолодження на чашу додався неопреновий чохол, який крім того дозволяв тримати її в руках під час готування. В результаті вийшла конструкція для кип'ятіння води, яка не потребує вітрозахисту, дозволяє тримати себе в руках або бути підвішеною під час готування (що особливо оцінили альпіністи) і при цьому вельми компактна – пальник і стограмовий газовий балон поміщалися в чашу. Час закипання 0.5 літра води становило 5 хвилин. На чашу одягалася гумова кришка з отвором для виходу пари і зливу води. Комплект доповнювався підставкою під газовий балон і перехідником для використання звичайних казанків.
Після налагодження виробництва настав час представити свій продукт всьому світу і в 2003 році Jetboil PCS вельми успішно дебютує на виставці outdoor-спорядження в Солт-Лейк-Сіті – Outdoor Retailer Show. В результаті було зібрано передзамовлення на 20 тисяч інтегрованих систем, які повинні були надійти в магазини до початку 2004 року. Але перші продажі Jetboil PCS перевершили всі очікування і розробників, і менеджерів магазинів – вся випущена продукція, не дивлячись на досить високу вартість (80 $), була продана за наступні 11 місяців. Новинка була удостоєна великої уваги з боку туристичної преси – журналів Outside і Backpacker.
По суті 2004 можна назвати роком зародження цілого напряму горілчаного спорядження. Сьогодні практично у будь-якого виробника даної індустрії можна знайти інтегровану систему для швидкого приготування їжі власного виробництва. Розглянемо детальніше продукти різних виробників, доступні в Україні.
Інтегровані системи Jetboil
З моменту заснування і по сьогоднішній день компанія Jetboil залишається флагманом по виробництву інтегрованих системи приготування їжі і пропонує найширший асортимент моделей і комплектуючих. Після випуску першої моделі PCS були здійснені вже кілька серій удосконалень інтегрованих систем і сьогодні колекція Jetboil складається з:
Zip – найпростіша система приготування їжі в каталозі Jetboil. По суті можна назвати прямим нащадком PCS. Відмінність не велика – зменшилася чаша з 1 літра до 0.8, зник п'єзопідпал і зменшився час закипання з 5 хвилин до 2,5 хвилиною/0,5 літра води. На 100 граммовом балоні можна закип'ятити 12 літрів води. Вага системи складає 340 грам.
Flash – найпопулярніша інтегрована система Jetboil! Час закипання 0,5 літра води становить всього 100 секунд. На 100 граммовом балоні можна закип'ятити 10 літрів води. У комплекті йде чаша на 1 літр. На неопреновому чохлі вшитий індикатор нагріву води, який змінює свій колір в результаті зміни температури всередині чаші. Загальна вага системи складає 371 грам. Випускається модифікація Flash Java – в комплект до системи додалися прес для кавової гущі і пакет меленої кави (тільки для продажу в США).
У перших інтегрованих системах Jetboil був виявлений ряд недоліків. Безумовно система виявилася зверх ефективної для кип'ятіння води, але при готуванні більш складних страв, що вимагають варіння на маленькому|середньому вогні, виникали проблеми з підгоранням. Крім того, так як система працює на зрідженому газі, вона не була позбавлена проблеми використання в холодних умовах. Для усунення цих недоліків був розроблений спеціальний регулятор тиску, що забезпечує стабільну роботу при низьких температурах і дозволяє ефективно регулювати натиск полум'я при готуванні. Даний регулятор тиску містять такі моделі:
MiniMo – вузька чаша в моделях Flash і Zip цілком комфортна для кип'ятіння води, але не дуже зручна для приготування більш складних страв, типу супів, каш, рагу і т. Д. Для вирішення цієї проблеми була випущена модель з більш широкою літровою чашею і регулятором тиску, що отримала назву MiniMo. Час закипання води і кількість води, яке можна закип'ятити на 100 грамовому балоні дорівнює показниками в моделі Zip – ті ж 2,5 хвилини і 12 літрів. Незважаючи на більш широку форму, вся конструкція компактно збирається в чашу. Пьезоподжиг стабільно працює до 6 градусів морозу. Сумісний з пресом для кави Jetboil Grande.
