У широкому сенсі EDC (Every Day Carry / ношу кожен день) — стандартний комплект, який завжди береш на вулицю: від ключів і телефону в кишені до набитого різною всячиною рюкзака.
Базовий набір EDC є у всіх, включно з тими, хто про це не підозрює:) Та що для більшості несвідома звичка, для інших — хобі, філософія й стиль життя.
Зміст:
— Що таке EDC, і до чого тут снаряга для походу
— Універсальний чи індивідуальний? Види EDC
— Ідеальний EDC: компактний, функціональний, невмирущий
— 12 речей must have (базовий список EDC)
— Що ще додати в EDC-набір
— Як організувати й в чому носити
Що таке EDC, і до чого тут снаряга для походу
Субкультура EDC зародилася онлайн на початку 2000-х, і з тої пори інтерес до неї не вщухає. Користувачі соцмереж і тематичних платформ* публікують світлини з наборами Every Day Carry — цілі колекції, де кожна деталь має значення. Речі підбираються вдумливо, з урахуванням користі, зручності й естетики.
*Популярні ресурси на тему EDC:
- everydaycarry.com — один з найперших і найбільших сайтів про EDC;
- @edcukraine, @kai_edc — україномовні ютуб-блоги;
- хештег #everydaycarry #edcgear в Instagram.
Ключова ідея EDC: “Готовий до всього”. Необхідно мати не лише повсякденні предмети, а й інструменти на випадок непередбачуваних, — від буденних до надзвичайних, — ситуацій. Зокрема через це в EDC часто входять товари туристичного призначення. Незвично, як для щоденного носіння, але дуже практично: якісне туристичне спорядження зносостійке, багатофункціональне, компактне, корисне в найрізноманітніших умовах.
Не плутай EDC з похідними й виживальницькими наборами
- EDC — мінімальний набір речей, потрібний протягом одного дня. Виручає в багатьох ситуаціях, але функціоналу недостатньо, щоб забезпечити комфорт і безпеку в екстремальних умовах протягом довгого періоду.
- Тривожна валіза, набори для виживання, — предмети першої потреби, розраховані мінімум на три доби. На відміну від EDC, досить об’ємні. Їх не носять з собою скрізь і завжди, а беруть лише в кризових ситуаціях, коли доводиться терміново покинути дім, чи навпаки, неможливо вийти назовні.
Своєю чергою, виживальництво часто плутають з бушкрафтом (Бушкрафт: мистецтво жити у лісі).
- Набір речей для походу включає повний комплект спорядження для кількаденного хайкінгу та запаси на весь період походу (+1-2 аварійні дні).
Авторитетні туристичні організації рекомендують завжди (незалежно від тривалості, локації, прогнозу погоди) мати Ten Essentials — десять необхідних речей для виживання в диких умовах:
- засоби навіг
- ліхтар;
- аптечка;
- сонцезахисні засоби;
- ніж/мультитул/ремкомплект;
- вогнищеве;
- укриття (намет, тент);
- їжа;
- питна вода;
- одяг зігріваючий та ізолюючий.
Універсальний чи індивідуальний? Види EDC
Де взяти набір EDC? Купити готовий чи зібрати схожий на фото з інтернету — найлегше. Але це буде радше естетичний реквізит для інсти, аніж функціональний інструмент на кожен день.
EDC повинен працювати на користувача, а для цього важливо адаптувати кількість, якість, функціональність предметів під власні потреби, стиль життя й умови використання.
Що носити щодня, залежить від:
- Сезону, погоди: літній, зимовий, демісезонний набір, для дощових і сонячних періодів тощо.
- Об’єму, кількості предметів: мінінабір під розмір кишені, середній у несесері чи бананці, або ж повний комплект у рюкзаку.
- Індивідуальних фізичних потреб: гендер, фізичний стан, хронічні хвороби, звички користувача. Зокрема, індивідуально підібраний EDC корисно мати людям з інвалідністю.
- Бюджету. Можна купити необхідне в супермаркеті, магазині госптоварів, на ринку, в китайських маркетплейсах. Або збирати колекцію гаджетів EDC від топових брендів.
- Призначення (місце й ціль використання):
- Міський. Мінімальний повсякденний набір.
- Для автомобілістів. Дрібнички для комфортної поїздки, аптечка, ремкомплект тощо.
- Вело-EDC базовий/повсякденний (не плутай зі списком речей для велопоходу).
- Професійний. Робочі гаджети, пропуск, форма тощо.
- Спортивний. Для тренувань у спортзалі й на скеледромі, басейну, пробіжок.
- Для відпустки. Корисні дрібниці в літак/потяг, на пляж тощо.
