Зміст:
#Спорядження для сходження на Кіліманджаро
#Рівень складності та фізична підготовка
#Правила та поради для безпечного сходження
*Фото для статті підготувала Ірина Караган
Згаслий вулкан Кіліманджаро — найвища гора Африки та четверта за висотою в списку найбільших гір усіх частин світу «Сім вершин». У технічному плані сходження на неї не становить особливих труднощів і цілком доступне навіть для новачків.
-
Висота над рівнем моря: 5 895 м
-
Гірська система: Східно-Африканське плоскогір'я
-
Країна: Танзанія
-
Перше сходження: 1889
-
Першосходжувачі: Ганс Мейєр та Людвіг Пуртшеллер
Кіліманджаро не просто так став символом Африки і мрією мільйонів альпіністів з усього світу. Це місце неймовірно красиве і повністю відповідає своєму імені (у перекладі з місцевої мови суахілі Кіліманджаро означає "Лискуча гора"). Самотній велетень посеред савани, вкритий шапкою снігів, яка переливається на африканському сонці, виглядає просто фантастично!
У цій статті ми розповімо про всі важливі нюанси, пов'язані зі сходженням на Кіліманджаро:
-
Як дістатися до Танзанії, як оформити візу та перміт?
-
Скільки треба грошей, щоб зійти на Кіліманджаро (вартість перельоту, документів тощо)?
-
Як підготуватися до сходження, до яких складнощів потрібно бути готовим, яких правил важливо дотримуватися?
-
В яку пору року краще вирушити на підкорення Кіліманджаро?
-
Чи можна піднятися на Кіліманджаро самостійно?
-
Яке спорядження та особисті речі підготувати?
-
Якими маршрутами можна піднятися на вершину і скільки часу триває сходження на Кіліманджаро?
Як дістатися
Гора Кіліманджаро розташована у північно-східній Танзанії, біля самого кордону з Кенією. За 50 км від її підніжжя знаходиться Міжнародний аеропорт Кіліманджаро (JRO).
-
Переліт із Києва займає 14-20 годин з однією-двома пересадками.
-
Вартість квитка в один бік — від 400$. Бронювати квитки потрібно заздалегідь. У липні-вересні та грудні-лютому — за 2-4 місяці.
З аеропорту учасники експедиції прямують до Моші (37 км) — великого туристичного міста з готелями та іншою інфраструктурою. Дорога до нього займає приблизно півгодини. Ще півгодини йде на дорогу від Моші до входу в Національний парк Кіліманджаро.
Віза
Туристам з України для відвідування Танзанії необхідно оформити візу. Зробити це можна двома способами:
-
Онлайн. Оформляти електронну візу потрібно не пізніше ніж за 11 днів до вильоту. Отриманий електронною поштою документ необхідно роздрукувати та пред'явити на паспортному контролі.
-
В аеропорту після прибуття в Танзанію. Для цього необхідно сплатити візовий збір та пред'явити закордонний паспорт (дійсний не менше шести місяців з моменту закінчення поїздки), зворотні авіаквитки, заповнену міграційну картку. Будьте готові до довгих черг.
Вартість танзанійської візи — 50 $.
Перміт
Кожен учасник сходження має отримати перміт (офіційний дозвіл на трекінг у парку). Документ оформлюють безпосередньо на вході до Національного парку.
Вартість перміту складає від 700 до 1200 $ в залежності від того, скільки часу триває сходження на Кіліманджаро. Сума включає вхідні квитки та послуги супроводу, але будьте готові, крім цього, до витрат на чайові портерам (близько 200$)
Спорядження для сходження на Кіліманджаро
Про основне крупне спорядження (намети, кухонне начиння та ін.) піклується компанія-туроператор. Ваша ж задача — підготувати особисті речі (одяг, взуття, спальник тощо) та засоби для їх транспортування.
Важливо! При підборі гардеробу враховуйте, що за тиждень сходження вам доведеться пройти одразу через кілька кліматичних зон, а це означає температуру від +20 до -15 ° C! У таких умовах особливо добре працює принцип багатошаровості одягу.