Sumo – інтегрована система для приготування їжі на групу з 3-4 чоловік. Комплектується тим же пальником,щой і в MiniMo, але при цьому обсяг чаші збільшився до 1,8 літра. Термін закипання одного літра води становить 4 хвилини і 15 секунд. На одному 230-грамовомм балоні можна закип'ятити 24 літри. Вся конструкція збирається всередину чаші, при цьому в неї ще поміщається 230-грамовий балон. Ви також можете на випадки одиночних подорожей придбати окремо чашу на 0,8 літра – практично всі чаші Jetboil підходять для кріплення до пальника. Цю чашу можна взяти і в колективний похід – погодьтеся, що це зручно, коли є окрема чаша для готування їжі і друга – для заварювання чаю або кави. Чаша на 0,8 літра успішно вмістить в себе пальник, 100-грамовий балон і підставку під нього, після чого всю цю конструкцію можна легко помістити в основну 1,8 літрову чашу.
MicroMo – найлегша і найефективніша інтегрована система в колекції Jetboil. Без урахування підставки під газовий балон вага системи складає всього 340 грам. Досягнуто такого результату додаванням 0.8 літрової чаші до пальника, аналогічної в попередніх двох моделях систем. Час закипання 0.5 води також скоротилося до 2 хвилин і 15 секунд. На 100 граммовом балоні можна закип'ятити «стандартні» 12 літрів води.
Joule – модель з великим 2.5 літровим казанком спеціально розроблена для використання в суворих умовах при низьких температурах. В якійсь мірі цю модель можна назвати відповіддю Jetboil на модель свого головного конкурента – MSR Reactor, про яку більш докладно йтиметься трохи пізніше. Завдяки перевернутому розташуванню балона, що забезпечує максимально повне витрачання палива, трубці попереднього прогріву газу і регулятору тиску була отримана інтегрована система, стабільно працююча в холодних умовах, аж до 12 °C морозу. Вага такої системи становить 790 грам. В якійсь мірі Jetboil Joule можна назвати однією з найдосконаліших інтегрованих систем – даний продукт зібрав величезну кількість нагород зокрема одну з найпрестижніших – OUTDOOR INDUSTRY AWARD!
Безумовно інтегровані системи приготування їжі в першу чергу орієнтовані на тих, кому максимально важлива вага і ефективність – туристів, альпіністів, легкоходов і т. д. Але в Jetboil прийшли до висновку, що дане положення речей не зовсім справедливо і вирішили випустити модель для звичайного відпочинку великою компанією на природі. Так з'явилася система Genesis.
Genesis – інтегрована система, що складається з двох пальників, 5 літрової каструлі і сковорідки. Вся система збирається в каструлю. Час закипання 1 літра води в 5-літровому казані становить 3 хвилини 15 секунд. Каструля і сковорідка володіють керамічним антипригарним покриттям.
Інтегровані системи MSR
З моменту виходу на великий ринок інтегрованих систем Jetboil всі визнані лідери з виробництва туристичного спорядження прагнули кинути виклик і зробити більш ефективну інтегровану систему, ніж новинка від «вискочок». Найбільших успіхів в цьому напрямку домоглася американська торгова марка MSR.
У 2007 році світ побачив абсолютно новий і унікальний продукт – інтегровану систему приготування їжі MSR Reactor. Унікальність даної системи полягала в використанні в якості сопла не звичайного пальника, а металевої піни зі сплаву заліза, хрому та алюмінію, поверх якої вбудована захисна сітка відсутня. Так якового відкритого полум'я немає, а горіння газу відбувається всередині піни. Завдяки такій конструкції, була досягнута велика площа нагрівання казанка. Крім того, завдяки конструкції чаші повітря надходить в пальник знизу сопла, за рахунок чого досягнуто максимальний захист від вітру.
