Зміст:

  1. Вступ
  2. Primaloft Gold
  3. PrimaLoft Silver
  4. PrimaLoft Black
  5. PrimaLoft Down Blend
  6. Кластерні утеплювачі PrimaLoft
  7. Нові розробки PrimaLoft
  8. Турбота компанії про екологію

 

У 1983 році перед Науково-дослідною лабораторією армії США в місті Натік, штат Массачусетс була поставлена задача по створенню синтетичного утеплювача нового зразка, покликаного замінити гусячий пух в одязі і спальниках для американської армії. Головною вимогою перед новим утеплювачем було збереження в собі переваги гусячого пуху (малу вагу при високих термоізоляційних властивостях) і позбавлення від його недоліків (боязнь вологи).

Науково-дослідна лабораторія армії США, м. Натік, штат Массачусетс

Науково-дослідна лабораторія армії США, м. Натік, штат Массачусетс

Для вирішення цієї проблеми армійські розробники звернулися до послуг компанії Albany International, одну з провідних світових компаній-виробників і розробників текстильних матеріалів. В результаті декількох років розробки був отриманий мікроволоконний синтетичний утеплювач, що володіє малою вагою, м'якістю і стисливістю, близькими до пуху параметрами термоізоляції, які майже не змінювалися при намоканні. У 1985 році був отриманий патент США 4588635 на назву «синтетичний пух», а в травні 1986 року утеплювач був остаточно схвалений армійської комісією. Цей новий синтетичний утеплювач в більш пізній час отримав назву Primaloft One.

У 1988 році Albany International засновує дочірню фірму Primaloft для просування нового продукту на ринку. Першими привабливість нового утеплювача оцінили розробники американської фірми L.L.Bean. У 1990 році ними була представлена перша комерційна модель з використанням утеплювача Primaloft One - куртка L.L.Bean Mountainlight Jacket. У тому ж році компанія L.L.Bean екіпірує одягом з утеплювачем Primaloft міжнародну експедицію на Еверест, в складі якої був президент компанії L.L.Bean Леон Горман.

Ще більшу популярність Primaloft придбав після виходу в New York Times статті «Outdoor Wear: Sorting Out the Choices» (Вулична одяг: вибір варіантів), в якій продуктовий директор LLBean Едвард Ховелл характеризував новий утеплювач, як відмінну альтернативу пух, що не втрачає свої теплоізоляційні властивості при намоканні.

Успішна рекламна компанія і високі «тактичні» характеристики швидко принесли свої плоди - за наступні десять років одяг і спальні мішки з Primaloft в якості утеплювача з'явилися в каталогах більшості провідних виробників outdoor-індустрії.

29 червня 2012 роки права на виробництво утеплювача PrimaLoft були продані Albany International групі менеджерів, які займалися просуванням бренду на ринку на чолі з Майклом Джойсом за 38 мільйонів доларів, в результаті чого була заснована окрема приватна компанія PrimaLoft, Inc. Штаб-квартира новоствореної компанії була перенесена в місто Латак, штат Нью-Йорк в 2013 році.

У слід за зміною власників стався ребрендинг основних продуктів PrimaLoft. На сьогоднішній день до складу бренду входять такі лінійки:

  • Performance Insulation. Складається з матеріалів, що застосовуються при пошитті утепленого і флісового одягу
  • Performance Fabrics. Матеріали, використовувані при пошитті базового шару функціональної натільної білизни і шкарпеток, а також рукавичок, шапок, шарфів і т. д.
  • Performance Yarn. Являє собою комбінацію синтетичних волокон PrimaLoft з мериносовою вовною. Найчастіше застосовується при пошитті рукавичок і головних уборів.
  • At Home. Матеріали, використовувані при виробництві ковдр, подушок і інших постільних речей, що не мають відношення до outdoor-індустрії.

Безумовно основний інтерес для нас представляє перша лінійка Performance Insulation, що включає в себе три розділи: PrimaLoft Gold, PrimaLoft Silver, PrimaLoft Black. Розглянемо кожен з них по докладніше.

 

Primaloft Gold

По суті це нова назва утеплювача PrimaLoft ONE – найпершого і найкращого утеплювача, створеного Primaloft. Являє собою утеплювач, що складається з найтонших порожнистих волокон (мікроволокно), які своєю структурою нагадують нитки пуху. Володіє найвищими, як для синтетичного утеплювача, показниками теплоізоляції – Clo = 0,92 (більш докладно про цей показник, а також про різновиди синтетичних утеплювачів ви зможете дізнатися з цієї статті).

