Скельні туфлі є сполучною ланкою між вами і скелею, і неправильний тип туфель або їх посадка можуть стати перешкодою на шляху вашого прогресу в скелелазінні. При виборі скельників необхідно враховувати три основних моменти:

  • Тип вигину скельних туфель: вибирайте між нейтральним, помірним і агресивним вигином скельників, в залежності від того, яким видом скелелазіння ви збираєтеся зайнятися.
  • Технічні особливості скельних туфель: такі особливості, як вид фіксації (шнурівка, липучка або Сліпер), зовнішні матералів (шкіра / замша або синтетика) й товщина і якість гума, впливають на ефективність скельників.
  • Відповідна колодка: для досягнення найкращих результатів скельні туфлі повинні щільно сидіти на нозі, добре зафіксувати п'яту і при цьому не доставляти сильного дискомфорту.

 

Содержание:

  1. Тип вигину скельних туфель.
  2. Матеріали, використовувані при виробництві скельних туфель.
  3. Скальники для жінок.
  4. Скельні туфлі для дітей.
  5. Шнурівка, липучка або сліпони?
  6. Особливості форми стопи.
  7. Загальні рекомендації по підбору скельних туфель.
  8. Підбір скельних туфель для альпіністських маршрутів і мультіпітчі.
  9. Кілька порад по догляду за скельними туфлями.

 

Тип вигину скельних туфель

Як уже згадувалося вище існує три види вигину скельних туфель: нейтральний, помірний і агресивний. Розглянемо кожен з них детальніше.

Нейтральний вигин скельних туфель

Black Diamond - M MomentumBlack Diamond - M Momentum LaceLa Sportiva - Tarantula 

Скельні туфлі з нейтральним вигином забезпечують невимушену посадку для комфорту протягом всього дня. Вони дозволяють вашим пальцях на ногах буквально лежати всередині скельників. Оскільки вони мають тенденцію бути більш зручними, скальники з нейтральним вигином представляють собою оптимальний варіант для початківців альпіністів і скелелазів, але вони також гарні для досвідчених альпіністів, які хочуть мати зручну пару скельників на весь день для тривалих багатомотузкових мультіпітчів.

Плюси:

  • Забезпечать комфорт протягом усього дня
  • Часто на скельниках з таким видом вигину клеїться більш жорстка і товста гумова підошва, яка дає відмінну підтримку на мізерах
  • Відносно плоский профіль робить їх хорошими для проходження ділянок маршруту на тертя і щілинного лазіння
  • Скельники з нейтральним вигином краще піддаються ремонту і на них легше переклеїти гуму

Мінуси:

  • Більш товсті, жорсткі підошви менш чутливі, ніж більш тонкі підошви на помірних і агресивних скельниках
  • Розслаблена, зручна посадка не рекомендується для проходження складних трас

 

Помірний вигин скельних туфель

Black Diamond - ZoneLa Sportiva - MiuraBlack Diamond - W Focus

Скальники з помірним вигином характерні злегка опущеною формою носка (також званої опуклістю), що робить їх хорошими для технічного скелелазіння. Ці практичні скальники відповідні для багатомотузкових мультіпітчів і альпіністських маршрутів з великою кількістю щілинного лазіння і лазіння на тертя, а також для злегка нависаючих спортивних скелелазних маршрутів.

Плюси: 

  • Опущена форма ставить ваші ноги в сильнішу, більш точну позицію на мізер, ніж скальники з нейтральним вигином, допомагаючи вам підніматися по більш складних маршрутах
  • Такі скальники мають більш липучу і тонку гумову підошву, ніж скальники з нейтральним вигином для більш ефективного зчеплення і чутливості
  • Зручніше скельників з агресивним вигином

Мінуси:

  • Не такі орієнтовані на чутливість, як скальники з агресивним вигином, через що вони стають менш придатними для дуже складних спортивних скелелазних нависаючих маршрутів і боулдерінгу
  • Менш комфортні, ніж скальники з нейтральним вигином
  • Липка, тонка гумова підошва стирається швидше, ніж гума на скельників з нейтральним вигином

 

Агресивний вигин скельних туфель

La Sportiva - SolutionBlack Diamond - ShadowScarpa - Stix

У цих туфель дуже сильно опущені пальці і сильний натяг п'яти, щоб поставити ноги в зручне і точне положення для подолання складних нависаючих виступів. Більшість агресивних скельників мають асиметричну форму, яка згинається у напрямку до великого пальця, фокусуючи силу на носку для точного розміщення на невеликих мізер. Через щільне прилягання і опущену форму носка, скельникам з таким вигином віддають перевагу спортсмени з високим рівнем лазіння для проходження складних трас і боулдерінгу. Для тривалих альпіністських сходжень такі скальники будуть занадто дискомфортними.

