Як підібрати взуття для трекінгу? Що буде краще – кросівки чи черевики? Відповіді на ці питання та рекомендації по підбору ви зможете знайти, прочитавши нашу статтю. Після цього ви точно будете знати, яке взуття найкраще підійде для походу в гори, а яке – для технічно важких сходжень.

Як уже згадувалось в статті по підбору туристичних рюкзаків, найважливішим елементом індивідуального спорядження, окрім рюкзака, є гірське взуття. 

Як вибрати трекінгове взуття?

Моделей гірського взуття випускається дуже велика кількість. Для того, щоб визначити, який саме тип взуття вам потрібен, необхідно відповісти самому собі на наступні питання:

В якій місцевості має проходити ваша подорож?

  • Для поїздки по Ісландії, трекінгу по осіннім Карпатам або категорійного походу на Кавказі вам знадобляться різні типи черевиків.

Скільки кілограмів має важити ваш рюкзак?

  • Чим більша вага вашого рюкзака, тим краща фіксація гомілкостопного суглобу вам необхідна. Можна вивести наступну градацію співвідношення вага рюкзака/тип взуття:

Вага рюкзака менше 10 кілограмів: вам підійдуть трекінгові кроссівки

Трекінгові кросівки

Вага рюкзака 10-15 кілограмів: ідеальним варіантом будуть легкі хайкінгові напівчеревики, наприклад Asolo Falcon

Вага рюкзака 15-20 кілограмів: під таку вагу рюкзака потрібні класичні трекінгові черевики середньої висоти та жорсткості підошви, це найкраще взуття для походів середньої складності

 

трекінгові черевики

Вага рюкзака 20 кілограмів і більше: вам необхідні черевики для складних гірських походів, з високою зносостійкістю та максимальною фіксацією гомілкостопного суглобу.

 

Asolo Aconcagua GV

Ваша вага та фізична підготовка

  • Надлишкова вага тіла створює додаткове навантаження на ваш гомілкостопний суглоб на додачу до основної ваги рюкзака, який ви несете. Тому, якщо ваша вага перевищує 100 кілограмів, варто розглядати більш жорсткі трекінгові черевики. Легкі моделі, окрім того, що не будуть забезпечувати достатню фіксацію гомілкостопу, до того ж будуть швидше зношуватись. При цьому, якщо ви маєте гарну фізичну підготовку та достатній досвід у походах, ви можете розглядати легші моделі взуття – ноги з добре розвинутими м’язами не потребують додаткової фіксації та підтримки. В відео детально розповідаємо та показуємо відмінності: 

А тепер переходимо до розгляду основних типів гірського взуття більш детально...

Зміст:

  1. Гірські кросівки
  2. Легкі хайкінгові черевики та напівчеревики
  3. Черевики для походів середньої складності
  4. Черевики для багатоденних гірських походів та нескладних альпіністських сходжень
  5. Наявність мембрани: плюси та мінуси
  6. Рекомендації по підбору та використанню гірського взуття

Гірські кросівки

Що таке трекінгові або гірські кросівки? При пошитті гірських кросівок для зовнішньої частини використовуються значно міцніші синтетичні та шкіряні матеріали в порівнянні з біговими чи міськими кросівками. Також вони мають посилений прорезинений носок для захисту від ударів об гостре каміння. Зазвичай, в таких кросівках підошва жорсткіша, щоб запобігти підкручуванню стопи на нерівній поверхні. Для захисту від потрапляння води всередину кросівка часто використовується мембрана. 

как выбрать кроссовки для треккинга

Колодка в таких кросівках розроблена для максимальної фіксації ноги, щоб уникнути травм та натирання мозолів. Також варто відзначити агресивну форму протектора підошви, що забезпечує чудове зчіплення на поверхнях, які можна зустріти в гірській місцевості ( грунт, трава, каміння і т. д.).

