Холодний сезон позаду — можна планувати виїзди на живі скелі! Де лазити в Україні? Скельні масиви є у багатьох регіонах. Компактні й великі, у лісі, в горах і на березі річки, на околицях селищ і навіть в центрі міста.
Зміст:
- Категорії складності
- Організація (житло, речі та інше)
- Доступність маршрутів
- Моб.додаток, карта скельних районів, спільноти клаймерів
Важливо!
Готуйся до open air клаймбінгу заздалегідь: дізнайся про стан трас, погоду, розклад транспорту, місця для ночівлі, що вдягти й взяти тощо (детально у розділі Корисні поради).
Враховуй поточну безпекову ситуацію в регіоні, дотримуйся загальних правил поведінки в умовах воєнного стану, особливо у прифронтових районах (скелі на Миколаївщині, у Запоріжжі, під Кременчуком).
Нагадуємо, для скелелазіння на живих скелях потрібна базова підготовка. Освоювати ази найкраще на скеледромі з тренером. Детальний гайд для скелелазів-новачків.
Скельні райони (мотузка) по регіонам
Івано-Франківщина
Скелі Довбуша
Де знаходиться: ур. Бубнище на межі Львівської й Івано-Франківської обл., за 3 км від с. Бубнище.
Як доїхати. Автобус зі Львова / Стрия у с.Труханів → пішки ~ 1 год. Або зі Львова у Бубнище → пішки ~ 30 хв. На авто — заїзд з Болехова, дорога у поганому стані.
Кількість маршрутів: 170+. З них для новачків: 13
Категорія складності: від 5b до 8b
Сектор Австрійка
Головний скельний район України — найбільший, найвідоміший і найперший, місце проведення національних і міжнародних змагань зі скелелазіння.
- Сто гектарів окремостоячих скель найрізноманітніших форм і розмірів, від невеликих (15-17 м) до гігантських 50-метрових валунів.
- Стінки з мізерами, пасивними полицями, карнизи, ущелини, фірмові “довбушанські дирки”.
- Траси від 5 м до 28 м (запасайся мотузкою 50 м+), мультипітчі.
- П'ятірки для початківців і вісімки для профі.
- Порода — м'який пісковик. Досить делікатний, можна лазити довго без ризику вбити пальці. Але крихкий.
Сектор Відьма
Після гранітних скель і штучного рельєфу скеледромів буде незвично, потрібен час для “знайомства” з пісковиком і опанування специфічних прийомів (на тертя, хробак та інше).
Пісковик вбирає вологу, як губка, у мокрому вигляді сильно кришиться. Після дощу скелі непридатні для лазіння, сохне порода довго.
За виключенням періодів затяжних дощів сезон на скелях Довбуша триває нон-стоп з березня по листопад. Літня спека — не перешкода, ліс дає тінь і прохолоду.
Масив Кінь
Білий Камінь
Де знаходиться: за 2 км від Яремче
Як доїхати. Електричка з Івано-Франківська / Коломиї / Яремче / Ворохти до станції Дора → пішки 2,6 км маркованою стежкою (маршрут на г. Синячка)
Кількість маршрутів: 10 +. З них для новачків: 2
Категорія складності: від 5b до 6с
Окремостояча скеля висотою 23 м. Пісковик, у мокру погоду для лазіння непридатний. Місце малолюдне. Шлях до скелі пролягає під гору (набір висоти 380 м).
Сокільський хребет
Де знаходиться. Між селами Великий Рожин і Малий Рожин, Косівський район.
Як доїхати. Автобус з Івано-Франківська / Коломиї / Косова до Великого /або Малого Рожина → пішки 1,5-2 км.
Кількість маршрутів: 10+. З них для новачків: 4
Категорія складності: від 5а до 6а
Район поки мало освоєний. Пробивати маршрути почали в 2020-му, на сьогодні їх трохи більше десятка. Але є потенціал на півсотні трас у п’яти секторах на відстані до 5 км один від одного. Словом, очікуємо щось масштабне.
Основний сектор на сьогодні — Тутурівський/Татарівський камінь. Траси під нижню й верхню страховку.
Львівщина
Кикошів камінь
Де знаходиться: околиці с.Ямельниця, неподалік заповідника Тустань, Сколівський р-н.
Як доїхати. Зі Львова у Стрий автобус/електричка → з автостанції Стрий автобус №771 до Ямельниці → пішки 2 км.