Плюси:

  • Сильно опущена форма носка ставить ваші ноги в зручне і точне положення для дуже складних спортивних скелелазних нависаючих маршрутів і боулдерінгу
  • Мають більш липку і тонку гуму на підошві, ніж інші скальники для більш ефективного зчеплення і чутливості

Мінуси:

  • Менш комфортні, ніж скальники з помірним і нейтральним вигином
  • Форма носка гірше підходить для щілинного лазіння і лазіння на тертя, ніж в скельників з нейтральним і помірним вигином
  • Липка і тонка гумова підошва протирається швидше, ніж на інших скельниках

 

Матеріали, використовувані при виробництві скельних туфель

Зовнішня сторона скельників виконується або з замші/шкіри, або з синтетичних матеріалів.

Шкіра/замша. Скальники, пошиті зі шкіри, в основному мають властивість сильно розтягуватися і приймати форму ноги скелелаза. Крім того, шкіра має відмінні антибактеріальні властивості (не так сильно заваніваются). Через те, що шкіра має властивість сильно розтягуватися (деякі моделі скельників тягнуться до 6 розмірів), до підбору таких туфель потрібно підходити дуже ретельно. Такі скальники вимагають рознесення. Буде дуже непогано якщо у вас вийде поміряти розношене пару обраної моделі скельних туфель в прокаті на скеледромі. Так само скельні туфлі зі шкіри мають властивість «фарбувати» шкіру на ногах.

Шкіра/замша з синтетичною підкладкою. Для зменшення розтягування шкіри, до неї додають синтетичної підкладку. Деякі моделі випускаються з точковими вставками синтетичної підкладки для запобігання зайвого розтягування в потрібних місцях і при цьому збереження загальної еластичності скельних туфель.

Синтетичні матеріали. На багато менше розтягуються (максимум на 1 розмір) на відміну від скельників зі шкірою. Виробники прагнуть ставити синтетичні матеріали з порожнистих, капілярних волокон, які швидко відводять вологу від тіла назовні дозволяючи нозі дихати. Скальники з синтетичною верхньою частиною – відмінний варіант для вегетаріанців і веганів. При примірці таких скельних туфель станьте на носочки – відповідним буде той розмір, в якому нога в такому положенні буде максимально стиснута і при цьому ви не будите відчувати біль.

Гума. Незважаючи на те, що гума для скельних туфель Vibram XS-Grip стала практично еталоном якості для всієї індустрії, виробники не зупиняються в пошуках нових матеріалів. З'являються нові більш липучі, м'які і зносостійкі види каучуку (зокрема рекомендуємо звернути вашу увагу на лінійку скельників від американської компанії Black Diamond). У скельників з гуми виконані окантовка, підошва і, в деяких моделях, нею покритий носок.

Велике значення має товщина використовуваної гуми. Чим товщі гума – тим краще вона працює на мізерах і при лазінні на терті. Так само підвищується зносостійкість і довговічність. Найчастіше використовується в моделях з нейтральною або помірною колодкою, добре підходять для початківців і для альпіністів. Товщина гуми в таких скельників дорівнює 4 – 5,5 міліметра.

Тонка гума (товщина 3 – 4 міліметри) забезпечує максимальну чутливість, але втрачає в зносостійкості. Найчастіше використовується в моделях з агресивним вигином колодки для складних скелелазні доріжок і боулдерінга.

 

Скальники для жінок

Навіть якщо ви чоловік, не відмовляйтеся від розгляду жіночих моделей скельних туфель при виборі і примірці скельників. Вони, зазвичай, обрізаються нижче навколо щиколотки і мають меншу п'яту. У них також може бути трохи довший носок і менший обсяг передньої частини стопи, ніж у чоловічих моделей скельних туфель. Виробники пропонують так багато хороших нейтральних дизайнів, що чоловіки з нізкооб'емнимі ногами складають значну частину клієнтської бази даної лінійки скельників.

 

Скельні туфлі для дітей

Незважаючи на те, що у вас завжди є можливість взяти напрокат дитячі скальники в місцевому тренажерному залі для скелелазіння, для ваших дітей буде більш ефективно мати свої скальники, особливо якщо вони також практикують лазіння на натуральному рельєфі. Ноги дітей швидко ростуть, але дитячі скельні туфлі досить жорсткі, щоб вони могли носити їх довше, ніж дорослі. Підберіть їх з запасом на виріст - діти зазвичай вважають за краще комфортну посадку. У міру того, як їх рівень майстерності буде збільшується, паралельно буде збільшуватися розмір їхніх ніг.

 

Шнурівка, липучка або сліпони?

