Зміст:
#Компанія DuPont – творець нейлону
#Панчохи, парашюти та бронежилети
#Перші нейлонові вироби в outdoor
#Перший спортивний одяг з нейлону
Вступ. Що таке нейлон?
Нейлон щільно увійшов в наш словниковий ужиток. Але ми навіть не замислюємося над тим, а що ж це таке? Напис Nylon є на етикетках, ярликах, упаковках, він оточує нас, це частина сучасного світу, а в світі outdoor ця тканина практично незамінна.
Нейлон – синтетична тканина, дуже тонка, міцна, легко фарбується, практична у догляді. Сто років тому люди навіть уявити собі не могли, що можливий матеріал, який буде настільки тонким, але при цьому, його практично неможливо розірвати руками.
В 1938 році людство дізналося про нього, і з того моменту він зайняв своє коронне місце в світі тканин і текстилю.
Компанія DuPont – творець нейлону
Компанія DuPont, створена в 1802 році, працювала в сфері хімічної галузі. Спочатку займалася виробництвом пороху для військових, але з часом номенклатура продукції розширилася, і компанія взялася за виробництво вибухових речовин і хімічної зброї.
На початку 20 років ХХ століття керівництво прийняло рішення зайнятися науковими дослідженнями.
У ті роки парашути для військових виготовлялися з шовку, і собівартість такого парашута була надто високою. Це мав бути значно дешевший аналог. Для цього було набрано штат з висококваліфікованих науковців, одним з яких став Уоллес Х'юм Карозерс (27.04.1896-29.04.1937).
Саме його довелося довше всіх вмовляти і таки переманити з Гарвардського університету. Для цього був обіцяний оклад в 500 $ замість 267 $ при університеті.
Варто відзначити, що крім таланту вченого-хіміка Карозерс мав психічний розлад. Згодом саме хвороба стала причиною його смерті.
Отже, з лютого 1928 року Карозерс працює на DuPont, головним завданням він ставив синтез полімеру з молекулярною масою понад 4200. Хоча такий результат до цього вже був досягнутий Емілем Фішером.
У 1934 році Карозерс зміг синтезувати поліамідну смолу. На той момент це був прорив, але структура її була поки липкою і не стійкою.
Після чергового лікування в клініці, він зміг синтезувати полімер з молекулярною масою 12 000. Це сталося 28 лютого 1935 року. Нова речовина (поліамід 6,6) мала високі показники термопластичності, завдяки чому її можна було розплавити, і вже з розплавленого стану “витягнути” волокно.
Формула нейлону
У лютому 1937 року Карозерс запатентував адіпамід полігексаметілен (патент 2071250А), нам більше відомий як нейлон.
Кілька місяців по тому, 29 квітня 1937 року, творець нейлону наклав на себе руки, викинувшись з вікна лабораторії. Він так і не дочекався свого тріумфу, його «матеріал майбутнього» створив переворот в світі текстильної промисловості.
Панчохи, парашюти та бронежилети
І ось 24 жовтня 1939 року світ побачив нейлон. Його офіційно представили на торговельній виставці в Нью-Йорку. Відвідувачів зустрічав 12-метровий манекен, на якому були одягнені нейлонові панчохи.
Правильна маркетингова кампанія і PR зробили свою справу – нейлонові панчохи, не дивлячись на високу ціну, продавалися з неймовірним успіхом. І недарма, адже вони мали прекрасні характеристики. Нейлонові панчохи відмінно тяглися, не втрачали свою форму, не піддавалися деформації, і при цьому чудово облягали ніжки. Мільйони жінок мріяли про нейлонові панчохи. За перші дні виставки було продано близько 4 000 000 пар.
Виробництво нейлонових панчіх не зупинялось навіть під час Другої Світової Війни. В Англії навіть був анекдот з приводу Черчілля і панчіх: “ Якби він налагодив виробництво нейлонових панчіх, у нього були б шанси на переобрання на пост прем'єр-міністра. Жінки б віддали за нього свої голоси.”