-
Черевики. Класичні цільношкіряні гірські черевики (докладніше можна дізнатися тут: https://shambala.com.ua/obuv-dlya-gornykh-pokhodov )
-
Сандалі / Крокси / Шльопки. Стануть в нагоді на біваку та на початку маршруту. Сандалії: https://shambala.com.ua/trekkingovye-sandalii/. Шльопки: https://shambala.com.ua/vetnamki/.
-
Бахіли. Запобігають попаданню снігу та дрібного сміття в черевики (вибрати можна тут: https://shambala.com.ua/bakhily-getry/).
-
Шкарпетки (3шт). Потрібні три пари: одні тонкі для спеки, одні середньої щільності і одні теплі — для сходження та відпочинку на біваку.
-
Термобілизна, два комплекти: один більш тонкий, швидковисихаючий — для використання під час фізичних навантажень (наприклад, такий https://shambala.com.ua/termofutbolka-s-dlinnym-rukavom-zhenskaya-accapi-x-country-navy-r.m-l-acc-a651.941-ml/) та один більш щільний / вовняний — для відпочинку на біваку (https://shambala.com.ua/kofta-muzhskaya-smartwool-nts-mid-250-crew-light-gray-heather-r.l-sw-ss600.883-l/).
-
Флісова кофта (тонка), яка добре відводить вологу та швидко сохне (наприклад, така: https://shambala.com.ua/m-factor-hoody-kurtka-cholovicha-black-l/).
-
Комплект штурмового одягу (куртка + штани). Потрібні мембранні штани та куртка, краще Gore-Tex або будь-яка тришарова мембрана (https://shambala.com.ua/kurtki/filter/brand=101,121,154,170,177,195;vodostoykostKurtki=8/). Штани повинні бути оснащені бічними блискавками-"самоскидами" (наприклад, https://shambala.com.ua/w-highline-strech-pants-shtani-zhinochi-black-s/).
-
Пончо, накидка. В умовах тропічних дощів комплекту мембранного одягу може не вистачити. Вибрати пончо можна тут: https://shambala.com.ua/dozhdeviki/.
-
Тепла пухова куртка. На Кіліманджаро не буває арктичних морозів, але температура нижче -10 ° C опускається досить часто. Тому вам знадобиться хоч і не експедиційна, але досить тепла пуховка з капюшоном, вагою 600-800 грамм. Хороший варіант: https://shambala.com.ua/kurtka-muzhskaya-marmot-guides-down-hoody-slate-grey-cinder-m-mrt-73060.1453-m/.
-
Теплі штани / самоскиди. На крайній випадок можна взяти гірськолижні, але більш практичним і теплим варіантом будуть альпіністські штани з синтетичним утеплювачем і блискавками-"самоскидами"
-
Ходові штани. Легкі та міцні, еластичні, швидковисихаючі штани з високою паропроникністю та помірним вітрозахистом (наприклад https://shambala.com.ua/bruki-muzhskie-black-diamond-m-alpine-light-pants-burnt-olive-r.s-bd-xpu2330-s/).
-
Шорти. Також повинні бути міцними, легкими та швидковисихаючими. Знадобляться на початку маршруту, коли буде досить спекотно ( https://shambala.com.ua/shorty-kapri/filter/naznachenieKurtki=8/).
-
Футболки (2-3шт). Одна з них обов'язково має бути з довгим рукавом, з легкої швидковисихаючої тканини, із захистом від ультрафіолету (наприклад https://shambala.com.ua/futbolka-s-dlinnym-rukavom-muzhskaya-black-diamond-m-alpenglow-ls-crew-xl-raging-sea-bd-7520923028xlg1/ ).
-
Перчатки флісові і рукавиці утеплені, непродувні. Потрібні одні тонкі флісові, бажано вітронепродувні (як варіант https://shambala.com.ua/perchatki-muzhskie-black-diamond-midweight-fleece-gloves-black-r.l-bd-801029.blak-l/) та одні утеплені, непромокаючі (краще рукавиці https://shambala.com.ua/perchatki-muzhskie-black-diamond-glissade-mitts-black-r.l-bd-801729.blak-l/).
