Зміст:

  1. Типи мембран
  2. Конструкції мембран
  3. Методи нанесення мембрани на тканину
  4. Визначення основних характеристик мембран
  5. Порівняння мембран різних виробників
  6. Загальні рекомендації по підбору мембранного одягу
  7. Рекомендації щодо догляду за мембраною


Мембрана - це тонкий шар матеріалу, який захищає від дощу та снігу, але дозволяє виходити зайвому теплу назовні. Вона забезпесує захист від вологи, однак не призводить до перегріву тіла.


В сучасній туристичній екіпіровці використовують різноманітні кліматичні мембрани. Завдяки своїй структурі вони ефективно захищають від водних опадів і при цьому істотно краще пропускають крізь себе водяний пар. Додатковим плюсом кліматичних мембран є практично 100% вітронепродуваємість, що запобігає конвективним втратам тепла під одягом.

Каталог на сайті: куртки з мембраною, взуття з мембраноюзасіб для прання мембранного одягу

Почнемо з розгляду видів мембран за принципом дії.

Типи мембран
 

Появою мембран світ туристичного спорядження зобов'язаний американському хіміку-технологу Бобу Гору. В результаті його експериментів, проведених в кінці 1960х років, була виявлена можливість розтягування політетрафторетилену (PTFE) в нагрітому стані.

 

Читайте також: Що таке GORE-TEX? Переваги, види, ключові властивості


Мікропористі мембрани

Дане покриття не пропускає воду, при цьому через нього цілком успішно проходив пар. Тому що пористі мембрани мають пори в 20 тисяч паз менше краплі води і при цьому в 700 разів більше молекули водяної пари.

Gore-Tex під мікроскопом

Даний винахід був запатентований і в 1978 році світ побачив перші вироби з даною мембраною, що отримала назву Gore-Tex

Виходячи з відповідного принципу роботи даний вид отримав відповідну назву – мікропористі мембрани. Крім Gore-Tex з мембран даного виду потрібно також відзначити eVent.

 

Мембрани з гідрофільних матеріалів
 

Такі мембранні покриття не містять пор, а пар виводиться назовні на молекулярному рівні – молекули пара передається всередині тіла мембрани по ланцюжку від однієї гидрофильной частки до іншої. Мембрана починає буквально набухати, вбираючи в себе пар. Чим вище навантаження, тим більше вологи може вивести мембрана.

Завдяки простоті у виробництві гідрофільні мембрани власного виробництва випускають практично всі провідні бренди: MarmotBlack Diamond і т. д.

Мембрана Dermizax під мікроскопом

Головними перевагами гідрофільних мембран є відносно низька вартість, довговічність і невибагливість у догляді. 


Комбіновані мембрани
 

Комбінований вид мембран поєднує в собі мікропористе і гідрофільні покриття. Даний вид з'явився в результаті виявлення недоліків мікропористих мембран.

Поверх мікропористої мембрани нанесений тонкий захисний шар з гідрофільного поліуретану. В результаті істотно знизилася паропроникність, але при цьому зросла довговічність. На сьогоднішній день всі мембрани Gore-Tex, крім лінійки Pro, є комбінованими.
 

Конструкції мембран

 

Двошарова мембрана: перша та найпростіша

Перші мембрани мали найпростішу конструкцію, в якій мембрана приєднувалася до зовнішньої захисної тканини і більше не мала ніяких захисних покриттів. Така конструкція отримала назву двошарової. Незабаром був виявлений істотний недолік даної конструкції – не маючи захисту, мембрана легко ушкоджувалася в результаті носки від механічного впливу.


Тришарові мембрани: міцніші та витриваліші
 

Найнадійнішою конструкцією є тришарові мембрани. Куртки та штани з мембраною такої конструкції часто мають на увазі використання в самих екстремальних умовах. Головними недоліками такої конструкції є висока вартість виробництва і відносно висока вага виробів. Основними споживачами виробів з такою конструкцією є альпіністи, гірські туристи і все, кому важливі максимальна зносостійкість і високі захисні властивості.


2,5-шарова мембрана: легша та дешевша
 

В цій мембрані до перших двох шарів замість захисної тканини наноситься тонка полімерна плівка. Вона ефективно захищає мембрану від механічних впливів і від забруднення жиром, солями, мастилами та іншим дрібним брудом. Така конструкція істотно дешевше у виробництві та має суттєво меншу вагу в порівнянні з попередніми конструкціями.  На сьогоднішній день левова частка туристичних, велосипедних та бігових курток мають саме цю конструкцію.


 

Методи нанесення мембрани на тканину

 Для приєднання мембрани до зовнішньої тканини існують дві технології:

  • Покриття (coating) – мембрана накочується на підкладочну сторону зовнішньої тканини у вигляді рідкого розчину. Така технологія істотно дешевше у виробництві і часто забезпечує малу вагу вироби.
  • Ламінат (laminate) – в даній технології мембрана має вигляд суцільного шару, який приєднується до внутрішньої сторони зовнішньої захисної тканини. На сьогоднішній день ламінатні мембрани є найпоширенішими у всій індустрії і найчастіше ми стикаємося саме з ними.

Розібравшись з конструктивними особливостями мембран перейдемо до методів вимірювання їх водостійкості і паропроникності. 
 

Основні властивості мембрани

Одяг в туризмі і альпінізмі є таким же спорядженням, як намет або карабін. І як у будь-якого спорядження у мембранного одягу є технічні характеристики, які вказують ступінь водонепроникності і паропроникності використовуваних матеріалів.


