Лайнер для спальника (liner — “вкладиш, підкладка”) не входить в базовий список речей для походу, і його часто незаслужено обходять увагою. Однак затестивши цю зручну і практичну річ, ви неодмінно включите її в список must have і більше не захочете ночувати в “голому” спальнику.
Зміст:
— Для чого потрібен лайнер в поході
— Як вибрати лайнер для спальника: матеріали
— Особливості конструкції: форма, розмір, деталі
— Догляд за вкладишем для спальника
Розказуємо про переваги і призначення вкладиша для спального мішка, особливості вибору та догляду за ним.
Для чого потрібен лайнер в поході
Основна функція лайнера — захист спальника від забруднень, які ми весь день збираємо на собі і ввечері несемо у “постіль” (+ виділень шкіри під час сну). Піт, сіль, жир, пил і бруд осідають на підкладці спальника і проникають в наповнювач, що не гігієнічно і шкодить виробу, погіршує його теплоізоляційні властивості. Особливо шкідливий мілкий пісок, який потрапляє в утеплювач і діє як абразив, порушуючи структуру волокон.
Догляд за спальником потребує сил та часу, а часте прання і сушка негативно впливають на теплоізоляційні властивості виробу. Вкладиш збирає на собі більшу частину забруднень — отже спальник можна прати значно рідше і таким чином збільшити термін його служби. Лайнер, на відміну від спальника, прати легко (подробиці далі), і робити це допустимо як завгодно часто.
Зверніть увагу. Вкладиш виручає, коли після особливо виснажливих переходів ввечері одразу ниряєш в спальник — брудний, прямо у ходовому одязі. Та не робіть так регулярно! З лайнером чи без, перед сном потрібно скупатися чи як мінімум очистити вологими серветками найбільш брудні ділянки тіла (про гігієну в поході) і переодягтися в чистий і сухий комплект одягу (в чому спати в спальнику).
Додаткові функції лайнера:
- Комфортний сон. Підкладка спальників зазвичай не дуже приємна до тіла, (слизька, жорстка), а лайнери шиють з м'яких, “затишних” матеріалів. Спати в них можна в одній спідній білизні, давши тілу відпочити від одягу. Таким чином отримуємо ефект домашньої постелі та глибокий, комфортний сон в поході.
- Додаткове утеплення. В залежності від матеріалу, лайнер може впливати на температуру мінімально (за рахунок додаткового прошарку повітря), або ж досить непогано утепляти спальне місце (в середньому на 3-10 °C). Таким чином ви отримуєте запас по температурі, а з допомогою найтепліших лайнерів трансформуєте літній спальник в трисезонний чи демісезонний — в зимовий.
- Заміна спальника. В теплий час навіть у літньому спальнику буває спекотно — в такому разі можна спати в наметі в одному флісовому вкладиші. А комплект лайнер + конденсатник (для захисту від вологи) підійде навіть для сну в гамаку чи під тентом.
- Дорожня постільна білизна. Лайнер — корисна штука не лише в походах. Це також суперкомпактна постільна білизна, яку зручно брати в подорожі та відрядження. В потязі, хостелах і дешевих готелях, гірських турпритулках, — скрізь, де простирадла й підковдри можуть бути не першої свіжості чи взагалі відсутні, — ви завжди матимете особистий чистий комплект білизни.
Так само лайнер стане в нагоді, якщо берете спальник у знайомих чи напрокат, і не впевнені, наскільки він чистий.
Як вибрати лайнер для спальника: матеріали
Лайнери шиють з бавовни, шовку та синтетики на основі поліестеру (кулмакс, фліс, термолайт). Тип тканини впливає на теплоізоляційні і тактильні властивості, вагу, компактність і вартість виробу.
Silk / Шовковий лайнер
- Найбільш компактний та легкий варіант.
- Тонкий, м'який, приємний на дотик.
- Добре відводить вологу, швидко сохне.
- Досить міцний, особливо моделі з посиленим плетінням Silk Ripstop.
- Гіпоалергенний, має природні антибактеріальні властивості.
