Зміст:
- Вітаємо! На сцені мериносова шерсть!
- Структура вовни
- Переваги мериносової вовни
- Продукція Smartwool
- Турбота про тварин
- Продукція інших виробників
- Епілог
Вітаємо! На сцені мериносова шерсть!
Мерінос це – одна з найбільш значущих і економічно затребуваних порід овець в світі, була виведена на південному заході Іспанії, в автономній області Естремадура приблизно в XII столітті.
Багато компаній почали експерименти з випуску одягу з вовни меринос ще в кінці 80-х-середині 90-х – Ortovox, Smartwool і т. д. Але справжній бум на вовняну білизну настав в середині 2000х, коли на прилавках багатьох магазинів туристичного та альпіністського спорядження з'явилася тонка білизна з стовідсотковою вовни. Причина успіху новинки полягала в використанні вовни особливих овець – мериносів.
Головною цінністю цієї породи є її тонкорунна вовна. Надалі поширилася по всій Європі і Англії, звідки була вперше «імпортована» разом з Першим англійським флотом в 1788 році в Австралію і Нову Зеландію, де була вдосконалена для отримання більш якісної вовни в більшій кількості. Для порівняння з однією Саксонської вівці-мериноса состригается 3-6 кілограм немитої вовни, в той час як з мериноса пароди, виведеної в Австралії – до 18 кілограм. В результаті на сьогоднішній день основними постачальниками вовни овець-мериносів є Австралія і Нова Зеландія. Туша овець мериносів істотно поступається у вазі туші «харчової» вівці, що й не дивно, так як в першу чергу дана порода виводилася для отримання вовни.
Вівці мериноси не можуть існувати без регулярного догляду у вигляді стрижки. У разі сильного заростання зростає ризик теплового стресу (перегрівання), порушення координації рухів і навіть сліпоти. Так як шерсть у мериносових овець не припиняє своє зростання, стрижка необхідна тваринам мінімум раз на рік.
Мешкаючи круглий рік на пасовищах в гористій місцевості або на узбережжі океану, де температура влітку досягає до +40 градусів спеки, а взимку падає до -25 градусів морозу, завдяки десятиліттям селекції була отримана вівця з шерстю, що забезпечує відмінну терморегуляцію на рівні з найдосконалішими синтетичними волокнами, що застосовуються в пошитті функціональної білизни і шкарпеток.
Головною перевагою мериносових овець в порівнянні з породами, що вирощуються на м'ясо, є те, що їх шерсть є тонкорунної, тобто нитка такої вовни має істотно меншу товщину. Якщо шерсть звичайної вівці має товщину в середньому 30-40 мікрон, то шерсть мериносів при довжині від 65 до 100 мм має товщину в середньому від 24 до 11,5 мікрон в залежності від породи.
Для кращого розуміння чому це важливо, варто більш детально розглянути будову шерсті овець.
Структура мериносової вовни
На відміну від класичних поліестерових і нейлонових волокон, вовняна нитка має складну структуру. Зовнішня частина вовни складається з оболонки лусочок-кутикул, що є причиною подразнення шкіри. Чим товще нитка вовни, тим відповідно більший розмір матимуть кутикули і як наслідок буде більше роздратування шкіри. Саме тому тонкорунна вовна, як в нашому випадку шерсть мериносів не свербить.
Зовнішня луската оболонка ефективно відштовхує краплі води, при цьому пропускаючи водяну пару всередину нитки. Всередині нитки пар очікує гидрофильная структура, що складається з білків-каротинів. Білки здатні поглинати значну кількість водяної пари – до 30% від власної ваги. З цієї причини при намоканні вироби з «класичною» вовни тактильно залишаючись сухими, ставали істотно більш важкими. У ситуації з виробами з вовни мериносів, яка є тонкорунної, всередині нитка міститься значно менше білка, і відповідно шерсть насичує в себе істотно менше вологи. Навіть в намоклому стані (крім безпосереднього занурення в воду, звичайно) виріб з тонкої мериносової вовни поважчає максимум в півтора рази.
Переваги мериносової вовни
Вовна меринос — це високоякісна, м'яка і тонка вовна, отримана з овець мериносів, яка відома своїми теплоізоляційними та вологовідвідними властивостями.
