Без спальника важко уявити комфортний сон під час гірського походу або відпочинку на природі. Спальних мішків випускається величезна кількість під найрізноманітніші цілі.

У цій статті ми наведемо невеликий огляд сучасних технологій, що застосовуються у виробництві спальних мішків і зробимо свого роду Guidebook - як вибрати спальник.

Зміст:

Рекомендації щодо вибору та використання спального мішка

Конструкції спальних мішків

#Спальники-кокони

#Спальники-«ковдри»

#Спальники-«напівковдри»

Температурний режим спального мішка

Матеріали, що використовуються у виробництві спальних мішків

Порівняльна таблиця спальних мішків

Рекомендації щодо вибору та використання спального мішка

В першу чергу вам потрібно визначиться під які цілі потрібен вам спальник. На яку пору року? Наскільки вам важливі вага і компактність? Або для вас важливіше простір і комфорт і тому ви вибираєте «ковдру»?

  • Ростовки спальників вказують саме зріст людини, на який розрахований спальник, а не довжину спальника. Чим більше вільного місця в спальнику, тим довше він буде «нагріватися». Тому довгий спальник може здатися прохолодним;
  • Спальники однакової конструкції можуть зістібатись між собою. Що б правильно зістібнути спальники з капюшонами вам знадобляться мішки з правою і лівою блискавками;
  • Якщо ви правша – вам краще підійде спальник з лівої блискавкою, а якщо лівша – з правою;
  • Зберігати спальник найкраще в розкладеному вигляді;
  • Ніколи не скручуйте спальник. При постійному однаковому скручуванні утеплювач почне збиватися в місцях постійних ліній згину. В результаті утворюються холодні зони. Пакуйте спальник хаотично – і легше, і безпечніше для мішка;
  • Якщо ви зупинили свій вибір на пуховому спальнику, зверніть увагу на мембранний компресійний мішок від Sea To Summit, який істотно знизить розмір та ризик промокання вашого спального мішка. 

  • Зведіть кількість циклів прання свого мішка до мінімуму незалежно від утеплювача. Якщо ви вирішили випрати пуховий спальник, обов'язково використовуйте спеціалізований засіб для прання пуху. В його складі використовуються спеціальні добавки, що попереджають збивання пуха.

Пам'ятайте, що ваш килимок повинен відповідати умовам, в яких ви вирішили заночувати. Особливо це стосується холодних умов. Спальник на -40 °C буде, м'яко кажучи, менш ефективний, якщо R-value вашого  килимка складає 0.7-1. Про килимки мова піде в окремій статті. Туристичні килимки: пінки, надувні, самонадувні. Який обрати? 

Конструкції спальних мішків

Можна виділити три види конструкцій спальників: кокони, ковдри-«конверти» і напівковдри.

Спальники-кокони 

Спальники-кокони

Плюси:

  • Така конструкція найкраще зберігає тепло. Капюшон, який можна стягнути до максимуму, планка утеплювача вздовж блискавки, утеплючий «комір» – все це в комплексі зводить тепловтрати до мінімуму;
  • Завдяки анатомічній формі крою, людина в такому спальнику швидше зігрівається;
  • Така конструкція має меншу вагу.

Мінуси:

  • Головним мінусом спальників даної конструкції є її тіснота. В такому спальнику у вас не вийде лягти «зірочкою». І вночі при перевороті спальник буде повертатися разом з вами;
  • З цієї ж причини такі спальники не підійдуть людям з великою (з зайовою вагою) комплекцією;
  • Через укорочену блискаву в такому спальнику не можна повністю розкритися.

Спальники-«ковдри»

Спальники-«ковдри»

Плюси:

  • Просторий спальник – не обмежує руху;
  • Можна повністю розстебнути спальник і використовувати його як покривало;
  • Можна повністю розкритися в жарку пору року;
  • Часто в двох зістібнутих спальниках даної конструкції може поміститься третя людина.

Мінуси:

  • Має більшу вагу, ніж «кокони»;
  • Більш високі тепловтрати;
  • Займають багато місця в зібраному вигляді.

Спальники-«напівковдри»

Спальники-«полуковдри»

Плюси:

  • Більш комфортний і просторий, ніж «кокон»;
  • Можна повністю розстебнути спальник;
  • Менші тепловтрати в порівнянні з «ковдрами».

Мінуси:

  • Не настільки просторий як «ковдра»;
  • Не настільки теплий як «кокон»;

Сьогодні можна відзначити явний поділ вподобань: «коконам» віддають перевагу туристи, «ковдри» краще підходять для риболовлі та кемпінгу. Яка конструкція краще підходить під ваші цілі – вирішувати вам.

Температурний режим спального мішка

Першим питанням, яке задасть вам продавець, буде на яку температуру потрібен вам спальник. На будь-якому спальнику можна знайти градацію температур, на які він розрахований. По цим градаціям спальники поділяють на літні, зимові та демісезонні.