- Мінімально впливає на температуру в спальнику.
- Чудовий вибір для літніх походів та формату ультралайт.
Єдиний суттєвий недолік шовкових лайнерів — висока ціна. Також враховуйте, що шовк не тягнеться (але на багатьох моделях роблять еластичні вставки).
Приклад: Silk Liners від Sea to Summit
Cotton / Бавовняний лайнер
- Комфортний, звичний матеріал для сну.
- Не суттєво впливає на теплоізоляцію.
- Гіпоалергенний.
- Добре пропускає повітря.
- Зносостійкий.
- Доступна ціна.
Головний мінус бавовняних вкладок — надмірна вага* та об’єм (мінімум вдвічі більше у порівнянні з шовковими). Тож цей варіант доречний там, де не обов'язково рахувати кожен грам багажу: на відпочинку в кемпінгу, в автопоходах, поїздках в потязі тощо.
*Якщо хочеться більшого комфорту, вибирайте лайнер з єгипетської бавовни — вона більш приємна на дотик, трохи легша, компактніша і тепліша за звичайну.
Приклад: Premium Cotton Liner від Sea To Summit
Зверніть увагу. В піших походах чистій бавовні взагалі немає місця — ні в якості матеріалу для вкладки, ні в базовому трьохшаровому гардеробі для трекінгу. Вона важка, об’ємна, сильно вбирає вологу, а сохне дуже довго.
Coolmax* / Кулмакс
- Лайнер з м'якого і гладенького, приємного на дотик синтетичного трикотажу.
- Середній об’єм та вага: менше, ніж бавовна, але більше за шовк.
- Чудово тягнеться, підійде для любителів вовтузитися уві сні.
- Рекордна швидкість висихання — найвища серед усіх варіантів лайнера.
- Численні порожнисті волокна добре пропускають повітря, миттєво поглинають піт та виводять його на поверхню. В сумі це забезпечує ефективну терморегуляцію та охолоджувальний ефект.
- Оптимальний для теплої вологої погоди. В особливо спекотні ночі можна користуватися без спальника.
Приклад: Coolmax Adaptor Traveller від Sea to Summit
Fleece / флісовий лайнер
- Добре пропускає повітря, швидко сохне.
- Еластичний.
- Зносостійкий.
- Дуже теплий. В залежності від щільності конкретної моделі утеплює спальне місце на 5-15 градусів. Може замінити літній спальник.
Високі теплоізоляційні властивості флісових вкладок прямо пропорційні їх вазі та об’єму. Чим тепліша модель, тим більші ці параметри. Товсті і важкі флісові лайнери доцільно використовувати стаціонарно (на дачі, в кемпінгу), а якщо потрібен теплий та водночас легкий вкладиш, розгляньте Thermolite Liner (наступний).
Приклад: Fleece Liner with Hood від Sea to Summit
Thermolite / Термолайт
- Порожнисті волокна Thermolite і тримірне трикотажне плетіння ефективно утримують повітря, завдяки чому лайнер має покращені теплоізоляційні властивості без збільшення ваги.
- Відводить зайву вологу з тіла, швидко сохне (вдвічі швидше за бавовну).
- Оптимальний для ночівлі в наметі взимку та міжсезоння. Влітку може стати альтернативою спальнику.
Вкладиші Thermolite помітно дорожчі звичайних флісових, але це виправдано високою якістю і поєднанням помірного об’єму та ваги (200-400 гр) з хорошим утепленням (додаткові 8-18 °C*).
*Орієнтуйтесь на мінімальні та середні, а не максимальні температури. Фактичні показники залежать від безлічі факторів (температура тіла, поверхні, вологість, характеристики спальника і килимка тощо) і тому можуть відрізнятись від заявлених виробником.