Кількість маршрутів: 100+. З них для новачків: 5
Категорія складності: від 5с до 8b
Відносно новий скельний район. Основні маршрути прокладені у 2022-му, того ж і наступного року пройшов фестиваль Кикошів Камінь.
Район невеликий, відстань між секторами до 300 м. Траси до 19 м висотою (на 4-9 гаків). Порода майже така ж, як на скелях Довбуша. Більшість маршрутів високої/середньої складності. Нудно точно не буде.
Джерела біля скель немає, запасайся водою!
У 2024 р. за кілометр від Кикошового Каменю відкрили ще один скельний район Мартинів верх: чотири скелі висотою до 20 метрів, серед лісу (комфортно лазити у літню спеку). Траси категорії 6+.
Княжі скелі
Де знаходиться: на березі р. Стрий, біля с. Тишівниця, Стрийський р-н
Як доїхати. Зі Львова у Стрий автобус/електричка → з автостанції Стрий автобус №778 до Верхнього Синьовидного → від автобусної зупинки у Тишівниці пішки.
Кількість маршрутів: 50+. З них для новачків: 7
Категорія складності: від 5b до 8а
Сектор Княжа
Відкриті у 2023-му році Княжі скелі, у порівнянні з Кикошовим Каменем, зручніші як у плані добирання, так і за категорією трас.
Район компактний, між секторами — 100-150 м. Поруч пляж.
Місцевий пісковик твердий, схожий на граніт, тому лазити легше. Менше дірок, більше полиць.
Маршрути різноманітні, довжиною від 9 до 35 м. Крім вісімок і сімок є багато “незакручених”, зрозумілих трас для початківців і любителів.
Сектор Ярославна
Чортові скелі
Де знаходиться: Винниківський ліс у передмісті Львова
Як доїхати. Автобус до зуп. “Винниківське озеро” → пішки 20 хв.
Кількість маршрутів: 20+. З них для новачків: 16
Категорія складності: від 4а до 7а
Невеликий скельний масив серед лісу. Висота до 12 метрів. Траси здебільшого прості, підійдуть для новачків.
Скелі піщані. Обережно: місцями рухливі камені!
Закарпаття
Оноківська скеля
Де знаходиться: с. Оноківці, передмістя Ужгорода
Як доїхати. З Ужгорода → електричка (до станції Оноківці) або автобус №15 (до кінцевої зупинки) → пішки 1,5 км. Для авто: є стоянка під скелями.
Кількість маршрутів: 20+. З них для новачків: 8
Категорія складності: від 5а до 7а
Основний скелелазний спот на Закарпатті. Базальтові скелі висотою до 15 метрів. Маршрути під верхню, нижню страховку і тред.
Закарпаття має великий скелелазний потенціал. Тутешні скелі цікаві, зокрема, унікальною породою вулканічного походження. Але через віддаленість і проблеми з логістикою регіон залишається слабо освоєним. Поза масовою увагою залишаються унікальні локації:
- Соколець на Анталовецькій поляні, 15 маршрутів 5а-6с. Всього за 20 км від Оноківців, але добратися сюди значно складніше.
- Чорна гора, 4 маршрути 5 к.с.
- Смерекове Каміння у заказнику Зачарована Долина, 14 маршрутів 5с-6а.
Смерековий Камінь
Хмельниччина
Смотрицький каньйон (Кам'янець-Подільський)
Де знаходиться: каньйон р. Смотрич, під мостом на Старе місто.
Як доїхати. До Кам'янця потягом з Києва або автобусом з Хмельницького → до Новопланівського моста (пів години пішки з вокзалу). Спуск в каньйон бетонними сходами зі сторони нової частини міста. Одразу біля сходів — перший сектор.
Сектор Міст
Кількість маршрутів: 150+. З них для новачків: 14
Категорія складності: від 5а до 8а
Сектор Релікт
Великий і зручний район, з цікавими різноплановими трасами. Наразі пробито 11 секторів. Траси марковані. Є навіть “додаткові зручності” — водоспад, під яким можна скупнутися після лазіння (а от в річці плавати не варто).
Скелі вапнякові, з численними гострими мізерами, які часто обламуються. Порода нещадна до рук — без покоцаних пальців з Кам'янця не повертаються. Щоб мінімізувати травми, користуйся каскою і скелелазним пластиром.