Вона має такі переваги у порівнянні зі звичайною:
- відмінна терморегуляція, за рахунок швидкого відведення зайвого тепла та вологи
- високі антибактеріальні властивості, навіть після тривалих навантажень у такому одязі тіло не матиме неприємного запаху
- високий захист від ультрафіолетового випромінювання
- гладка поверхня, що не зчіплюються з зовнішніми шарами одягу та не викликає подразнення шкіри
Ряд переваг був уже згаданий вище. Завдяки меншій товщині вовни, лусочки-кутикули, що становлять основу зовнішньої оболонки, також мають суттєво менший розмір і менш пухку структуру через що вони практично не подразнюють шкіру. З цієї причини одяг з мериносової вовни м'який на дотик і приємний тактильно.
Другою перевагою, про яку ми вже писали є абсорбція вологи (здатність матеріалу вбирати вологу). Завдяки цій властивості мериносова вовна залишає наше тіло сухим при помірних фізичних навантаженнях. На відміну від звичайної шерсті, тонкорунна мериносова шерсть вбирає в себе менше вологи і за рахунок зворотного процесу - десорбції - вивільняє абсорбіруемі молекули вологи назовні під впливом теплової енергії, що виділяється нашим тілом.
Також за рахунок абсорбції досягається відмінна терморегуляція. Під час випаровування вологи, поглиненої білком всередині мериносової вовни, відбувається видалення зайвого тепла від тіла, за рахунок чого створюється ефект прохолоди. З цієї причини вироби з мериносової вовни передбачають використання не тільки в холодних умовах при малоактивною діяльності, але і для високих аеробних навантажень в жарку пору року.
При всьому цьому, завдяки щільному плетінню тканини з мериносового волокна утворюється величезна кількість порожнин між нитками, в яких ефективно утримується тепле повітря і запобігається його конвекція. За рахунок цього досягнуті високі теплоізоляційні властивості, що дозволяють створювати теплу натільну білизну і легкі кофти, здатні замінити тонкий фліс.
Наступну властивість можна назвати найпопулярнішою і найціннішою – високі антибактеріальні властивості і здатність перешкоджати виникненню неприємних запахів. У волокнах мериносової вовни крім білків-каротинів містяться протеїнові клітини, що перешкоджають розмноженню бактерій, продукти життєдіяльності яких призводять до виникнення неприємного запаху. Саме ця властивість дозволила деяким виробникам випускати футболки, сорочки і шкарпетки з мериносової вовни з рекламним слоганом «запах не виникне протягом 24 годин за 7 днів носіння». Безумовно в умовах міської носки ця властивість не має настільки високу цінність, але в умовах, припустимо, висотних сходжень, коли не буде можливості не те що влаштувати прання, а банально нормально помитися, здатність одягу не вбирати запахи набуває неоціненну важливість.
Ще однією властивістю, що є дуже корисною в умовах високогір'я, є високий захист від ультрафіолетового випромінювання (про різновиди UV-випромінювання і методи захисту від нього ви можете дізнатися в цій статті). Залежно від щільності плетіння UPF фактор виробу з мериносової вовни становить від 25 до 50+. Завдяки цьому білизна з мериносової вовни є універсальним базовим шаром для гірських походів і висотних експедицій - днем під час пересування по льодовику при сонячній погоді тонка вовняна кофта може використовуватися як зовнішній шар, ефективно захищаючий від ультрафіолету і відводячий зайву вологу, а вночі під час відпочинку буде використовуватися як базовий термоізоляційний шар, ефективно зберігаючий тепло.
Корисною властивістю білизни і кофт з мериносової вовни є їх гладка поверхня, що не зчіплюються з зовнішніми шарами одягу. Як відомо в туризмі і альпінізмі застосовується система пошарового комбінування одягу. Залежно від навантажень і погодних умов використовувані зовнішні шари одягу можуть змінюватися і дуже зручно коли базовий натільний шар не перешкоджає цьому в вигляді зачеплення за флісові кофти і пухові куртки.
