Зміст:

#Які комахи кусають найчастіше?

#Сучасні засоби захисту від комах 

#Спреї від комах 

#Креми для захисту від комах

#Захист для дітей та людей чутливою шкірою

#Просочення для тканин та одягу

#Що робити коли вкусив комар або кліщ?

#Покусали комарі: що робити? 

#Перша допомога при укусах кліщів 

#Захист від комах в кемпінгу 

#Висновок

Ну казалось би, що може зіпсувати літній похід, якщо з собою взяли все необхідне? Але ось наступає вечір, й огидний писк та дзижчання біля вуха нагадує, що ми тут не самі. Комарі, мошки,кліщі та різна дрібна нечисть виходить на полювання…

Правильний захист від комах в польових умовах може врятувати не лише вечірні посиденьки, але й здоров’я людини. Адже кусають не лише комарі, але й мошка, яка є переносником онхоцеркозу або як його ще називають “річкової сліпоти”, кліщі, які крім енцефаліту можуть заразити бореліозом або туляремією. І на фоні таких захворювань тривале свербіння вже не здається такою проблемою, правда?

Якщо ви зіштовхувались з укусами різних комах на природі, то дочитайте нашу статтю до кінця. Ми розповімо, чим краще захищатися від комарів біля річки та боліт, що краще взяти тим, у кого підвищена чутливість шкіри, як захиститись від надокучливих комарів в кемпінгу та для чого туристи використовують спирт. 

Які комахи кусають найчастіше?

Більшість з нас звикли до того, що місце укуса чухається, свербіння – це реакція організму на слюну комара, яку комаха вводить в наше тіло. Їм це потрібно для того, щоб наша не зверталась в процесі її всмоктування.  А людський організм, в свою чергу, реагує на це набряком, свербінням, при деяких укусах може підніматись температура. Словом, приємного в цьому мало. 

Тому важливо захищатися від укусів комах й приймати превентивні міри. Краще нанести захисний засіб, ніж потім ходити й чухатись. 

Розглянемо найпопулярніших в нашій місцевості комах, які можуть завдати дискомфорту на свіжому повітрі. 

Комарі – дрібні, пискливі. Кусають тільки самки, їм потрібен білок для народження потомства. При укусі вводять разом зі слиною анестетик, який пізніше призводить до свербіння. Місце укуса набрякає, червоніє. Якщо почухати, є ймовірність, що воно буде потім ще свербіти декілька днів. Крім людей комарі кусають також домашніх тварин і є переносниками вірусів та інфекцій. 

Мокрець кусає боляче й неприємно. Під час укуса висмоктує кров та вводить отруту. Слід від укуса мокреця довго свербить, виникає набряк. В окремих випадках може підніматись температура, може бути ломота та загальна слабкість. Мокрець є переносником вірусів. 

Мошка – найлютіший ворог людини на природі, особливо біля водойм. Навіть якщо ви щільно одягені, вона все рівно знайде незахищене місце. Мошка не просто кусає, вона “вигризає” частину шкіри, виникають наче дірки в шкірі. Місце укуса сильно свербить, довго загоюється. Якщо вчасно не обробити укус мошки, може виникнути нагноєння, серйозне запалення. 

Гедзі – великі комахи з болючим укусом, візуально схожі на оводів та мух. Але після укуса гедзя на шкірі залишаються наче дрібні рвані ранки, які потім довго загоюються. Гедзі переносять віруси та бактерії. 

Кліщі – дрібні, тихі, найпідступніші зі всіх комах. Можуть кусати не одразу, а тоді, коли знайдуть безпечне місце на тілі людини. Присмоктуються до шкіри на тривалий час. Переносять небезпечні захворювання та віруси.

Крім неприємних відчуттів типу свербіння та болю під час укуса, комахи можуть “подарувати” також різні захворювання, віруси. Тому краще захиститись від укуса перед виходом з дому, ніж потім лікуватись тривалий час. 

