Щоб купити лижі чи сноуборд, зосередь увагу на основних параметрах: ростовка, ширина, жорсткість, форма, прогин. Само собою, спорядження має відповідати призначенню (трасове, позатрасове катання, трюки тощо) і поточним скілам райдера (початковий/середній/експертний).
Зміст:
— Лижі/дошка і рівень райдера, на чому вчитися?
— Стиль і умови катання
— Універсальні гірські лижі для новачків
— Універсальний сноуборд для новачків
— Лижі й сноуборд для початківців: основні характеристики
— Відповіді на популярні питання
Лижі/дошка і рівень райдера, на чому вчитися?
Новачку потрібні лижі/борд, на яких безпечно й без зайвих зусиль тримаєш рівновагу й робиш повороти.
- Спорядження для початківців доступне за ціною, лояльне до помилок. Для неагресивної повільної катки новачкового спорядження вистачить на сезон чи й два. Та якщо активно практикуєшся, швидко переростеш перші лижі/борд. Для переходу на сині траси й нарощування швидкості інвентар доведеться міняти.
- Спорядження експертного рівня дороге, розраховане на високу швидкість і відточену техніку їзди. Купувати його на початкових етапах нераціонально.
- Лижі/борд середнього рівня, з невеликим “запасом” на перспективу розвитку — оптимальний практичний варіант. Спускатися перші рази трохи важче, ніж на навчальних, зате потім юзатимеш кілька сезонів як мінімум.
Ази катання можна освоювати на орендованих лижах/дошці початкового рівня. Кошти на цьому етапі краще вкласти в якісне гірськолижне взуття, захист (шолом та інше) та уроки з інструктором.
Стиль і умови катання
- Універсальні трасові / all-mountain. Для підготовлених трас з різною якістю покриття від жорсткої кірки до легкого пухляка, а також позатрасового катання (без глибокого пухляка) і простих трюків в сноупарку. Робоча конячка на всі випадки. Можна катати з самого ранку, поки сніг ідеально втрамбований ратраками, і до вечора, коли траса вже розбита в кашу й нагріта за день сонцем.
- Фрістайл/паркові. Динамічні спуски й прижки на підготовлених трасах, джиббінг, акробатика в сноупарках.
- Карвінг/трасові. Динамічні спуски, ідеальні різані повороти. Для підготовлених, слабо розкатаних трас без горбів і пухляка.
- Фрірайд. Спуски непідготовленими трасами з пухляком, мокрим снігом, ділянками криги, ялинками тощо.
- Скітур. Поєднання зимових походів і фрірайду. Для підйому потрібні лижі з камусами (накладки проти ковзання назад) або сплітборд — сноуборд з двох частин, на яких йдеш вгору, як на лижах.
Про скітур: особливості, спорядження.
Сплітборд Jones Frontier Split
Оскільки ми вибираємо лижі та сноуборд для новачків, категорії фрірайд, фрістайл і скітур автоматично відпадають: про спуски цілиною і/або трюки на сноуборді думай лише після освоєння техніки на трасах всіх кольорів. Чисто трасова модель — теж неоднозначно, адже стан схилів не скрізь і не завжди ідеальний.
Висновок: новачку потрібні універсальні лижі/борд середнього рівня*.
*Або початкового, якщо не проблема невдовзі купити більш продвинуте спорядження.
Далі розбираємо технічні характеристики універсалів.
Універсальні гірські лижі для новачків
Купити універсальні лижі в магазині Shambala
Довжина (ростовка)
Впливає на стійкість і маневреність лиж. Для підбору враховують:
- Зріст. Загальна формула: зріст мінус 5-15 см. Верх поставленої вертикально лижі має бути приблизно між чолом і підборіддям райдера.
- Вага. Важиш більше, ніж середньостатистичні лижники твого зросту — бери довші лижі. Вага недостатня — коротші.
Приклад ростовки за зростом, вагою і рівнем райдера
- Досвід. На навчання беруть короткі лижі, для подальшої практики — середньої довжини.
- Стиль, швидкість, умови катки. Для стандартних умов, з переважно хорошим покриттям, ростовку беруть за формулою “зріст мінус 5-7 см”. Якщо плануєш катати тільки вранці, по свіжонакатаному схилу, підійдуть ще коротші (зріст мінус 10 см).
З розвитком техніки можна розглядати довші/коротші моделі залежно від уподобань (фрірайд, фрістайл тощо). Довші лижі менш повороткі, але стабільні на швидкостях і поза трасами. Короткі програють на стрімких спусках й пухкому снігу, але добре поводяться на низькій швидкості, різких поворотах.
Приклад ростовки за ростом, досвідом райдера і призначенням (лижі Rossignol).
Геометрія лиж: ширина носка, п’ятки й талії, радіус вирізу
Талія — найвужча частина лижі.
- Вузькі лижі (~65-85 мм) тримають на жорсткому вельветі, маневрені, але грузнуть у мокрому або пухкому снігу.
- Широкі (~90-120 мм) дають стійкість на будь-якому покритті, але управляти ними важче.
- Талія ~80-100 мм — універсальна для підготовлених схилів з покриттям різного типу, від вкатаного ранкового вельвету до легкого пухляка після снігопаду.
