Золоте правило походу: не економ на ногах! Особливо, коли стежка перетворюється у смугу перешкод зі снігу, льоду й бруду.

За необхідності, частину трекінгового спорядження можеш позичити, а фірмовий технологічний одяг замінити доступнішими аналогами. Але черевики для зимового походу — виключно якісні, підібрані по нозі й по погоді. З яких матеріалів, з утеплювачем і мембраною чи без, як мають сидіти? Розказуємо. 

 

Зміст:

Універсальне взуття для зимових походів
Анатомія зимових трекінгових черевиків
Як підібрати розмір зимового взуття

 

 

Особливості зимового трекінгу

Список речей для зимового походу

 

Універсальне взуття для зимових походів

Не шукай його: однієї пари на будь-яку погоду не існує. Зима в горах — не завжди сніг і мороз. Важливо передбачити, наскільки буде холодно, мокро, слизько на маршруті, і підбирати взуття відповідно очікуваним умовам. Бери до уваги:

  • Температуру, як вона змінюється протягом дня й з набором висоти.
  • Висоту й стан снігового покриву (свіжий пухляк чи утоптана стежка).
  • Ймовірність відлиги, дощів, “каші”, бруду й калюж під ногами.
  • Крутизну підйомів, чи є заледенілі ділянки.

 

 

Тепер можна орієнтуватись, наскільки теплі й водостійкі черевики потрібні, чи брати захисні гамаші, льодоступи, снігоступи тощо.

 

Умови

Черевики

Прохолодно, сухо, без крутих підйомів

Без утеплювача, можна демісезонні + теплі шкарпетки

Прохолодно, дощ, калюжі

Без утеплювача, глибокий протектор, високі, мембрана + гамаші + мериносові/синтетичні шкарпетки

Заморозки, невисокий і/або злежаний сніг, слизькі ділянки, фірн

Теплі (утеплювач/теплі шкарпетки), водостійкі, глибокий протектор, + льодоходи

Сніг понад 20 см

Утеплені, водостійкі, високі + гамаші, + снігоходи

Категорійні сходження, фірн, крига

Утеплені, водостійкі, з жорсткою підошвою і рантами під кішки + кішки

Екстремальні морози -30 °C і нижче + сніг

Дво-/тришарові висотні черевики

 

Черевики висотні Zamberlan 8000 EVEREST EVO RR

 

Анатомія зимових трекінгових черевиків

Деталі мають значення. Тим паче коли вибираєш взуття для складних умов. Аналізуємо геометрію й склад підошви, крій і матеріали верха, підкладку/утеплювач, повітропроникність і водостійкість черевиків для зимового трекінгу.

 

Черевики Scarpa Rush Polar GTX

 

Підошва

  • Високий протектор з вираженим рельєфом. Глибокий різнонаправлений малюнок забезпечує хороше зчеплення на різних поверхнях, знижує ризик травм. Широкі борозенки з функцією самоочищення (менше забивається бруд, часточки льоду тощо).

 

 

Для додаткової стійкості на слизьких ділянках (крига, фірн, утоптана стежка, мокрі схили) використовують накладки-льодоступи. На відміну від альпіністських кішок, під які потрібні черевики з рантами, льодоступи універсальні й підходять під більшість взуття.

 

Льодоступи Black Diamond Distance Spike Traction Device

 

По пухкому, глибокому снігу пересуваються на снігоступах (перевір сумісність з черевиками) або лижах скітур (потрібні черевики скітур).

 

Снігоступи TSL 227 CAMO

 

Про льодоходи й снігоступи

Про скітур

 

Для кращої рівноваги на зимовій стежці використовуй трекінгові палиці, обов'язково з широкими зимовими кільцями. Про користь трекпалиць, як вибрати.

 

 

  • Матеріал: гума, піна EVA або поліуретан. Жорсткий, міцний, щільний, холодостійкий. Не дубіє на морозі, дає зчеплення з землею. Амортизація для зменшення навантаження на ноги.

 

Взірець підошви для зимового взуття — лінійка Arctic Grip від Vibram (Італія). Щільна морозостійка гума, агресивний протектор, поєднання шершавих і гладких фактур гарантують стабільність на шляху.

Зимові черевики з підошвою Vibram Arctic Grip: LOWA Renegade Evo Ice GTX, Merrell Moab FST 3 Thermo MID WP, Merrell COLDPACK, Asolo Arctic GV MM та інші.

 

Черевики трекінгові LOWA Renegade Evo Ice GTX

 

Верх

  • Безшовний крій / мінімальна кількість швів. Чим менше стиків і швів, тим менше “лазівок” для води, снігу й бруду.
  • Носок і п'ятка прогумовані.
  • Достатньо висота для надійної фіксації гомілкостопу й захисту від снігу. 
  • Шнурівка двозонна — регулювати щільність посадки зверху й знизу. Проста система, легко зашнурувати в рукавицях.
  • Матеріал: синтетичний (нейлон, поліестер, штучна шкіра) або натуральний (шкіра, замша, нубук). Більше переваг має цільнокроєна шкіра/нубук: зносостійка, довговічна, краще ізолює від холоду й вологи. Але синтетика легша, дешевша, простіша в догляді, швидко сохне.

