В огляді на карабіни для альпінізму, промальпу та скелелазіння ми докладно розповідали, як вибрати цей елемент страхувального обладнання, які бувають форми, конструкція та матеріали карабінів, як їх використовувати. Але незакритим залишилося питання, як переконатися в якості та безпеці виробу, перевірити, чи відповідають заявлені виробником характеристики дійсності та загальним нормам безпеки? Для цього дивимося безпосередньо на карабін і шукаємо на ньому маркування, що підтверджує відповідність національним або міжнародним стандартам — найчастіше це EN 12275, EN 362, UIAA, NFPA та інші. У цих цифрах і літерах закодована інформація про тип виробу, область застосування, міцність, методи випробування і т.д.
Зміст:
- Як організована стандартизація і сертифікація карабінів
- Європейський стандарт EN 12275
- Європейський стандарт EN 362
- Міжнародний стандарт UIAA-121
- Стандарти карабінів у США
3. Стандарти NFPA 1983-2017, ASTM F1774-20 і F1956-20
У статті ми розглянемо основні стандарти карабінів у Європі та США і розберемося, що конкретно можна “розшифрувати” в кодах на маркуванні виробу. Ця інформація допоможе зрозуміти, які карабіни з асортименту магазину Shambala краще підійдуть для ваших цілей, і переконатися в надійності вибраних товарів.
Як організована стандартизація і сертифікація карабінів
Перш ніж переходити до аналізу основних стандартів карабінів, трохи розберемося з базовими поняттями.
Стандарт — це документ, у якому зібрано нормативно-технічні вимоги до певної групи виробів. Перелік цих вимог складає національний або міжнародний орган стандартизації. Незалежна організація тестує продукцію в лабораторних умовах і підтверджує відповідність продукту тому чи іншому стандарту, тобто проводить сертифікацію.
Таким чином, сертифікований карабін з маркуванням стандарту говорить нам не просто про високу якість загалом, а про сувору відповідність конкретному переліку вимог. Яких саме, можна дізнатися безпосередньо з тексту стандарту*.
*Нерідко карабіни отримують сертифікат відповідності відразу декільком стандартам (на виріб, відповідно, наносять подвійне/потрійне маркування). І для виробника, і для користувача це тільки плюс, адже карабіни проходять більше перевірок, а отже, ступінь їхньої надійності підвищується. Крім того, розширюється сфера застосування (якщо йдеться про сертифікацію одночасно за спортивними та промисловими стандартами).
Європейський стандарт EN 12275
EN12275 — це європейський стандарт якості карабінів для скелелазіння. Всі карабіни для альпінізму та скелелазіння для отримання сертифіката повинні відповідати стандарту EN 12275 Mountaineering equipment — Connectors*.
*Приклад скороченої версії документа, повна офіційна версія EN 12275:2013 доступна лише платно.
EN12275 розподіляє карабіни на 7 класів:
- B — базовий автоматичний з'єднувальний елемент для страхових систем.
- Q — карабін із гвинтовим замком для постійного/тривалого з'єднання (наприклад у мотузкових парках), витримує навантаження лише у повністю закрученому стані.
- H — грушоподібний автоматичний HMS-карабін, розрахований насамперед на динамічне навантаження з використанням «італійського вузла», «вузла Мунтера» тощо.
- X — овальний автоматичний карабін для приєднання блок-роликів, роботи зі штучними точками опори тощо.
- K — сполучний самозакривний елемент для via-ferrata.
- T — автоматичний карабін для позиціонування троса та забезпечення навантаження у заданому напрямку.
- A — спеціальний самозакривний з'єднувач для певних анкерних пристроїв.
Схематичне зображення та англійська назва кожної з груп карабінів:
Найважливіший випробування згідно сертифікації EN12275 — це тест на показник статичної міцності. Він демонструє, які максимальні навантаження витримує страхувальний з'єднувач по малій осі та великій осі із закритим і відкритим замком.
