Зміст:
CFM - Показник повітропроникності матеріалу
- Неутеплений SoftShell
- Утеплений SoftShell
- SoftShell з вітрозахисною мембраною
- SoftShell з водонепроникною мембраною
Багато хто з нас при підборі екіпіровки для подорожей в горах цінують в спорядженні в першу чергу універсальність. Ми прагнемо зібрати комплект з рюкзака, спального мішка, самонадувного килимка, гірських черевик і т. д., з яким можна буде піти в походи по будь-яких горах в будь-який час року. Однозначних рішень, що дозволяють зібрати «досконалий» комплект спорядження немає – все впирається в особисті вподобання й умови в яких в основному буде використовуватися спорядження.
Саме прагнення до отримання самого універсального одягу і привело до виникнення цілого напряму outdoor-екіпіровки – одягу SoftShell.
Показник повітропроникності матеріалу Softshell - CFM
У питанні роботи одягу софтшел , як тканини дуже важливо розуміти такий показник, як CFM! CFM - це показник вітропроникності матеріалу, який виміряється у кубічних футах переміщення повітря на хвилину. Чим вище цей показник, тим кращий захист від відтру матиме тканина Softshell
Якщо визначити головну ціль одягу Softshell, то це буде захист в першу чергу захист від вітру, а вже у другу захист від вологи та дощу.
Тож, коли ми говоримо про SoftShell, то маємо на увазі тканину, що добре захищає від вітру та має доволі високий показник CFM.
Що ще почитати по темі: Мембранний одяг: види та технології, огляд, порівняння.
Види SoftShell
Неутеплений SoftShell.
Як випливає з назви, в цьому виді зовнішній матеріал з щільного еластичного нейлону або поліестеру не має ніякого утеплення. Мають високу паропроникність та середню продувність (30-60 CFM залежно від щільності матеріалу). Найчастіше використовується у виробництві треккингових штанів і легких бігових курток. Самим яскравими прикладами даного матеріалу є Pertex Equilibrium і Marmot M3.
Окремо відзначимо технологію Schoeller NanoSphere, яка застосовується в легких софтшелових куртках Black Diamond Alpine Star Hoody. У швейцарській компанії Schoeller інженери шукають нові ідеї в процесах, що відбуваються в дикій природі. Так і ця технологія з'явилася в результаті вивчення структури листа лотоса і його здатності відштовхувати вологу, жири, масла і т. д. Це обумовлено хвилястою поверхнею листа на нанорівні (наноодиниця - одна мільярдна одиниці), за яку краплям важко втриматися.
Саме відтворення такої «гірської» поверхні і представляє з себе технологія Schoeller NanoSphere. За допомогою спеціальної обробки наночастинками поверхня тканини набуває характерну ребристу форму і як наслідок високі водо-, жиро- і брудовідштовхуючі властивості.
Залежно від основного матеріалу, нанесена поверхня зберігає свої властивості до 50 прань при температурі 40 °С і за результатами тестів витримує до 5000 тисяч циклів стирання.
Утеплений SoftShell.
В даному виді до зовнішнього еластичного шару приєднується утеплювач у вигляді флісу різної щільності або синтетичний утеплювач з порожнистих волокон. Відрізняється високою зносостійкістю, хорошими ізоляційними властивостями, паропроникністю і хорошими вітрозахисними властивостями (5-20 CFM залежно від щільності матеріалу). Найчастіше застосовується в якості зовнішнього захисного шару в холодних і помірних умовах. Вироби з цього матеріалу добре підійдуть як для високих навантажень під час гірських та лижних походів, занять альпінізмом і льодолазінням, так і для повсякденного носіння в місті і прогулянок на природі в прохолодну пору року. Класичним прикладом даного виду SoftShell є Marmot M1 і в деяких моделях Marmot M2.
Вам може бути цікаво: Як вибрати фліску, і чому фліс — один з найкращих матеріалів для аутдору
SoftShell з вітрозахисною мембраною.
Даний вид забезпечує максимальний вітрозахист - в середньому в залежності від використовуваної мембрани і зовнішнього матеріалу показник CFM від 0 до 5. Може використовуватися як з утепленим, так і з неутепленим SoftShell. Але з підвищенням вітронепродувноті знижується паропроникність. Є одним з найпопулярніших видів SoftShell. Залежно від наявності утеплювача може застосовуватися як в якості альпіністської або гірськолижної куртки, так і в якості бігової або велосипедної. До даного виду відносяться такі матеріали як Gore Windstoper SoftShell, Polartec Power Shield, Polartec Power Shield Pro (про ці та інші матеріалах Polartec ми готуємо окрему статтю).
SoftShell з водонепроникною мембраною.
На початку 2000х багато виробників прагнули створити альтернативу класичним мембранним штормівкам у вигляді більш універсальних софтшелових курток. Для цих цілей в Softshell ламінувалася мембрана і проклеюються шви. В якості мембрани могли використовуватися як мікропорові Gore-Tex і eVent, так і гідрофільні Gelanots або Dermizax (детальніше про мембрани ви можете дізнатися в цій статті). Але сьогодні потрібно відзначити, що ці експерименти не мали великого успіху в альпіністському і туристичному середовищі. Куртки виявилися вельми важкими, при цьому використовуваний в них утеплювач істотно знижував загальну паропроникність виробу.
Останньою і, мабуть, найуспішнішою технологією в цьому напрямку варто визнати Polartec NeoShell. Це електроспінінгова мембрана, в якій за допомогою електромагнітного поля гідрофільні поліуретанові волокна розриваються на різні нитки, контролюючи відстань між собою. Якщо сказати по-простому – це одночасно і гідрофільна і мікропориста мембрана.
Через проведених вище процедур істотно знизилося водостійкість (10000 мм) і вітронепродувність (0.5 CFM) мембрани, але по паропроникності дана технологія перевершує все, що сьогодні є з водонепроникних матеріалів на ринку outdoor-спорядження. Примітно, що подібна мембрана використовується не тільки в одязі, але і в штурмових альпіністських одношарових наметах (Big Agnes Shield 3).
На наш погляд Polartec NeoShell можна визнати найдосконалішим SoftShell-матеріалом на сьогоднішній день. В залежність від наявності утеплювача може використовуватися в альпінізмі, туризмі, гірськолижному спорті, бігу та велоспорті, а також в повсякденному носінні.
Вас може зацікавити: технології шкарпеток Smartwool
Так що ж таке SoftShell?
Softshell у загальному розумінні - тканина, яка складається з декількох шарів:
- Зовнішній шар - щільна тканина з синтетичних матеріалів. Зазвичай береться поліестер, бо він добре тримає вологу.
- Середній шар - це зазвичай мембрана, завдання якої не пропускати звонішню вологу до тіла та випускати надлишок тепла та пари назовні.
- Внутрішній шар - підкладка, яка може бути утеплена флісом, або не мати ніякого утеплення.
SoftShell – це захисний шар для умов вітряної погоди з невеликими атмосферними опадами.
В якійсь мірі виходячи з цієї логіки, цей матеріал можна назвати надійною «робочою конячкою» на не дощову погоду, який виконує найважливіші функції:
- не сковує рухи,
- відводить вологу
- захищає від вітру.
У нашому інтернет-магазині представлений великий вибір моделей софтшелових штанів і курток від провідних світових виробників, а детальніше ви можете з ними ознайомитись в нашому магазині в Дніпрі, на проспекті Олександра Поля 89.
Дякуємо всім за увагу. Користуйтеся тільки якісною екіпіровкою і до нових зустрічей!