Датою народження альпінізму вважається 8 серпня 1786 року, коли Мішель Паккард і Жак Бальма вперше зійшли на найвищу точку Альп – Монблан. За більш ніж двісті років розвитку альпінізму сформувалося строге зведення правил техніки безпеки. І як і в більшості сфер людської діяльності ці правила написані кров'ю, травмами і трупами. Власне кажучи, в такому екстремальному роді діяльності, як альпінізм, по-іншому і бути не могло.

І носіння каски в горах є елементарним правилом техніки безпеки. Таким же як ремінь безпеки в автомобілі – можна один раз не пристебнути і другого разу вже не буде.

Тому, якщо ви вирішили зайнятися альпінізмом, захисна каска — це те без чого вам точно не вийде обійтися.

У цій статті ми хочемо розглянути основні особливості і нюанси при підборі альпіністської каски, і максимально допомогти вам зробити оптимальний вибір.

 

Содержание:

  1. Сертифікація.
  2. Конструкції альпіністських касок.
  3. Технологія MIPS.
  4. Популярні альпіністські каски.
  5. Підбір альпіністської каски.
  6. Ремонт альпіністських касок.
  7. Догляд за альпіністськими касками.

 

Сертифікація

Захисні шолома і каски, в незалежності від їх призначення — будь то велосипедний, мотоциклетний, гірськолижний або, як в нашому випадку, альпіністський шолом — повинні відповідати стандартам якості і проходити відповідну перевірку.

На жаль, на сьогоднішній день в Україні не існує державних стандартів якості для альпіністських та скелелазних касок. Тільки не варто плутати стандарт ДСТУ ЕН 397:2012 з стандартами для альпіністських касок. Це стандарт якості для будівельних касок, використання яких в горах протипоказано.

До альпіністським касок висувається цілий список специфічних вимог — починаючи від захисту від падаючих важких предметів і закінчуючи захистом від ударів об елементи рельєфу. При цьому вона повинна мати відносно малу вагу, хорошу вентиляцію і грамотне регулювання. Тому каски для інших екстремальних видів спорту, будь то даунхіл або рафтинг, не підійдуть. Вам потрібна сертифікована альпіністська каска.

На сьогодні можна виділити два основні стандарти якості для альпіністських та скелелазних касок: EN 12492 і UIAA 106.

EN 12492 — фактично став еталонним стандартом якості для всієї індустрії альпіністського спорядження. Включає в себе перевірку каски на захист від падаючого важкого предмета, бокового удару об рельєф і удару стандартним гострим предметом зверху. Крім цього, каска проходить перевірку на надійність підвіски і тест на зісковзування шолома.

UIAA 106 – стандарт якості для альпіністських касок від Міжнародного союзу альпіністських асоціацій (UIAA). Ще більш суворі вимоги до надійності альпіністської каски. Найвищий стандарт якості. Якщо ви хочете отримати максимально надійну каску – шукайте продукцію з маркуванням UIAA Safety Label.

Конструкції альпіністських касок

На сьогоднішній день, всі каски, що випускаються промисловістю альпіністського спорядження можна розділити на три основні категорії:

  • Каскі-«шкаралупи» з акрилонитрил-бутадієн-стиролу (ABS)
  • Каски з пінополістерол (EPS) або спіненого поліпропілену (EPP) – «пінки»
  • Комбіновані каски, що поєднують в собі матеріали двох попередніх видів

Розглянемо кожен вид докладніше.

Каски для альпінізму з ABS пластика

Класична конструкція альпіністських каски, часто звана Hardshell. Являє собою товсту шкаралупу з акрилонитрил-бутадієн-стиролу (ABS) і підвіску з строп і смягчителей. Має високу міцність і зносостійкість. Довгий час найяскравішим представником даного виду (особливо серед спелеологів) була каска Petzl Ecrin Roc, визнана еталоном якості і надійності для всієї індустрії. Але на жаль мода на максимальне зменшення ваги спорядження сказала своє вагоме слово. Поради Бориса Бритви про те, що "... вага – це надійність", втратили свою актуальність і починаючи з 2012 року Petzl Ecrin Roc знята з виробництва. З такого роду касок можна виділити, мабуть, тільки Camp Rockstar – свого роду динозавр серед касок – 20 років на ринку.