В результаті цих інновацій була отримана одна з найбільш максимально ефективних інтегрованих систем – час закипання 0.5 води становила всього 90 секунд.
Але не дивлячись на всі технічні вишукування дана модель має ряд істотних вад. По-перше, оскільки при розробці основною метою ставилося максимальна ефективність для використання в екстремальних умовах про ряд таких буденних речей, як можливість регулювання напору нагріву, не йде і мови, і приготувати щось замість субліматів в такій системі є дуже проблематичним. Другим недоліком треба визнати відсутність можливості використання іншого посуду через нестандартний розсікач пальника. Так само для багатьох недоліком стала відсутність надійного з'єднання чаші і пальника.
MSR Reactor виробляється по сьогоднішній день. Випускаються системи з чашами на 1, 1.7 та 2.5 літра. Модель набула великої популярності серед альпіністів, завдяки своїй надійності при використанні в екстремальних умовах. Вага систем становить відповідно 430, 510 і 610 грам. Час закипання 1 літра води становить близько 3 хвилин, а максимальна кількість води, яке можна закип'ятити на 230 граммовом балоні становить 22 літри.
Але далеко не всім споживачам була необхідна така ефективність в нагріванні води. Куди більше багато хто відчували потребу в системі з кріпленням чаші до пальника і можливістю зручного регулювання напору полум'я. У прагненнях задовольнити даний попит була випущена модель WindBurner, що має набагато більше спільних рис зі ставшими вже класичними моделями Jetboil.
В системі WindBurner знизилася ефективність – період закипання півлітра води склав 2 хвилини 25 секунд. Але при цьому чаша кріпиться до пальника, є можливість регулювання нагріву і за допомогою спеціального перехідника з'явилася можливість використання іншого посуду.
Випускаються моделі з чашею на 1 літр (Personal Stove System), 1.8 літра (Duo Stove System) і 2.5 літра (Group Stove System).
Інтегровані системи Primus
На відміну від своїх американських колег з MSR, інженери з шведської компанії Primus вирішили «не вигадувати велосипед» і сконцентрували свої зусилля з випуску високоякісного продукту за лекалами класичних інтегрованих систем Jetboil. В результаті цих зусиль були розроблені лінійки моделей Lite і PrimeTech.
Інтегровані системи з лінійки Lite представляють із себе класичні чашки з пальниками, так гаряче улюблені багатьма легкоходамі. Відмінною рисою інтегрованих систем Primus Lite є унікальна трикутна система кріплення чаші до пальника Triangular Joint Connection і унікальної технології Laminar Flow Burner Technology за рахунок якої змістився нижче центр ваги всієї системи і в результаті покращилася стійкість, вага і компактність.
Модель Lite і Lite+ мають невелику відмінність: пальник і чаша на 0.5 літра в них однакові. Lite+ відрізняється наявністю кришки-чашки на чашу і набором штифтів, що виконують роль адаптера для використання сторонньої посуду. Також випускається модель Lite XL – система з широким 1 літровим казанком, що має керамічне антипригарне покриття.
Серія інтегрованих систем PrimeTech представляє із себе комфортний набір для кемпінгу або для тривалих походів в складі групи. Складається з двох каструль, одна з яких містить теплообмінник і антипригарне керамічне покриття, вітрозахисту, пєзозапальнички й пальника з виносним шлангом. Пальник оснащений регулятором тиску, що забезпечує стабільну роботу при низьких температурах. Вся конструкція збирається в один казанок. Випускаються дві модифікації з каструлями на 1.3 і 2.3 літра.