Співвідношення ширини носка, талії й п’ятки: чим ширше носок і п’ятка у порівнянні з талією, тим легше й швидше робити повороти.
Різниця в ширині формує бічний виріз. Радіус вирізу/дуги у характеристиках показує, на які повороти розраховані лижі.
- На лижах з довгим радіусом (24 м +-, виріз неглибокий) зручно робити плавні повороти на високій швидкості.
- Чим коротший радіус (10 м+-, виріз глибокий), тим лижі більш маневрені, легше входять в повороти.
- Універсальні трасові лижі найчастіше середньорадіусні, R=16-20 м.
Геометрія лиж: як читати позначки на прикладі Rossignol Experience 82 Basalt Konect NX 12
Розшифровка:
Ростовка: 160, 168, 176, 184 см
Радіус: від 13 м для ростовки 160 до 17 м для ростовки 184
Ширина, носок: 127 мм
Талія: 82 мм
П’ятка: 115 мм
Прогин: кембер, рокер, флет чи гібрид
Гірські лижі мають вигнутий профіль.
Є два класичних типи прогину:
- Camber/випуклий — дуга з найвищою точкою під серединою основи, контакт з землею ближче до п'ятки й носка. Забезпечує рівномірне розподілення ваги райдера, контроль рухів, чітке ведення дуги на високій швидкості. Вимагає вправності. Для карвінгу й фрістайлу на жорстких трасах.
- Rocker/Reverse Camber/зворотна дуга — основа контактує з землею середньою частиною, края плавно припідняті. Лижі “пливуть” по пухнастому снігу, але нестабільні на щільній поверхні.
Чистий кембер і рокер зараз зустрічаються рідко. Щоб помножити переваги й мінімізувати недоліки кожного типу прогину, в сучасних лижах комбінують кембер і рокер у різних пропорціях.
Найчастіше поєднують кембер по центру з рокером на носках, або ж кембер з рокером на носках і п'ятці. Рокер пом'якшує нерівні ділянки, не дає лижам тонути на м'якому й мокрому снігу, а кембер відповідає за стабільність на льоду, щільному снігу.
Пропорції залежать від призначення: моделі для фрірайду мають збільшений рокер, карвінгові — короткий, в універсальних трасових рокер помірний.
Ще один варіант профілю — rocker+flat: підняті краї й плоска центральна частина. Відрізняється від класичного рокеру збільшеною контактною площею. Забезпечує кращий контакт на жорсткій поверхні зі збереженням плавучості на пористих ділянках.
Жорсткість (гнучкість)
Чим більш жорсткі лижі, тим краще тримають навантаження і стабільніші на високій швидкості. Водночас зі збільшенням жорсткості райдеру доводиться прикладати більше сил. Якщо техніка не відточена, на жорстких лижах “ловиш” всі нерівності.
- Жорсткі лижі призначені для швидкісної їзди твердими схилами. Також підвищена жорсткість потрібна райдерам з великою вагою.
- Для навчання краще брати м'які лижі, з яких згодом перейти на середню жорсткість. Вони повільніші й менш стабільні на жорстких трасах, зате ноги не забиватимуться на кожному горбі. Універсальні лижі можуть бути комбінованими: з пом'якшеним носком і жорсткою серединою.
Як визначити жорсткість лиж:
- Вручну, порівнюючи спротив різних моделей до згинання.
- За матеріалом: на високу жорсткість вказує посилення кількома шарами металу.
Універсальний сноуборд для новачків
Купити сноуборд в магазині Shambala
Як підібрати ростовку (довжину)
Надто коротка дошка менш стабільна, вібрує під ногами, погано випливає з глибокого снігу. Надто довга вимагає зайвих зусиль для управління (особливо на етапі навчання), туго повертає.
Щоб знайти оптимальний розмір, враховують:
- Зріст. Стандартна формула: зріст мінус 15 см. Верх поставленої вертикально дошки — на рівні між носом і підборіддям райдера.
- Вага. Вищенаведена формула розрахована на середньостатистичне співвідношення ваги й зросту. Якщо параметри райдера виходять за межі “норми”, ростовку беруть меншу (для високих худорлявих) або більшу (для коренастих).
- Призначення. Універсальний сноуборд беруть за стандартною формулою. Для фрірайду — довший (зріст мінус 10 см).
Приклади ростовок для сноубордів
Види сноубордів за формою і шириною
- Directional Twin/Симетрична спрямована. Симетрична по ширині дека з трохи зміщеними назад закладними, і, відповідно, подовженим носом. Типова форма універсальних сноубордів.
- Directional/Спрямована. Асиметрична дека зі зміщеними назад точками кріплень. Рух в одному напрямку. М'який, широкий ніс у поєднанні з вузьким жорстким хвостом для відмінної плавучості навіть на пухляку. Призначення — all mountain і фрірайд.
Сноуборд спрямованої форми Jones Frontier
- True Twin/Симетрична/TwinTip. Хвіст і ніс однакової жорсткості й ширини, точки кріплень по центру, без зміщення. Симетрична форма і збалансована вага для руху в обох напрямках, обертань й інших радощів фрістайлу.
