Зміст:

1. Помилки у виборі

2. Основні рекомендації

3. Власні спостереження

 

З моменту винайдення скельних туфель, існує питання: якого ж розміру вони мають бути?

Завітавши на будь-який скеледром, ви почуєте сотні думок з цього приводу, як від досвідчених скелелазів, так і від початківців. Шанувальники скель будуть впевнено рекомендувати жорсткі і комфорті моделі, так щоб можна було вдягнути шкарпетки під скельний туфель. Боулдренгісти будуть надавати перевагу  м'яким при цьому дуже щільним скальникам, аби нога впевнено стояла як на рельєфах, так і на крихітних мізерах. Поціновувачі  складності значною мірою будуть солідарні з боулдренгістами, різниця лише в тому, що їх один пролаз займає більше часу, і це слід враховувати під час вибору. Спеціалісти з такого виду скелелазіння, як швидкість будуть найбільш нейтральними, основне в їх висловлюваннях – це комфорт в такій мірі, щоб не замислюватися про рівномірність тиску в момент відштовхування ноги. Проте головна думка полягає в тому, що від більшості ви почуєте фразу: «взуття для лазіння повинне бути щільним, повинно тиснути», а хтось і зовсім кине коментар: «а ось у мене скальники на 4 розміри менші за взуття».


Помилки при виборі

Надихнувшись тим, як спритно лазять хлопці і дівчата в малесеньких скальниках, ви вирішите купувати модель, яку без сліз взути неможливо. І це буде вашою першою і головною помилкою. Розберемо її детальніше.

Почувши безліч порад, у вас може відкластися в голові: «маленькі», «повинні тиснути» і под. Але проблема в тому, що ці рекомендації сприймаються не зовсім коректно. Ви не повинні стискати зуби від болю під час взування скальників або постоявши в них деякий час. Невеликий дискомфорт, незвичні відчуття, щільне облягання стопи – такий спектр відчуттів повинен бути у початківця в скельних туфлях. Саме тому вибір розміру скальника є індивідуальним, а згадуючи про те, що в когось скальники на 4 розміри менші звичайного взуття, пам’ятайте, що будова вашої стопи неповторна. Тож покладайтеся на свої відчуття!

Щодо вашого повсякденного взуття, то скальники суттєво відрізняються від нього, в цьому і полягає їх особливість / специфічність. Тут пальці повинні упиратися і бути щільно притиснутими один до одного, п'ята повинна щільно сидіти, а стопа чітко прилягати. У перші дні лазіння в нових скелелазних туфлях вам буде некомфортно через незвичність до такого виду взуття – і це нормально.


Основні рекомендації

А тепер розглянемо основні рекомендації стосовно підбору розміру скельного взуття:

  • У скельних туфлях НЕ повинно бути відчуття, що ви в маленьких гумових калошах, а всього лише в щільному взутті. Інакше ви ризикуєте отримати безліч проблем, таких як: натертості, мозолі і рани. За відчуттями вони можуть здаватися вам замалими, але не лякайтеся – з часом вони стануть потрібної форми.
  • Уникайте порожнього місця між пальцями та носком. Пальці повинні бути трохи зігнуті – це набагато підвищить чутливість і інформативність взуття. Трохи зігнуті – це не означає скручені, як равлик. Вам все ще має бути комфортно. Це звичайно не домашні капці, але все ж мінімальний комфорт мусить бути.
  • Ваша п'ята повинна добре сидіти і бути точно на своєму місці. Натисніть на неї або станьте на носочки, аби остаточно переконатися в тому, що немає вільного простору.
Порада: якщо скальник на вас погано сидить – порожня п'ята або пальці розташовуються незручно, то не намагайтеся виправити цей недолік меншим розміром. Адже конкретна модель просто не підходить вам. Це як вузькі туфлі не сідають на широку ногу. Так що просто розгляньте інший варіант.

 

Особисті спостереження

Ольга Соколова, КМС зі скелелазіння:

"Я - власник скельних туфель трьох відомих брендів la sportiva, black diamond і scarpa. На особистому досвіді можу розповісти про специфічність певних моделей".


Почнемо по-порядку:

  • La sportiva (Cobra, Future, Skwama) – ці моделі добре тягнуться і деформуються під ногу. Відбувається це через те, що вони не мають підкладки і виготовляються з м'якої гуми і шкіри. На свій 37,5 я купую скальники 35,5: різниця рівно два розміри – для мене вона найоптимальніша. Адже буквально за місяць скальники адаптуються до форми ноги і стають максимально комфортними. (Так відбувалося з усіма моделями, якими я користувалася.)
  • Black Diamond (Shadow) – найжорсткіша модель скелелазних туфель, в яких я коли-небудь лазила. Через жорсткість своєї гуми вони дуже незначно розтягуються. А агресивність моделі впливає на розмір, тому я користувалася скальниками 38 розміру, що на пів розміру більше за звичайне взуття.
  • Scarpa (Drago, Furia, Chimera, Instinct VS) – ще один поширений бренд серед скелелазів усього світу. Я лазила в 4-х моделях Scarpa, і за посадкою вони досить схожі, не рахуючи м'якість гуми, види застібки й подібне. Що ж стосується розміру, я користувалася скальниками 37 розміру, впевнена, що 36,5 теж будуть досить комфортними. Таким чином, різниця 0,5 – 1 розмір, як на мене, найкраща.

Описані вище спостереження отримані з особистого досвіду лазіння. Так що міряйте, тестуйте, шукайте і лише тоді ви зможете знайти ідеальні скальники конкретно для вас. 

Магазин «Шамбала» завжди готовий допомогти, щоб ви обрали свою ідеальну пару скельників.