- Туристичний. Коли для безпеки й комфорту достатньо невеликого набору речей: походи вихідного дня, екскурсії, hut-to-hut route (похід з проживанням в будиночках).
Можна скласти кілька комплектів на різні випадки. Або один базовий доповнювати речами відповідно сезону, призначенню тощо.
Ідеальний EDC: компактний, функціональний, невмирущий
В щоденний набір можна додати буквальну будь-яку річ, яку вважаєш потрібною. Але вона має відповідати основним принципам EDC:
- Функціональність. Кожна річ повинна розв'язувати певну задачу. Краще — кілька одразу, а якщо одну, то бездоганно.
- Компактність і мала вага. Зручний невеликий EDC з більшою ймовірністю носитимеш постійно. Щоб не урізати кількість предметів, підбери зменшені й полегшені версії* гаджетів.
*Виняток: важкі/габаритні, але безперечно корисні і/або багатофункціональні продукти.
- Зносостійкість і надійність. Постійне тертя, падіння, удари, вплив вологи, ультрафіолету, — в типових для щоденного використання умовах низькоякісні речі довго не живуть. Для EDC вибирай продукти надійної конструкції, з міцних, але водночас легких матеріалів (сталь, титан, алюміній, нейлон тощо).
- Стильний дизайн. З практичного погляду не важливо, та для багатьох прихильників EDC естетика має значення. Головне не зосереджуватися на зовнішньому вигляді, ставити в пріоритет функціональність.
До речі, EDC відмінно доповнює міські аутфіти у стилі gorpcore.
Поради, як зібрати набір EDC
- Поповнюй колекцію поступово, починаючи з найнеобхіднішого.
- З часом прибирай все, що погано виконує функцію, заважке, завелике, ненадійне.
- Аналізуй, що з набору зайве, а чого не вистачає, чи не виконують різні речі однакову функцію.
- Слідкуй за новинками спорядження, надихайся ідеями інших EDC-шників.
- Тестуй нові речі. Переконайся, що вмієш користуватися кожним предметом.
- Перевіряй стан набору. Очищуй, ремонтуй і оновлюй за потреби.
- Перевір, чи дозволено місцевим законодавством носити й перевозити предмети зі списку EDC (стосується ножів, предметів самозахисту), у яких випадках допустимо застосовувати засоби самооборони.
12 речей must have (базовий список EDC)
Щоденний набір — штука індивідуальна. Однак є речі, що стануть в пригоді скрізь і кожному: на роботі, прогулянці, у транспорті й на природі.
1. Ніж і/або мультитул
Туристичний ніж — один з найфункціональніших продуктів: від розпаковки посилок і нарізання хліба до заготівлі дров, заточування кілків і копання. А ще він може бути елементом стилю і предметом колекціонування. Згадати хоча б культові в спільноті EDC ножі Victorinox і мультитули Latherman.
Ніж для щоденного носіння — який? Крихітний або середнього розміру, зі складаним чи фіксованим лезом, окремий продукт або елемент мультитула, — залежить від цілей і уподобань юзера.
- Складані ножі компактні, мінімізують ризик випадкових травм і пошкодження інших речей під час носіння. Як вибрати складаний ніж.
- Ножі з фіксованим лезом більш надійні та довговічні (немає рухомих частин → міцніший, менше поломок).
Важливо. В Україні заборонено носити без спеціального дозволу ножі, які за параметрами належать до холодної зброї: з лезом довжиною 90 мм+ і товщиною 2,6 мм+. Повний перелік вимог МВС до холодної зброї.
Для багатьох задач достатньо ножа. Якщо ж хочеш більше функціональності, додай мультитул — компактний девайс, що частково замінить безліч повнорозмірних інструментів: викрутки, плоскогубці, пінцет, ножиці, ніж, пилочку, кресало та інше. Є моделі зі змінними елементами, вузькоспеціалізовані (наприклад веломультитул), у форматі карти, браслета, брелока.
Мультитул Leatherman Skeletool SX
2. Ліхтарик
Періоди блекаутів показали, як важливо мати під рукою автономне джерело світла. Ліхтарик знадобиться:
- на неосвітлених вулицях і в під'їздах;
- пішоходам і бігунам для позначення себе на дорозі (про біг у темноті);
- у поході, коли не встиг повернутись/отаборитися засвітла;
- як аварійний сигнал у разі НС чи коли заблукав;
- для “світлового сканування” (пошук мілких предметів, розбитого скла);
- для ремонту в умовах низького освітлення.
Ліхтар ручний акумуляторний Fenix PD35R
Як вибрати ліхтарик для щоденного використання
- Легкий і компактний, але з містким акумулятором. Важлива не яскравість, а час роботи. Для більшості задач достатньо 100-300 люмен.