Характерною відмінністю вовни перед синтетичними волокнами є високі антипригарні властивості. У волокнах мериносової вовни містяться речовини натурального походження, які перешкоджають процесу горіння – антипірени. Завдяки цьому істотно знижується ризик пропалювання шерстенних виробів іскрами, дрібними вуглинками, що вилетіли з багаття або невдало погашеним недопалком сигарети.
У сучасному світі проблеми екології набувають все більшої значущості і привертають до себе все більшу увагу. І в цьому контексті у мериносової вовни є ще одна істотна перевага – вона є на відміну від поліестеру і нейлону повністю біорозкладаним матеріалом. Будучи на 100% натуральним відновлюваним продуктом, волокна мериносової вовни послужать їжею для великої кількості мікроорганізмів, що мешкають в грунті землі. В результаті чого виріб з вовни мериноса, без використання додаткових переробних обробок, розкладається природним чином в природному середовищі буквально за півроку, чим не може похвалитися жоден синтетичний матеріал.
Заключною перевагою виробів з мериносової вовни, про яку ми хочемо згадати, є простота в догляді за таким одягом. Речі з мериносової вовни можуть піддаватися машинному пранню без ризику, що одяг сяде або деформується. Часто на білизні і кофтах з мериносової вовни утворюються котушки – для усунення цієї проблеми деякі виробники рекомендують просто випрати «постраждалу» річ разом з джинсами, або ж обробити її спеціальною машинкою, що видаляє котушки.
Продукція Smartwool
До середини 2000х на ринку outdoor-спорядження з'явився ряд брендів, що випускають не просто кілька виробів з мериносової вовни для різноманітності свого каталогу, а використовують шерсть мериносів, як основний базовий матеріал для всієї своєї колекції, тим самим зводячи її в ранг ідеології бренду. Одним з найяскравіших представників даного віяння, поряд з новозеландської торговою маркою Icebreaker і італійської Rewoolution, стала британська компанія Smartwool.
У 1994 році група англійських інструкторів з катання на гірських лижах прийшло до висновку, що доступні в той час спеціалізовані шкарпетки для зимового спорту не задовольняють їх вимоги. Лижні шкарпетки тих років погано справлялися з відведенням вологи, при цьому термоізоляційні властивості їх були дуже сумнівні. Не застудитися в даній продукції під час відпочинку на гірськолижному курорті було вельми проблематично.
У тому ж році була заснована компанія, що одержала дослівне назву «Розумна шерсть» – Smartwool. Незабаром світу була представлена колекція перших функціональних шкарпеток з поки ще мало кому знайомим базовим матеріалом – мериносової вовною. За наступні 25 років компанія досягла значних успіхів і сьогодні є одним з провідних виробників виробів з вовни овець мериносів.
На сьогоднішній день в колекції Smartwool крім широкого вибору вовняних шкарпеток під найрізноманітніші цілі (від повсякденного носіння, до сходження на Еверест) представлена термобілизна з вовни Мериноса
Білизна з щільністю плетіння тканини 150 гм/м2 передбачає використання в жарких / помірних умовах в якості базового шару для занять спортом, бігом, їзді на велосипеді, літніх походів в гори і в повсякденному носінні.
Більш щільна білизна з щільністю плетіння 250 гм/м2 є відмінним вибором для всіх, кому потрібен максимально теплий базовий шар. Традиційно його вважають за краще в якості зимової натільної білизни в міських умовах, базового шару для зимових експедицій і висотних сходжень, для зимового полювання і риболовлі, а також йому віддають перевагу ті, хто ніяк не може зігрітися під час відпочинку на гірськолижному курорті.
Крім вже класичної натільної білизни з 100% вовни компанія також випускає зовнішні шари одягу у вигляді вовняних кофт і курток з комбінованим синтетичним утеплювачем Smartloft, що на 50% складається з переробленого вовни і забезпечує хорошу паропроникність і термоізоляцію навіть в намоклому стані.
Але особливу увагу розробники компанії традиційно для себе приділяють шкарпеткам. На сьогоднішній день в колекції Smartwool представлений великий модельний ряд класичних шкарпеток для трекінгу та альпінізму, а також дуже яскрава і різноманітна лінійка міських шкарпеток для повсякденного носіння з найнеймовірнішими дизайнами і забарвленнями.