-
Кепка, панама, бафф. Вам потрібен головний убір для захисту шиї, носа та вух від впливу ультрафіолету. Який із запропонованих варіантів краще — вирішувати вам: кепка — https://shambala.com.ua/bimini-cap-zinc-dark-grey/; панама — https://shambala.com.ua/booney-hat-kiwo-black-s-m/; бафф - https://shambala.com.ua/booney-hat-kiwo-black-s-m/ .
-
Флісова шапка. Знадобиться на сходженні (https://shambala.com.ua/polar-hat-solid-black/).
-
Купальник, плавки. Пояснення не потребують :)
-
Великий рюкзак / Баул 100 л. Потрібен великий рюкзак або баул на 80-100 літрів, у який поміститься все ваше спорядження (його несуть портери).
-
Штурмовий рюкзак 25-35 л, з яким ви проведете основний час. У нього повинні поміститися предмети першої необхідності, які можуть вам знадобитися під час походу — дощовик, рукавички, термос, телефон, фляга з водою тощо. Хороший варіант подібного рюкзака: https://shambala.com.ua/rukzak-lowe-alpine-aeon-35-auburn-la-fte-65-au-35/.
-
Накидка на рюкзак від дощу (рейнкавер). Найчастіше вони йдуть у комплекті з рюкзаком, але якщо в обраній вами моделі вона не передбачена — обов'язково варто її докупити: https://shambala.com.ua/chekhly-dlya-rukzakov/.
-
Трекінгові палиці. Більше інформації про підбір трекінгових палиць ви можете дізнатися з цієї статті: https://shambala.com.ua/trekkingovye-palki/19/.
-
Спальний мішок із температурою комфорту від -5 °С до -10 °С ( https://shambala.com.ua/spalnye-meshki/).
-
Килимок. Підійде як пінний, так і надувний/самонадувний (детальніше про підбір туристичних килимків ви можете дізнатися з цієї статті: https://shambala.com.ua/obzor-turisticheskikh-kovrikov/).
-
Гермомішки Візьміть кілька мішків різного об'єму. Один побільше — в нього помістяться спальник, пуховка, білизна і т.д.. І другий, менший — для цінних речей та електроніки (документів, фотоапарату, телефону, powerbank і т. д.) Вибрати гермомішки можна тут: https://shambala.com.ua/germetichnye-meshki/.
-
Комплект туалетного приладдя. Зубна щітка і паста, туалетний папір, мило, косметичка (https://shambala.com.ua/kosmetichki/).
-
Рушник із мікрофібри. Легкий, швидковисихаючий рушник, що займе мінімум місця у вашому рюкзаку: https://shambala.com.ua/polotentsa-turisticheskie/.
-
Сонцезахисні окуляри. Потрібні альпіністські окуляри з четвертим ступенем затемнення лінзи. Оправа окулярів повинна якомога щільніше прилягати до вашого обличчя, тим самим мінімізуючи потрапляння сонячних променів вам у вічі: https://shambala.com.ua/ochki/filter/naznachenieOchkov=5/.
-
Сонцезахисний крем та гігієнічна помада. Захист від ультрафіолету має бути не нижчим SPF 50 (https://shambala.com.ua/zashchitnye-sredstva-ot-solntsa/ ).
-
Індивідуальна аптечка. Крім стандартного набору, візьміть препарати, необхідні особисто вам, на випадок індивідуальних хвороб (якщо такі є). Аптечку можно вибрати тут: https://shambala.com.ua/aptechki/.
-
Термос. Обирайте термос із максимальними показниками збереження температури (наприклад, такий https://shambala.com.ua/termos-zojirushi-red-1-l-zjr-sjjs010ra/).
-
Сидушка / Пінопопа. Незамінна річ на біваку :)
-
Налобний ліхтар. Вам не потрібен надпотужний ліхтар — яскравості в межах 300-400 люмен буде цілком досить. Не забудьте взяти запасні батареї.
-
PowerBank.