Інтегровані системи інших виробників
Крім світових лідерів, в Україні доступні більш скромні моделі інтегрованих систем від чеської фірми Pinguin, корейської Kovea і китайської марки Fire-Maple. Інтегровані системи даних виробників поступаються за ефективністю своїм більш маститим опонентам, але при цьому мають дуже привабливу ціну, що робить їх одними з найбільш оптимальних в сегменті бюджетних систем приготування їжі.
Окремо варто відзначити інтегровану систему Kovea Alpine Pot Wide з 1 літровою чашею, яка при вазі в 510 грам і здатністю закип'ятити літр води за 3 хвилини і 33 секунди може цілком на рівних конкурувати з багатьма популярними моделями більш маститих брендів.
Підведемо підсумки
За останні 15 років з моменту появи першої чашки, що надійно кріпиться до пальника, виробники пройшли великий шлях в розвитку інтегрованих систем приготування їжі. Сьогодні можна підібрати оптимальну модель системи під самі різні цілі:
- Альпініст швидше за все зупинять свій вибір на системах MSR Reactor або Jetboil Joule
- Ті, хто найбільше цінують вагу і ефективність вважатимуть за краще щось на кшталт Jetboil MicroMo або MSR WindBurner
- Для тих, у кого на першому місці стоїть швидкість закипання води і прийнятна ціни найкраще підійдуть Jetboil Flash або Primus Lite
- Для любителів кемпінгу ідеальними варіантами будуть Jetboil Genesis і Primus PrimeTech
- Тим, хто шукає бюджетну інтегровану систему рекомендуємо звернути увагу на класичну модель Jetboil Zip або на системи від торгових марок Kovea, Pinguin і Fire-Maple
Незважаючи на всі описані вище безумовні переваги в інтегрованих системах є ряд істотних недоліків, на які ми настійно рекомендуємо звернути вашу увагу:
- Не дивлячись на всі зусилля у вирішенні цієї проблеми, інтегрований системи до цих пір за великим рахунком залишаються в основному призначеними для кип'ятіння води. Приготування в них більш складних страв викликає ряд проблем в зв'язку з відсутністю можливості ефективної регулювання напору полум'я в більшості інтегрованих систем, в результаті чого продукти можуть часто пригорати. В якійсь мірі цю проблему згладжує бум популярності сушеної і сублімованої похідної їжі, спостережуваний в Україні останніми роками. Якщо ж ви вирішили готувати кашу або суп рекомендуємо підібрати максимально довгу ложку для розмішування, що б знизити ризик випалювання пальців.
- Хоча до багатьох систем випускаються адаптери для використання звичайної посуду, при готуванні за допомогою звичайного казанка або сковорідки істотно знижується ефективність системи. Для цих цілей рекомендуємо розглянути посуд, спеціально розроблену виробниками під ці цілі. Зокрема, обов'язково зверніть увагу на пательню JetBoil Summit Skillet – завдяки конструкції з різної товщини стінок забезпечується рівномірний нагрів сковорідки, що в комбінації з керамічним антипригарним покриттям істотно полегшує готовку.
ВАЖЛИВО!! Ні в якому разі не використовуйте звичайний посуд без адаптера для пальника. При такій експлуатації частина теплової енергії буде йти в низ, що може привести до оплавлення пластикових елементів і псування пальника.
- Такі системи не передбачають використання вітрозахисту. Як і у всіх пальника без виносного шланга, в інтегрованих системах при використанні вітрозахисних екранів зростає ризик нагріву балона, який може призвести до вибуху. Також це може спричинити проблеми з обплавленням пластикових елементів пальника, описаних вище.
ВАЖЛИВО!!! Використання інтегрованих систем всередині намету загрожує отруєнням чадним газом!! При топці льоду або снігу виділяється в 10 разів більше чадного газу, ніж при звичайному кип'ятінні води, а при використанні інтегрованих систем буде виділятися в 40 разів більше в порівнянні зі звичайною пальником. Це інформація особливо актуальна для альпіністів, що здійснюють висотні сходження!!