Методика проведення випробувань на показник статичної міцності:
Показники мінімальної статичної міцності по групам:
Також для підтвердження відповідності стандарту EN12275 перевіряють:
- Відсутність на з'єднувачах задирок, гострих кромок;
- Функціонування запірного елемента і відповідність величини розкриття мінімальним вимогам за стандартом:
- Опір лицьової та бічної частини під навантаженням 1/1,5 кН:
Зверніть увагу! Відповідно до EN 12275, номер стандарту на маркуванні (як, наприклад, на First Ascent BELAY) вказувати не обов'язково. Натомість може стояти номер сертифікаційної лабораторії (CE0000, де 0000 — номер лабораторії).
Тобто, якщо бачите на маркуванні, наприклад, CE 0333 (як на карабінах Black Diamond Nitron Straight, Black Diamond GridLock Magnetron та ін.), це означає, що виріб виготовлено за європейським стандартом EN 12275. Зустрічається і подвійне маркування EN 12275 + CE0000.
Також на виробі та/або в техпаспорті може стояти розширений код із зазначенням версії стандарту та класу з'єднувача, наприклад, EN 12275:2013/B — це базовий спортивний карабін з автоматичним замком, зроблений за європейським стандартом 2013 року.
Європейський стандарт EN 362
EN 362 — промисловий стандарт, який регулює продаж карабінів для промислового альпінізму, будівельних, рятувальних робіт та іншої професійної діяльності, пов'язаної з ризиком падіння з висоти.
Зверніть увагу. В Україні діє стандарт ДСТУ EN 362:2017 «Індивідуальне спорядження для захисту від падіння з висоти. З'єднувачі», який, за винятком деякої термінології, дублює EN 362: 2004. Тому всі норми EN 362 можна переглянути у ДСТУ EN 362:2017 (наприклад, тут).
Стандарт EN 362 в цілому схожий на EN 12275, однак є ряд відмінностей, серед яких:
- Класифікація карабінів. Частково вона повторюється, в EN 362 теж представлені групи B, A, T, Q. Однак промисловий стандарт не охоплює грушоподібні, овальні карабіни і з'єднувачі для віа-феррата (групи H, X, K відповідно). Натомість є клас M — базові універсальні карабіни з гвинтом, які можна навантажувати по великій і малій осі.
- Інщі норми показників статичної міцності та умови випробування
- Тестування на опір корозії (для цього промислові карабіни на 48 годин поміщають у сольовий туман).
- Карабін повинен мати замок із муфтою або іншим механізмом, що фіксує закрите положення (докладніше див. п. 4.1.3 — 4.1.6 ДСТУ EN 362:2017).
- Немає строгих норм мінімального розкриття замку — головне, щоб цей показник відповідав заявленим виробником даним (п.4.1.7 ДСТУ EN 362:2017).
Зверніть увагу. Крім суто промислових з'єднувачів, як, наприклад, Singing Rock Small Snap Hook Double Locking, також зустрічаються карабіни, сертифіковані одночасно за спортивним та промисловим стандартом. Маркування на них, відповідно, теж подвійне. Також можуть бути вказані версія стандарту, номер сертифікаційної лабораторії, клас з'єднувача та ін.
Щоб було легше розібратися у складному маркуванні, візьмемо за зразок карабін Beal BE LOCK A VIS. Маркування EN 12275:2013 / EN 362:2004/B говорить про те, що перед нами спортивно-промисловий базовий з'єднувач із автоматичним замком, сертифікований за європейськими стандартами актуальних версій. Відповідно, мінімальна статична міцність цього з'єднувача становить 20/15 кН (спорт/промальп) по великій осі з закритою клямкою. Також на цьому карабіні стоїть третій стандарт UIAA, про який ми поговоримо далі.
Міжнародний стандарт UIAA-121
Якщо ви розібралися з нормами стандарту EN 12275, то з розумінням UIAA-121:Connectors точно ніяких проблем не виникне, і трохи пізніше ви зрозумієте чому. Але перед цим коротко дізнаємося, як цей стандарт UIAA взагалі з'явився.
UIAA Міжнародна спілка альпіністських асоціацій — це спортивна організація, яка розробила перші у світі стандарти обладнання для скелелазіння та альпінізму. Зокрема, саме UIAA у 1965 році склала перелік норм для карабінів, на основі якого у 1998 році було створено стандарт EN 12275.