Рівень складності та фізична підготовка
З усіх об'єктів програми «Сім вершин» Кіліманджаро вважається найлегшим для підкорення. Зійти на нього під силу практично кожному — серед тих, хто підкорив гору, є навіть 86-річна пенсіонерка! І все ж гора проста тільки в технічному плані: сходження на її пік зовсім не здасться вам «легкою прогулянкою». Будьте готові до тривалих стомлюючих переходів, зміни кліматичних зон, і, найголовніше, до цілком реальної загрози гірської хвороби (кисневого голодування).
Зменшити ймовірність нещасних випадків та передчасного сходження з маршруту допоможе спеціальна підготовка до сходження на Кіліманджаро, головна ціль якої — прокачати витривалість та пройти висотну акліматизацію. Зробити це можна різними способами:
-
Аеробні (кардіо) тренування (плавання, біг, ходьба сходами, їзда велосипедом). Ставку робіть не на швидкість, а на витривалість, регулярність і збереження стабільного середнього темпу. Починати займатися в ідеалі треба за 2-4 місяці до сходження. За два тижні інтенсивні тренування варто припинити.
-
Піші походи у гористій місцевості. Допоможуть звикнути до тривалих переходів, спусків та підйомів, а також оцінити реакцію організму на подібну активність.
-
Акліматизація після прибуття в Африку. Перед тим, як підкорити Кіліманджаро, деякі альпіністи спочатку вирушають на вулкан Меру (4562 м). Лайтовіший і популярніший варіант — сафарі в Національних парках Тарангіре та Нгоронгоро. Обидва парки розташовані на висоті 1000-2300 м над рівнем моря, тому крім захоплюючої екскурсії ви отримаєте хорошу попередню акліматизацію.
Найкращий час для сходження
Сезон сходжень на Кіліманджаро триває цілий рік, проте ідеальні умови є не завжди. У Танзанії немає традиційних для нас пір року — лише сухий та вологий сезон. Кожен із них має як плюси, так і мінуси.
-
Вологий сезон (квітень-травень, листопад). Через часті дощі розм'якшується ґрунт, скелі та стежки стають слизькими, що збільшує ризик травм та загальну складність маршруту. Але ті, кого подібні труднощі не лякають, будуть винагороджені неперевантаженими стежками та унікальними краєвидами оповитого туманним серпанком вулкана.
-
Сухий сезон (решта місяців). Ймовірність опадів у цей час мінімальна. Але є й зворотний бік — велика завантаженість популярних маршрутів та величезні черги біля вершини. Особливо багато народу в липні-вересні та січні-лютому — цей час вважається найкращим у плані погоди, та ще й збігається з періодом літніх та зимових відпусток.
Важливо. Поділ на сезони умовний. Ніхто не дасть гарантій, що у сухий період не буде дощів, а вологий не потішить ідеальною погодою.
З ким краще їхати
Шанувальників екстремальних одиночних походів попереджаємо відразу: самостійне сходження на Кіліманджаро, без супроводу гіда та портерів, за законом Танзанії заборонено! Звичайно, гора не обнесена забором, і ви можете запросто проникнути на її територію без перміту та провідника, проте дуже скоро вас відловлять рейнджери і пригода може закінчитися в африканській в'язниці.
За місцевими правилами, вас повинен провести до вершини гід від офіційно схваленого TANAPA (Tanzania National Parks Authority) туроператора. А от з ким розділити цей досвід, вирішуйте самі. Ви можете зібрати компанію надійних друзів або найняти групу супроводу особисто для себе. Але набагато зручніше, цікавіше та бюджетніше приєднатися до організованої групи альпіністів.
Пам'ятайте, що правильний вибір туроператора — це половина успіху сходження! Гід відповідає за логістику, організацію ночівлі, комунікацію з портерами та кухарями, екіпірування, безпеку учасників групи тощо, тобто організовує поїздку «під ключ». Чи варто говорити, що це має бути надійний та перевірений фахівець? І новачкам, і досвідченим альпіністам ми радимо послуги наших друзів з Mountain World. Під час двотижневої поїздки до Танзанії ви не тільки підкорите найвищу точку африканського континенту, а ще й відвідаєте Національні парки Тарангіре та Нгоронгоро, а закінчиться пригода відпочинком на Занзібарі!