Перед тим, як обрати трекінгові кросівки, необхідно визначитись з умовами походу. Можливо, вам знадобляться черевики або жорсткіша модель. Далі варто приділити увагу примірці та вивчити деякі інші варіанти. Рекомендується, щоб у трекінгових кросівок були:

  • Щільна жорстка підошва;
  • Прорезинений носок;
  • Хороша фіксація по стопі;
  • Рельєфний протектор;
  • Міцний матеріал верху;
  • Вологозахисна мембрана (по можливості)

Тижневий похід з рюкзаком близько 10 кілограмів

Низькі кросівки, що майже не закривають гомілкостоп, є оптимальним вибором для походів вихідного дня, а також для прихильників стилю «Fast & Light», що віддають перевагу тижневим походам з рюкзаком близько 10 кілограмів.

Дивитись каталог низьких кросівок з сортуванням за ціною

При обговоренні гірських кросівок неможливо не згадати кросівки, що з 2010 року стали уже класичними Scarpa Mojito. Цільнозамшевий верх, подовжена шнурівка до самого носка, що дозволяє максимально точно відрегулювати кросівок по своїй стопі, міцна, але при цьому максимально м’яка підошва (як для трекінгових кросівок) – усе це разом призвело до появи найпопулярнішого кросівка в колекції Scarpa, якщо взагалі не у всій індустрії outdoor. Замшева зовнішня оболонка під час носіння поступово приймає форму ноги – по суті цю модель можна назвати гібридом кросівка та скелелазних туфель. При цьому завдяки м’якішій підошві ці кросівки дуже комфортні для носіння на щодень по місту. 

Ще статті по темі:

Кросівки з вентиляцією

В багатьох туристів виникає необхідність в кросівках з максимальною вентиляцією в спекотних умовах (якщо, звичайно, вага вашого рюкзака не перевищує 10 кілограмів). І для цих цілей однозначно варто звернути увагу на кросівки Saleva Wildfire. Зовнішня частина з «дихаючої» сітчастої тканини, довга шнурівка, посилений прорезинений носок та підошва, що забезпечує відмінне зчеплення, роблять цей кросівок ідеальним для треків в спекотні країни. Також багато гідів використовують цю модель для підходів до базового табору на Кіліманджаро.

Salewa WildfireSalewa WildfireSalewa Wildfire

І якщо вже ми заговорили про підходи, варто відзначити окремий сегмент гірських кросівок, які у каталогах багатьох виробників часто так і називають – Approach (в перекладі з англійської – «Підхід»). Такі кросівки будуть мати максимальну зносостійкість, жорстку підошву, прорезинені боки та носок, дуже міцну зовнішню частину зі шкіри/замші або синтетичного матеріалу. Цілком природно, що недоліком такої конструкції є суттєве підвищення ваги самих кросівок.

Asolo TrackLa Sportiva Boulder XScarpa Epic GTX

Багато хто віддає перевагу використанню кросівок для трейлранінгу та мультигонок для легких походів. Вони відрізняються малою вагою, хорошою вентиляцією та м’якшою підошвою з гарним протектором. В таких кросівках той же недолік, як і у всіх бігових моделей – низька зносостійкість та малий строк служби – після 800 кілометрів пробігу кросівки підлягають заміні в результаті зносу та амортизації підошви. Найпопулярнішими моделями даного типу можна назвати Salomon Speedcross и Salomon XA Pro 3D.

Salomon SpeedcrossSalomon Speedcross Salomon XA Pro 3D

Легкі хайкінгові черевики та напівчеревики

Основним призначенням легких хайкінгових черевиків являються піші та гірські походи без складних відрізків рельєфу з максимальною вагою рюкзака до 15 кілограмів. На відміну від важчих трекінгових черевиків вони мають м’якшу підошву. Такі черевики зручно використовувати не тільки для походів, але і для носіння на щодень в умовах міста в зимовий період або в міжсезоння. Також ці черевики будуть чудовим вибором для подорожей до холодних і дощових країн, таких як Ісландія або Норвегія.