Найчастіше утеплювачі з даної колекції використовуються при виробництві виробів до яких пред'являються наступні вимоги: мала вага, висока теплоізоляція, компактність в складеному вигляді, хороша паропроникність і незмочуваність водою.

Але, як і у всіх мікроволоконих утеплювачів, у PrimaLoft ONE є ряд істотних недоліків. По-перше, як і пух, мікроволоконий утеплювач схильний до міграції, а по-друге через часті стиснень тонкі волокна утеплювача схильні до пошкоджень, в результаті чого ізоляційні властивості утеплювача сильно знижуються. З цієї причини, PrimaLoft Gold (ONE) в чистому вигляді сьогодні використовується вкрай рідко - найчастіше його можна зустріти в ультралегких утеплених куртках і рукавичках. Про використання його у виробах, що вимагають велику кількість утеплювача, будь то товстий спальник або тепла зимова куртка, не йде і мови.

Black Diamond Access HoodyBlack Diamond Spark Gloves

PrimaLoft Silver

Прагнучи усунути виявлені недоліки утеплювача PrimaLoft ONE, в структуру утеплювача з мікроволокон порожнистих ниток додалися нитки більшого діаметра. В результаті у отриманого комбінованого утеплювача сильно знизилися термоізоляційні параметри (Clo = 0,79), але при цьому істотно зросла зносостійкість і стійкість до стиснення. Даний утеплювач ідеально підійшов для застосування в спальниках і «товстих» куртках. Спочатку цей комбінований утеплювач отримав назву PrimaLoft Sport. Сьогодні цей утеплювач є основою для всієї лінійки утеплювачів Primaloft Silver. Хоча варто відзначити, що даний утеплювач зустрічається в деяких моделях з лінійки Primaloft Gold.

Зокрема він застосовується при виробництві утеплювачів PrimaLoft Gold/Silver Active. Даний утеплювач володіє високою стійкістю до міграції, еластичністю (розтягується в 4 сторони), ще більш високою паропроникністю без шкоди термоізоляції. Це досягається за рахунок спеціальної обробки найтонших волокон спеціальним компонентом, що запобігає зсув утеплювача і фіксує його в первісному положення, запобігаючи тим самим його проникнення через шви і лицьову тканину.

Це дозволяє використовувати дизайнерам при виробництві більш легкі тканини, що володіють більшою паропроникністю. Вироби з даними утеплювачем при малій вазі забезпечують чудову терморегуляцію, не обмежують рухи і є відмінним варіантом для занять спортом в холодних умовах.

Black Diamond First Light HoodyBlack Diamond First Light Hybrid Hoody

Ще одним утеплювачем, на який варто звернути увагу, є PrimaLoft Silver Hi-Loft (в минулому PrimaLoft Sinergy). Це класичний утеплювач з безперервних волокон різного діаметру (цельнопластовие утеплювачі) що володіє максимальною зносостійкістю і стійкістю до стиснення. Завдяки своїй структурі вироби з даними утеплювачем не вимагають частої прошивки, що відкриває додаткові можливості для виробника. За тепловим властивостям він трохи поступається класичному Primaloft Silver (Sport) - Clo = 0,72, але в плані довговічності йому немає рівних.

Black Diamond Access Hybrid Hoody Black Diamond Stance Belay Parka

Резюмуючи, можна зробити висновок, що в лінійку Primaloft Silver входять утеплювачі, які мають досить високі ізоляційні властивості, більшу зносостійкістю і універсальність у використанні.

 

PrimaLoft Black

Найпростіша лінійка синтетичних утеплювачів PrimaLoft. В основному використовується при виробництві міського одягу та постільних речей. Так само утеплювачі з даної лінійки застосовуються при пошитті бюджетних кемпінгових спальників і при виробництві найпростіших утеплених туристичних курток (остання версія куртки Marmot Calen Jacket).

Marmot Calen Jacket

 

PrimaLoft Down Blend

Істотне подорожчання пухової сировини за останні десять років штовхає виробники до пошуку альтернатив використовуваним пуховою утеплювачам. З метою задоволення цього попиту інженерами PrimaLoft був розроблений комбінований утеплювач, частково складається з пухової суміші, частково - з синтетичних мікроволокон. Завдяки цьому вдалося зберегти високі ізоляційні властивості пуху і надати йому високі гідрофобні властивості, завдяки чому при намоканні термоізоляційні властивості практично не втрачаються.