Сектор Мара
Каньйон знаходиться просто “під ногами” у туристів, під мостом до історичної частини міста. Суттєвих недоліків у цьому немає — хіба що перехожі зіваки можуть трохи відволікати.
Значно більше турбуватиме сонце. Літом, з 12 до 19 годин скелі розпечені, лазити можна хіба рано вранці й в похмуру погоду. А найкраще приїжджати в міжсезоння.
Також не варто їхати у дні свят, фестивалів, коли у Кам'янці найбільш багатолюдно. Особливо якщо плануєш зупинитися в місцевому готелі, а не в наметах під скелями.
Житомирщина
Дениші
Де знаходиться: на березі р. Тетерів, між селами Дениші й Тригір’я (20 км від Житомира)
Як доїхати. Автобусом з Житомира до санаторію “Дениші” через с. Дениші. Вийти за ~1 км до санаторію. Скелі будуть зліва, трохи нижче дамби.
Кількість маршрутів: 50+. З них для новачків: 27
Категорія складності: від 4с до 7а
Масив складається з 4-х секторів
Один з найпопулярніших природних скеледромів в Україні. Починаючи з радянських часів і до сьогодні тут проводяться чемпіонати й фести різного масштабу.
Площа відносно невелика, але трас дуже багато. Переважно легкі й середньої складності, ідеально підходять для навчання і вдосконалення навичок. Досвідчені клаймери можуть спробувати сили у традиційному лазінні. Найбільш масивний і видовищний сектор — Головний, висотою до 25 м.
Головний сектор
Найкраще приїжджати у будні. На вихідних у теплий сезон багатолюдно, аж до черг на стінки.
Візьми запас води. Частина скель постійно під сонцем. Найближчий магазин — у санаторії.
Коростишівський каньйон
Де знаходиться: м. Коростишів (година їзди від Києва або пів години від Житомира).
Як доїхати. Автобусом з Києва у Коростишів. Каньйон знаходиться на в’їзді у місто, за 500 м від траси Київ-Житомир. Є під’їзд до скель на авто.
Кількість маршрутів: 23. З них для новачків: 4
Категорія складності: від 4а до 7b
Сектор Дошка пошани
Коростишівський каньйон — це затоплений гранітний кар’єр серед лісу. Скелі невисокі — до 10 метрів. Але маршрути не нудні. Крім вертикальних трас на 4-7 відтяжок, є кілька траверсів к.с. 6+. Рельєф різноманітний: карнизи, навіси, полиці, дзеркала.
Сектор Кішка
Лазити можна хоч цілий день, не зважаючи на положення сонця: кар’єр оточений скелями майже з усіх боків, тож мінімум одна зі стінок завжди залишається в тіні.
Місце гарне, буквально кінематографічне — тут не раз проводились зйомки. Красиві пейзажі + близькість до Києва ваблять не лише клаймберів. На вихідних шумно і людно, важко знайти хороше місце під намет.
Крім популярного Каньйону, в Коростишеві є й інші скельні масиви, розташовані на відстані 1-2 км один від одного:
- Кар'єр Вороного, 24 маршрута 5b-7а
- Скеля Жаба, 3 маршрути 4с-5с
- Райхове Озеро, 11 маршрутів 4c-6b
+кілька локацій поблизу, в с. Високий Камінь:
- Високий Камінь, 7 маршрутів 4с-6b
- Скеля Пегматіт, 6 маршрутів 4с-6а
Голова Чацького
Де знаходиться: на р. Тетерів, майже на виїзді з Житомира
Як доїхати. З вокзалу → маршрутка/тролейбус до зупинки “Монумент Слави” → асфальтованою доріжкою до оглядового майданчика на греблі → вниз вздовж берега.
Кількість маршрутів: 8. З них для новачків: 0
Категорія складності: від 6а до 7с
Житомирщина багата на гранітні скелі. Скелелазні локації є не лише в області, а й безпосередньо в Житомирі, на берегах річок Тетерів і Кам’янка.
Голова Чацького — найбільш впізнавана локація, візитівка міста. Скеля нависає над водою і має характерні форми, схожі на людську голову.
Сім вертикальних трас + мультипітчевий траверс “Цунамі” над річкою. Маршрути не з простих!