Мембрана має три основних властивості:

  • Водонепроникність
  • Паропроникність
  • DWR – показник зносостійкості мембрани


Як вимірюється водонепроникність мембрани?


Водонепроникність – здатність матеріалу не пропускати крізь себе певну кількість водних опадів.

 

Вимірюється в міліметрах водяного стовпчика. В якійсь мірі заява виробником про 100% водонепроникності є лукавством – при сильному натиску води мембрана почне протікати або і зовсім буде розірвана.

Для вимірювання водонепроникності мембрани найчастіше використовую гідростатичний тест JIS 1092

В якійсь мірі водонепроникними вважаються мембрани з показником від 10000 мм водяного стовпа. Така мембрана здатна витримувати тривалий дощ відносно тривалий час. Для екстремальних умов рекомендується розглядати мембранні вироби з показниками водостійкості від 20000 і вище.

Якщо з водостійкістю досить одного тесту, то з паропроникністю справи оьстоять трохи по-іншому.

 

На що впливає паропроникність мембранних тканин?

Паропроникність (MVTR) – здатність матеріалу пропускати або затримувати крізь себе водяну пару.

 

Вимірюється в гр/ м²/24 години (кількість пари, що проходить через квадратний метр матеріалу за добу).

Один з визначих тестів, який беруть за основу всі виробники –  ISO 11092:1993 – тест з «потіючою пластиною».
 

В результаті цього тесту обчислюється коефіцієнт опору проходженню водяного пару – Ret. Чим нижче Ret, тим вищими вважаються дихальні властивості мембрани. Можна навести таку градацію показників Ret:

  • 0-3 – зверх «дихаючі» мембрани
  • 3-6 – висока «дишимость»
  • 6-13 – «дихаючі» мембрани
  • 13-20 – відносно «дихаючі» мембрани
  • 20 і вище – матеріал практично не пропускає крізь себе водяну пару

Багато виробників, зокрема Gore-Tex, вважають даний тест максимально точно характеризуючим паропроникні властивості мембрани.

 

DWR – показник зносостійкості мембрани

 

Крім вже описаних показників водостійкості і паропроникності, також велике значення має показник зносостійкості водовідштовхувального покриття – DWR «durable water repellent».

Він розшифровується так:

80/n – 80% просочення залишається на виробі після n-кількості прань. Наприклад, мембрана Gore-Tex Pro 3L має DWR 80/100. Це означає, що саме ця мембрана зберігає 80% свого просочення після 100 разів пранння.

Розібравшись з усіма параметрами перейдемо до порівняння мембран різних виробників.

 

Порівняння мембран різних виробників

На жаль, все менше виробників готові надавати у відкритому доступі повну інформацію за результатами тестів на водостійкість і паропроникність. В цьому плані варто відзначити американську компанію Marmot на офіційному сайті якої представлена максимально повна інформація по використовуваних технологіях мембранних тканин.

В останньому ж знайти повну інформацію про мембрани у відкритому доступі вельми проблематично. Зокрема, той же Gore-Tex вже протягом багатьох років на бирках виробів зі своєю мембраною не вказує абсолютно ніякої інформації за результатами тестів водостійкості і паропроникності.

Ми підготували порівняльну таблицю мембран різних виробників, зібравши в неї всю доступну нам інформацію за технічними показниками.

Назва Водостійкість, мм. Паропроникність, гр/м2/24 години. RET DWR
Gore-Tex Pro 3L мінімум 28000 28000 <6 80/100
Gote-Tex Active 23000 мінімум 28000 <3 80/100
Gore-Tex Products мінімум 28000 17000-25000 <13 80/100
Gore-Tex Paclite 25000 25000 <6,5 80/100
eVent DValpine 20000 20000 <5  
eVent DVexpedition 30000 10000    
eVent DVstorm 10000 30000 <3  
Dermizax мінімум 20000 13000-18000   80/20
Dermizax NX мінімум 20000 30000-40000   80/20
NanoPro membrain мінімум 10000 20000-47000 2,9/4  
NanoPro мінімум 10000 17000 5/5,4  
MemBrain Strata 20000 20000 6/6,5 80/20
MemBrain мінімум 10000 мінімум 10000 6/8  

 

Як легко вибрати мемранну куртку в магазині Shambala?

В каталозі нашого магазину ви можете легко підібрати мембранну куртку за водостійкістю. Користуючись фільтром "Водостійкість", ви можете легко вибрати мебранку для всіх умов:

  • Легке просочення
  • ≥ 3000: Мряка
  • ≥ 5000: Легкий дощ
  • ≥ 10000: Прогулянка під дощем
  • ≥ 15000: Похід під дощем/снігом
  • ≥ 20000: Сильні зливи/снігопади

Основні рекомендації по догляду за мембранами

Рекомендацій по догляду за мембранною не так вже й багато:

  • Перед пранням зверніть увагу на рекомендації по догляду на бирці виробу: зазвичай там буде вказана допустимість прання при 30-40 °C, без віджиму, заборона прасування і використання відбілювача.
  • Рекомендується використання спеціалізованих рідких засобів для прання. Особливо це стосується мікропористих мембран.
  • Не сушіть вироби з мембраною біля джерел високої температури - батареї, каміни, багаття і т. д.
  • Для продовження водовідштовхувальних властивостей рекомендується періодично обробляти мембранні речі відновлюючим водовідштовхувальним просоченням.

Дякую за увагу і до нових зустрічей!