- Налобний ліхтар звільняє руки — актуально для велопоїздок, ремонтних робіт, хайкінгу. Але ручний маневровніший (легко міняти положення, фіксувати потік світла у потрібному напрямі).
3. Смартфон
Навігатор, годинник, нотатник, фотоапарат, рідер, плеєр, гаманець, ліхтарик, — смартфон претендує на звання найфункціональнішого повсякденного гаджета.
І все ж, телефон — перш за все засіб комунікації, причому з обмеженим часом автономної роботи та вразливістю до пошкоджень.
- Бережи заряд батареї, щоб залишатися на зв'язку якомога довше, де б не був: вдома, у місті чи у найвищих горах Карпат.
- Не покладайся на телефон на 100%: носи ліхтарик, записані в блокнот номера телефонів, запас готівки.
- Користуйся чохлом для захисту від ударів, вологи.
Гермочехол для телефону TPU Audio W/P
4. Powerbank
Додаткове джерело живлення ніколи не зайве. Для щоденних потреб (зарядки смартфона, ліхтарика) вистачить компактного на 10-20 тис. mAh. Не забудь кабелі з потрібним роз’ємом.
5. Гаманець/картхолдер
Спочатку “навіщо гаманець — є еплпей/гуглпей”, а потім телефон розрядився чи нема термінала. Технології технологіями, а гаманець з банківською картою і запасом кеша зі списку EDC не зникне.
Серед величезного асортименту на ринку гаманці й картхолдери від outdoor-брендів виділяються максимальною компактністю й зносостійкими матеріалами. Плюс корисні деталі: RFID-блокування (захист від зчитування карт), водостійкі кишені, натільне кріплення (поясний / на шию).
6. Міні-аптечка
Все, що потрібно тут і зараз: особисті ліки, знеболювальні, антигістамінні й протидіарейні препарати, засоби для обробки ран (пластир, спиртові серветки, клей БФ-6, сертифікований турнікет та інше).
Можна купити заповнену аптечку й поповнювати в міру потреби.
Детально про наповнення аптечки й правила домедичної допомоги.
Аптечка заповнена Tatonka First Aid Complete
7. Для гігієни рук
Потрібен компактний і зручний у використанні засіб: вологі серветки, санітайзер, мило в пелюстках.
8. Фляга або термос
Багаторазова фляга для води — турбота про себе (важливість водного балансу) і довкілля. Вибирай пляшку з сертифікованих матеріалів (пластик/нержавійка) компактних розмірів (чи складану флягу).
Фляга Lifeventure Tritan Flask 1 л
Невеликий термос з успіхом замінить пляшку зимою і літом, збереже воду (чи інший напій) холодним або гарячим. Як повсякденний підійде туристичний термос у пластиковому або сталевому корпусі, з металевою (!) колбою (як вибрати).
9. Міні-ремнабір
Тимчасово починити рюкзак, взуття чи одяг, виконати інший мілкий ремонт допоможуть багатофункціональні дрібниці: скотч звичайний/армований, стяжки кабельні, булавки, голки, нитки або ліска, канцелярські резинки й скріпки, мотузка/шнурок, дріт та інше.
Порада. На кожен день не потрібен цілий моток скотчу, ниток чи дроту. Намотай кілька метрів на якийсь предмет з набору (ручку, запальничку).
10. Ручка й блокнот
Так, у диджиталізованому світі досі потрібні звичайна кулькова ручка (або ролер), невеликий блокнот (чи клейкий папір для нотаток), маркер (робити помітки на різних поверхнях). Для екстремальних умов є тактична канцелярія: багатофункціональні ручки й маркери (зі склобоєм та іншими фішками), всепогодні блокноти та інше.
11. Для розведення вогню
- Запальничка або сірники (краще штормові вітро- і водостійкі).
- Кресало — надійне і практично безсмертне, але потрібно навчитись ним користуватись.
У гарні часи — для пікніків з шашликами чи побутових потреб. У скрутні — розвести вогнище, щоб зігрітися й продезінфікувати воду (від чого інколи залежить життя).
12. Для самозахисту й подачі сигналів
- Перцевий балончик, шокер — оборонятися від зловмисників, здичавілих собак.
- Персональна сигналізація, свисток — подавати звуковий сигнал, щоб привернути увагу і/або налякати небезпечну людину/звіра. Значно ефективніше, ніж кричати: звук сигналки/свистка гучніший, розповсюджується на більшу відстань, потребує мінімум зусиль.
Що ще додати в EDC-набір
- GPS-трекер, компас, паперові карти. Обов'язкові в дорозі й походах, особливо у віддалених місцях з поганим мобільним покриттям.