Напроти Голови Чацького, на іншому березі Тетерева, знаходиться ще чотири спота для лазіння:
- Праска (7 трас 5-7а);
- Пиріг (5 трас 6а-7b);
- Мішина Скеля (4 траси 6а-7b);
- Заборонена зона (3 траси 6b-6c).
Скеля Праска
Архів
Де знаходиться: на р. Кам’янка у центрі Житомира
Як доїхати: з вокзалу → маршрутка/тролейбус до зупинки “площа Перемоги” → пішки ~ 1 км
Кількість маршрутів: 16. З них для новачків: 6
Категорія складності: від 5а до 7с
Архів — ще один популярний природний скеледром в межах Житомира. Розташування дуже зручне, практично у центрі міста.
Гранітні скелі висотою до 17 м. Порода гладка, приємна на дотик.
На відміну від інших скельних районів Житомира, на Архіві є маршрути не лише для досвідчених клаймберів, а й для новачків.
Черкащина
Буцький каньйон
Де знаходиться: на р. Гірський Тікич в с.Буки (50 км від Умані)
Як доїхати: автобус у Буки з Києва / Умані / Білої церкви. Каньйон знаходиться трохи нижче греблі.
Сектор Загублений світ
Кількість маршрутів: 90+. З них для новачків: 16
Категорія складності: від 4с до 8b
Один з топових спотів для скелелазіння в Україні:
- Надзвичайно красиві скелі висотою до 30 метрів.
- Приємний на дотик граніт, багато пасивів. Доступний ТРЕД.
- Тихий, віддалений від великих міст район. Водночас легко добратися, в селі є магазини й багато варіантів житла (зокрема кемпінги).
- Велика кількість маршрутів різної складності, 9 секторів. На вихідних народу збирається чимало, крім клаймерів багато відпочиваючих. Але на каньйоні довжиною 2,5 км місця вистачає.
- Більшість трас зі стартом з води. До станцій можна добиратись на човні/катамарані або вплав.
Сектор Студент
- Комфортно лазити у спекотні дні: завжди є місце в тіні (траси пробиті на обох берегах), від річки піднімається прохолода. А після підйому можна освіжитися в водах Тікича.
Через високу вологість багато комарів. Потрібні хороші репеленти.
Сектор Центральний
Вінничина
Скелі Каспіча / Динамо
Де знаходиться: на березі Південного Бугу у центральній частині Вінниці
Як доїхати: автобус/потяг до Вінниці → до зупинки Педучилище / пл. Наливайка / вул. Синьоводська → пішки до скель.
Кількість маршрутів: 30+. З них для новачків: 7
Категорія складності: від 5b до 8а
Дикі масивні скелі на березі Південного Бугу прямо посеред Вінниці. Зручне розташування водночас — і мінус, оскільки біля скель збираються не лише скелелази й любителі природи, а й маргінальні компанії (звідси сміття, бите скло).
Трас багато, зокрема є прості для початківців, дітей. Можна ставити намети.
Частина маршрутів зі значними обмеженнями. Основна проблема — постійно мокрі траси (через ґрунтові й талі води). Деякі стінки зацементовані, що, з одного боку, допомагає зберегти траси сухими, а з іншого, ускладнює лазіння.
Дзвониха
Де знаходиться: на березі р. Південний Буг, поблизу с. Дзвониха, Соколинці й Кліщів, за ~ 30 км від Вінниці.
Як доїхати. З Віннниці в Кліщів/Тиврів на автобусі → бл. 2 годин пішки до Південного Бугу → переправа через річку (на човні/катамарані/вбрід). На машині доїзд до скель ґрунтовою дорогою (через Соколинці). В мокру погоду шлях непрохідний!
Кількість маршрутів: 20+. З них для новачків: 5
Категорія складності: від 5b до 8а
- Мальовничий масив з різноманітним рельєфом (карнизи, ущелини, пасивні полиці). Невеликий, до 30 м довжиною.
- Максимальна висота скель 20 м.
- Граніт міцний, не сипучий.
- Через труднощі з добиранням район малопопулярний.
Полтавщина
Чикалівський кар’єр
Де знаходиться: затоплений кар’єр на березі Дніпра в с. Чикалівка (20 км від Кременчука)
Як доїхати: автобус з Кременчука до Чикалівки (зупинка над кар’єром) → пішки 20-30 хв. До скель можна під’їхати на авто
Кількість маршрутів: 60+. З них для новачків: 28
Категорія складності: від 4b до 7b
Чикалівський гранітний кар’єр — єдиний на Полтавщині й один з небагатьох спотів для лазіння в центральних і східних регіонах.