Petzl Ecrin Roc Camp Rockstar

Плюси:

  • Максимальна міцність і довговічність
  • Відносно не висока ціна – в середньому в районі 50 $

Мінуси:

  • Вага: такі каски в середньому важать в районі 450 грам і у багатьох це викликає дискомфорт під час використання. Сьогодні шоломи такої конструкції частіше можна зустріти серед будівельних касок

Ультралегкі альпіністські «пінні» каски

Найлегша конструкція касок. Являє собою основну оболонку з пінополістеролу (EPS), рідше з спіненого поліпропілену (EPP) з тонким захисним полікарбонатним зовнішнім покриттям або без нього. Сьогодні практично у будь-якого виробника спорядження можна зустріти в каталозі мінімум одну модель каски даного виду. Поки беззастережне лідерство в гонці за зменшенням ваги утримує каска Petzl Sirocco з мінімальною вагою всього 170 грам.

Singing Rock PentaBlack Diamond Vapor

Плюси:

  • Мала вага: в середньому такі каски важать в районі 200-250 грам, завдяки чому доставляють менше дискомфорту при тривалій носці

Мінуси:

  • Крихкість: за все треба платити і слідом за зменшенням ваги знижується міцність і зносостійкість. За великим рахунком каска такого формату розрахована на один серйозний удар, після чого буде вимагати заміни. Може бути пошкоджена при банальному авіаперельоті в багажі або при невдалому розміщенні всередині рюкзака
  • Ціна: ультралегким пінні каски істотно дорожче інших видів касок – середня ціна коливається в районі 100 $

Комбіновані альпіністські каски

Являють собою гібрид класичної ABS-ної «шкаралупи» і ультралегкого «пінного» шолома. Кожен шолом даного типу буде мати свої особливості в конструкції, але при цьому незмінним залишатиметься міцна зовнішня частина, виконана з ABS пластику і спінена оболонка всередині каски. Сьогодні цей тип касок можна назвати наймасовішим. При розгляді моделей даного виду рекомендуємо звернути вашу увагу на Black Diamond Half Dome як оптимальне співвідношення щодо невисокої ціни і високої якості.

Black Diamond Half DomeSinging Rock Kappa

Плюси:

  • Даний тип касок ввібрав в себе найкраще від двох попередніх видів: маючи відносно невисоку вагу (близько 300 грам) зберігається висока міцність і зносостійкість
  • Відносно демократична вартість – ціна на такі каски коливається від 50 до 100 $

Мінуси:

  • Як і будь-яка універсальна річ буде поступатися спеціалізованій, так і даний вид касок буде менш легким, ніж «пінні» каски, і менш надійним – ніж каски-«шкаралупи» з ABS-пластика

 

Новинка від Black Diamond – альпіністська каска з технологією MIPS

Multi-directional Impact Protection System / у багатьох напрямах система захисту від ударів (MIPS) – результат 20  річних досліджень командою провідних світових фахівців у галузі біомеханіки і нейробіології Королівського технологічного інституту і Каролінського медичного інституту Швеції. Являє собою вбудовану всередину шолома пластикову оболонку характерного жовтого кольору рухливу щодо зовнішньої оболонки – при ударі по дотичній зовнішня оболонка зміщується щодо внутрішньої, тим самим поглинаючи негативну енергію, яка несе шкоду нашому мозку.

З моменту появи перших шоломів з MIPS в 2007 році, технологія успішно довела свою ефективність і сьогодні її можна зустріти в велосипедних, лижних, сноубордичних, роллерскіх, мотоциклетних і армійських тактичних шоломах. І в 2020 американська компанія Black Diamond презентувала один з перших (ще таку каску зробив Mammut) альпіністських шоломів з технологією MIPS – модель Black Diamond Vision MIPS.

Black Diamond Vision MIPS

Black Diamond Vision MIPS – представляє із себе комбінацію пенополистерола (EPS) та спіненого поліпропілену (EPP), із захисною пластиною з ABS пластику і доповнена технологією MIPS. При вазі 250 грам і в поєднанні із захисними властивостями технології MIPS цю модель можна назвати одним з найдосконаліших шоломів для альпінізму і скелелазіння, що випускаються на сьогоднішній день.

 

Кілька популярних альпіністських касок

Безумовно дизайн, колір і конструкція - це все справа смаку. Тим більше, що при виборі каски для альпінізму і скелелазіння на першому місці стоїть посадка по голові. У цьому розділі ми спробували виділити кілька, на наш погляд, найбільш вдалих і популярних моделей:

  • Camp Rockstar – недорога, перевірена часом, каска з ABS-пластика. Свого роду «останній з могікан»: аналогів у інших виробників практично не залишилося. Хіба що модель Petzl Vertex випускаєма для будівництва і промислового альпінізму.