Сьогодні більшість виробників туристичного спорядження тестують свої спальні мішки по стандарту EN 13537.

EN 13537 – європейський стандарт, спеціально розроблений для стандартизації температурних показників спальних мішків, що виробляються та/або продаються в Європі. Тесту не підлягають армійські спальники, спальники для дітей і спальні мішки для екстремальних температур, нижче -25 °C.

Під час тесту використовується термоманекен. На початку тестування манекену задаються наступні вступні дані:

  • Чоловічий: вік – 25 років, зріст – 173 см, вага – 80 кг.
  • Жіночий: вік – 25 років, зріст – 160 см, вага – 60 кг.

На манекен одягають шкарпетки і комплект термобілизни (штани і кофта з довгим рукавом) і укладають в спальний мішок. Мішок розміщують на 12 мм дошку, на якій постелений каремат. Дошку встановлено на ніжки для кращої циркуляції повітря.

Потім вся ця конструкція поміщається в спеціальну морозильну камеру і починається вимір показників сенсорних датчиків.

Отримані результати вводяться в розрахункову формулу, що враховує фізіологічні особливості людини, і в підсумку виводяться чотири параметри:

  • T, max – температура навколишнього середовища, при якій злегка розкрита людина не відчуває сильного дискомфорту від перегріву і може комфортно в ньому знаходиться протягом ночі (мінімум 8 годин). Багато виробників цей показник не вказують.
  • T, comfort – температура, при якій людина (в даній ситуації мова йде швидше про жінку) одягнена в комплект термобілизни, в повністю застібнутому спальнику з затягнутим капюшоном, може протягом 8 годин знаходиться в спальному мішку в розслабленому положенні (на спині) не відчуваючи холоду. Найчастіше цей показник називають жіночою температурою комфорту.
  • T, limit – температура, при якій людина (чоловік), одягнена в термобілизну, в повністю застібнутому спальнику з затягнутим капюшоном, спить мінімум 8 годин у спальнику, прийнявши позу, що забезпечує мінімальну втрату тепла (згорнувшись калачиком). Ця температура є граничною температурою, при якій людина зможе спати і не відчувати переохолодження. Найчастіше цей показник називають чоловічою температурою комфорту.
  • T, extreme – гранична температура, при якій можна використовувати спальний мішок. При цій температурі людина зможе провести в спальнику, в стані напівдрімоти, постійно прокидаючись від почуття переохолодження, хоча б 6 годин. Якщо по-простому: насмерть не замерзнете, спати будете погано, добре якщо не захворієте. При підборі спального мішка ніколи не орієнтуйтеся на цей показник!

У США існує свій стандарт з тестування спальників – ASTM F1720. Технологічно він дуже схожий з європейським стандартом. Істотна відмінність полягає в тому, що за результатами тестування ASTM F1720 виводиться тільки одна температура T, limit. Тому на бірках спальників американських виробників (зокрема, Marmot) можна побачити показники по двох тестах: європейському і американському.

При виборі спальника варто враховувати, що температурні показники мішків мають орієнтовний характер. Тест має на увазі, що «випробуваний» турист здоровий, ситий, не замерз і має хорошу підготовку. У походах далеко не завжди ці чинники збігаються. Крім того, під час тесту використовується новий спальник, який через кілька походів почне втрачати свої теплові властивості. Також варто враховувати фізіологічні особливості (люди із зайвою вагою мерзнуть менше), загартованість людини і вологість повітря – в умовах підвищеної вогкості +5 °C буде відчуватися як 0 °C.

Розібравшись з температурними показниками, перейдемо до матеріалів, що застосовуються при виробництві спальників.

Матеріали, що використовуються у виробництві спальних мішків

В якості зовнішнього матеріалу в основному використовують легкий і міцний нейлон, часто RipStop. Поверх матеріалу багато виробників наносять водовідштовхувальне просочення. У деяких експедиційних спальних мішках у якості зовнішнього матеріалу використовується мембранний ламінат.

Внутрішня підкладка спальника в основному шиється з м'якого, приємного на дотик поліестеру, що тактильно нагадує бавовну. Бавовну, через те, що сильно вбирає вологу і довго сохне, в основному можна зустріти в спальниках-ковдрах на не холодні температури, що популярні серед рибалок і любителів кемпінгового відпочинку. Тому, якщо спальник потрібен на більш низькі температури, але при цьому хочеться більш звичну внутрішню підкладку, – розгляньте придбання бавовняного вкладиша в спальник. Плюс до всього доведеться менше прати сам спальник – досить буде випрати тільки вкладиш.

