Зміст:

Статті, які можуть бути цікавими: 

Одяг для бігу взимку: принципи підбору і список речей

Кросівки для бігу взимку: головні принципи підбору і топові моделі

Як бігати в темряві: особливості пізніх тренувань і підбір екіпіровки

Бренд Accapi: огляд функціональних шкарпеток

Що таке компресійні гетри

Компресійні гетри або шкарпетки – це виріб, що використовується для пришвидшення процесу відновлення, покращення коефіцієнту корисної дії спортсмена і підвищення рівня комфорту. 

На перший погляд компресійні гольфи виглядають спортивним аксесуаром, але як тільки Ви спробуєте їх на тренуванні, ви відчуєте, що робота м’язів дасть нові відчуття. Компресійний виріб здатен не тільки зменшити відчуття втоми, але й збільшити корисний ефект від тренувань. Завдяки цьому, компресійний трикотаж все більше отримує увагу не тільки у спортсменів, а й серед людей, що полюбляють активні способи відпочинку.

   Принцип роботи компресійних гетрів і шкарпеток:

  • Стиснення поверхневих і глибоких вен;

  • Звуження судин;

  • Пришвидшення кровотоку;

  • Покращення координації.

Завдяки такому принципу роботи до м’язів потрапляє більше кисню, а також пришвидшується виведення вуглекислого газу та продуктів розпаду.

Конструкція таких виробів відмінно підтримує м’язи, завдяки чому знижується травматичність і покращується постановка стопи. Тому така компресійна білизна робить тренування комфортними, більш продуктивними. 

Історія створення

Найперші згадки про використання методу компресії – це накладання стискуючих пов’язок в часи Стародавнього Єгипту. Для того, щоб зменшити втому і набряки на ногах, солдати і раби перев'язували ноги шматками шкіри тварин або тканини. Компресійні пов'язки використовувались в тривалих піших переходах, для підвищення витривалості і зменшення часу на відновлення.

Поштовхом для створення саме компресійних гетрів стала поява еластичного бинта з волокнами поліуретану, який використовувався у різних сферах. З часом компресія набула популярності і стала окремим видом лікування хворих. 

Пізніше, ближче до 20-го сторіччя були створені перші вироби, які мали компресійний ефект. Однією із головних позитивних змін стало те, що білизна надає ефект здавлювання постійно, на відміну від еластичного бинта, який з часом потрібно перемотувати.

На сьогоднішній час компресійні гетри використовуються при лікуванні та у спорті, від початкового до професійного рівня.

Використання та застосування в бігу

В ході дослідження виявлено, що через 24 години після тренування на дистанцію в 10 кілометрів атлети, які використовували компресійніки, відчули зменшення больових відчуттів в мускулах, а біль у тих ділянках, де компресії не було, залишився тим же.

Коли людина біжить, відбувається удар під час приземлення і з’являється вібрація, що підіймається вгору, внаслідок чого і з’являється втома. Потрібно зауважити, що ця вібрація впливає на кожного спортсмена індивідуально, а також це залежить від поверхні, на якій проходить тренування, правильно поставленої техніки бігу і тривалості тренування. Будь який струс м’язів на тренуванні, призводить до больових відчуттів після, а іноді, при неправильному навантаженні, до травмування м’яза під час тренування. Ось тут і починає допомагати компресія, вона фіксує м’язи і зменшує ризик травми і больові відчуття після тренування.

“Факт – підтверджений дослідженнями: компресійні шкарпетки допомагають швидкому відновленню після навантажень завдяки створенню додаткового притоку крові і виводу токсинів та продуктів розпаду. Також побутує думка, що такі шкарпетки або гетри використовуються для збільшення швидкості бігу. Це відбувається наступним чином: виріб стискує кровоносні судини і вони приганяють в м’яз більше крові і саме це приводить до збільшення потужності працюючих м’язів, що  є покращеним результатом тренувань. Однак суперечки з приводу збільшення швидкості тривають протягом десятиліть.”

Компресія в професійній білизні завжди градована, тому часто для стопи створений високий рівень компресії і жорстка фіксація суглобу, а далі тиск зменшується, що дозволяє не передавлювати ікри і правильно розподіляти навантаження. Прикладом також можуть бути технологічні трекінгові шкарпетки, які мають також зоноване стиснення. 

За цим принципом можна компресійні шкарпетки розділити на два види: для тренувань та змагань.

