ЗМІСТ

1. Підбір спорядження

  • намет 

  • туристичний килимок 

  • спальний мішок

2. Аксесуари для сну

  • подушка

  • лайнер

  • простирадло

  • каталітична грілка

  • термос

  • репеленти від комах

3.Практичні поради

Підбір спорядження для комфортного сну в наметі

Сьогодні поговоримо про комфортний сон в наметі на природі.

Здоровий сон - це круто, і не важливо, де ви - в гамаку або в наметі, біля річки або в лісі. Оскільки похід - це енерговитратна і фізично нелегка справа, ночівля в наметі безпосередньо впливає на якість і емоції від нього.

Перше, що важливо для комфортного сну - це правильно підібране спорядження. Варто звернути увагу на статистику меж температур і кліматичні особливості даного регіону. А от що стелити в намет, на чому спати - розберемо далі в статті.

 

Читайте також нашу статтю про комфортну ночівлю в наметі взимку, де ми розповідаємо про важливі правила, які допоможуть зігрітися та повноцінно відпочивати під час холодів.
 

Намет

Отже, перше - це правильно підібраний намет для Ваших умов походу. Тут потрібно керуватися «формулою» хороша вентиляція плюс сухість дорівнює комфорт. Хорошої вентиляції можна досягти, залишаючи вхід в намет закритим на москітну сітку, а також відкриттям вентиляційних вікон. Про підбір наметів ми знімемо окреме відео, а зараз поговоримо про вибір місця під намет.

До цього питання потрібно підійти відповідально, навряд чи Вам буде зручно спати, якщо в бік будуть тиснути коріння дерев або каміння. Перед встановленням намету очистіть поверхню від зайвих гострих предметів. Чим рівніше майданчик, тим комфортніше пройде ніч. Також варто подбати не тільки про те, що під наметом, а й над наметом. Зверніть увагу, що б поруч не було старих дерев, які при сильному вітрі можуть впасти на намет. Також не ставте його біля скелі, з якої може посипатися каміння. Детальніше про вибір намету читайте в статті за посиланням. 

Матрац

Туристичні килимки - дуже важливі для сну в наметі. Їх можна розділити на три групи.

Пінні каремати: дані килимки, без сумнівів, можна назвати найпопулярнішими на пострадянському просторі. Напевно, у всіх нас в першому поході був різнокольоровий, двошаровий, скручений в рулон пінний килимок, який був прикріплений збоку рюкзака або вставлявся в напівскрученому стані всередину.

З основних переваг цього виробу: порівняно мала вага, доступна ціна, довгий термін служби, не потребує особливого догляду і простий у використанні.

З мінусів можна відзначити великий об’єм, поганий комфорт при нерівній поверхні, низький показник R-value.

Самонадувні килимки: цей тип килимів має наповнення з поліуретанової піни, яка покрита водонепроникним нейлоном з поліестером. При відкриванні клапана, наповнювач починає вбирати в себе повітря. Приблизно, через 20-30 хвилин килим (якщо він не абсолютно новий) буде практично повністю надутий. Залишиться його тільки надути для максимального комфорту ротом, але краще використати насос.

Плюси цього килима очевидні: найперше, що б я виділив - це комфорт. Навіть ультралегкі варіанти з товщиною 2.5 см відмінно згладять нерівності рельєфу. Термоізоляція цих килимів досить значна, з вказаною товщиною вони мають в середньому R-value 2.5-3. І звичайно ж об’єм, вони набагато компактніші своїх конкурентів - пінних карематів.

З мінусів відзначу можливість проколу, а килими товщиною 5 см і більше, дуже громіздкі і важкі. З повним керівництвом по вибору Ви можете ознайомитися в статті Огляд туристичних килимків.

Надувні килимки: в даному виді виробів пружність і підтримка тіла відбувається за рахунок повітря, а підвищена термоізоляція досягається, в залежності від бренду і моделі, за допомогою внутрішніх перегородок або різних утеплювачів.

Лідерами в співвідношенні ваги, об’єму і термоізоляції є надувні килими.

З плюсів відзначу: легкість і компактність килима, простота в пакуванні, рівномірна підтримка всього тіла.