Але найважливішим матеріалом в спальному мішку є утеплювач. Ми спробували розділити спальники на кілька наймасовіших груп, в залежності від утеплювача, що використовується:

  1. Спальники з синтетичним утеплювачем з відносно товстих ниток. Класичним утеплювачем даного формату є синтепон. Спальники з таким утеплювачем будуть відрізнятися великою вагою/об'ємом і при цьому слабкими температурними показниками. У сучасній індустрії туристичного спорядження даний утеплювач практично не використовується. Спальні мішки даного виду можна зустріти на прилавках торгових гіпермаркетів і неспеціалізованих магазинів.
  2. Спальники з синтетичним утеплювачем з порожнистих волокон. У порожнинах (їх може бути різна кількість) ниток утримується повітря, завдяки чому забезпечуються відмінні ізоляційні властивості. Часто кількість порожнин в волокні вказується в назві утеплювача. Наприклад, в утеплювачі чеської фірми Pinguin Thermicfibre 6 – шістка означає кількість порожнин. Даний утеплювач використовується в бюджетних лінійках сертифікованих спальників.

  1. Спальники з мікроволоконним синтетичним утеплювачем. Утеплювачі даного виду можна назвати найкращими з синтетичних утеплювачів на сьогоднішній день. За своїми характеристиками мікроволоконні утеплювачі ближче всіх підібралися до пуху. Мікроволоконним вважається утеплювач, товщина волокна якого менше 1 Тех (кілометр волокна важить менше одного грама). З продукції, представленої в нашому магазині з таким утеплювачем, потрібно, в першу чергу відзначити лінійку спальників фірми Pinguin з мікроволоконним утеплювачем BHB-micro.

Pinguin MicraMarmot Wm's Sunset 30

  1. Спальники з пуховим утеплювачем з F.P. 550-700. Бюджетна лінійка пухових спальників. Мають вищі показники, ніж у синтетичних утеплювачів, але при цьому більш прийнятну ціну, ніж спальні мішки з пухом найвищої якості. При розгляді спальних мішків даного виду, в першу чергу рекомендуємо звернути вашу увагу на спальники Sea To Summit Treeline Tl I і Kelty Cosmic 20.

Sea To Summit Treeline Tl IKelty Cosmic 20

  1. Спальники з пуховим утеплювачем з F.P. 750-900. Спальники забезпечують найвищі температурні показники при збереженні мінімальної ваги. Також такий утеплювач використовується при виробництві спальників для екстремально низьких температур (наприклад, Alpine ApIII (-29/-40°C) від Sea to Summit з температурою комфорту -40 °C). При огляді спальних мішків з таким утеплювачем, неодмінно потрібно згадати спальники Sierra Designs Nitro 800F 20 W і напевно найкомпактніші і найлегші спальники у всій outdoor-індустрії – лінійка ультралегких спальників Spark від австралійського виробника Sea To Summit.

Marmot Phase 30Sea To Summit Spark SpII

У пуха при всіх своїх перевагах є один істотний недолік – він сильно вбирає в себе вологу. Через це довгий час пухові спальники залишалися вибором висотних альпіністів і учасників зимових експедицій. Але в середині 2000-них був знайдений метод силіконізації пухової суміші, який придає пуху хороші водовідштовхувальні властивості. Не можна сказати, що проблема з «намоканням» пуху вирішена на 100%. Все рівно в поході такий спальник потрібно просушувати при кожній нагоді. Але при цьому варто відзначити, що все більша кількість туристів, що ходять в походи по невисоких горах (Карпати, Татри і т. д.) і навіть у водні походи, вибирають пухові спальники.

Синтетичний утеплювач:

  • Низька ціна
  • Не вбирає сильно вологу – швидко сохне

Пуховий утеплювач:

  • Мінімальна вага, зі збереженням високих теплоізоляційних властивостей
  • Довговічність – при правильному зберіганні спальник з качиним пухом може прослужити без втрати теплоізоляційних властивостей до 7 років, з гусячим пухом – до 10 років

Порівняльна таблиця спальних мішків

 

Зимові

Літні

Демісезонні

 

Pinguin Topas

Sea To Summit Spark Sp 3

Pinguin Travel PFM

Sea To Summit Spark Sp 1

Pinguin Micra

Sea To Summit Trek TkI

Вага, г

1505

665

1350

385

1080

760

Наповнювач

BHB Micro 200 г/м2

Гусячий пух RDS 850+ Loft

Thermicfibre PFM 100 г/м 2

Пух 850+ loft 90/10 goose down

BHB Micro 120 г/м2

Пух ULTRA-DRY Down 650 + Loft 85% Down Cluster Premium Duck Down

Температура комфорту (Жін./Чол.)

-1/-7°C

-2/-8°C

13/9°C

9/5°C

6/1 °C

 

5/-1°C

Форма

Кокон

Кокон

Ковдра без капюшона

Кокон

Кокон

Кокон

Сподіваємося викладена нами інформація виявиться для вас корисною та інформативною.

Дякуємо за увагу. Приємних снів під час походу!