Зверніть увагу! Постійне використання компресійних гетрів або шкарпеток людьми без варикозу погано впливає на м’язи. Головна причина, чому це треба робити дозовано – при постійних навантаженнях в компресійних шкарпетках м’язи ніг тренуються гірше, що послаблює ефект від тренування. Тому використовуйте компресію дозовано: при відновленні, на змаганнях, в періоді інтенсивних тренувань.”

Анатомічні обґрунтування

Судини людини містять в собі клапани, завдяки яким кров рухається до серця пульсуючи. Коли стан судин погіршується, а це включає в себе і втому, і варикозне захворювання, – в залежності від важкості стану, зберігається один і той же принцип – судина розширюється. При її розширенні клапани створюють проміжок, який заважає кровотоку, розосереджує його. Принцип роботи клапанів судин схожий з принципом тиску в шлангу з водою. Усі ж знають, коли кінець шлангу затиснути пальцем, тиск води збільшується. Аналогічно, щоб пришвидшити кровообіг, необхідно піджати клапан судини, мається на увазі звузити її. Компресійна шкарпетка саме так і працює. 

Переваги і недоліки

Найголовніше, щоб я відніс до переваг компресії: 

  • підвищення коефіцієнту корисної дії м’язів;

  • відчутне зниження втоми, що пришвидшує відновлення та підвищує витривалість організму;

  • під час тренування підтримується постійна температура ножної ікри. 

Але є і недоліки:

  • висока вартість виробу;

  • вимагають делікатного догляду з використанням спеціальних пральних засобів;

  • для декого відчуття в компресійних гетрах можуть викликати дискомфорт, все дуже індивідуально. До того ж, перед тим, як почати тренування в компресії, важливо порадитись з лікарем. 

Питання і відповіді

  • Яка різниця між гетрами і гольфами (шкарпетками)?

Різниця полягає в тому, що гольфи – це гетри + шкарпетки, тому вони мають більший спектр функціоналу, а саме: підтримують стабілізацію і тонус гомілковостопного суглобу, забезпечують посадку без тертя. Але гетри теж мають плюси, по-перше, в них можна плавати, по-друге, можна займатись пляжними видами спорту босоніж і, по-третє, – це гігієнічний момент, їх можна рідше прати, що важливо при трекінгу.

  • Як підібрати розмір, на що звернути увагу?

Це досить легко – на упаковці завжди є інструкція, де вказано, які заміри зняти і як підібрати відповідний розмір по розмірній таблиці виробника. А якщо не зможете впоратись самі, завжди можна звернутись до консультанта.

  • Чому мені не комфортно в компресійних гольфах?

Дійсно, таке буває, навіть при правильно підібраному розмірі. Але це все індивідуальна непереносимість до матеріалу або підвищена чутливість шкіри.

  • Скільки по часу потрібно носити компресійні гетри?

Це дуже індивідуально і залежить від уподобань та того ефекту, якого прагнете досягти. Зазвичай, щоб відчути відновлюючий ефект, потрібно носити гетри не менше чотирьох годин. Є такі спортсмени, котрі навіть сплять в них, щоб швидше прийти в форму після марафону.

  • Чи можна використовувати такі гетри при варикозному розширенні судин?

Так, це дозволено, але перед початком треба звернутися за консультацією до лікаря-флеболога. Спортивні компресійні гетри підійдуть за умови, що під коліном немає пошкоджених судин.

  • Як доглядати за компресійним виробом?

Як і усі технологічні речі, гетри потребують делікатного прання спеціальними засобами. Також можна практикувати ручне прання. Звертайте увагу на рекомендації виробника, в залежності від матеріалу, з яких вони зроблені. Це дозволить зберегти компресійні властивості якнайдовше.

  • Який склад виробу порадите?

Склад гольфів може бути різним, але найголовніше – він повинен мати еластичні волокна (насамперед, синтетичні), плетіння яких і створює компресійні властивості гольфів. На сьогоднішній день сучасні технології можуть створювати волокна з антибактеріальним ефектом і з можливістю регулюванням волого- і теплообміну, тому навіть при інтенсивному тренуванні, волога буде відводитись дуже гарно.

Сподіваємося, Вам було цікаво і ви знайшли відповіді на найактуальніші питання, а з асортиментом можна ознайомитись тут.

 

Автор: Коломоєць Артем