Самою ж технологічною продукцією є лінійка шкарпеток, що містять в собі комплекс технологій і отримала загальну назву PhD. В даний комплекс входять наступні технології:
Indestructawool ™ Technology. Одним з головних недоліків мериносової вовни є її низька зносостійкість. Для вирішення цієї проблеми у розробників Smartwool пішли роки на дослідження, тестування, перерозробку і повторне тестування. В результаті була винайдена технологія абсолютно нового методу плетіння пряжі, що забезпечує максимальну міцність кожного елемента носка без шкоди для комфортної посадки і терморегуляції.
Shred Shield ™ Technology. Багато шанувальників бігу по гірській місцевості стикалися з проблемою набивання пальців і подальшого облазіння нігтів на ногах. Під час забігу кросівки не фіксують голеностоп через що на спуску стопа з'їжджає вперед і починає впиратися в носову частину взуття. В результаті пальці і нігті на ногах починають травмуватися. Ситуацію можуть трохи пом'якшити більш щільні шкарпетки, але в жарку погоду бігти в них буде досить некомфортно. Саме для вирішення цієї проблеми інженери Smartwool в кооперації з професійними спортсменами-ультрамарафонцями була розроблена технологія посилення носової частини носка з метою збільшення його довговічності і запобігання проблем з пальцями і нігтями. Під час тестів ультратонкі бігові шкарпетки з даною технологією витримали 1000 мильний забіг спортсмена-амбасадора Smartwool Сета Суонсона. Дана технологія застосовується у всіх ультралегких шкарпетках Smartwool.
4 Degree ™ Elite Fit System. Одне з ключових інновацій Smartwool в пошитті шкарпеток. Являє собою унікальне хрестоподібне плетіння яке забезпечує оптимальну посадку в зоні гомілковостопного суглоба, надійно фіксуючи носок на нозі, тим самим запобігаючи його ковзання під час ходьби. Завдяки цьому знижується ризик виникнення пухирів, натирань і мозолів під час ходьби. Використовується абсолютно у всіх шкарпетках, що входять в лінійку PhD, починаючи від ультратонких бігових і закінчуючи щільними лижними або сноубордический носками.
Virtually Seamless ™. Дана розробка також спрямована на зведення до мінімуму можливості виникнення пухирів і натирань, а також зменшує дискомфорт і запобігає перегріванню під час катання на велосипеді, бігу або пішим походам по жаркій місцевості типу пустелі.
Mesh Venting. Спеціальні вентиляційні зони забезпечують ефективне відведення зайвої теплової енергії під час тренувань і подорожей по жарким країнам.
Dialed-In Cushioning. Для задоволення різних потреб під час навантажень спортсменів розробники Smartwool передбачили випуск різної щільності шкарпеток, яка виступає в якості амортизатора під час навантажень. Що б вам не знадобилося, будь то щільний трекінговий носок, що забезпечує відмінну амортизацію і захист від натирання мозолів або ж ультратонкі шкарпетки для бігу або катання на велосипеді – ви завжди зможете підібрати пару шкарпеток, оптимальну під ваші цілі.
Крім комфорту більше значення має також дизайн шкарпеток. Завдяки технології 360-Degree Printing був отриманий унікальний процес друку на шерсті, що надає можливість нанесення найнеймовірніших малюнків і візерунків без обмежень, пов'язаних з в'язкою вовняної тканини. Мало в якому каталозі інших виробників ви зустрінете таке розмаїття дизайнів і буйство фарб.
Окремо варто відзначить лінійку шкарпеток PhD Pro, розроблену в кооперації з професійними спортсменами, такими як альпініст Конрад Анкер (Conrad Anker) і ультрамарафонец Роб Крар (Rob Krar).
Всі шкарпетки з колекції PhD виробляються в Колорадо, США.
Турбота про тварин
Smartwool закуповує шерсть у новозеландської компанії New Zealand Merino Company, продукція якої відповідає стандарту ZQ merino. Для отримання цього високого стандарту процес вирощування овець і збору вовни повинен відповідати наступним нормам:
- Не дивлячись на те що, вівці-мериноси були спеціально виведені для проживання в суворих умовах гірської місцевості, власник поголів'я зобов'язується забезпечити адекватне укриття від холоду і тінь від сонця для забезпечення оптимального комфорту проживання тварин.