Відповідно в кожній згаданій вище лінійці утеплювачів представлена своя версія Down Blend:

  • PrimaLoft Gold Down Blend. Складається на 70% з пухової суміш (90% пуху/10% дрібного пера) і на 30% з мікроволокон синтетичного утеплювача. У сухому стані показник Clo дорівнює 1,23, в намоклому - 1,18. За своїми тепловими властивостями даний комбінований утеплювач відповідає пухової суміші з показником Fill Power 750 (докладніше про пухові утеплювачи ви можете дізнатися з цієї статті).
  • PrimaLoft Silver Down Blend. Складається на 60% з пухової суміш (85% пуху / 15% дрібного пера) і на 40% з мікроволокон синтетичного утеплювача. У сухому стані показник Clo дорівнює 1,14, в намоклому - 1,07. За своїми тепловими властивостями даний комбінований утеплювач відповідає пуховой суміші з показником Fill Power 600.
  • PrimaLoft Black Down Blend. У даній суміші кількість пухового і синтетичного утеплювачів розділилась порівну. Цей утеплювач володіє відносно низькими термоізоляційними властивостями, і виробник не бачить необхідності їх вказувати.

 

Кластерні утеплювачі PrimaLoft

Прагнення досягти термоізоляційних властивостей порівнянних з показниками пуху, штовхало розробників на різні експерименти. Одним з успішних подібних експериментів стала ідея скачувати мікроволоконий утеплювач в невеликі кульки (кластери), які за аналогією з пухом зчіплювалися між собою і тим самим утворюючи єдину суміш, яка ефективно утримує в собі прошарок повітря. Такий утеплювач за своїми ізоляційним властивостям відповідав пуху з показником F. P. 600. Даний утеплювач все так же схильний до міграції крізь лицьову тканину, як пух і мікроволоконні утеплювачі. Для зниження міграції всередині вироби виробники змушені використовувати часту прошивку. Саме цей описаний утеплювач через форми кластерів отримав назву ThermoBall. Ексклюзивні права на використання цього утеплювача належать фірмі The North Face.

Поява у конкурентів подібних кластерних утеплювачів спонукало інженерів компанії до створення кластерного утеплювача, доступного для інших виробників. У підсумку в лютому 2018 року на найбільшій виставці спортивної екіпіровки ISPO в Мюнхені був представлений кластерний утеплювач PrimaLoft ThermoPlume. На відміну від ThermoBall мікроволокна нитки не скочувалися в кульки, а формувалися в вигнуті пластінкі- «чіпси».

За термоізоляційних властивостях новий утеплювач трохи поступається PrimaLoft ThermoBall (дорівнює пуху FP 550), але при цьому менше схильний до міграції всередині вироби, що особливо оцінили дизайнери виробників одягу – утеплювач не вимагає частого стьобання і в куртці можна було залишити попередню кількість клапанів, тільки замінивши пухову суміш на PrimaLoft ThermoPlume. З кожним роком новий утеплювач набуває все більшої популярності. Мабуть, найбільшу колекцію одягу з використанням PrimaLoft ThermoPlume можна побачити в каталозі британської фірма Montane.

Montane Female Phoenix JacketMontane Icarus Jacket

 

Нові розробки PrimaLoft

Найперспективнішою на наш погляд новою технологією від розробників PrimaLoft, є утеплювач з використанням аерогеля PrimaLoft Cross Core. Аерогелі активно застосовуються в авіакосмічній сфері і при виробництві теплоізоляційних матеріалів для промислового застосування. На сьогоднішній день їх по праву можна визнати одними з найбільш багатообіцяючих матеріалів в світі.

Аерогелі є мезопористими матеріалами, в яких порожнини становлять мінімум 50%, а найчастіше 90-99% обсягу, при цьому щільність матеріалу коливається від 1 до 150 кг/м3 і вдають із себе деревовидні структури з з'єднаних в кластери наночастинок розміром 2-5 нм і пір, шириною до 100 нм. Тактильно аерогелі вдають із себе легку, але тверду масу, що нагадує пінопласт.

За рахунок великої кількості переплетень пір і ниток всередині аерогеля утворюється величезна кількість клапанів, заповнених повітрям, які займають 90% всієї маси. Завдяки цьому аерогелі мають ні з чим не порівнянні термоізоляційні властивості. Вони цілком би могли претендувати на звання найкращого утеплювача, але у них є ряд істотних недоліків. По-перше, через механічний вплив під час стиснення аерогель починає тріскатися, що істотно знижує його ізоляційні властивості, а по-друге, аерогелі мають практично нульову паропроникністю, що істотно звужує можливість їх застосування в спортивній екіпіровці.