Але під час війни з нейлону виготовляли не тільки панчохи.
Нейлон, як тканина, виявився набагато практичнішим брезенту, і з нього почали виробляти військові парашути, рюкзаки для військових, тенти для вантажівок, частину військового обмундирування і навіть бронежилети (тут використовувався балістичний нейлон). Це був стратегічно важливий матеріал, який завдяки своїм якостям широко використовувався в промисловому виробництві.
Ніл Армстронг на Місяці з прапором виготовленим з нейлону
Перші нейлонові вироби в outdoor
В повоєнні часи туристи ходили в походи або з військовими рюкзаками, або з саморобними. І перший, і другий варіанти були далекі від ідеалів.
І в цей період Дік Келті, розсерджений черговим незручним військовим рюкзаком, від якого швидко починала боліти спина, приймає рішення зробити рюкзак самостійно і для початку поекспериментувати з більш легкими матеріалами. Він використовує алюмінієві трубки і нейлон, який можна було без проблем купити в військових магазинах. Крім цього, Келті розробив оригінальну силову систему, що складається з широкого поясу і пари ременів, яка забезпечувала перерозподіл ваги рюкзака з плечей на стегна. Так був створений перший туристичний рюкзак в знайомому нам вигляді.
Перший рюкзак Діка Келті
З нейлоновими рюкзаками Келті в 1963 році група альпіністів Нормана Дренфута і Уіттакера підкорила Еверест.
Перший спортивний одяг з нейлону
В цей же період проходив Чемпіонат Світу з ковзанярського спорту в Давосі. Спортсмени займалися в вовняних светрах і незручних штанях.
Форма спортсменів до винаходу нейлону, 1924 р
Цікаво знати: за випадковим збігом обставин один зі спортсменів під час тренування переохолодився і пішов в роздягальню, одягнути щось більш тепле. Там були дівчата-спортсменки, вони жартома видали йому нейлонові колготки, які виявилися малі на чоловіка. Він обрізав нижню частину, перетворивши колготки в лосіни і пішов тренуватися. Його подиву не було меж – нейлон відмінно облягав тіло, надавав тонус м'язам і поліпшував аеродинаміку, а ще не пропускав холод. На наступних змаганнях він виступав в нейлонових колготках (але вже більшого розміру) і чорному облягаючому светрі. У підсумку, він зайняв друге місце і додому вже повертався з думкою про нову нейлонову форму.
Види нейлону
Нейлонові волокна в класичному перпендикулярному плетінні створюють тонке полотно, яке важко розірвати або розтягнути. У створенні одягу це не завжди зручно, тому при створенні нейлонових ниток додають еластоміри. Це полімерні волокна, які мають високі показники еластичності, вони відмінно тягнуться. У чистому вигляді еластоміри практично не використовуються, їм не вистачає міцності і зносостійкості, а ось в комплексі з нейлоном або поліестером виходить якісно нове полотно, яке відмінно тягнеться, міцне і досить зносостійке.
Одним з найпопулярніших еластомірів є еластан, він же лайкра. Це авторська розробка компанії INVISTA.
Перший еластан був отриманий в 1959 році. Далі, коли було запущено виробництво, була створена марка Lycra, це комерційне ім'я еластану, також цей еластомір називають спандекс. Нейлон, що тягнеться (лайкру, спандекс), найчастіше використовують при створенні одягу, який має облягати тіло, наприклад костюми для бігу, велоспорту, купальники зроблені в більшості з виробничих нейлону. На ярликах такого одягу буде красуватися напис Polyamid 80%, Lyсra 20% або Nylon 80%, Lykra 20%.
Але не зважаючи на еластоміри, нейлон можна зробити еластичним і іншим шляхом. Під час виробництва волокна, йому необхідно надати певну “кучерявість”, завдяки цьому волокно буде схожим на пружинку. А полотно з такого волокна буде більш еластичним в порівнянні зі звичайним.