Маршрути на Кіліманджаро
Існує сім офіційних маршрутів для підйому на Кіліманджаро:
-
Марангу (5-6 днів);
-
Ронгаї (6-7 днів);
-
Мачамі (6-7 днів);
-
Шира (6-7 днів);
-
Лемошо (7-8 днів);
-
Північний траверс (8-9 днів);
-
Умбве (5-6 днів);
-
+ Мвека (додатковий маршрут для спуску).
Усі маршрути мають статус трекінгових та відрізняються за часом та складністю сходження, завантаженістю, мальовничістю пейзажів та умовами проживання. Один із маршрутів, Марангу, обладнаний хижами для туристів. Інші мають розчищені під намети майданчики, туалети та джерела води.
Важливо! Початківцям та горосходжувачам із середнім рівнем підготовки потрібно підбирати маршрут з огляду на його тривалість. Чим довше сходження — тим краще, оскільки організму потрібен час, щоб адаптуватися до висоти. Повільний набір висоти знижує ризик гірської хвороби. Тому, якщо не впевнені у своїх силах та можливостях організму, віддавайте перевагу 7-8 денній програмі сходження. Досвідченим альпіністам можна братися за 5-6-денні маршрути.
На висоті 4600-4800 м усі маршрути сходяться в одному з чотирьох штурмових таборів. День підкорення вершини починається задовго до світанку, найчастіше о 3-4 годині. Ця частина шляху найскладніша не тільки у фізичному, а й у моральному плані: кілька годин вам доведеться повільно крокувати один за одним на сильному холоді, практично у непроглядній темряві. Але з настанням світанку відкриється друге дихання, і невдовзі ви досягнете головної мети, — піку Ухуру. У цей момент, до речі, будьте готові до півгодинної черги до позначки висоти — сфотографуватися біля неї прагне буквально кожен!
Марангу
Стартує на східному схилі, спуск проходить цією ж дорогою. Сходження триває 5-6 днів.
Це найбільш розпіарений і завантажений маршрут. Його головні переваги — відносно низький рівень складності та найкомфортніші умови ночівлі. Також багатьох приваблюють мальовничі краєвиди: спочатку шлях проходить через тропічний ліс, а потім пролягає повз кратер Маунді. Водночас, короткий період підйому не дає доброї акліматизації, тому до вершини дістаються не всі. Рекомендуємо вибирати Марангу в сезон дощів, коли шлях менш завантажений, а ночівля в хижах замість наметів в умовах підвищеної вологості значно зручніша.
Ронгаї
Починається на північному схилі, спуск проходить маршрутом Марангу. Сходження триває 6-7 днів.
Один із найлегших маршрутів, семиденна програма сходження дає достатньо часу на акліматизацію. Однак головна перевага Ронгаї полягає в іншому. По-перше, це унікальні пейзажі — з усіх маршрутів лише Ронгаї повністю проходить північним схилом Кіліманджаро. По-друге, через віддаленість стартової точки від туристичних міст тут завжди менше народу. Тому сміливо прямуйте цим шляхом у гарячий сезон. Для сезону дощів, до речі, він також ідеально підходить, оскільки на північному схилі зазвичай менше опадів.
Мачаме
Починається на південному схилі, спуск проходить спеціальним маршрутом Мвека. Сходження триває 6-7 днів.
Після Марангу це другий за популярністю маршрут — його обирають близько третини всіх горосходжувачів, тож будьте готові до великої завантаженості в сухий період. Тут немає хиж, як на Марангу, зате є інша безперечна перевага — плавніша акліматизація, і, як наслідок, більша кількість успішних сходжень. Крім того, Мачаме дуже мальовничий: шлях проходить через тропічний ліс та грандіозну прямовисну стіну Барранко.
Лемошо
Стартує на західному схилі, спуск проходить маршрутом Мвека. Сходження триває 7-8 днів.