Люди губляться навіть на простих екскурсійних маршрутахі чи збираючи гриби. Це одна з найчастіших причин нещасних випадків у горах.
- Карабін (підійде простий ”сувенірний”). Об’єднати мілкі предмети, закріпити щось зовні чи всередині сумки, на поясі.
- Рушник з мікрофібри. Легкий, маленький, поглинає багато рідини, швидко сохне. Для тренувань в залі й на вулиці, поїздок, відпустки. Витерти руки, підсушити взуття, прибрати розлите тощо.
- Туристичний браслет/брелок (купити або сплести з паракорда). За необхідності аксесуар перетворюється на кілька метрів міцної мотузки для різних цілей.
- Швидкий перекус (енергетичні батончики, карамельки та інше). Екстрена допомога, коли сильно зголоднів (особливо доречно під час інтенсивних навантажень).
- Ловилка і складаний стакан. Компактний мінімум посуду для офісу, пікніка, походу.
- Пуховка (тонка пухова куртка або жилет). “Резервний шар” зимового гардероба, вдягається під основну куртку і/або на кофту. Легка, але дуже тепла, у спресованому вигляді розміром з кулак (зручно носити про всяк випадок).
- Баф. Замінить шапку, шарф, пов'язку на голову, резинку для волосся, жіночий топ, захисну маску і не тільки.
- Запасні шкарпетки. Якщо основні промокли або пахнуть не квітами (точно оцінять сусіди по купе чи хостелу).
- Міні-парасолька або дощовик. Тому що прогноз погоди ніколи не точний на 100%.
- Портативний фільтр або таблетки для очищення. На випадок, коли немає доступу до чистої питної води.
Фільтр для води LifeStraw Personal
- Термоковдра. Тонке фольговане покривало, в екстрених ситуаціях врятує від переохолодження або перегріву.
- Грілка туристична. Одноразова/багаторазова хімічна або електронна з підзарядкою USB (+функція павербанка). Все про грілки.
- Сідачка, компактна самонадувна або тонка фольгована. Сухе, чисте й ізольоване від холоду місце для сидіння будь-де.
Самонадувна сідачка Therm-a-Rest Lite Seat
- Міні-косметичка. Бальзам для губ, універсальний зволожувальний крем. Для поїздок, ПВД — мініатюри гігієнічних засобів (зубна щітка й паста, шампунь та інше).
- Крем з SPF, капелюх/панамка, сонцезахисні окуляри. Не лише на пляжі й літом. У місті в сонячну погоду — рекомендовано, високо в горах — обов'язково. Про захист від сонця.
- Складана сумка. Міцна, містка і водночас дуже легка, суперкомпактна в складеному виді. Зайти в магазин, на пошту й для інших цілей.
Сумка складна Ultra-Sil Shopping Bag
- Репеленти, пінцет-кліщедер. “Підчепити” кліща можна й біля дому. Важливо чимшвидше позбутися “пасажира”, а краще уникнути контакту. Про захист від кліщів.
- Туристичний гамак. Незаплановано почілити літом в парку — чому б і ні? На природі навіть ночують у гамаках.
Як організувати й в чому носити
EDC з двох-трьох предметів зазвичай носять у кишені. Для більшого об’єму потрібен окремий аксесуар — з міцних, стійких до тертя й проколів матеріалів (+водостійких за потреби), з надійною фурнітурою та великою кількістю відділів (для організації й швидкого доступу до речей).
- Органайзер/несесер/косметичка, поуч/підсумка. Зручно покласти в авто, валізу, робочу сумку/рюкзак, закріпити на поясі.
Підсумок Tasmanian Tiger EDC Pouch
- Поясна сумка (бананка) або сумка через плече. Компактна, все потрібне під рукою. Хороший варіант в спекотну погоду (не парить спину на відміну від рюкзака).
- Рюкзак. Класика Every Day Carry.
Туристичний — для похідників і виживальників. Для усіх інших — міський рюкзак EDC:
- невеликий (20-25 л);
- лаконічний дизайн без зайвих деталей, обтічна форма;
- ергономічна спинка з вентиляцією;
- приховані блискавки й потаємні кишені (захист від крадіжки);
- усередині багато відділів, карабіни (для кріплення ключів та іншого).
Додатково можна групувати речі в невеликих гермомішках і чохлах.
Наприкінці згадаємо цікавий формат — міні-EDC. Найнеобхідніше у найменшому форматі — аж до мініатюрних наборів у коробці з-під льодяників чи баночці від фотоплівки. Або EDC-брелок — набір міні-інструментів на карабіні: крихітні компаси, ліхтарики, мультитули, свистки, герметичні контейнери (зберігати сірники чи готівку) та інші девайси у вигляді брелоків.