Шнурівка Липучка Сліпони

У кожного виду фіксації є свої переваги:

  • Шнурівкою можна максимально відрегулювати туфлі по вашій нозі
  • Липучка і сліпони (чешки) мають велику популярність серед боулдерінгістов через можливість швидкого зняття і одягання
  • Сліпони (або чешки) найчастіше забезпечують більш високу чутливість

 

Особливості форми стопи

На вибір скельних туфель може сильно вплинути форма вашої стопи. Точніше форма розташування пальців на нозі. Виділяють три основних види стопи: єгипетська, римська і грецька.

Єгипетська стопа: пальці на нозі збудовані в діагональну лінію
Римська стопа: перші три пальця шикуються в одну довжину
Грецька стропа: другий палець витягнуть найдалі

Римська стопа вважається найпоширенішою і є свого роду основним орієнтиром для виробників. Тому, людям з римської стопою підходить практично будь-яка модель скельних туфель. Чого не скажеш про єгипетську і грецьку - власникам даних видів стопи доведеться витратити трохи більше часу на примірку.

 

Загальні рекомендації по підбору скельних туфель

  • Якщо 10 років тому було загальне прагнення брати скельні туфлі на кілька розмірів менше, то сьогодні ця практика зійшла нанівець. Зараз в основному скельні туфлі підбираються в середньому на розмір менше звичайного, з поправкою на конкретну модель туфель і побажання скелелаза.
  • Якщо ви тільки починаєте і це ваші перші туфлі, для вас на перше місце виходить комфорт (в розумних межах: все-таки це не просто кросівки для фітнесу) і правильна посадка туфель: скельні туфлі не повинні доставляти сильний дискомфорт, але при цьому в них не повинно залишатися багато пустого простору. Швидше за все вашим вибором будуть скальники середньої жорсткості з нейтральним або помірним вигином.
  • Пам'ятайте – ніхто крім вас самих не зможе точно підібрати оптимальну модель скельників. Приділіть примірці максимально багато часу. По можливості переміряти всі моделі скельних туфель доступні в магазинах вашого міста. Доброю практикою так само є влаштувати собі креш-тест – на скеледромі в прокаті спробувати всі доступні скельні туфлі в вашому розмірі (тільки не сильно розношені).
  • Скельники краще підбирати ввечері, коли ноги після робочого дня трохи набрякли
  • У всіх виробників своя розмірна сітка – у кого-сь більш повномірні розміри, у кого-сь навпаки. Деякі виробники випускають туфлі з урахуванням того, що зазвичай їх купують на розмір менше. Тому умовний 43 розмір буде сідати як 42й. Тому варто спробувати поміряти різні розміри.

 

Підбір скельних туфель для альпіністських маршрутів і мультіпітчі

При підборі скельних туфель для заняття альпінізмом і проходження багатомотузкових мультіпітчів потрібно врахувати, що в цих скельниках ви будете проводити тривалу кількість часу – від кількох годин до кількох діб. Так як в основному такі маршрути припускають велику кількість щілинного лазіння і лазіння на тертя і не припускають проходження понад складних ділянок, що вимагають хорошу чутливість, вам відмінно підійдуть скальники з помірною або нейтральної колодкою.

Кілька рекомендацій по вибору і використанню скельних туфель для альпінізму:

  • Так як ви будете проводити в них тривалу кількість часу, вибирайте їх з невеликим запасом – приблизно на пів розміру більше вашого
  • При лазінні в них одягайте тонкі капронові шкарпетки – вони зменшать тертя всередині туфель і додадуть більше комфорту. При цьому чутливість від цього не зменшиться
  • Не упускайте можливість роззутися під час проходження маршруту – як тільки пройшли мотузку і стали на самостраховку – відразу насамперед знімайте туфлі. Після зняття краще пристебнути їх до карабіна на страхувальній системі
  • Уникайте лазіння в розпал сонячного дня – на розпечених скелях ви відчуєте себе на сковорідці

 

Кілька порад по догляду за скельними туфлями

  • Намагайтеся залишати ваші скальники чистими – уникайте ходіння в них по землі і тренувальним матам, покритим магнезією. По-перше, у чистих скельників буде краще зчеплення, а по-друге ви не будете бруднити і засолювати виступи та зачіпки.
  • Не забудьте після тренування дістати з рюкзака скельні туфлі і висушити їх. Тільки не вдавайтеся до допомоги сонця або гарячих батарей – високі температури негативно впливають на скельні туфлі 
  • Періодично скельні туфлі варто піддавати пранню. Для цього вам знадобляться щітка і звичайне мило.
  • Перед лазіння корисно на початку тренування розтерти руками шкарпетки скельників. Хвилини/півтори буде досить. Розігріта гума має дуже хороше зчеплення