Багато виробників вже проводять експерименти з точкового використання аерогелей в одязі та взутті, в місцях що вимагають максимальної теплоізоляції– вставки в носовій частині черевик, в рукавичках, в нагрудних кишенях для рації або смартфона. Зокрема в ультратёплих черевиках Salomon Toundra використовуються вставки на основі аерогелю Aerotherm від компанії Aspen.

Salomon Toundra Pro CSWP

Природно, що Primaloft будучи флагманом індустрії з виробництва синтетичних утеплювачів, не міг залишатися осторонь. У 2018 року компанія випустила утеплювач PrimaLoft Gold Cross Core – перший утеплювач, в якому в поліефірні волокна були впроваджені капсули з аерогелем.

Спочатку цей утеплювач був доступний тільки в продукції фірми L.L. Bean – компанії з якою Primaloft пов'язують давні теплі відносини. Але вже через рік технологія Cross Core була поширена на інші лінійки утеплювачів PrimaLoft і продукція з нею була представлена в каталогах вже більше тридцяти брендів, в тому числі Montane, Mountain Hardwear, Norrona і т. д.

Montane Ground Control Jacket

Ще однією технологією на яку варто звернути увагу є впровадження керамічних елементів в структуру волокон утеплювача – Primaloft Ceramic Blend, що входить в лінійку Gold. Також даний утеплювач має назву Kodenshi, в честь власне кажучи самих керамічних волокон – назва була введена спеціально для японського ринку, але часто ця назва зустрічається і на бирках речей, що продаються в Європі.

Керамічні волокна ефективно відображають інфрачервоне випромінювання, що виділяється нашим тілом, завдяки чому істотно зростають теплоізоляційні властивості утеплювача без збільшення його ваги. Найчастіше даний утеплювач зустрічається в ультратеплих рукавицях для висотного альпінізму і полярних експедицій, як наприклад Black Diamond Absolute Mitts.

Black Diamond Absolute Mitts

Крім інновацій в сфері волоконних синтетичних утеплювачів компанія бере участь в розробці нових матеріалів для натільної білизни, рукавичок і головних уборів. Зокрема, в цьому контексті потрібно окремо відзначити розроблену в 2017 році в кооперації з іспанською фірмою Buff технологію PrimaLoft Thermonet. Це унікальне плетення, яке в 4 рази перевершує звичайний поліестер з термоізоляції, володіє відмінною паропроникністю, не вбирає в себе вологу, що в сумі робить його відмінним матеріалом для головних уборів, типу балаклави, для занять зимовими видами спорту.

Buff ThermonetBuff Thermonet Balaclava

 

Турбота компанії про екологію

Проблеми глобального потепління і забруднення навколишнього середовища торкнулися більшості виробників туристичної та альпіністської екіпіровки. Не обійшла стороною ця проблема і компанію Primaloft. Традиційно для виробників синтетичних утеплювачів, компанія активно використовує у виробництві вторинну сировину – у всіх лінійках утеплювачів представлена модель Eco, що мінімум наполовину складається з переробленого пластику. За підрахунками компанії в результаті використання у виробництві вторинної сировини станом на 2020 рік 339 мільйонів пластикових пляшок перетворилися в високоякісні теплі вироби і уникли потрапляння на звалище або в океан.

Але крім уже традиційної переробки пластикових пляшок, компанія Primaloft розробила ще дві унікальні технології, що істотно знижують забруднення навколишнього середовища. В першу чергу потрібно відзначити технологію P.u.r.e, що дозволяє відмовитися від використання теплових печей під час виробництва утеплювачів, що істотно знизило викиди вуглецю в навколишнє середовище.

Ще одним проривом в прагненні підвищення екологічності продукції стала розробка технології PrimaLoft Bio – першого в світі 100% разлагаемого синтетичного утеплювача з перероблених матеріалів. Це досягається це за рахунок обробки волокон спеціальними компонентами, що роблять їх більш «привабливими» для природних мікробів, які вживають їх в їжу. В результаті за два роки утеплювач повністю розкладається, перетворюючись в природні елементи ґрунту (вода, метан, біомаса і т. д.) Тим самим залишаючи її придатною для вирощування рослин.

Ми пропонуємо самий великий вибір виробів з утеплювачами Primaloft від провідних світових виробників туристичної та альпіністської екіпіровки. Детальніше з ним ви зможете ознайомитись в нашому магазині в Дніпрі на проспекті Олександра Поля 89.

 

Дякуємо за увагу і до нових зустрічей!

P. S. У кінці наводимо таблицю з розшифровкою значків на бирках PrimaLoft.