Щільність ниток нейлону вимірюється в den – це одна з характеристик нитки, що позначає вагу нитки (г) на 9 км її довжини. Відповідно, чим показник den вищий, тим щільніша нитка. Також застосовується показник tex – це щільність волокна, при якій 1 км нитки важить 1 г.
Типи плетіння нейлону
Залежно від плетіння волокон і обробки є кілька варіантів нейлонових тканин – ripstop, кордура, сумішеві варіанти, а також нейлон з просоченням.
Ріпстоп (Ripstop)
Сам по собі нейлон досить міцний, але для використання, наприклад, для дна наметів цієї міцності недостатньо. В таких випадках використовують ripstop – це нейлон особливого плетіння, коли в тканину вплітають більш товсті армуючі нитки. Щоб не зробити тканину важчою, ці нитки вплітають з певними інтервалами, завдяки цьому полотно виходить міцним, лише зовсім трохи важче. Візуально тканина виходить наче «в клітку». І якщо таку тканину пробити чимось гострим, далі розрив не піде, а зупиниться на перехрещенні армуючих волокон.
Схема плетіння тканини ripstop
Сordura
Якщо треба використати більш міцну тканину, наприклад, для нижньої частини рюкзака або взуття, де будуть жорсткі умови експлуатації та часте тертя, використовують матеріал сordura. При створенні полотна нейлонові волокна ріжуть, скручують і тоді вже роблять безпосередньо кордуру. За рахунок скручування полотно виходить більш жорстким і міцнішим. До речі, кордуру розробили і запатентували теж в компанії DuPont. Зараз права на патент має Invista.
Cordura
Сумішеві тканини
Нейлон – синтетична тканина. Він може викликати алергічні реакції на шкірі. У зв'язку з цим були розроблені змішані або сумішеві тканини. Така тканина складається з двох шарів – внутрішнього і зовнішнього. Зовнішній шар виготовлений з нейлону, а внутрішній – з натурального волокна, завдяки чому така тканина об'єднує в собі кращі характеристики синтетичного і натурального матеріалів.
Волокна нейлону гідрофобні, тобто не вбирають вологу, але, щоб зробити полотно вологостійким, тобто таким, що захищає від вологи, вдаються до різного роду просочень і покриттів (PU, SILVER, WR). Найчастішими просоченнями є поліуретан і силікон. Можлива обробка волокон:
-
перед створенням полотна, коли обробляють кожну нитку окремо;
-
готового полотна.
При обробці нейлону поліуретан (PU) тонким шаром наносять на внутрішню сторону полотна і вже в залежності від товщини шару отриманий матеріал буде мати більші чи менші показники вологостійкості.
Вимірюють показник вологостійкості в міліметрах водяного стовпа на метр квадратний. Чим вище ці показники, тим більша вологостійкість тканини. Наприклад, вологостійкість тенту намету може бути від 800 мм до 7000 мм.
Нейлон з поліуретановим просоченням часто використовують для тентів наметів і верху курток.
Також нейлон обробляють силіконом. Можлива обробка повністю полотна для виробу або просочення тільки швів. Нейлон з силіконовим покриттям легший в порівнянні з PU покриттям і трохи ковзає в руках. Використовують його для легких наметів, рідше для одягу.
Полегшений намет MSR Hubba Hubba NX V7 з нейлоновим тентом і дном та з додатковим силіконовим покриттям.
Цікавий факт: кевлар за походженням теж поліамід, з нього створюють тканини настільки міцні, що вони здатні зупиняти кулі. Від нейлону його відрізняє лише один атом. Кевлар істотно важчий нейлону, але завдяки характеристикам його використовують при створенні трекінгового взуття, одягу і спорядження для екстремальних видів спорту, альпінізму.
Рукавички чоловічі Black Diamond Mercury Mitts Black з кевларовим простроченням.
Особливості нейлону
Незважаючи на синтетичне походження нейлону, він має ряд переваг над натуральними тканинами, наприклад:
-
Вага. Нейлонова тканина дуже легка в порівнянні з натуральними аналогами. Наприклад, різниця у вазі між нейлоновим полотном і шовковим становить близько 20% на користь нейлону. Саме нейлону віддають перевагу при створенні ультралегкого одягу для трейллраннерів.