Приклад: Thermolite Reactor Compact Plus від Sea to Summit
Для поєднання позитивних властивостей різних матеріалів лайнери шиють з комбінованих тканин. Популярний варіант, вкладки з суміші шовку і бавовни (Silk-Cotton Standard Rectangular від Sea to Summit та інші), мають меншу вагу та об’єм, ніж моделі зі 100% бавовни, швидше сохнуть, приємні тактильно, а їх вартість не така висока, як чистого шовку. Також є моделі з комбінацією синтетики і бавовни (Easy Camp Travel Sheet YHA та інші), термолайт і шовку (Silk Blend Sleeping Bag Liner та інші).
Зверніть увагу. Додатково лайнери можуть бути оброблені спеціальними захисними розчинами. Наприклад, вкладиш Breeze Sleeping Bag Liner просочений засобом Insect Shield на основі перметрину, який відлякує кліщів та інших комах. А обробка Anti-Micro в Expander Liner Long призупиняє розмноження бактерій і появу неприємного запаху.
Особливості конструкції: форма, розмір, деталі
За формою лайнери бувають двох видів:
- Кокон/мумія/mummy — має обтічну форму, завужений донизу. За рахунок відсутності зайвого простору максимально компактний і краще зберігає тепло. Розрахований на комбінацію зі спальниками-коконами, але без проблем підійде і до прямокутних.
- Ковдра/TravelSheet — просторий, класичної прямокутної форми. Важчий та об’ємніший за кокон з аналогічного матеріалу, тому більше підходить для кемпінгу, відряджень, автоподорожей тощо. Використовується в комплекті з прямокутним спальником. Комбінувати з коконом незручно і неефективно — через зайвий об’єм в нижній частині вкладки зминається наповнювач і погіршується теплоізоляція.
Корисні деталі та інші особливості лайнерів:
- Ростовка. Вкладки бувають як компактні, так і на великий зріст.
- Місткість. Окрім вузьких є широкі сімейні вкладиші — їх використовують відповідно з сімейними спальниками (або самостійно).
- Бокові застібки. Лайнери без застібок доводиться натягувати на тіло через широку горловину (як панчоху), що не дуже зручно. Блискавки або липучки додають трохи ваги виробу, але значно спрощують експлуатацію.
Зверніть увагу: застібки на спальнику і вкладці мають бути з одного боку.
- Отвір для ніг зі шнурком для регулювання температури і більш зручного використання.
- Кишеня для похідної подушки (утримує її на місці), чохол для компактного зберігання і транспортування, кріплення для фіксації вкладки до спальника.
- Еластичні вставки для більшого простору і комфорту під час сну.
- Утеплені вставки на найбільш вразливих до холоду зонах (поперек та інше).
Догляд за вкладишем для спальника
- Під час походу просушуйте виріб кожного дня чи хоча б раз на кілька днів. Не спіть у вологому вкладиші.
- Пакувати вкладиш бажано окремо від спальника, не залишати його всередині. Якщо все ж складаєте спальник разом зі вкладишем, впевніться, що він сухий.
- Прати вручну або в пральній машині на делікатному режимі. Покладіть виріб в мішечок для прання — для машин з вертикальним завантаженням обов'язково, для інших за бажанням.
- Для прання підійде звичайний гель/порошок по типу матеріалу (синтетика/шовк/бавовна).
- Лайнери з вмістом шовку перуть у ледь теплій воді (30 °C), без віджиму.
- Лайнери з флісу і термолайту перуть за температури 40 °C.
- Не можна прати лайнер з кондиціонером/пом’якшувачем — незмиті часточки засобу знижують здатність тканини поглинати і випаровувати вологу.
- Заборонена хімчистка, використання відбілювачів та плямовивідників.
- Сушити за кімнатної температури, без використання сушильних машин, батарей, обігрівачів. Не прасувати.
Лайнер для спального мішка — це +100 балів до комфорту під час ночівлі в горах, та водночас і +100-600 грам до ваги спорядження. Чи варте воно того?
Звичайно ж, похідна постіль не життєво важлива в горах, та це одна з тих дрібниць, які роблять відпочинок на природі більш зручним і приємним. І якщо походи для вас — це джерело радості й задоволення, якісний лайнер буде завжди доречним у вашому рюкзаку!