Зміст:

Вступ 

Походи в гори можуть бути різними – комусь до смаку легкий трекінг та одноденні прогулянки, а комусь подавай льодовики та ночівлю біля обривів. І щоб висотне сходження було більш безпечним, важливо правильно підібрати необхідне спорядження. 

Крім альпіністського "заліза", кішок та льодорубів не останню роль відіграє високогірний намет. На весь період сходження він стає вашим домом. І якщо в класичному поході ви лише ночуєте в ньому, то під час сходження бувають випадки, коли доводиться по декілька днів безвилазно сидіти всередині та чекати на погодне вікно. Тому намет для альпінізму має бути максимально комфортним для цього. 

В цій статті ми розповімо про:

  • Різницю між альпіністською моделлю для високогір’я та трекінговою;

  • Чому звичайний намет для гірського туризму не підходить для високих гір;

  • Які фактори впливають на вибір альпіністського похідного дому;

  • Що таке снігова спідниця та для чого вона потрібна;

  • Познайомимо з кращими моделями наметів для альпінізму. 

Ми вже розповідали загальні правила вибору намету, про які можна прочитати в цій статті. А сьогодні заглибимось в тему висотного альпінізму та альпіністських наметів. 

В чому різниця між трекінговим та наметом для альпінізму? 

Основна задача будь-якого намету в умовах походу – це захистити від негоди, вітру, створити відчуття дому та затишку, коли ви далеко від цивілізації. Але чим суровіші очікуються умови, тим більше вимог до похідного дому. 

В класифікації основних типів виділяють окремими категоріями всесезонні намети для гірських походів та альпіністські або для високогір’я. Але чим відрізняються чотирьохсезонні намети від альпіністських? Адже обидва варіанти мають витримувати шквальний вітер, сніг та дощ. 

Трекінговий зимовий намет розрахований на класичні походи, коли ви весь день йдете, а на ніч облаштовуєте місце для своєї ночівлі. Його каркас може витримувати сильний вітер та важкий вологий сніг. Але при цьому виробники враховують можливість того, що ви будете всередині й зможете періодично струшувати сніг, підтягувати відтяжки. В такому поході ви маєте можливість обрати місце для ночівлі, яке буде захищеним від вітру. Також ви можете спуститись до лінії лісу, де вітру взагалі може не бути. 

На сходженнях не завжди є можливість вибрати захищене від вітру місце. Вітер в горах є постійно, часто він змінює свій напрям по декілька разів на день, тобто ви не маєте варіантів, де заховати ваш намет від вітру. Професійний намет має бути максимально вітростійким. 

В альпінізмі бувають випадки, коли ви залишаєте намет та частину спорядження всередині та йдете на штурм або ж проходите акліматизацію. За цей час його може замести снігом, зламати вітром, здути врешті решт. Навіть якщо ви вирішили йти на сходження з трекінговою моделлю, подбайте про її стійкість. 

Що важливо враховувати обираючи альп намет? 

Перед тим, як купити екстремальний намет, треба визначитись з умовами сходження, адже незважаючи на всю їх технологічність одні моделі краще підходять для сніжних сходжень, другі чудово тримають вологу, а терті – це намети для екстремального туризму, які ідеально підходять для штурмів вершин завдяки своїй малій вазі. 

Погода. До цього фактору входить те, наскільки сильним буде вітер, чи будуть опади та чи будуть вони взагалі. Для цього треба вивчити погоду регіону, визначитись з місцями таборів, чи є можливість захиститись від вітру. Якщо це відносно невелика висота та вітер там помірний, є ймовірність великого снігу. Якщо ж табір буде на висоті, де вітер посилюється, важливо потурбуватись про фіксацію на місцевості – кілочки, відтяжки. 

Можливість залишити намет без нагляду. Кожного разу, коли ви залишаєте намет, він має витримувати вітер та сніг. Важливу роль відіграє конструкція каркасу та використані матеріали. 

Відстань трекінгової частини маршруту та вага намету тісно пов’язані між собою. Чим легший намет для походу в гори, тим простіше його нести, але якщо модель важка (наприклад, Pinguin Sphere Extreme 3 важить майже  4 кг), значить вона більш міцна й надійна. Тут важливо враховувати відстань від старта маршруту до базових таборів, відстань траверсів, які необхідно пройти. 

