Грамотний регулярний догляд за сноубордом та лижами збільшує термін служби спорядження, забезпечує плавне ковзання та безпеку райдера, дає можливість робити красиві різані повороти.

Корисні посилання. Якщо вас цікавить правильний догляд за екіпіруванням, радимо ознайомитись з рекомендаціями щодо прання гірськолижного одягу — пухових і мембранних виробів, термобілизни. Також дізнайтесь докладніше про вибір гірськолижного костюма, маски та шолома. Любителям зимових походів стане в нагоді інструкція з догляду за спальними мішками. Також для всіх видів зимових активностей варто придбати термошкарпетки. Розповідаємо, що це таке, і чому «звичайні шкарпетки» коштують як джинси з мас-маркету.

Базовий догляд: заточка та змащення

Основні рекомендації щодо догляду за лижами та сноубордом обов'язково включають змащення ковзяка та заточування канта. Це — основа основ, без якої навіть якісне спорядження гальмуватиме на схилах і збільшуватиме ризик падінь.

Навіщо і як часто робити заточку кантів?

Затуплений кант практично рівнозначний відсутності керма та гальм в автомобілі. Він не забезпечує належне зчеплення зі схилом, і, як результат, райдер втрачає керування, не може здійснювати контрольовані різані повороти та ризикує впасти на жорстких схилах.

Частота заточки залежить від якості покриття схилу та інтенсивності використання інвентаря. Найчастіше для любительського катання достатньо точити кант один раз на сезон, причому робити це краще не перед його початком, а наприкінці.

Навіщо і як часто змащувати ковзяк?

Змазка закриває пори на поверхні дошки, у такий спосіб покращуючи показники ковзання. Крім того, шар парафіну захищає спорядження від подряпин та дії вологи, запобігає корозії кантів і загалом продовжує термін служби сноуборду та лиж.

Обробку парафіном проводять обов'язково на початку та наприкінці сезону, і при необхідності під час. В останньому випадку мастило наносять у міру зношування покриття. На це вказують білясті плями та розводи, шорсткості та подряпини на поверхні.

Як самостійно доглядати за гірським спорядженням?

Послуги заточування та змащення гірськолижного спорядження сьогодні надають багато майстерень. В ідеалі варто щонайменше раз на сезон здавати борд/лижі на обслуговування професіоналам, які проведуть усі потрібні маніпуляції на спеціальному обладнанні. Та оскільки така можливість є не у всіх і не скрізь, питання, як підготувати лижі та сноуборд до сезону в домашніх умовах, залишається вкрай актуальним. Розповідаємо, як організувати «майстерню» вдома.

Необхідні інструменти

— канторіз для заточування кантів;

— полірувальний камінь для кантів;

— цикля (пластиковий скребок);

— щітка із залізною щетиною;

— праска для нанесення парафіну (можна замінити звичайною без отворів для пару);

— лещата для фіксації борда;

— змивка для очищення та знежирення;

— пробка для полірування;

— парафін (змазка).

Зверніть увагу! Змазка підбирається залежно від температурних умов. Існують суміші для сильних морозів, відносно теплої погоди та універсальні. Для регулярної експрес-обробки випускають засоби у вигляді спрею, мазі, брикету, "олівця". Як базовий захисний шар раз на сезон використовують класичний парафін, який наносять за допомогою гарячої праски.

Послідовність обробки

  1. Добре зафіксуйте лижу/дошку, зніміть кріплення.

  2. Заточіть канти по всій довжині. Рухи канторізу повинні бути плавними та дуже акуратними!

  3. Заполіруйте канти за допомогою спеціального каменю.

  4. Очистіть і знежирте ковзяк за допомогою щітки і спеціального засобу для чищення.

  5. Відшліфуйте поверхню м'якою серветкою.

  6. Нанесіть парафін за допомогою праски, розігрітої до мінімальної температури. Капайте розплавлений парафін на ковзаючу поверхню, а потім прогладжуйте його. Не затримуйте праску довго на одному місці, щоб уникнути перегріву. Біля кантів шар робіть більш товстим.

  7. Зачекайте 20-30 хвилин і видаліть зайву змазку за допомогою циклі.

  8. Відполіруйте дошку спеціальною пробкою.

Важливо! Робота з канторізом та гарячим парафіном вимагає великої обережності та вміння. У разі грубої помилки можна серйозно пошкодити спорядження. Перш ніж приступати до роботи, ознайомтеся з відповідними туторіалами (наприклад на YouTube) та потренуйтеся на старих лижах.

Догляд за лижами перед та під час сезону

Повна підготовка лиж та сноуборду до сезону проводиться не на його початку, а в кінці (детальніше далі). Напередодні старту покатушок необхідно лише трохи «освіжити» інвентар:

  • Зніміть шар консервуючого мастила (наносять наприкінці сезону).