Скельним масивом почали активно займатися у 2020-му. А вже в наступному році на кар’єрі пройшов всеукраїнський фестиваль Кубок граніту.
На сьогодні облаштовано 12 секторів. Частина маршрутів зі стартом з води. Є місця для наметів.
Запасайся водою! Джерела й магазинчиків поблизу немає.
Запоріжжя
Хортиця
Де знаходиться: на берегах о.Хортиця, м.Запоріжжя
Як доїхати: автобус/потяг до Запоріжжя → на о. Хортиця громадським транспортом (детально). Є заїзд на авто (стоянка біля Історичного музею).
Сектор Турпляж
Кількість маршрутів: 80+. З них для новачків: 12
Категорія складності: від 5а до 7b
На легендарному острові Хортиця є кілька скельних районів з приємним на дотик гранітом. Всього 16 секторів.
Найпопулярніший район — біля турпляжу. Скелі на березі Дніпра. Є місця під намети — зручно ночувати поруч, щоб зранку одразу, поки не припекло сонце, штурмувати траси.
Знайдуться на Хортиці скелі для новачків та дітей, з простими маршрутами висотою до 15 м. На противагу їм — траси прямо над водою, до 20 м (сектор Гребля/ГЕС).
Сектор ГЕС
Миколаївщина
Південноукраїнськ
Де знаходиться: на березі р. Південний Буг біля м.Південноукраїнськ
Як доїхати. Автобус до Південноукраїнська → таксі/пішки (30-40 хв) до санаторію “Іскра” → пішки 10-20 хв, спуск до води (стежка місцями крута).
Кількість маршрутів: 40+. З них для новачків: 9
Категорія складності: від 5b до 7b
- Три сектори висотою до 30 м. Є умови для ТРЕДу.
- Скелі гранітні, подекуди порода гостра й сипуча.
- На одній з секцій (Холодильник) старт часто вологий через джерело поруч.
- Літом скелі сильно нагріваються, найкраще лазити до обіду й після п'ятої вечора.
Південноукраїнськ, Одеська стінка
Корабельна Балка
Де знаходиться: р. Південний Буг, 40 км від Південноукраїнська
Як доїхати. Скеля знаходиться за ~ 500 м від траси М13/Е584. Можна під'їхати на авто (зверху або знизу).
Кількість маршрутів: 10+. З них для новачків: 2
Категорія складності: від 4b до 7b
Масив невеликий — одна секція висотою до 22 м. Але умови лазіння комфортніші, ніж в Південноукраїнську: граніт приємний на дотик, не гострий і не сипучий.
Попри малі розміри, представлені маршрути різної складності, як для новачків, так і для досвідчених.
Скеля Корабельна
Локації поруч. За кілька км на захід від Корабельної скелі, на р. Велика Корабельна знаходиться скеля Корона (8 маршрутів 4с-7а). А на північ (12 км), між Мигією і Первомайськом — кар'єр Орликовський / Блоква (8 маршрутів 3a-6b).