Ймовірність поганої погоди та комфортабельність. Якщо є ймовірність застрягти під вершиною та чекати погодне вікно, важливо, щоб намет для сходжень був досить комфортним для тривалого проживання. Як мінімум, важливо розрахувати місце для членів групи. Намет Sierra Designs Convert 3 має збільшений внутрішній простір, два місткі тамбури та оснащений кишенями на внутрішньому наметі для організації простору. 

Часто стається, що в "двушці" сплять троє, а то й четверо людей. В альп походах – це норма, таке рішення дає можливість зекономити на загальній вазі спорядження. Але якщо погода зіпсується й доведеться в такій тісноті жити кілька днів, то психологічний клімат може бути зіпсований. 

Можливість встановити намет за розміром. Тут важливо враховувати необхідну для встановлення намету площу, чи треба її додатково готувати – окопати, викласти снігові стінки. На льодовику з цим можуть бути проблеми. Відштовхуючись від цього критерію, можна обрати містку модель, яка вимагає багато місця для встановлення та фіксації (Pinguin Vega Extreme Snow 2) або ж більш лаконічну та компактну з серії штурмових (Black Diamond Firstlight 2P), яку треба просто злегка окопати. 

На що звернути увагу перед тим, як купити альпіністський намет?

Крім умов та середовища використання важливу роль грають характеристики конкретного намету для екстремального відпочинку. Тут враховують його тип, модель, конструкції каркасу, вентиляцію. 

Кількість шарів намету 

Розрізняють одно- та двошарові намети. В альпінізмі використовуються обидва. 

Головна особливість двошарового намету – це відсутність конденсату в спальній частині. Він утворюється за рахунок різниці температур ззовні та всередині. Вологе тепле повітря піднімається вгору та осідає на внутрішньому боці зовнішнього тенту. Таким чином конденсат стікає по зовнішньому шару, тоді як внутрішній залишається сухим. 

 

Під час вибору двошарової моделі звертайте увагу на матеріал внутрішнього тенту – він має бути виконаний з тканини з мінімумом сітчастих вставок. При цьому, якщо модель оснащена вікнами, важливо, щоб вони були продубльовані тканиною. Таким чином, можна зберегти максимум тепла всередині. Прикладом може бути Pinguin Sphere Extreme 3, його вентиляційні вікна можна закрити, тим самим самостійно регулювати тепло та його втрати.

Двошаровий намет для екстремальних умов підійде і для гірського туризму, і для базового табору, і для штурму. З плюсів двошарових моделей можна виділити їх надійність, зберігання тепла, вентиляцію. З мінусів – надійна модель буде важити більше 3 кг. 

Одношарові – не настільки популярні. Штурмові ультралегкі намети виготовляються з мембранної тканини. Вони здатні захистити від вітру, вологи ззовні, вони не накопичують конденсат всередині. З переваг можна виділити:

  • Малу вагу: одношаровий буде важити в середньому вдвічі менше, ніж аналогічний за розмірами двошаровий;

  • Вимагають менше місця для встановлення. Вони більш стійкі та не потребують великої кількості вітрових відтяжок;

  • Штурмові намети дуже компактні за рахунок меншої кількості тканин. 

Але в складних погодних умовах, коли різниця температур ззовні та всередині надто велика, мембрана може не встигати виводити весь конденсат або він може просто замерзнути. Крім того, в таких ситуаціях доводиться відкривати вентиляційні вікна для додаткового провітрювання. 

Найчастіше одношарові намети використовують для штурму або швидкісних сходжень, де важливу роль відіграє загальна вага спорядження, а альпініст готовий пожертвувати комфортом. 

Форма каркасу

Конструкція каркасу багато в чому визначає умови використання. Якщо для трекінгу вистачає двох дуг для стійкості намету, то для високогір’я важливо, щоб каркас був максимально надійним. Тому навіть найпростіші вітростійкі намети будуть мати три та більше дуг, які перехрещуються між собою в декількох точках. 

Чим більше перехрещень дуг, тим стійкішим та надійнішим буде каркас.

Найпопулярніші варіанти каркасів похідних будинків для альпінізму – це купол та напівбочка. 