 

Черевики шкіряні Keen Revel IV Mid Polar M

 

Водостійкість і паропроникність

Зимою остерігайся не так холоду, як вологи. Взуття й шкарпетки у мокрому стані втрачають теплоізоляційні властивості. На ходу сильно не змерзнеш, але на першій же стоянці ноги будуть крижаними.

 

Постійно волога шкіра — це також прямий шлях до натирань і болючих мозолів. Читай про лікування й профілактику мозолів у поході.

 

 

Зимою в горах, загалом, не так мокро, як в міжсезоння, але ризик добряче промочити ноги є завжди. Потрібна хоча б мінімальна водостійкість, і водночас достатня паропроникність*.

*Неважливо, наскільки теплі й водостійкі черевики — якщо вони не “дихають”, ноги все одно змерзнуть і намокнуть через піт, що не випаровується.

 

 

Мінімальна

Оптимальна

Водостійкість, мм вод.ст.

10 000

20 000 +

Паропроникність, г/м2

10 000

20 000 +

 

Як не промочити ноги в поході, висушити взуття

 

Водостійке зимове взуття буває:

  • З мембраною. Технологічний мікропористий матеріал затримує крупні молекули води, і водночас пропускає менші молекули пари. Мембрана є в більшості сучасних зимових черевиків зі шкіри, нубуку й синтетики. Найчастіше провідні виробники використовують Gore-Tex, зокрема утеплену мембрану Gore-Tex Insulated Comfort.

Зимові черевики з мембраною Gore-Tex: Asolo TPS 520 GV, Salewa MS MTN Trainer 2 Winter GTX, Scarpa Rush Polar GTX та інші.

Історія й технології Gore-Tex

 

Черевики мембранні Keen Revel III W

 

  • Без мембрани. Переважно черевики з натуральної шкіри й нубуку. Гладка шкіра сама по собі забезпечує базовий захист від вологи. Для більшої водостійкості взуття обробляють гідрофобним просоченням.

 

Ахіллесова п'ята туриста — проміжок між верхом черевика й штанинами. Навіть високе водостійке взуття не захистить цю зону, коли дуже мокро або високий сніг. В таких умовах додатково вдягають гетри/гамаші, найкраще з паропроникної мембрани. Окрім захисту від бруду й вологи, це ще й додатковий шар теплоізоляції.

 

 

Утеплювач — потрібен чи ні

Не рівняй міські й трекінгові зимові черевики. Повсякденне взуття розраховане на низьку активність, відповідно, у ньому більше утеплювача. Тоді як активний рух, високі навантаження в горах зігрівають тіло, і надмірне утеплення може нашкодити. Пам’ятаємо: перегрів → піт → мокрі й холодні ноги.

Крім того, утеплене взуття повільно сохне.

На помірно холодну, малосніжну або мокру погоду бери взуття без утеплювача.

 

 

Черевики неутеплені (зима/демісезон) Salewa MS Rapace GTX

 

Насправді тепла підкладка — лише частина теплоізоляційної системи, куди також входять: 

  • Висока щільна підошва. Ізолює від холодної поверхні.
  • Мембранний верх. Захищає від вітру, холоду.
  • Водозахисні гетри. Ще один вітростійкий бар’єр, плюс теплоізолюючий шар повітря.
  • Шкарпетки. Основний, невід’ємний утеплюючий шар. На відміну від підкладки, шкарпетки можна дістати й швидко висушити, замінити на чисті/сухі/тепліші/тонші.

Вибирай трекінгові шкарпетки з синтетики і/або мериносової вовни. Вони добре відводять піт, швидко сохнуть, не натирають. Меринос, крім того, має антибактеріальні властивості.

 

Огляд трекінгових шкарпеток:

Шкарпетки трекінгові X-Socks Trek Silver

 

Коли неутеплених черевиків зі шкарпетками стає недостатньо (сильні морози, високий сніг), бери взуття з підкладкою з флісу, Primaloft чи аналогів. Синтетичний утеплювач, на відміну від натурального хутра, повільно поглинає воду й швидко сохне. Про технології Primaloft.

 

Черевики утеплені Merrell MOAB FST 3 Thermo MID WP

 

Для простого зимового походу достатньо тонкої підкладки (200-400 г утеплювача). В екстремальних умовах, коли потрібне максимальне утеплення, носять черевики з товстими знімними (!) вкладками, які можна сушити окремо.

 

Мерзнуть ноги в поході: причини, як зігрітися

 

 

Як підібрати розмір зимового взуття

Черевики мають бути зручні, не тісні, але й не надто вільні. Зазвичай беруть на 1,5-2 розміри більше стандартного, враховуючи товщину шкарпеток і можливі набряки від тривалого руху.

Замале взуття — це потенційні мозолі, натертості й переохолодження (через порушення циркуляції крові). 

 

 

Під час примірки проведи тест-драйв:

  1. Взуйся на найтовстіші й найтонші (по черзі) похідні шкарпетки.
  2. Застібни й зашнуруй взуття. Спробуй зробити це в рукавицях.
  3. Потопчись, постукай злегка п'яткою і носком, щоб нова пара сіла по нозі.
  4. Походи, піднімись, спустись нахиленою поверхнею / сходами.
  5. В черевиках по розміру пальці ніг вільно рухаються, не впираються в носок.
  6. П'ятка не ковзає і не підіймається під час руху. 
  7. Нове взуття розношуй мінімум тиждень перед походом.