  • Black Diamond Half Dome - одна з найпопулярніших альпіністських касок в світі. Добре підійде як для альпіністських сходжень, так і для пунктів прокату в мотузкових парках.

Black Diamond Half Dome

  • Singing Rock Penta – ультралегка, пінна каска з хорошою вентиляцією по дуже демократичній ціні, як для даного типу касок.

Singing Rock Penta

  • Petzl Elia – комбінована альпіністська каска розроблена спеціально для дівчат, зі спеціальним вирізом для волосся на потилиці.

Petzl Elia

Black Diamond Kid's Tracer

  • Black Diamond Vapor – ультралегка і компактна каска з кевларовою вставкою всередині оболонки і відмінною вентиляцією

Black Diamond Vapor

 

Приступаємо до підбору альпіністської каски

Альпіністська каска є елементом індивідуальної екіпіровки. І так само, як і для практично всього індивідуального спорядження, будь то скельні туфлі, гірські черевики, рюкзак, страхувальна система або альпіністські окуляри, основним критерієм при підборі є посадка. Каска повинна на вас «сісти».

По можливості ми рекомендуємо переміряти всі моделі альпіністських касок доступні в екіпірувальних центрах вашого міста. І якими б не були позитивні відгуки про вподобану вам моделі, якщо вона вам не сіла – варто сконцентрувати увагу на огляді і примірці інших варіантів.

Каска повинна щільно сісти, максимально закрити лоб, потилицю і скроні, при цьому не доставляти ніде дискомфорту. За допомогою регулювання (найчастіше це коліщатко на потилиці – ВОА) зафіксуйте шолом на голові і зробіть кілька кругових рухів і кивків головою в різні боки. Шолом не повинен злітати з голови навіть при не застебнутому шийному ремені. Так само відрегулюйте під себе шийний ремінь – в упаковці зазвичай йде інструкція по регулюванню.

Пам'ятайте! Вам потрібен сертифікований шолом саме для альпінізму і скелелазіння. Перевіряйте маркування відповідності стандартам на самому виробі. Практично не існує універсальних шоломів, які підходять під різні види діяльності (крім, мабуть, Kong Scarab – цей шолом крім альпінізму і скелелазіння сертифікований для верхової їзди, рафтингу та велоспорту).

Звертайте увагу на кріплення для налобного ліхтаря. Якщо в будівельних касках типу Petzl Vertex часто під ліхтар передбачені спеціальні роз'єми, то в альпіністських касках ліхтарі кріпляться за допомогою пластикових кліпс і засувок. Зустрічаються кріплення у вигляді гумового шнурка, але через відносну недовговічність моделей з таким кріпленням випускається не так багато.

Важливе значення також має вентиляція. Найчастіше вона виконана за рахунок великих прорізів в шоломі. І якщо в теплих умовах необхідність вентиляції не викликає сумнівів, то в умовах холоду і сильного вітру вентиляційні отвори можуть доставити багато дискомфорту. Тому випускаються моделі з можливість регулювання вентиляції. Ну а наскільки це важлива функція в касці – вирішувати тільки вам.

Так само важливо для чого ви берете каску. На скільки вам важлива вага? На скільки ви готові пожертвувати її надійністю і зносостійкістю? Вирішувати вам.

 

Ремонт альпіністських касок

Безумовно, у разі пошкодження основної оболонки каска ремонту не підлягає. Навіть якщо після попадання в каску великого каменя на ній не залишається великих пошкоджень, користуватися нею буде не безпечно. Але дрібні деталі типу фастекса на шийному ремені або кріплень для налобного ліхтаря легко піддаються ремонту, і ви самі цілком зможете з ним впоратися. З приводу змінних запчастин звертайтеся до офіційних представників обраного вами виробника в Україні. Так само часто виробники випускають змінні м'які підкладки для внутрішньої частини каски.

 

Догляд за альпіністськими касками

  • Забороняється наносити написи фарбою!
  • У спекотну погоду піддягайте бафф.
  • Уникайте здавлювання каски всередині рюкзака або баула.
  • Не можна наступати і сідайте на каску.
  • Каску можна мити в теплій воді з миючим засобом, що не містить агресивні речовини.
  • Каску з ABS можна почистити за допомогою м'якої тканини і не великої кількості спирту. Тільки не здумайте каску «купати» в спирті.
  • Заборонено мити каски в мийках з високим тиском.