Заслужений улюбленець багатьох альпіністів. Цінують його насамперед за чудові умови для акліматизації, і, як наслідок, великий відсоток успішних сходжень — понад 95%. Лемошо ідеально підходить, зокрема, для новачків. Бонусом учасники експедиції отримують мальовничі краєвиди (плато Шира, стіна Барранко, тропічний ліс та ін.) та неперевантажені стежки. Важливо: маршрут недоступний під час дощів.
Шира
Починається на західному схилі, спуск проходить маршрутом Мвека. Сходження триває 6-7 днів.
Цей маршрут частково дублює Лемошо, проте Шира далеко не такий популярний через одну особливість: стартова точка розташована на висоті 3400 метрів, і групи сюди привозять автобусом. Тобто про плавну акліматизацію можна і не думати! Умови ночівлі тут теж дуже спартанські. Ось чому маршрут Шира підходить виключно добре підготовленим альпіністам.
Північний траверс
Починається на західному схилі, спуск проходить маршрутом Мвека. Сходження триває 8-9 днів.
Це наймолодший і найнеобжитіший маршрут. Через складну логістику і, як наслідок, більшу вартість, зазвичай його обходять стороною. Але ті, хто наважиться підкорити Північний траверс, отримають унікальну нагоду побачити Кіліманджаро відразу з трьох сторін: дорога починається на Заході, огинає гору північним схилом, а потім веде вас до вершини східною стороною. Крім того, це ще й найтриваліший маршрут.
Умбве
Стартує на південному схилі, спуск проходить маршрутом Мвека. Сходження триває 5-6 днів.
Як і будь-який інший нетривалий маршрут, Умбве розрахований на сходжувачів із середнім та високим рівнем підготовки. При цьому не можна сказати, що він надто складний. За рахунок досить короткого кілометражу залишається достатньо часу для акліматизаційних виходів. Як наслідок, перепад висот переноситься менш гостро. Ще один важливий факт: крім дещо специфічного Північного траверсу, Умбве — це найменш завантажений маршрут з усіх доступних. За це його, власне, і люблять!
Правила та поради для безпечного сходження
Щоб поїздка в Танзанію та проходження маршрутом пройшли максимально приємно і без ексцесів, дотримуйтесь наступних рекомендацій:
-
Перед поїздкою до Африки рекомендовано зробити щеплення від гепатиту А і В та жовтої лихоманки. Остання є обов'язковою, якщо ви прибуваєте в Танзанію через зони з високою епідеміологічною небезпекою (Кенія, Ефіопія). Робити її потрібно за два тижні до польоту.
-
У Танзанії актуальна проблема малярії, тому подбайте про якісні репеленти (їх потрібно купувати на місці) або приймайте спеціальні препарати для профілактики.
-
Крім основних медикаментів, які мають бути в аптечці провідника, не завадить взяти з собою пластирі, засоби для знеболювання і хондромед (або його аналоги) — це допоможе вашим ногам пережити випробування гірськими стежками.
-
Якщо придбали перед поїздкою нові трекінгові черевики, не забудьте їх завчасно розносити. У новому взутті подібні маршрути проходити не можна!
-
Обов'язково оформіть страховку, що покриває трекінг на висоті до 6 тис.м. та евакуацію вертольотом.
-
Під час сходження не намагайтеся ставити рекорди швидкості. Ваш темп має бути нижчим, ніж звичайна повсякденна ходьба.
-
Пийте багато води, відмовтеся від кофеїновмісних напоїв. Їжте, навіть якщо не хочеться.
-
Слідкуйте за своїм самопочуттям і своєчасно повідомляйте гіду про будь-яке нездужання, щоб запобігти розвитку критичної стадії гірської хвороби.
-
Відхилення від офіційних маршрутів заборонено та загрожує отриманням штрафу.
-
Перебуваючи в місті Моші, дотримуйтесь простих запобіжних заходів: користуйтеся офіційним таксі при готелі, не залишайте багаж без нагляду, ігноруйте приставання місцевих підозрілих осіб на вулиці та ін..
-
Зважайте на те, що в Танзанії дуже активне сонце. Обов'язково захищайте відкриті ділянки шкіри від ультрафіолету кремом з високим SPF.