Каркас купольного намету для гірського туризму відрізняється вільностоячою конструкцією. Складається з двох та більше дуг. Просто встановлюється, не вимагає особливих навичок та багато місця. Екстремальні намети з купольною конструкцією каркасу використовують для облаштування базових таборів, експедицій, а одношарові купольні моделі – це ідеальний варіант для штурму гори. Black Diamond Hilight 2P, Pinguin Gemini 150 Extreme Snow 3, Salewa Litetrek Pro 2 розроблені на базі купольного каркасу з різними варіаціями за кількістю дуг. 

Напівбочки забезпечують багато місця всередині, поступаються за вітростійкістю каркасним, вимагають більше місця для встановлення та великої кількості вітрових відтяжок для фіксації. Екстремальні намети півбочки та їх варіації використовують для облаштування базових таборів для акліматизації.  

З плюсів напівбочок: 

  • Місткість. Конструкція забезпечує достатньо місця всередині. А ті намети для альпіністів, які з самого початку були розроблені для базового табору, оснащені вікнами, кишеньками, додатковою вентиляцією. 

  • Міцність. Каркас складається з декількох дуг, розташованих паралельно одна одній. Такий каркас складно зламати – коли дме дуже сильний вітер, такі альпіністські намети просто “лягають”. Тому для комфортного сну в горах вони можуть бути не зручними.

Недоліки:

  • Вимагають багато місця для встановлення всіх вітрових відтяжок, що високо в горах може бути проблематичним.

  • Мають низький опір вітру, тому варто турбуватись, яким боком встановлювати відносно вітру. 

  • На даху накопичується велика кількість снігу. Хоча напівбочка Sierra Designs Convert 3 розроблена таким чином, щоб весь сніг скочувався донизу та не затримувався на каркасі.

Тип кріплення каркасу до тенту

Встановлення намету в горах може бути ускладнене вітром, дощем, снігом. Крім того, ви можете бути в рукавичках, часом доводиться встановлювати похідний будинок самостійно. Тому важливо звернути увагу на тип кріплення каркасу до тентів. 

Розрізняють два типи фіксації каркасу: зовнішній та внутрішній. 

При зовнішньому каркасі дуга вставляється в спеціальний тканинний зовнішній рукав. Він може бути суцільним та проходити повністю по всьому шву, як фронтальний в Pinguin Vega Extreme Snow 2, або окремими частинами по 15-20 см як в Trimm Vision-DSL 3. Внутрішній тент в такій моделі просто пристібається всередині. Така конструкція максимально проста та надійна.

Ми радимо купити штурмовий намет та потренуватись його встановлювати в домашніх умовах, інакше сильний вітер на горі може створити проблеми. Крім того, часом такий дах накопичує сніг, він може просто не з’їзджати, оскільки впирається в каркас. 

Другий варіант зовнішнього каркасу – на кліпсах. Зафіксовані тенти пристібаються до каркасу. Встановлювати таку конструкцію простіше, але при цьому такий намет для висотного альпінізму менш надійний – нерівномірний натяг відображається на міцності дуг та тентів. Ще один мінус – це вага. Перед тим, як купити гірський намет на зовнішніх кліпсах, вивчіть всі його плюси та мінуси. 

Внутрішній каркас часто зустрічається в туристичних варіантах. В залежності від того, одношарова чи двошарова модель, дуги будуть фіксуватись по різному. 

В одношарових варіантах каркас вставляється в “рукава” зсередини. 

В двошарових – кріпиться до внутрішнього тенту. Для цього можуть бути використані “рукава” або кліпси. Далі конструкцію  накривають зовнішнім тентом. З мінусів – при встановленні в погану погоду може намокнути внутрішній тент. Як цього уникнути можна прочитати в нашій попередній статті. Ми детально розповідаємо, як встановлювати гірські намети в різних умовах. 

Вентиляція в альпіністських наметах

Може бути реалізована в форматі вікон та духових рукавів. Використовується для забезпечення комфортного мікроклімату, виходу вологи назовні, мінімізації кількості конденсату. При цьому віконця та рукави не бояться шквального вітру, за необхідності їх можна наглухо закрити зсередини. Професійні експедиційні намети оснащені різними типами вентиляції. Найчастіше вікна розташовуються в верхній частині тенту, а рукава – знизу. Але на відміну від трекінгових моделей, тут вони можуть бути наглухо закриті або можна регулювати самостійно. 