Зовнішня частина черевиків/напівчеревиків шиється з текстильних матеріалів в комбінації з тонкою замшею/шкірою. Завдяки цьому вони чудово «дихають» та мають малу вагу

Підошва складається з м’якої гнучкої гуми та прошарку етилвінілоцитата (EVA) для амортизації. Такі EVA прошарки використовуються в бігових кросівках та чудово виконують функцію гасіння ударів, що приходять на стопу під час бігу. Та головним їх недоліком є низька зносостійкість. Тому людям з зайвою вагою рекомендується використовувати такі моделі в умовах міста, а для походу краще розглянути серйозніше взуття – і гомілкостоп зафіксується краще, і взуття прослужить довше.

Як і у всьому гірському взутті, в більшості хайкінгових черевиків/напівчеревиків будуть використовуватись жорсткі супорти, що фіксують п’яту. Це робиться для попередження травм сухожилля та кращої стійкості ноги на складному крутонахиленому рельєфі.

Моделі даного типу мають невисокі халяви, що мінімально фіксують гомілкостоп. При цьому такої висоти цілком достатньо для мінімізації потрапляння бруду, каміння та води всередину черевика. 

Серед хайкінгових черевиків/напівчеревиків рекомендуємо звернути вашу увагу на «подовжену» версію Scarpa Mojito – черевики Scarpa Mojito Hike GTX. Також за останні декілька років великої популярності набула модель черевиків Asolo Falcon GV.

Asolo Falcon GV Scarpa Mojito Hike GTX  Asolo - Falcon GV ML

Окремо можна виділити напівчеревики Black Diamond Mission LTHR MD WP. Модель представлена в чоловічій та жіночій версіях та є продовженням лінійки взуття Mission LTHR. Вони однаково підійдуть як для одноденного хайкінгу, так і для нескладного походу з рюкзаком. Захист від вологи забезпечується фірмовою мембраною BD.dry, що дихає та нубуком найвищої якості. Головна особливість моделі – це підошва з зовнішнім гумовим шаром BlackLabel-Mountain та захищеними носками.

Важливо! Взуття даного типу не призначене для походів в великих горах, як то Кавказ або Фани. Перший же спуск по крутому зсипному схилу, що складається з дрібного гострого каміння, може завдати черевикам непоправної шкоди. Плюс до всього тривале топтання розкислого снігу та розмоклої стежини від багатоденного дощу призведуть до того, що тонка замша/шкіра просто розлізеться. Крім того, таке взуття не забезпечить достатньої фіксації гомілкостопу при перенесенні важкого рюкзака (більше ніж 15 кілограмів). Внаслідок перенесення важкого рюкзака в легких черевиках швидше зносяться амортизаційні прошарки та збільшиться навантаження на суглоби стопи і колін, що в майбутньому може призвести до найнегативніших наслідків, аж до остеохондрозу. Для таких цілей потрібні повноцінні трекінгові черевики, до огляду яких ми й переходимо далі.

Черевики для походів середньої складності

Як вибрати черевики для походу по туристичному Кавказу або по рідним Карпатам? Зверніть увагу на моделі для походів середньої складності. Черевики даного типу можна назвати золотою серединою в співвідношенні вага/надійність. Призначені для тривалих походів в горах на висоті до 3000 метрів з рюкзаком до 20 кілограмів. Мають вищу халяву, завдяки чому забезпечують чудову фіксацію гомілкостопу. 

Как выбрать ботинки для похода

Для зовнішньої частини використовується комбінація шкіри/замші та текстилю, деколи використовується виключно шкіра/замша (наприклад, Asolo TPS). 

В підошві для амортизації використовується щільна EVA-піна або поліуретан. Такі підкладки будуть більш довговічними, але менш гнучкими. В порівнянні з легкими хайкінговими напівчеревиками в таких моделях використовується міцніша підошва з агресивним протектором, що забезпечує кращу фіксацію на розмоклих стежках та на в’язкому зсипному грунті. Для додаткової фіксації стопи в трекінгових черевиках часто використовують пластикові шасі та супорти в області п’яти.

