Під час здійснення альпіністських сходжень по скельних маршрутах, у альпініста з'являється потреба в організації страховки під час пересування вільним лазіння без використання молотка і скельних гаків. І на допомогу нам приходять закладні елементи.

Виробляємий модельний ряд закладних елементів дозволяє підібрати потрібний розмір і форму закладного елементу під будь-які види тріщин в скелі:

  • Вертикальні, горизонтальні або діагональні
  • Мати звужуючі або паралельні стінки
  • Можуть бути дуже маленькими (мікротріщини) або широкими і глибокими – практично камінами

 

Всі закладні елементи можна розділити на дві основні категорії:

  • Заставні елементи з «пасивним» принципом дії – складаються з цільної конструкції без рухомих механізмів: закладки, гекси, тріками
  • Заставні елементи з «активним» принципом дії/кулачкові елементи – механічно змінюють свою форму, пристосовуючись до розмірів і форми тріщин: френда і камалоти

Розглянемо кожен тип докладніше

 

Зміст:

  1. Заставні елементи з "пасивним" принципом дії.
  2. Заставні елементи з "активним" принципом дії (кулачкові елементи).

 

Закладні елементи з «пасивним» принципом дії

Закладки (стопери)

Закладки (стопери)

Закладки мають форму усіченої чотиригранної піраміди з асиметричними і вигнутими сторонами і металевим тросом для карабіна. Завдяки асиметричній формі закладки мають можливість розміщуватися в тріщині широкою або вузькою стороною. Закладки застосовуються для розміщення в вузьких звужующихся щілинах шириною від 5 до 40 мм. Закладки, розмір яких не перевищує 5-ти міліметрів можуть застосовуватися тільки як елементи ШТО і не можуть використовуватися як точка страховки. Закладку заводять в широку частину тріщини і після цього опускають і розклинюють в звуженій частині.

Закладки відмінно підійдуть для вертикальних і похилих звужених ждо низу тріщин. Також закладки підійдуть для щілин, з розширенням всередині. Як посилення страхувальної точки можна об'єднати дві закладки, перевернувши і протягнувши одну в іншу - вийде дуже надійна точка.

Закладки дуже прості у використанні і дуже надійні при грамотному розміщенні. Закладки відрізняються малою вагою – набір з 8 закладок має вагу в 400 гм і займе мінімум простору на вашому страховочном поясі.

Гекси (ексцентрики)

Гекси (ексцентрики)

Гекси представляють собою асиметричну шестигранну призму. Завдяки такій формі ексцентрик може бути розміщений в щілини в чотирьох різних позиціях. Тому ексцентрик, при правильному використанні, дозволяє розміщення в щілинах з різною шириною. При навантаженні ексцентрик намагається провернутися навколо центральної осі за рахунок чого він дуже добре розклинюється в тріщині. Для ексцентриків підходять тріщини з більш паралельними стінками, ніж для закладок. Розмір ексцентриків коливається від 11 до 91 міліметра – по суті один номер гекси замінює кілька номерів закладок. Але для більш вузьких тріщин закладки підійдуть на багато краще. Найбільшою популярністю користуються ексцентрики великих розмірів.

З'єднювальні петлі для ексцентриків бувають двох варіантів: з стропи або зі сталевого троса. На сьогоднішній день варіант зі сталевим тросом можна визнати найпопулярнішим – мабуть тільки британська фірма DMM продовжує випуск ексцентриків з петлею зі стропи. Хоч все одно це залишається справою смаку. Як і закладки, ексцентрики прості в експлуатації, і мають дуже високу надійність. Вага і обсяг ексцентриків лише несуттєво відрізняється від ідентичних за розміром камалотів, але при цьому більш зручні при транспортуванні і развісці на страхувальноій системі.

Тріками

Тріками

Трікам це ексцентрик треугольно форми, з петлею зі стропи, закріпленої за одну з осей. Тріками можуть бути розміщені в тріщині як прості закладки (вісь, до якої приєднана стропа знаходиться знизу трікама) або за принципом ексцентрика – вісь, до якої приєднана стропа знаходиться зверху трікама. Надійність в позиції ексцентрика, при правильній установці істотно вище, ніж при установці трікама як звичайної закладки. Тріками можна розмістити як у вертикальних, так і горизонтальних щілинах, і навіть в щілинах з паралельними стінами.

Тріками є універсальним закладним елементом: підходять як для твердих, таки для м'яких порід, також вони себе відмінно ведуть в тріщинах, покритих натічними льодом. Великі розміри трікамов можна розмістити в отвір між льодом і скелею. Розміри трікамов коливаються в діапазоні від 16 до 140 мм. При роботі з трікамамі потрібно пам'ятати, що ймовірне навантаження повинна бути перпендикулярно осі трікама. Інакше з'являється ризик розриву страхувальної петлі від значно менших навантажень, ніж заявлено виробником, або ж з'являється ймовірність вивороту трікама з тріщини. Рекомендується використовувати відтяжку з довгою сполучної стропой, для запобігання можливого зсуву і випадкового висмикування трікама при роботі з мотузкою. Тріками є відмінним доповненням до стандартного набору закладених елементів, особливо для тих місць де будь-який інший елемент не спрацює. Але при всіх своїх плюсах тріками мають один суттєвий недолік - вони дуже проблемні в установленні і вилученні. Тому особливо великою популярністю вони похвалитися не можуть. Сьогодні, мабуть, крім італійської фірми Camp тріками ніхто не випускає.

