Фізична активність не лише тренує серце, м'язи, підтримує тіло у формі. Під час навантажень із організму виводиться багато вологи і мінеральних речовин. Відновити їх запаси допоможе ізотонік.

 

Тривалі походи в гори – це справжній тест на витривалість, тому дуже важливо підтримувати організм та забезпечувати його всіма необхідними елементами. З цим завданням дуже добре можуть впоратися ізотоніки.

Розглянемо, що таке ізотонічний напій та як його правильно вживати і приготувати.

Зміст:

— Що таке ізотонік та що він містить?
— Як працює ізотонічний напій?
— У чому перевага ізотоніків для туристів?
— Коли, скільки та як слід вживати ізотоніки?
— В яких формах продаються ізотоніки?
— Як приготувати ізотонічний розчин в домашніх умовах?

 

Що таке ізотонік та що він містить?

 

Після години інтенсивних тренувань запаси глікогену починають виснажуватися, збільшується втрата калію, натрію та інших електролітів. Ізотонічний розчин це спортивний напій, що має спеціальний склад і допомагає організму отримати поживні речовини, заповнити водно-сольовий баланс. В його складі є такі компоненти:

  • вода виконує функцію гідратації під час вправ;
  • вітаміни групи B приймають участь в перетворенні поживних речовин в енергію;
  • вуглеводи (це фруктоза, глюкоза та інші елементи) — забезпечують енергію для безперервності фізичних зусиль. Як правило, вони в кількості 60 до 80 г/л;
  • калій — важливий для роботи серця, особливо в жарку пору року;
  • магній — знижує втому;
  • антиоксиданти забезпечують захист організму від окислювальних процесів і токсичних відходів;
  • натрій - відновлює втрату солей, сприяє гарному засвоєнню вуглеводів і води.

В складі можуть бути білки, вони будуть корисні при навантаженнях більше трьох годин. Самий простий варіант ізотоніка це глюкоза і сіль. Енергетичні напої зі стимуляторами також популярні. В них додають кофеїн, женьшень, гуарану.

 

Як працює ізотонічний напій?

 

Мало знати що таке ізотонік, варто вивчити механізм його роботи. Напій за щільністю близький до плазми крові, тому рідина легко проходить через травний тракт і швидко всмоктується в організм. Це дозволяє досить швидко заповнювати запаси електролітів, води, що втрачені з потом.

В ізотоніків немає протипоказів, проте діабетикам варто пам’ятати, що в складі напоїв міститься глюкоза. За словами фізіолога Роберта Робергса з Університету Нью-Мексико, в електролітах немає потреби, якщо ви не тренуєтесь або не маєте навантажень більше 90 хвилин.

 

У чому перевага ізотоніків для туристів?

 

Ізотонічний напій це справжній еліксир здоров’я, що робить гідратацію і постачання енергією максимально ефективними. Під час туристичних походів він дуже допомагає і  виконує багато функцій:

  • підвищує витривалість та силу;
  • захищає тіло від симптомів гіпонатріємії;
  • покращує роботу м'язів;
  • гальмує процеси катаболізму;
  • підтримує оптимальний рівень рідини та мінералів у клітинах.

Багатоденний гірський похід передбачає проходження суттєвих дистанцій за день та відчутний набір висоти. Додайте сюди ще акліматизацію до висот та отримаєте подвійне навантаження. Організм потребуватиме більше вітамінів та мінералів, саме тому використання ізотоніків для туризму більше ніж виправдане.

Ізотонік запобігає зневодненню, судомам, занепаду сил та погіршенню координації Напій стане гарним доповненням до основного раціону харчування та гідратації організму.

 

Коли, скільки та як слід вживати ізотоніки?

 

Необхідно пити один - два ковтки кожні 10-15 хвилин. Це покращує засвоєння та знижує ризик дискомфорту у шлунку. Напій має бути прохолодним. Не варто чекати сильної спраги, пити потрібно ще до початку дегідратації.

Щоб продовжувати почуватися бадьоро, потрібно пити стільки ізотоніка, скільки вам потрібно для підтримки водного балансу. Можна пити його під час тренування, щоб поповнити втрати макро- і мікроелементів або одразу після них — для відновлення кислотно-лужного балансу.

Важливо дотримуватись рекомендацій фахівців та враховувати індивідуальні потреби організму. Не пийте напій під час тренування занадто багато і занадто швидко, оскільки це може спричинити шлункові розлади або надмірне насичення організму рідиною. Ви можете пити за 20-30 хвилин перед тренуванням, під час праці або в кінці фізичної праці.

 

В яких формах продаються ізотоніки?

 

Розбавлені ізотоніки у пляшках або пакетах повністю готові до вживання. Це зручний варіант для змагань, тренувань, подорожей або коли бракує часу що-небудь змішувати. Також є інші форми:

  • порошки — необхідно розчиняти у воді, вони коштують недорого;
  • шипучі таблетки — зручні для перенесення та швидкого приготування напою в будь-яких умовах;
  • концентрати — продаються в невеликих пляшках і перед вживанням розводяться водою, такий варіант підійде для великої групи туристів;
  • гелі — швидко засвоюються організмом, забезпечуючи його електролітами і необхідною енергією;
  • природні — це може бути кокосова вода, що продається в упаковці та містить натуральний баланс електролітів.

Для порошкового ізотоніка важливо дотримуватись інструкцій по розведенню. Якщо напій буде сильно концентрований, він повільніше засвоюватиметься і може спричинити розлад шлунка. Краще обирати відомих виробників ізотоніків, які безпосередньо пов'язані зі спортом.

 

Як приготувати ізотонічний розчин в домашніх умовах?

 

Напій добре освіжить та допоможе вгамувати спрагу. Розглянемо популярні рецепти як приготувати ізотонічний розчин своїми руками:

  • змішати дрібку солі, 200 мл води і 300 мл апельсинового або яблучного соку, такий ізотонік заповнить водно-сольовий баланс та відновить рівень глюкози в крові.
  •  якщо активність триває годину, на 2 рази вистачить такого напою: 750 мл води, 125 мл соку лимона, 2 ложки меду і 1⁄4 частина чайної ложки морської солі;
  • до 250 мл води необхідно вичавити сік одного лимона, трьох апельсинів, ложку меду, щіпку морської солі і чайну ложку імбиру;
  • в блендері необхідно змішати 400 мл кокосового молока, 2 фініки, половину чайної ложки кокосового масла і солі; 1 столову ложку соку лимона, 1,5 столової ложки соку лайма.

Для покращення смаку, ви можете використовувати, наприклад, ягідний компот або морс. Ізотоніки можна приготувати самостійно, проте складно точно дотриматись потрібних пропорцій електролітів і вуглеводів. Професійні спортсмени обирають готові ізотоніки.

Тепер ви знаєте для чого потрібен ізотонік і чому він такий необхідний. Залишилось тільки обрати якісний напій.