Скеля Корона
Локація, особливості |
К-ть трас |
К.с. |
Скелі Довбуша Бубнище, Івано-Франківська обл. |
150+ |
4с-7с
|
Гондурас На Мертвих Скелях (поблизу основного болдера на Скелях Довбуша) |
110+ |
4а-7с |
Церківна / Цапові скелі с. Церковна, Івано-Франківська обл. Не дуже популярний район. Висока вологість, скелі швидко вкриваються мохом. |
8 |
6b-7с |
Ямельницькі скелі На південь від с. Ямельниця, Львівська обл. 4 сектори |
130+ |
5b-8а |
Острів Пасхи
Біля с.Дубина і м. Сколе Місце проведення боулдер-фестів |
200+ |
5а-8а |
г. Ключ ~ 8 км від м. Сколе, Львівська обл. |
90+ |
4а-8а
|
KorchynWood Біля с.Корчин (Львівська обл.) Місце проведення боулдер-фестів |
130+ |
5а-8а |
Кременець Нацпарк Кременецькі гори, Тернопільська обл. *офіційно скелелазіння заборонене (заповідна зона), по факту є 6 секторів для боулдерингу (немарковані). Вапняк середньої щільності, ділянки піщаника, багато “колючок” |
350+ |
5а-8в |
Ставки на р. Тетерів в с. Ставки (поблизу Радомишля, 100 км від Києва) |
10+ |
5а-7а
|
Хортиця м. Запоріжжя |
20+ |
5b-7b
|
Південноукраїнськ 1 Миколаївська обл. |
50+ |
3а-7с |
Південноукраїнськ 2 Невеликий гранітний боулдер. Підходить для початківців |
30+
|
5b-7b |
Іванівка (12 км від Південноукраїнська) |
40+ |
3а-7с |
Грушівка (біля с. Мигія) |
10+ |
6а-8а |
Корисна інформація
Скелелазні маршрути в Україні категоризують за системами Французька (мотузка) і Фонтенбло (боулдеринг), у числах від 1 до 9 (але фактично не буває трас менше четвірки). Для більш точної категоризації додають літери a, b, c та + для позначення особливо складного місця. Найскладніша на сьогодні траса у світі — 9b+ і 9с. В Україні — 8b.
Категорія відображає, перш за все, складність рухів. Але важливо розуміти, що система оцінки досить суб’єктивна. Наскільки складна траса для клаймбера, залежить, елементарно, від фізичних даних (зріст, розмах рук тощо). Чим більше людей здолали маршрут і дали оцінку, тим точніша категорія, але, знову ж — це середні дані. Тому категорія — скоріше орієнтир, а не чіткий параметр траси.
На “живі скелі” зазвичай вибираються надовго, від кількох днів до тижня і більше. Тож потрібна відповідна підготовка.
Більшість локацій знаходиться поблизу населених пунктів чи безпосередньо у місті/селі. Тож можна зупинитись у місцевому готелі/хостелі/приватній садибі. Недоліки: додаткові витрати й певна віддаленість від скель (особливо засмутить любителів ранкових пролазів).
Інший (для віддалених районів єдиний) варіант — поставити намет біля скель. Таке практикують навіть у містах (Скелі Каспіча, Смотрицький каньйон та ін.). Важливо впевнитись, що стихійний кемпінг не заборонений і безпечний. Чудова альтернатива — наметові містечка поблизу скельних масивів (див. Список кемпінгів України).
Харчуватися у місцевих кафе, взяти з собою перекуси (нескоропорт) чи, якщо мова про багатоденний клаймбінг з наметами, готувати самостійно на кострі або пальнику. Тут стануть в пригоді поради похідників:
Важливо! В першу чергу забезпеч питну воду. Дізнайся, чи є поблизу джерело / колодязь / магазин. Якщо ні — бери бутильовану воду з запасом.
- Спорядження для лазіння: мотузка й страховка / крашпеди, каска, наколінники, магнезія та інше.
- Скельні туфлі. Як вибрати.
- Одяг для лазіння: шорти/легінси, майка/футболка, баф.
- Аптечка з засобами першої допомоги.
- Основний одяг і взуття (скельники тільки для лазіння!). Зокрема, тепла кофта і дощовик / мембранка на випадок погіршення погоди.
- Спорядження для кемпінгу: намет, килимок, спальник, побутові речі (посуд та ін.). Приблизно, як набір речей для походу.
Спорядження для скелелазіння в магазині Shamala
Маршрути на живих скелях пробивають ентузіасти, вони ж підтримують траси в належному стані: у міру можливості апгрейдять, чистять від моху та рухомих каменів, замінюють ржаві шлямбури тощо.
Дослідження району Кикошів Камінь
Останні роки, коли багато клаймберів захищають країну чи зайняті волонтерством, частина трас залишилась без постійного нагляду. Через природні процеси та не без допомоги вандалів окремі маршрути стають непридатними для лазіння.
Однак розвиток скельних районів України не став повністю на паузу. Активісти продовжують вдосконалювати старі й відкривати нові локації. Ситуація динамічно змінюється, тож, плануючи виїзд на скелі, дізнавайся про актуальний стан траси.
Де знайти інформацію про скельні райони?
Android, iPhone. Всі скелелазні локації України
- Скелелазна карта України (постійно оновлюється)
- Спільнота клаймберів на FB
- Розділ Україна на міжнародній скелелазній платфомі