Asolo FSN 95 GTXAsolo Drifter GVAsolo Tribe GV

Завдяки високій зносостійкості, відносно малій вазі та м’якій підошві черевики даного типу завоювали велику популярність серед військових та прихильників страйкболу. Особливо важливо відзначити черевики Asolo FSN 95 GTX. Бестселер продажу з 1995 року. Практично повністю пошиті з замші, з посиленими капроновими вставками по боках та прорезиненим посиленим носком, з мембраною Gore-tex та вагою 615 грамів (42 розмір) цей черевик був визнаний кращим в своєму класі та прийнятий на озброєння елітних загонів морської піхоти ВМС США. Великим плюсом даної моделі являється випуск виробником двох типів повноти стопи: ММ – для «стандартної» стопи, MW – для широкої стопи.

Ще одна оптимально збалансована модель для походів та активностей на складному рельєфі – це Asolo Drifter I EVO GV MM. Підошва середньої жорсткості, вставки з міцної Cordura, мембранна підкладка Gore-Tex, та висока халява забезпечать надійну підтримку ноги, дихання та захист в будь-яких умовах. 

Важливо! При всій своїй практичності та зносостійкості стандартні трекінгові черевики не призначені для альпіністських сходжень та складних категорійних гірських походів – вони не мають достатньо жорсткої підошви для використання альпіністських кішок, та все ж вони достатньо зносостійкі для подібної мети. Для цього вам потрібні важкі гірські черевики з жорсткою підошвою та максимально міцними матеріалами.

Черевики для багатоденних гірських походів та нескладних альпіністських сходжень

Черевики призначені для походів з рюкзаком вагою більше ніж 20 кілограмів. Забезпечують максимальну фіксацію гомілкостопного суглобу та захист від зовнішніх погодних умов. Основною сферою застосування таких черевиків є гірський туризм, прості туристичні маршрути, типу сходження по «класиці» влітку на Казбек та Ельбрус, а також довготривалі автономні піші походи.

Мають найвищу халяву серед усього гірського взуття, що забезпечує найкращу фіксацію ноги. Зовнішня частина шиється з товстого цілісного шматка гладкої шкіри, замші або нубука. Використання текстильних тканин зведено до мінімуму. Також виробники прагнуть зменшити кількість швів у зовнішній частині черевика. Часто для збільшення зносостійкості та зменшення ризику порізів об гостре каміння використовується гумова окантовка вздовж усього стику черевика з підошвою. Стандартним є посилення носка – під час рубання сходів на крутому сніговому схилі ця деталь черевиків стає вкрай необхідною. Яскравим прикладом можуть бути Asolo X-Hunt Mountain GV MM, в яких текстиль використаний лише в області халяви, а зовнішню основу черевика складає товста шкіра та гумова окантовка. 

Підошва в таких черевиків зазвичай має форму сендвічу – міцна, зносостійка гумова основа з агресивним протектором, пластиковий або металевий прошарок для надання черевику максимальної жорсткості та амортизуючий поліуретановий прошарок. Основа має забезпечити максимальне зчеплення з різними видами поверхонь –мокрою травою або камінням, осипним кам’янистим схилом, розкислою стежкою або снігом. 

Дуже важливо, щоб такі черевики мали максимальну жорсткість і практично не гнулися – особливо в цьому виникне потреба при підйомі по осипному схилу, невеликим виступам на камені або скелі, і при пересуванні на передніх зубах кішок. Якщо ваш черевик буде сильно прогинатися під вами і все навантаження піде на носки – ви дуже швидко втомитеся і підйом у таких умовах забере у вас дуже багато сил. Для надання комфорту під час пересування простішим рельєфом у конструкції черевиків передбачений плавний перекат у передній частині підмітки.