Тестування карабінів та іншого спорядження для альпінізму в UIAA:
Тепер переходимо безпосередньо до тексту стандарту UIAA, який є у вільному доступі на офіційному сайті організації. Цей документ, порівняно з попередніми, досить невеликий, а перелік вимог до карабінів тут включає лише один основний пункт:
- Для отримання сертифіката UIAA з'єднувач повинен відповідати всім вимогам EN 12275.
*Виняток: карабіни класу K (для via-ferrata) для відповідності нормам UIAA повинні витримувати поперечне навантаження щонайменше 8 кН (п. 2.2.1).
Власне, ось чому так легко розібратися з нормами UIAA, якщо до цього ви вже ознайомилися з EN 12275. Звідси ми також можемо зробити висновок, що маркування UIAA на виробі не має критичного значення, якщо на ньому вже стоїть EN 12275. Процедура сертифікації по стандарту UIAA-121 платна та виключно добровільна, тому виробники проходять її, по суті, для підтвердження престижності своєї продукції. Однак по факту ніякі додаткові переваги для покупця товари з маркуванням UIAA не дають.
Зверніть увагу. Норми стандарту UIAA поширюються лише на спортивні карабіни. Однак це не означає, що з'єднувач з гравіюванням UIAA не може використовуватися в промальпі. Є багато виробів, які відповідають одночасно промисловим та спортивним стандартам, мають одразу кілька сертифікатів та відповідне маркування. Комбінація EN 12275 + EN 362 + UIAA стоїть, наприклад, на карабінах Beal TWIN BELAY D та Beal Be safe screw.
Перевірити справжність сертифіката UIAA можна на сайті UIAA.
Стандарти карабінів у США
Крім європейських та міжнародних норм для з'єднувачів, існують також національні стандарти, наприклад, канадський CSA Z259, британський UKCA, український ДСТУ EN 362:2017 та інші. Однак найчастіше на ринку спорядження для альпінізму та скелелазіння зустрічаються вироби, сертифіковані за стандартами США: OSHA, ANSI/ASSP, NFPA, ASTM.
Стандарт OSHA
Стандарт розроблений американським Управлінням з охорони праці (OSHA) та є обов'язковим, проте з останнім не все так просто. І, перш ніж переходити до опису норм OSHA, варто трохи розібратися із загальною специфікою стандартизації та сертифікації в США:
По-перше, стандарт OSHA є обов'язковим тільки для роботодавців. Тобто рятувальні, будівельні та інші спеціалізовані роботи в Америці повинні проводитися тільки з використанням відповідного стандарту спорядження, а ось якість карабінів для спортсменів (альпіністів, скелелазів) державою не регулюється.
По-друге, обов'язкової сертифікації страхувального обладнання в США немає. Стандарти (державний обов'язковий OSHA і добровільні від приватних організацій) є, а от закону, який зобов'язує виробників підтверджувати відповідність товару нормам, немає. В результаті покупцю доводиться вірити виробнику на слово, або ж робити вибір на користь брендів, які добровільно проходять сертифікацію* за американськими або європейськими стандартами.
*Одна з найбільших національно визнаних організацій із сертифікації в США — приватна лабораторія UL Solutions. Знак UL найчастіше зустрічається на альпспорядженні виробництва США і виступає гарантією того, що продукція пройшла сертифікацію за одним із чинних національних стандартів.
Повертаємось до стандарту OSHA. Норми для карабінів описані в ч. 1910.40 Зведення федеральних нормативних актів:
Вимог до з'єднувачів тут не так багато. У підсумку, дозволені карабіни з автоматичним замком, які можна відкрити щонайменше двома послідовними діями. Мінімальне допустиме навантаження по основній осі має становити 22,2 кН, а затвор повинен витримувати мінімум 16 кН, зміщуючись під навантаженням максимум на 3,175 мм.
Стандарт ANSI/ASSP Z359.12
Хоча OSHA і являється єдиним обов'язковим стандартом для карабінів у США, його вимоги вважаються лише базою і не дають гарантії, що виготовлений за нормами OSHA виріб відповідатиме актуальним світовим нормам якості та безпеки. Тому більш вагоме значення мають стандарти, розроблені приватними організаціями, і це перш за все ANSI/ASSP Z359.12.