Сучасні засоби захисту від комах 

Сучасний ринок наповнений різними засобами для захисту від комах – дорогі та дешеві, для дітей та для дорослих, спреї, креми від комарів та мошок, бальзами. Їх можна купити як в спеціалізованих туристичних магазинах, так і в супермаркетах та в магазинах побутової хімії. 

Але що в їх складі та як працюють засоби захисту від комарів та комах?

Ви не задумувались, чому одні з них надійно захищають від найрізноманітніших комах, а інші рекомендують для дітей?

Перед тим як, купити спреї та креми від комарів, радимо уважно читати склад та брати до уваги, що деякі з них можуть просто “не справлятись з навантаженням”. 

Сьогодні розрізняють засоби на основі диетилтолуаміда (ДЕЕТ) та на основі Saltidin та ефірних масел. Детально про різницю між ними можете прочитати в нашій статті. 

ДЕЕТ (C12H17NO) – це одна з найпопулярніших речовин в боротьбі з надокучливими комахами. Його використовують і для “потужних” засобів захисту в вологих тропіках, і для “м’якого” захисту для дітей. Наприклад, спрей Lifesystems Endurance працює делікатно, його можна використовувати для дітей. В комбінації з різними домішками ДЕЕТ буде працювати від 8 до 12 годин та надійно захищати від комарів та мошок. 

Saltidin  – одна з головних діючих речовин в складі захисту без ДЕЕТ. Був розроблений в 1985 році як альтернатива ДЕЕТ. За результатами випробувань в більшості випадків не поступається диетилтолуаміду, але при цьому надійно захищає від комарів та мошки. 

Спреї від комах 

Спрей – найпопулярніша форма захисного засобу. З плюсів можна виділити:

  • Простоту нанесення

  • Покриває велик площу за раз

  • Не треба чекати поки вбереться

При цьому спреї від комах та комарів можна наносити на шкіру, одяг, волосся. Є спеціальний захист від комах, яким можна обробляти одяг. 

Такий захист буде працювати до 14 днів. Деякі з них навіть не бояться прання та можуть працювати після чистки одягу. 

Спреї від укусів комах, які наносяться на шкіру, можна поділити в залежності від агресивності їх дії:

  • ДЕЕТ менше ніж 50% – наймякіші по своїй дії на організм. Захищають від комах та мошки, не підходять для використання в вологих тропіках. Можна використовувати для захисту дітей молодше 2-х років. Сюди можна віднести Lifesystems Endurance.

  • 50% ДЕЕТ – можна використовувати в вологих умовах, тропіках. Такі професійні спреї від комарів надійно надійно захищають навіть від найпоширеніших комах та працюють до 10 годин. Прикладом можуть бути Lifesystems Expedition 50+, Lifesystems Expedition 50 Pro. Останній, доречі, не боїться вологи та поту й працює до 14 годин. 

  • Вище 50% ДЕЕТ – найефективніші в боротьбі з комарами, мошками, кліщами. Такі хороші спреї від комарів рекомендують для використання в тропіках, де комахи особливо “агресивні та голодні”. Спреї Lifesystems Expedition 100+ та  Lifesystems Expedition MAX в останні роки массово використовуються в умовах наших Карпат та берегів річок, де мошка та комарі особливо агресивні. 

Креми для захисту від комах

Крем має зручний формат нанесення, дозволяє наносити засоби лише на шкіру, не розпиляючи його навколо людини. На відміну від спрею, крему потрібен час, щоб шкіра його увібрала, але при цьому він не боїться поту та вологи. Крем від комах Base Camp DEET 34% Cream тримається до 8 годин, працює проти мошки, комарів та кліщів.

Захист для дітей та людей чутливою шкірою

Ніжна дитяча шкіра занадто чутлива до агресивної дії ДЕЕТ-вмісних захисних засобів. Також є ті, чия шкіра негативно реагує на подібні речовини. Тому виробники розробили захист від комах без ДЕЕТ. Основні діючі речовини тут – це ефірні олії, Citriodol, Saltidin. 