- Для кращого перенесення екстремальних погодних умов вівці завжди повинні мати доступ до води і правильного харчування.
- Фермери зобов'язуються вести ретельний регулярний медичний огляд поголів'я, для запобігання епідеміям, виявлення травм і для мінімізації стресу, що негативно впливає на якість вовни.
- Фермерам забороняється заподіювати біль і страждання тваринам, в тому числі залякування та розміщення в спорудах, що несуть загрозу для тварин.
- Втручання людини повинно бути мінімально в процеси життєдіяльності тварин. Вівці мешкають на величезних пасовищах в своєму природному ареоле і практично не піддаються стресу з боку людини, що вже як вказувалося вище позитивно впливає на якість вовни.
Продукція інших виробників
Розпочата в середині 2000х вовняна «революція», змусила звернути увагу на мериносову шерсть багатьох виробників, десятиліттями спеціалізуючихся на виробництві тільки синтетичної білизни і навіть тих, хто не виробляв функціональну білизна зовсім.
У багатьох з'явилися лінійки класичної 100% вовняної білизни, що має наступну градацію залежно від щільності плетіння тканини:
- 150-160 гм / м2 – літня білизна
- 190-200 гм / м2 – демісезонна білизна
- 250-260 гм / м2 – зимова білизна
Крім згаданої вище відносно низької зносостійкості, потрібно визнати, що мериносова шерсть поступається по паропроникності синтетичним волокнам при високих аеробних навантаженнях. Крім того, 100% мериносова шерсть має слабку еластичність, через що з неї проблематично зшити облягаючу білизну для більш ефективного влаговідводу на відміну від нейлону і поліестеру.
Для вирішення цієї проблеми багато виробників випускають комбіновану білизну, найчастіше мінімум на 70% що складається з вовни. Завдяки цьому поліпшується влагоотвод і еластичність білизни, при цьому тканина залишається приємною на дотик і зберігаються високі антибактеріальні властивості.
Найцікавішими на наш погляд прикладами такого комбінування матеріалів можна назвати модель білизни Ergowool від італійської торгової марки Accapi (про неї ми писали більш детально в попередній статті) і лінійка вовняної білизни Appani від самого технологічного бренду функціональної білизни – швейцарської компанії X-Bionic.
Також варто відзначити досить цікаве рішення від провідного виробника флісових матеріалів – американської торгової марки Polartec. Комбінований матеріал Power Wool представляє з себе двошарову конструкцію в якій, внутрішній шар дотичний з тілом виконаний з вовни, а зовнішній – з поліестерового волокна. Завдяки цьому була отримана зносостійка, еластична тканина з відмінними термоізоляційними, влаговідвідними і антибактеріальними властивостями.
Епілог
Ми вже згадали два суттєвих недоліки мериносової вовни: низька зносостійкість і слабша паропроникність в порівнянні з синтетикою при високих аеробних навантаженнях.
Але, напевно, найголовнішим недоліком виробів з вовни мериносів є їх висока ціна. Через практично монопольне положення виробників вовни з Нової Зеландії і Австралії, середня ціна однієї одиниці білизни з 100% мериносової вовни становить близько 100 $.
Безумовно білизна з синтетичних матеріалів теж не можна списувати з рахунків - завдяки обробці тканин іонами срібла досягаються антибактеріальні властивості, зіставні з мериносової вовною, а сучасні технології плетіння дозволяють створювати синтетичні тканини максимально приємні на дотик. Але ціна таких виробів навряд чи буде істотно відрізнятися від шерсті.
Однозначної відповіді що краще - шерсть або синтетика - немає. Здебільшого це питання впирається в поставлені цілі і особисті переваги користувача. З іншого боку, все пізнається в порівнянні, і що б відповісти на це питання варто спробувати обидва варіанти.
У нашому магазині представлений широкий вибір функціональної білизни і шкарпеток з мериносової вовни від провідних світових виробників. А найбільш докладно ви можете ознайомитись з представленою продукцією в нашому фізичному магазині в Дніпрі на проспекті Олександра Поля 89.
Сподіваємося було пізнавально. Дякуємо за увагу.
Не мерзніть цієї зими!