Мінуси теж присутні: можливість проколу, відносно висока ціна, менша зносостійкість в порівнянні з самонадувними килимами і шелестіння під Вами.

Спальник

На комфортність Вашого сну впливає правильно підібраний по температурному режиму спальник. Навіть невеликий дискомфорт, під час сну, може стати причиною не повноцінного відпочинку. Зверніть увагу, якщо спальник буде літнім, то спати в ньому буде холодно, а якщо спальник буде занадто теплий, то після перегріву буде також не комфортно. З повною інструкцією Ви можете ознайомитися в статті Як вибрати спальний мішок.

Але все ж варто звернути увагу на деякі пункти для хорошого сну в спальному мішку.

  • Виберіть правильний по розміру спальник. Якщо він занадто великий, то на прогрівання зайвого простору буде виділятися більше енергії.

  • На ніч одягайтеся, але не дуже тепло. Спати варто в сухому та комфортному одязі, наприклад, в термобілизні з вовни мериноса, яка підходить по розміру і не обмежує рухів. Тонка, приємна на дотик тканина, добре гріє і має відмінні антибактеріальні властивості, що немало важливо в тривалому поході або трекінгу. Ознайомитися з більш детальною інформацією можна в статті Про мериносову шерсть.

  • Не надягайте багато шарів одягу на ніч, навряд чи це Вас сильно зігріє, а навпаки буде більше шансів замерзнути. Тому додатково краще накиньте пуховку на спальник зверху, або вкрийтеся нею всередині, як ковдрою.

  • Приблизно до 70% тепловтрат може статися через голову. Використовуйте капюшон спальника або шапку в його відсутності.

Аксесуари для сну

Поговоримо також і про аксесуари для сну, на перший погляд, не основні речі, але разом з тим вони додають додаткового комфорту в похідних умовах.

  • Легка похідна подушка врятує від затікання шиї під час сну.

  • Подушка для шиї служить в якості звичайної подушки, так і є незамінним атрибутом під час довгих поїздок в транспорті.

  • Вкладиш в спальник додасть Вам м'якості і додаткового тепла в похідних умовах. Також хочу нагадати, що вкладиш вбирає в себе неприємні запахи, що зменшить кількість циклів прання і збільшить термін служби спальника.

  • Простирадло для килимка - це ізоляційний шар, який дозволить спати в нижній білизні без виникнення відчуття поту на тілі. Простирадло зроблене з матеріалу Coolmax®, це універсальна тканина для підкладки, що відводить вологу від тіла, залишаючи його прохолодним і сухим в спекотному і вологому середовищі для комфортного нічного сну.

  • Також я б звернув увагу на каталітичну грілку. Вона не тільки зігріє руки, ноги або черевики в поході, а й Вас в спальному мішку. Під час холодної ночі, розмістіть її в області ніг.

  • Термос теж стане в пригоді, якщо Ви захочете пити. Гарячий або теплий напій додатково Вас зігріє і додасть затишку в холодну пору. Але не варто сильно захоплюватися питтям вночі. Позаяк це, з часом, може змусити Вас повністю вилізти зі спальника і з намету))))).

  • Для літнього сезону варто звернути увагу на репеленти від комах. Комарі, кліщі, жуки і т.п. - не найкращі сусіди в літню ніч. З асортиментом можете ознайомитися в Огляді репелентів.

Практичні поради наостанок

Тіло перед сном має бути розігріте, не важливо як, біля багаття або фізичними вправами. Головне, не перестаратися і не спітніти !!!

  • Увечері, але не перед сном, потрібно добре поїсти. При перетравленні їжі шлунком виділяється тепло. Бажано, що б їжа була гарячою і містила тваринні жири. Але варто відмовитися від кави і шоколаду, вони звужують кровоносні судини.
  • За пару годин до сну варто випити трохи рідини. Щоб організму було тепло, йому просто необхідна рідина.
  • Також радимо під час сну не ховати обличчя всередину спального мішка. При диханні людини виділяється волога, повітря всередині спальника стане вологим і шансів замерзнути буде більше.
  • Варто звернути увагу, що спати поруч з іншим туристом тепліше, ніж поодинці. Тому що, притискаючись спальник до спальника, Ви акумулюєте дорогоцінне тепло.