  • Репеллент Black Diamond Bug Drug – засіб захисту від комах, який має в своєму складі ефірні олії, що відлякують комах. Якщо порівнювати з дією хімічних речовин, які маскують запах людини від комахи, то Black Diamond Bug Drug просто “не подобається” комахам. завдяки своєму складу його можна використовувати і для дітей, і для дорослих. 

Просочення для тканин та одягу 

В деяких випадках немає можливості регулярно обробляти шкіру репелентами та кремами, наприклад, військовим під час спецзавдань або мандрівникам під час експедицій. В таких випадках оптимально використовувати просочення для одягу. 

До їх складу входить Permethrin, але окрім цього виробники додали так звані закріплювачі – щоб засіб не випаровувався тривалий час. Завдяки цьому оброблений одяг буде працювати від 14 до 28 днів. Ефективними просоченнями є Lifesystems EX-4 Anti-Mosquito и Base Camp MGP Spray.

Що робити коли вкусив комар або кліщ?

Укус будь-якої комахи – це дуже неприємно. Місце пошкодження набрякає, свербить, запалюється. Може піднятись температура тіла. 

Існує безліч народних засобів, які мають на меті зменшити свербіння та запалення. Це і сода, й гаряча ложка, й рослинна олія, і багато інших. Але погляньте навколо – ХХІ століття, яка може бути сода, коли розвиток торкнувся всіх сфер людської діяльності? Сьогодні виробники пропонують бальзами та креми, які не лише знімуть свербіння після укуса, але й заспокоять шкіру після жалкої кропиви. 

Покусали комарі: що робити? 

Укус комара – це невелике пошкодження поверхні шкіри, рана. І як будь-яку рану його треба обробити. Для цього можна використовувати етиловий спирт або готові спиртові серветки. Їх можна купити в будь-якій аптеці.  

До речі, обробляти укуси спиртовими серветками треба не тільки після комарів, але й після мошки, кліщів та інших комах. Так ви нейтралізуєте отруту, яка була в слині комахи, та мінімізуєте шкоду для організму. До того ж така обробка дозволяє одразу нейтралізувати віруси та бактерії, які переносила комаха. 

Далі, якщо свербіння не проходить, можна користуватися бальзамом Lifesystems Bite&Sting Relief Spray. Він знімає подразнення не лише після укусів комах, але й після медуз та кропиви. Можна використовувати для дітей. 

Lifesystems Bite&Sting Relief Roll-On – альтернатива спрею в форматі роликового аплікатора. Компактні розміри та невеликий об’єм дають можливість брати його з собою в будь-які пригоди. 

На відміну від бальзамів, пристрій Lifesystems Bite Relief Click працює трохи інакше. В його основі використаний кристал кварцу.Під час клацання створюється пульсуючий струм потужністю 13 кВТ, процес схожий на утворення іскри в запальничці. Для зняття свербіння треба клацнути декілька разів навколо місця укуса. Таким чином отрута зафіксується на одній ділянці шкіри, не поширюватиметься по тілу та не буде отруювати організм. В цей же час кожне клацання заспокоює подразнення й шкіра перестає чухатись. 

Перша допомога при укусах кліщів 

Кліщ – маленька підступна комашка, яка не просто присмоктується, а ховається на тілі так, щоб її важко було знайти. Найчастіше кусає під коліном, в ліктьовій впадині, в паху, там, де одяг може його прикрити. 

Активізуються кліщі з настанням тепла, в перші місяці вони особливо “голодні”. Після прогулянки можна за раз зняти до десяти штук з людини. 

Щоб вони не “чіплялись”, використовуйте засоби від комах або спеціальні спреї від кліщів. Наприклад, Lifesystems Tick на основі салтидину. 20%-ої концентрації речовини достатньо для захисту протягом восьми годин. Підходить для дітей. 

Але що робити, якщо вкусив кліщ?

Якщо він уже “сів” та присмоктався, треба його правильно витягнути, бажано з головою, в іншому випадку може бути нагноєння. Можна використати спеціальний пінцет від Lifesystems. До речі, виробник пропонує його одразу в двох розмірах: 

  • Класичний  Lifesystems Tick Remover, який поставляється в зручному чохлі. 