  • Очистіть, знежирте поверхню та нанесіть новий шар парафіну.

  • Відрегулюйте кріплення.

Після такої експрес-підготовки можна виходити на сніг. Однак врахуйте, що, крім підготовки, також необхідний регулярний догляд за сноубордом після катання. Він охоплює два основні пункти:

  • Додаткове змащення. Залежно від умов та регулярності катання, може знадобитися як після кожного заїзду, так і раз на тиждень. Щоб оперативно змастити ковзяк, зручно використовувати спеціальні спреї або мазі для легкого оновлення покриття. Їх можна наносити прямо на схилі, попередньо насухо витерши поверхню.

  • Сушіння. Одна з найважливіших рекомендацій щодо того, як доглядати гірські лижі після катання, полягає в ретельному просушуванні спорядження після кожного заїзду. Для цього змийте сніг та бруд холодною водою, протріть борд/лижі сухою м'якою ганчіркою та залиште їх сохнути в теплому місці (не біля батареї!).

Також радимо постійно стежити за станом борду та лиж і вчасно здавати їх у ремонт у разі появи сколів та інших дефектів ковзяка. Бережіть спорядження від пошкоджень, транспортуйте його у захисному чохлі для лиж або сноуборду.

Чи потрібний спеціальний догляд за новими лижами?

Обслуговування потребує не лише старе, а й абсолютно нове гірськолижне спорядження. На заводі вироби зазвичай заточують і змащують, однак у процесі транспортування та зберігання канти все одно частково тупляться, а мастило покривається пилом та брудом.

Як доглядати за новими гірськими лижами? Процес майже ідентичний підготовці старого інвентаря до сезону:

  1. Заточіть та заполіруйте канти. Чи є у цьому потреба, вам підкажуть консультанти магазину або працівники майстерні з обслуговування гірськолижного обладнання.

  2. Зніміть заводський парафін разом із накопиченими на ньому пилом та брудом.

  3. Нанесіть на ковзяк змазку.

Консервація та зберігання лиж

Як ми вже говорили, саме наприкінці одного сезону в ідеалі варто проводити підготовку спорядження до наступного. Грамотний догляд за лижами і бордом на цьому етапі стане запорукою того, що в новому сезоні ви дістанете із засіків підготовлений інвентар, який чудово пережив «сплячку». В противному разі можна зіткнутися з пересушеним ковзяком, корозією кантів та ін..

Наприкінці сезону потрібно провести так звану консервацію лиж/борда. Вона включає:

  1. Ретельне очищення інвентарю від бруду, пилу, реагентів та подальше сушіння.

  2. Ремонт глибоких подряпин та інших пошкоджень (за потреби).

  3. Вирівнювання, заточування та полірування кантів.

  4. Нанесення консервуючого шару парафіну.

  5. Ослаблення пружин на кріпленнях до мінімального значення.

Де зберігати лижі та сноуборд?

Підготовлене спорядження складіть у чохол. Лижі не варто зв'язувати та скріплювати, щоб не порушити їхню геометрію.

Місце для тривалого зберігання має бути:

  • Теплим, але достатньо віддаленим від батарей, обігрівачів і т.п.. Високі температури можуть призвести до деформації лиж та борду.

  • Темним. Сонячне світло поступово висушує і руйнує ковзаючу поверхню. Тому зберігати лижі на балконі можна тільки в чохлі та в максимально затіненому місці.

  • Сухим. Підвищена вологість призведе до корозії кантів та кріплень. Зокрема не підходять місця з частими перепадами температур, оскільки в цьому разі на поверхні може з'являтися конденсат.

Таким чином, до поганих місць для зберігання можна віднести гараж, підвал, неутеплений балкон. Серед вдалих варіантів можна назвати комору, шафу, ніші під диваном і ліжком (якщо немає ризику випадкового пошкодження).

Підсумки

Ми дали базові рекомендації, які допоможуть вам правильно доглядати за своїми гірськими лижами та сноубордом і максимально продовжити термін їх служби. Докладнішу консультацію щодо обслуговування конкретної моделі ви можете отримати, звернувшись до спеціалістів магазину Shambala.

Наші експерти розкажуть про всі тонкощі домашнього догляду за гірськолижним спорядженням та порекомендують оптимальні засоби для захисту та очищення. А якщо ваші лижі та борд зносилися, запрошуємо вас зайти до нас за новим інвентарем! Гірські та бігові лижі, сноуборди, гірськолижне взуття та одяг, шоломи та маски — у магазині Shambala є все необхідне для любителів зимового спорту.