- Wide — дошка зі збільшеною шириною. Призначена для райдерів з крупними стопами (44 р. і більше) і/або великою вагою.
Ширина сноуборда
Черевики разом з кріпленнями можуть виступати за межі дошки максимум на кілька сантиметрів. Інакше на поворотах будеш чіплятись носками чи п'ятками за схил.
Надто широка дошка теж не ок. В обох випадках неправильно підібраний розмір може негативно впливати на швидкість і керованість бордом.
Сноуборд Jones Mountain Twin, Wide
Класифікація за профілем (прогин)
Сноуборди мають такі ж основні види профілів, що й гірські лижі: кембер, рокер, плоский і комбінований.
- Camber/класичний. Вага рівномірно розподілена по довжині канта. Орієнтований на професіоналів. За умови хорошої техніки дошка чітко йде по жорсткому схилу й добре контролюється на високій швидкості.
- Rocker/зворотний. Скорочена контактна довжина за рахунок припіднятих країв. Більш маневрений, менше ризик піймати кант, тому рокерні дошки часто рекомендують новачкам. Також їх люблять фрірайдери за хороші ходові якості на пухкому снігу.
- Flat/нульовий. Плоска дошка з трохи припіднятими краями. Стабільна на пологих схилах і малих швидкостях. Підходить для навчання, відпрацювання техніки поворотів, а також для їзди по перилах.
- Гібридний. Найчастіше поєднують кембер (стабільність, контроль рухів) і рокер (маневреність, плавучість, мінімізація падінь).
Жорсткість
Кожній моделі присвоюють рейтинг жорсткості від 1 до 10.
- 1-3, Easyflex — м'яка дошка для неагресивного катання. Легка ініціація повороту. Стабільність на малій швидкості на підготовлених м'яких схилах. Підходить новачкам і для простих трюків.
- 4-6, Midflex — середня жорсткість. Універсальний варіант, підходить початківцям. Проста в управлінні (на фоні Fullflex), і разом з тим зберігає стабільність на швидкості й жорстких схилах.
- 7-10, Fullflex — жорстка дошка експертного рівня. Забезпечує точний контроль, але вимоглива до рівня райдера. Для трюків на трампліні, їзди цілиною, швидкісних спусків, бугристих жорстких схилів.
Лижі й сноуборд для початківців: основні характеристики
|
Гірські лижі |
Сноуборд |
Призначення |
Універсальні трасові (All mountain) |
|
Ростовка, загальна формула підбору |
Зріст мінус 5-15 см (вище підборіддя, нижче лоба) |
Зріст мінус 15 см (вище підборіддя, нижче носа) |
Талія (ширина) |
80-100 мм |
Стандартна Широка (велика стопа, вага вище середньої) |
Форма |
|
Directional Directional Twin |
Радіус повороту |
Середній, 16-20 м |
|
Прогин |
Camber+Rocker Rocker+Flat |
Flat Rocker Camber+Rocker |
Жорсткість |
М’які Середня жорсткість |
Easyflex 1-3 Midflex 4-6 |
Відповіді на популярні питання
Що краще: лижі чи сноуборд?
- Стояти на лижах анатомічно легше, до стійки на сноуборді треба звикнути.
- На етапі навчання сноубордисти падають частіше, але освоюють інструмент зазвичай швидше, ніж лижники.
- Статистично на сноуборді рідше травмуються. Швидкі спуски на лижах більш ризиковані.
- Лижі вимагають обережності, дотримання правил, методичного відточення навиків. Сноубординг допускає експерименти, креатив.
На чому катати — вибір індивідуальний. Не спирайся на смаки знайомих райдерів: спробуй обидві техніки, щоб вибрати свою.
Чим відрізняються жіночі лижі й сноуборди?
- Розраховані на вагу й зріст середньостатистичної жінки, зазвичай полегшені й коротші.
- Жорсткість низька/середня.
- Точки кріплень з урахуванням жіночої фізіології (центр тяжіння нижче, ніж у чоловіків).
Сноуборд жіночий Jones Wm's Airheart 2.0
Управляти таким інструментом дівчині легше. Водночас модель з жіночої серії може підійти низькому і/або худорлявому хлопцеві. А дівчині, навпаки, можливо зручніше на лижах/борді “унісекс”.
Що потрібно знати новачку на гірськолижному курорті?
- Як вибрати курорт, коли найкраще кататись, про фізичну підготовку.
- Як освоїти лижі або сноуборд, скільки часу вчитися, чи потрібен інструктор.
- Як доглядати за лижами й сноубордом.
Що брати новачку на гірськолижний курорт?
Те ж саме, що й досвідченим райдерам: лижі/борд, одяг, черевики й кріплення, шолом, маску, гірськолижний рюкзак з найнеобхіднішим (аптечка, термос тощо).
Де кататися на лижах і сноуборді в Україні
- Топові гірськолижні курорти: Буковель, Драгобрат, Славське, Пилипець.
- Лижні траси у Харкові, Києві, Львові, Черкаській і Полтавській обл..
- Топові фрірайд-споти в Карпатах