Підготовка до походу іноді схожа на запуск космічного апарату. І не даремно. Деякі космічні розробки просочилися за межі дослідницьких центрів і зайняли почесне місце в спортивно-туристичній галузі. 

Чому ми про це згадали? Бо з 4 по 10 жовтня весь світ відзначає початок космічної ери. В цей день у 1957 році Радянський Союз запустив у космос перший штучний супутник Землі. І почалось!.. Наука і техніка об’єдналися у пошуку технологій, які б допомагали людському тілу краще справлятися з неабиякими навантаженнями під час космічних подорожей. 

Пропонуємо по-новому поглянути на своє спорядження та відчути себе трішечки космонавтом.

1. Сублімована їжа

Політ на Місяць - теж похід, але дуже далекий. Тому вченим довелось вирішувати класичну проблему економії місця, ваги та зберігання їжі. В результаті був розроблений процес ліофілізації - "м'якої сушки" продуктів. Свіжу їжу заморожували, а потім витягували з неї воду за невисокої температури. Щоб приготувати таку їжу, достатньо було просто додати гарячої води. Тепер цей смачний та корисний винахід можна знайти в кожному рюкзаку туриста чи альпініста.

 

Їжа перших космонавтів виглядала не дуже апетитно

2. Термобілизна

Ця частина одягу прийшла до нас від скафандрів і теж стала звичною. Свого часу лабораторія NASA ретельно шукала матеріали, які б могли поглинати, утримувати і випромінювати зайве тепло, захищаючи астронавта від холоду та перегріву. І тепер ми маємо сучасні технології створення таких тканини, в яких комфорто почуваєшся за будь-яких умов клімату та активності. 

 

Сучасні скафандри і досі виготовляються на основі моделі 1965 року, розробленої для екіпажу "Аполону-11".

3. Лінзи та окуляри

Сьогодні гірськолижні та спортивні окуляри мають таке ж мікроскопічне алмазоподібне покриття, як і шоломи астронавтів. А якби ілюмінатори шаттлів не запотівали перед запуском, то ми б не мали сучасних масок для дайвінгу і сноуборду, лінзи яких стійкі до утворення конденсату. 

 

Покриття знижує поверхневе тертя і таким чином підвищує стійкість до подряпин

4. Взуття з пружинної підошвою 

Для висадки на Місяць вчені розробили спеціальну амортизаційну підошву. Численні спортивні компанії запозичили цю технологію і розробили бігове взуття. Енергія кроку абсорбується підошвою і дає спортсмену додатковий поштовх при відриві ноги від землі. Ніл Армстронг не знав, наскільки влучною була його фраза про "величезний стрибок в історії людства".

 

"Moonboots"- взуття перших астронавтів 

5. Термоковдра

Вчені з NASA розробили матеріал, що дуже добре відбиває інфрачервоне випромінювання. Якщо ним обернути людське тіло, то 80% тепла повернеться назад. Ковдри для марафонців, а також рятувальні термоковдри виготовлені саме за такою технологією. Вони захищають організм від перегріву або переохолодження, в залежності від того, у який бік направлений металізований бік ковдри.

 

"Космічна ковдра" знайшла своє місце на Землі