Розберемося спочатку із назвою. Організація ANSI (American National Standards Institute) координує процес добровільної сертифікації та акредитує організації, які розробляють стандарти і тестують продукцію для видачі сертифікатів. Одна з таких організацій, — Американське товариство фахівців з техніки безпеки / ASSP, — і розробила один із найважливіших для американського ринку альпспорядження стандарт ANSI/ASSP Z359.12-2019 Connecting Components for Personal Fall Arrest Systems*, який, зокрема, регулює параметри карабінів.
*Як і OSHA, ANSI/ASSP Z359.12 — промисловий стандарт і не застосовується для спортивних карабінів. Документ доступний на сайті організації (платно).
Основні норми ANSI/ASSP Z359.12-2019:
- Відсутність на з'єднувачах гострих кромок, шорсткостей, задирок.
- Корозійна стійкість (перевіряється 48-годинним тестом у соляному тумані).
- Замки — автоматичні, повинні закриватися за допомогою мінімум двох послідовних дій.
- Мінімальна статична міцність: по великій осі — 22,2 кН (навантаження протягом щонайменше 1 хвилини, допустиме зміщення затвора до 3,1 мм); по малій осі — 16 кН.
- Виріб проходить тест на опір лицьової та бічної сторони замку (навантаження щонайменше 16 кН не менше 1 хвилини).
- З'єднувач витримує динамічний ривок силою 22,2 — 24 кН.
- Карабіни з розкриттям понад 25 мм додатково проходять статичне та динамічне випробування на поперечне навантаження.
- Обов'язкова наявність маркування з датою виготовлення.
*На маркуванні стандарт може бути вказаний також як ANSI Z359.12, приклад:
Стандарти NFPA 1983-2017, ASTM F1774-20 і F1956-20
Ще дві акредитовані ANSI організації, про які варто згадати в рамках розмови про стандарти карабінів — це NFPA (Національна асоціація протипожежного захисту) та ASTM International.
NFPA займається розробкою норм безпеки для рятувальних робіт. Вимоги до карабінів для рятувальників прописані у стандарті NFPA 1983-2017 Standard on Life Safety Rope and Equipment for Emergency Services. У цьому документі виділяють два класи карабінів: загального застосування (G/General Use) та спеціального (T/Technical Use). До кожної з груп висувають окремі вимоги щодо мінімальної статичної міцності:
|
Осн.вісь закрита клямка |
Осн.вісь відкрита клямка |
Мала вісь закрита клямка |
G |
40 kN |
11 kN |
11 kN |
T |
22 kN |
7 kN |
7 kN |
Інші вимоги NFPA 1983-2017:
- Стійкість до корозії (перевіряється 50-годинним тестом у соляному тумані).
- Обов'язкове маркування* із зазначенням групи (G/T), країни-виробника та ідентифікаційного номера виробу, відмітка про сертифікацію третьою стороною (наприклад, UL, про яку ми згадували раніше).
*Таке маркування ви можете побачити, наприклад, на карабіні Petzl Freino Z Triact Lock.
В ASTM International випустили два стандарти карабінів — F1956-20 для рятувальних робіт та F1774-20 для альпінізму та скелелазіння (повні версії доступні на офіційному сайті платно). Зокрема, F1774-20 встановлює для спортивних карабінів норму мінімальної міцності на розрив: 20 кН по довгій осі із закритим замком, 7 кН по довгій осі з відкритим замком і 7 кН по короткій осі.
Приклади карабінів із сертифікатом F1774-20:
Наша стаття не охоплює абсолютно всі нюанси і технічні вимоги стандартів — якщо хочете отримати вичерпну інформацію, рекомендуємо звернутися безпосередньо до оригіналів згаданих тут документів. Однак для загального знайомства з темою та підвищення технічної грамотності наведеної тут інформації більш ніж достатньо. І, звичайно ж, якщо хочете знайти найнадійніші сертифіковані карабіни без необхідності перелопачувати тонни технічної інформації, ви завжди можете звернутися за допомогою до спеціалістів магазину Shambala!