-
Міцність. Ми вже говорили про те, що нейлон відрізняється від інших матеріалів високими показниками міцності. Якщо порівнювати його з шовком, то ці показники будуть відрізнятися в два рази.
-
Практичність. Волокна нейлону не здатні вбирати вологу, завдяки чому вироби з нейлону швидко сохнуть. Після прання виріб не втрачає колір і форму. В процесі експлуатації нейлон не деформується і не зминається, а відповідно не потребує прасування.
-
Різноманіття забарвлень. Волокно нейлону відмінно фарбується і з часом не линяє. Для цього під час виробництва волокна просто додають необхідний барвник. Це один з факторів, які послужили незвичайній популярності нейлону в повоєнний час.
-
Довговічність. Завдяки штучному походженню нейлон не гниє, не розкладається у воді, не пошкоджується комахами (наприклад, міллю). Навіть при частому пранні в пральній машині нейлон не втрачає своїх якостей.
-
Доступна ціна.
З недоліків варто звернути увагу на те, що він погано пропускає повітря і втрачає свої якості при неправильному догляді, також нейлон в чистому вигляді боїться ультрафіолету. Слабку повітропроникність складно назвати мінусом цієї тканини, адже завдяки цьому одяг з нейлону не пропускає холод і вітер. Нейлон часто використовують як верхній шар в теплому одязі, наприклад в пуховиках. Також легкі куртки з нейлону з мембраною або без використовують велосипедисти і бігуни. Правда для тренувань в жарку погоду вироби з нейлону будуть не найкращим рішенням.
Намет тримісний Pinguin Sphere Extreme Orange з тентом і дном з нейлону.
Нейлон не вибагливий у догляді, хоча і тут варто дотримуватися певних правил:
-
Прати речі з нейлону можна як вручну, так і в пральній машині, але температура води не повинна бути вище 30 градусів, а миючий засіб не повинен містити відбілювач. В іншому випадку одяг може деформуватися або втратити свої зносостійкі якості.
-
Білі вироби з нейлону рекомендується прати окремо від кольорових, інакше вони посіріють.
-
Віджимання може бути і ручним, і машинним, але рекомендується не використовувати високі обороти.
-
З приводу сушки особливих рекомендацій немає, але бажано уникати прямих сонячних променів.
Отже, ми з вами дізналися як з'явився нейлон, його історію та цікаві факти про нього, які його особливості та як за ним доглядати. На закінчення скажемо, що нейлон і сучасний турист – вже як одне ціле. Дві третини одягу і екіпіровки виготовлено з нейлону або ж нейлонових варіацій.
Нейлоновий гамак Sea To Summit Hammock Ultralight Single Yellow
І не важливо, подорожуєте ви з валізкою по містах чи підкорюєте вершини з альпіністським спорядженням, нейлон – постійний супутник активного людини.
Адже займаючись в залі фітнесом, ми одягнені в нейлоновий одяг, який облягає тіло і вигідно підкреслює фігуру, катаючись на велосипеді наша форма буде з нейлону, одягаючи взимку свій улюблений пуховик ми одягаємо нейлон, адже найчастіше верхня тканина і підкладка виготовляються з нейлону. Якщо ж ми йдемо в гори, то тут нейлону ще більше – тент намету, верхня тканина спального мішка, рюкзак (тут швидше за все використовується не просто нейлон, а кордура, але це ті ж волокна), штани і куртка можуть бути зі змішаних тканин, шнурки – і ті нейлонові. Якщо ви скелелаз або альпініст, то ви знаєте, що ваша мотузка з нейлону і ваша альпіністська система теж з нейлону. Він всюди.
А вдячні за винахід нейлону ми маємо бути геніальному вченому Воллесу Карозерсу, який стільки років витратив на створення «матеріалу майбутнього».
Дякуємо, що залишаєтеся з нами і до нових зустрічей!