Наявність спідниці

Спідниця – додатковий шар матеріалу по низу зовнішнього шару. На сьогоднішній день її застосування викликає суперечки. З одного боку вона:

  • Захищає від вітру;

  • Попереджає видування тепла, намет для гірських походів зберігає максимум тепла;

  • Забезпечує додаткову ізоляцію теплого повітря. 

А з іншого боку: 

  • Знижується вентиляція, але в таких моделях як Pinguin Vega Extreme Snow 2 виробники збільшують кількість вікон для кращої вентиляції;

  • Всередині накопичується більше вологого повітря;

  • Доводиться використовувати вентиляційні вікна, через що відбуваються втрати тепла;

  • Часом доводиться відкривати вхідні двері, щоб випустити вологу. 

Якщо є необхідність в наявності спідниці, звертайте більше уваги на тип вентиляції, тільки віконець буде недостатньо. В таких випадках можна розглядати намети для альпінізму з тамбурами й продубльованими тканиною вхідними дверима.

Індивідуальні побажання до намету 

На зручність використання похідного будинку високо в горах впливає:

  • Внутрішній об’єм включає не лише площу всередині, а й зручність просто сидіти всередині. Критерій важливий в тих сходженнях, коли доводиться чекати погодне вікно. При виборі враховуйте кількість людей всередині та можливість розмістити спорядження. 

  • Тамбур – зручний передпокій, де можна залишити речі та спорядження. Його наявність полегшує побут під час перебування в горах, але при цьому важливо враховувати додаткову вагу. Тамбури можуть бути більші або менші за розміром. Перед тим, як купити експедиційний намет, звертайте увагу не лише на наявність тамбуру, але й на його форму та розміри. 

  • Вентиляція та її регулювання. Найкращий намет для альпінізму має бути не лише надійним, але й вентилюємим. В великих моделях для базових таборів – це більш продуманий аспект, а ось при виборі штурмової моделі важливо, щоб віконця можна було закривати за необхідності, самостійно регулювати потоки повітря. 

Найпопулярніші моделі для альпінізму 

Назва моделі 

Місткість 

К-ть шарів

Матеріали тентів

Матеріал каркасу/к-ть дуг

Вага, мін/макс

Матерыал підлоги

Система фіксації каркасу

Призначення

Black Diamond Hilight 2Р

2

1

Поліестер з оболонкою Dyneema

Алюміній

1600/1790

Поліестер

Внутрішній

Штурмовий

Pinguin Gemini 150 Extreme Snow 3

3

2

Nylon RipStop PU coated 4000 mm h3O, silicified, UV protection

Dural 7075 T9

3600

Nylon PU coated 12000 mm h3O

Внутрішній, до внутрішнього тенту

Штурмовий

Pinguin Sphere Extreme

3

2

Нейлон, RipStop, водонепроникний PU 4000 h3O

Dural 7075 T9

3950/4250

Нейлон, PU 12000 h3O

Зовнішні рукави

Для базового табору/ для швидкісних сходжень

Salewa Sierra Leone II

2

2

50D Polyester Ripstop/66D Polyester Ripstop

Алюміній 7001 T6

2900/3250

70D Nylon PU Ripstop

Зовнішній комбінований

Для гірських походів/ нескладних сходжень

Sierra Designs Convert 3

3

2

20D Nylon Ripstop 1200mm PU/Silicone/20D Polyester Ripstop DWR

Yunan UL Aluminum

2950/3260

68D Polyester Ripstop 210T 2000mm/DWR

Внутрішній

Для гірських походів/ нескладних сходжень/ для базового табору

Висновки 

Висотний альпінізм не пробачає помилок. І це стосується не лише техніки сходження. Одяг, спорядження та вітростійкий намет мають відповідати умовам сходження. Адже надто важка модель буде створювати більше проблем під час тривалих переходів, але під час використання для базового табору вона зможе повністю проявити всі свої плюси. А кращий штурмовий намет – це компактная одношарова модель, яка підійде для швидкісного підйому на вершину, не очікуючи погодного вікна. 

Сподіваємось, що наша стаття була корисною й ви змогли розібратись в особливостях вибору та визначитись, який намет альпіністський підійде для ваших задач.