  • В форматі брелоку на ключі  Lifesystems Mini Tick Remover, дуже зручно, якщо вкусив кліщ десь в лісі або в полях. 

Вони обидва ефективно витягують кліщів з тіла практично без болю (неоднократно випробувано на собі ;)). Також можна скористатись спеціальними картками Lifesystems Tick Remover Card, їх форма дозволяє акуратно підчепити кліща й дістати його повністю. А ще бувають випадки, коли кліщ вкусив, але не присмоктався;) – вважайте, вам пощастило. 

І не забудьте після того, як дістали кліща обробити рану, інакше укус кліща може викликати запалення на шкірі. А коли повернетесь до міста, зверніться до найближчого медпункту. 

Захист від комах в кемпінгу 

Окремо хочемо розповісти, як відпочити на природі або в кемпінгу так, щоб мошкара та комарі вам не докучали. 

Тут є найрізноманітніші варіанти:

Спіралі під час горіння (ні, вони не горять відкритим вогнем, це більше схоже на тління) виділяють активну речовину, яка відлякує комах та не завдає шкоди людям. Прикладом може бути спіраль Lifesystems Mosquito Smoke Coils, яку можна використовувати в кемпінгу, на дачі, на риболовлі. Одна така спіраль покриває площу до 20 кв.м, але ми радимо використовувати декілька штук одночасно. З мінусів: в вітряну погоду треба уважно обирати місце для їх встановлення, може згаснути. 

Портативний фумігатор – це спеціальний пристрій,який ви будете носити з собою. Індивідуальний спосіб захисту від комах, який буде розганяти комарів навколо вас.  Фумігатор Lifesystems Portable Mosquito Killer абсолютно безпечний для людини, але при цьому ефективно виконує свою задачу. Але зауважте, що фумігатор та ультразвуковий захист від комах – це НЕ одне і теж. Фумігатор розповсюджує певні речовини в повітрі, які відлякують комарів. 

Костюми від комарів включають в себе куртки з рукавицями, штани та головні убори. Тут є великий вибір від різних виробників. Наприклад, Sea to Summit  пропонує купити куртку від комарів  Bug Jacket та штани Bug Pants, також у них є головні убори на основі сітки (Mosquito Headnet, Ultra-Fine Mesh Headnet) та з сітки з обробкою перметрином (Mosquito Headnet Permethrin, Nano Mosquito Headnets Permethrin). А бренд Tatonka розробив сітчасті накидки на голову Moskito Kopfschutz, які можна з легкістю одягнути на вашу панаму. 

Сітчаті намети  захищають від набридливих комах, поки ви відпочиваєте.Тут можна вибрати різні варіанти – починаючи від ультралегкої моделі від Sea to Summit Escapist Ultra-Mesh Inner Bug Tent  та закінчуючи бюджетною Lifesystems Expedition Ultra Net Single

Висновок

Незважаючи на всю настирливість та небезпеку мошки та комарів на природі, сучасні технології дозволяють і захиститись від їх укусів, і заспокоїти подразнену шкіру. Треба просто правильно підібрати захисний засіб: 

  • Якщо ви прихильник відпочинку на воді (SUP-бординг, риболовля, кемпінги), обирайте варіанти, які тримаються максимально довго та не бояться вологих умов;

  • Якщо ж ви любите походи та рух, але комарі вас наздоганяють на кожному кроці, зверніть увагу на варіанти з високим відсотком діючої речовини, так ви будете впевнені в захисті далеко від цивілізації;

  • Якщо ви маєте чутливу шкіру або вам потрібен засіб для захисту дітей від укусів комарів, виберіть ті, які зроблені на основі ефірних масел та салтидину. В місцях, де продаються спреї від комах, уточнюйте, що вам потрібен варіант для дітей. 

Залишились питання? Приходьте до наших магазинів або переходьте на сайт, консультанти допоможуть підібрати найкращі спреї від комарів та інший захист, які підійдуть для ваших пригод!

І приємного вам літа!!!

Ваша Shambala:)