 

Заставні елементи з «активним» принципом дії (кулачкові елементи)

Кулачковий елемент містить в собі такі компоненти:

  • чотири рухомих кулачка, розташованих на одній осі (в разі френдів) або на двох (в разі камалотів);
  • гнучкий стрижень — ручки з сталевого троса, покритого пластиком(в деяких моделях — два стержня), до якого кріпиться петля зі стропи;
  • регулювальна пластина, яка введе механізм закладного елемента в рух.

Як уже було відзначено вище, камалоти на відміну від френдів, мають дві паралельні осі на яких розміщуються кулачки. Це є більш надійною конструкцією і трохи розширює сферу застосування за розміром щілин. При установці кулачки діють в незалежності один від одного, завдяки чому є можливість закладати камалоти в щілину зі складною формою поверхні стінок.

«Батьком» камалотів є американська компанія Black Diamond. Тільки недавно закінчився термін патенту на випуск камалотів та аналоги цих кулачкових елементів почали з'являтися у інших виробників. Незважаючи на це Black Diamond залишається визнаним еталоном якості з випуску даних кулачкових елементів для всієї індустрії. Крім того, з кожним роком розширюється модельний ряд камалотов. На сьогоднішній день в колекції Black Diamond представлені:

  • Black Diamond Camalot C4 – вже ставша класичною, лінійка стандартних камалотів від Black Diamond
  • Black Diamond Camalot Z4 – серія камалотів для самих маленьких і вузьких тріщин
  • Black Diamond Camalot Z4 Offset – камалоти з кулачками різного розміру для маленьких тріщин нестандартної форми
  • Black Diamond Camalot Ultralight – серія полегшених камалотів

Ну і судячи з останніх новинок цього року в Black Diamond вирішили, що в горах не повинно залишитися тріщин, під які не знайдеться відповідний розмір камалоту.

Та що ви знаєте про великі розміри)

Так само необхідно відзначити виробника Omega Pacific і випущені їм в своєму роді унікальні кулачкові елементи «Link Cam». Унікальність цих френдів полягає в тому, що кожен кулачок ділиться на три мінікулачка. Завдяки такій конструкції один френд Omega Pacific Linc Cam за діапазоном перекриває кілька номерів стандартних френдів.

Omega Pacific Linc Cam

Безумовно кулачкові закладні елементи є найзручнішими в застосуванні. Бачимо тріщину – натискаємо на планку, стягуючу кулачки – вставляємо френд в тріщину і все готово. І так само з витяганням – натягуємо пластину –витягаємо френд і через секунду він вже висить на поличці страхувальної системи. І начебто все добре, легко і просто. Але це дуже оманлива думка.

Почнемо з того, що френди ні в якому разі не можна використовувати в крайніх положеннях розкриття і стиснення. Якщо френд закладений в тріщину в практично розкритому положенні, то дуже висока ймовірність, що при першому ж навантаженні він просто випаде. Інша крайність – вставляти максимально стислий френд в тріщину. Надійність його від цього не зменшиться, але з витяганням у вашого напарника будуть великі проблеми (особливо якщо ви вирішили для більшої впевненості засунути френд глибше в тріщину). В результаті при таких розкладах ви або в кращому випадку застрягнете на маршруті на невизначений час, або в іншому випадку завдяки вам на маршруті з'явиться нова, досить дорога (середня ціна френдів коливається в районі 50 $, камалотів – 100 $), стаціонарна точка страховки.

Крім того, треба пам'ятати, що при витягненні кулачковий елемент потрібно подати трохи вперед. І якщо камалоти вставлений в тріщину по самий максимум з витяганням будуть ті ж проблеми, описані вище.

Ну і самий негативний момент – кулачкові елементи здатні зміщуватися в тріщинах з паралельними стінками, для яких вони за великим рахунком і були розроблені. Лідируючий в зв'язці альпініст закладає камалот в тріщину як годиться ручкою вниз і вщолкує в нього відтяжку. У разі, коли лінія маршруту йде в бік, мотузка починає підтягувати в сторону камалот, і перевертати ручку в горизонтальне положення. У цей час перші два кулачка не рухаються, а другі, які знаходяться з боку мотузки, починають зміщується вгору в глиб тріщини. Після чого через деякий час мотузка провисає, і під силою тяжіння камалот займає свою попередню позицію, але при цьому вже перші два кулачки зміщуються глибше в тріщини. Під час страховки лідируючого мотузка постійно то натягується, то провисає, і кожне повторення описаного вище циклу занурює френд все сильніше вглиб щілини. Залежно від форми тріщини, це може привести до кількох результатами:

  • Або френд «піде» настільки далеко, що стане не досяжним для вашого партнера, який витягає заставні елементи
  • Або він упреться в стіну і витягти його буде знову-таки проблематично
  • Або (в деяких випадках) він може взагалі випасти з тріщини, що ще гірше

Тому до установки кулачкових закладних елементів треба ставитися вкрай уважно.

Але незважаючи на всі перераховані вище недоліки френди і камалоти залишаються найдосконалішими і популярними заставними елементами на сьогоднішній день.

 

P. S.

Не забудьте взяти на сходження екстрактор («щура»). Інакше всі ваші заставні елементи залишаться на маршруті!

Екстрактор

Любіть гори! Користуйтеся тільки якісним спорядженням! І бережіть себе!