Как подобрать треккинговые ботинки

Поліуретанова підкладка, що амортизує, в таких моделях не настільки м’яка, як в більш легких трекінгових черевиках, але при цьому являється більш стійкішою до «стоптування» внаслідок перенесення важких вантажів. Також стандартно в черевиках даного типу застосовується супорт для фіксації п’яти.

Крім гірського туризму такі черевики завоювали велику популярність серед рибалок та мисливців завдяки своїй міцності та невибагливості в використанні. 

Завдяки товстішій підошві та великій кількості пом’якшувачів багато хто використовує такі черевики в якості міського зимового взуття в комбінації з теплими шкарпетками.

Наявність мембрани: плюси та мінуси

Використання мембрани (практично в 90% випадків це Gore-Tex) надає взуттю високий захист від води при цьому зберігаючи відмінну паропроникність. І якщо в трекінгових кросівках представлений великий вибір моделей як з мембраною, так і без, то черевики в основному випускаються з мембраною. 

Головним недоліком використання мембрани в гірському взутті є висока ймовірність потрапляння вологи всередину черевика через верх, наприклад, під час переходу річки в брід чи банального ступання в глибоку калюжу (особливо це стосується низьких кросівок). В випадку намокання взуття з мембраною буде суттєво довше сохнути на відміну від аналогічних моделей без неї.

Коли ви будете міркувати над питанням, які трекінгові черевики обрати, звертайте увагу на наявність мембрани, позаяк у неї є і недоліки, але шанс зберегти ноги сухими досить великий.  

Важливо! Незалежно від наявності мембрани в обраній вами моделі гірського взуття уникайте сушіння біля джерел високої температури – вогнища, гарячих батарей і т. д. Високі температури мають вкрай негативний вплив на матеріали гірських кросівок та черевиків. Зокрема, сушіння біля відкритого вогню може призвести до розсихання клею між підошвою та черевиком, в результаті чого відбувається відпадання підошви. Найефективніше черевики сохнуть на вас під час треку. Тому краще перетерпіти декілька годин дискомфорту, але при цьому залишитись в цілому взутті.  

Варто відзначити відносно низьку довговічність мембрани в гірських черевиках. Маючи товщину 0,01 міліметра шар тефлону (якщо ми говоримо, наприклад, про Gore-Tex) не буде відрізнятись високою зносостійкістю та довговічністю. В важких трекінгових або альпіністських черевиках з найвищим захистом від води завдяки використанню товстішої та водостійкої шкіри або замші з мінімальною кількістю швів мембрана служить в середньому два альпіністських сезони або 2-3 категорійні гірські походи. Після чого її вологозахисні властивості сильно знижуються.

Всупереч цьому, використання мембрани в гірському взутті є стандартом для всіх виробників. З представлених в нашому магазині моделей черевиків без мембрани можна виділити лише легкі хайкінгові черевики Asolo Zion WP и Asolo Reston WP.

Asolo Zion WPAsolo Reston WP

Рекомендації по підбору та використанню гірського взуття

Як підібрати трекінгові черевики саме під себе?

  • Орієнтуйтесь виключно на свої відчуття. Всі виробники використовують практично ідентичні матеріали тому суттєвої різниці в якості немає. Які б позитивні відгуки не були на туристичних форумах або від ваших друзів – в першу чергу вибрана модель має підійти особисто вам. Якщо розрекламовані черевики виявились завузькими або не фіксують п’яту – варто розглянути інші моделі.

  • Трекінгові черевики — це специфічне взуття, що практично не розношується. Тому вони не повинні створювати вам навіть мінімального дискомфорту. Гірські черевики, та й багато моделей кросівок, виготовляються по спеціальним колодкам, що відповідають певній формі стопи. Тому мінімальний дискомфорт під час підбору може призвести до серйозних проблем в поході. Звертайте увагу на повноту стопи – такі черевики не мають бути тісними. При цьому п’ята повинна бути максимально зафіксованою.

  • Обов’язково в передній частині в області пальців у вас має залишатись запас щонайменше 0.5 сантиметра. Якщо ваші пальці на ногах будуть щільно зафіксовані (настільки, що не зможете ними поворухнути) та будуть впиратися в передню стінку черевика – в холодних умовах це може призвести до обмороження, а під час довгих спусків до збитих пальців та чорних нігтів. Для визначення запасу в передній частині черевиків трохи відпустіть шнурівку та подайте ногу вперед. Запас, що утворився між ногою та черевиком має складати мінімум півсантиметра – вказівний палець має вільно проходити в зазорі, що утворився. До черевиків, розрахованих для жорсткого трекінгу, краще, щоб запас складав мінімум один сантиметр.
  • Для примірки візьміть з собою або попросіть у консультантів пару щільних примірочних трекінгових шкарпеток. Під час походу ваші ноги набрякають і з’являється необхідність в більшому просторі всередині черевика (зокрема з цієї причини примірку гірського взуття краще проводити ввечері, коли ваші ноги після робочого дня трохи набрякли). Окрім того, в горах навіть низьких‚ таких, як Карпати, відбувається радикальна зміна температур протягом дня – якщо вдень влітку може бути дуже жарко, то ввечері температура може впасти і нижче 15 °C і у вас має бути можливість утеплитись.
  • Приділіть примірці максимально багато часу. По можливості приміряйте всі доступні моделі гірського взуття в магазинах вашого міста. В найвдаліших моделях проведіть по 10-15 хвилин. Походіть в них по магазину. Чудово, коли в магазині є похила поверхня, що імітує підйоми та спуски на стежці. Модель, що не буде викликати жодного дискомфорту стане вашим вибором.
  • Використовуйте спеціалізовані шкарпетки. На відміну від звичайних бавовняних шкарпеток вони будуть добре відводити вологу та швидко сохнути. Також вони виконують захисну функцію, завдяки спеціальним ущільнювачам в місцях, що піддаються натиранню – п’ята, носок, підйом тощо. Крім того, такі шкарпетки, а особливо ті, що виготовлені з мериносової шерсті, мають чудові антибактеріальні властивості і їх доведеться рідше прати в поході. Трекінгові шкарпетки мають високу зносостійкість (при правильному догляді можуть служити по декілька років) і на відміну від звичайних шкарпеток для тижневого походу вам буде достатньо 2-3 пари (в залежності від висоти та пори року).

Як підібрати трекінгові черевики по розміру?

  • Завжди добре міряйте їх в магазині. Під час примірки використовуйте шкарпетки, в яких будете йти або схожі по товщині. При сумнівах між двома розмірами (наприклад, що краще взяти 42,5 чи 43 розмір?) завжди обирайте більший.

  • Для зменшення потрапляння всередину черевика дрібного каміння, бруду чи снігу використовуйте бахіли («ліхтарики»).

  • Гірське взуття потребує розумного догляду за собою. Після декількох походів взуття з мембраною (Gore-Tex) варто обробити вологовідштовхуючим просоченням. Просочення має бути рекомендованим для використання з мембранами. Черевики та кросівки із суцільної шкіри, замші або нубука необхідно обробляти спеціальними засобами, що запобігають всиханню та трісканню матеріалу, підвищуючи його еластичність.
  • Не сушіть взуття біля вогнища, каміну чи гарячих батарей
  • Дуже неприємно, коли розв’язуються шнурки на черевиках. Особливо коли на черевики одягнуті кішки, а поверх них – бахіли. Щоб уникнути цього зав’язуйте шнурки подвійним бантиком.

  • Хоча все гірське взуття та кросівки оснащені амортизуючими прошарками, навантаження на суглоби (особливо колінні) дуже високе. Для зменшення цього навантаження використовуйте трекінгові палиці – і йти буде легше, і колінні суглоби будуть здоровіші. По трекінговим палицям рекомендуємо окрему статтю, присвячену цій темі.