Популярність активного відпочинку на природі за час пандемії коронавируса COVID-19 не дивлячись на весь скептицизм зросла в рази. Величезна кількість людей вперше в житті пішла в походи ні маючи про цей захід ні найменшого уявлення.

Безумовно на просторах інтернету можна зустріти величезну кількість статей і рекомендацій по комплектації екіпіровки в похід (на нашому сайті також представлені подібні статті любителів походів). Крім цього гіди і туристичні фірми традиційно представляють список всього необхідного, що може знадобитися під час вашої подорожі. Та й будь-який адекватний консультант в екіпірувальному центрі завжди підкаже вам, що може знадобиться в поході.

І, здавалося б, підібрати оптимальне спорядження сьогодні не представляє з себе особливої складності, але є елемент спорядження, який дуже часто ігнорується як новачками, так і трохи більш досвідченими мандрівниками - ремонтний набір.

Будь-яке, навіть найякісніше спорядження може бути пошкоджений під час походу - куртки рвуться, в наметах ламається каркас, пальники перестають горіти і т. Д. Крім цього не можна списувати і можливий виробничий брак, ймовірність якого хоч і дуже низька, але є. Для усунення всіх цих несправностей вам і знадобиться ремкомплект.

У цій статті ми зібрали мінімальний набір інструментів, який вам стане в нагоді під час ремонту спорядження в поході. Тож почнемо.

Мультитули для походів

Обирайте мультитул в інтернет-магазині Шамбала

Мультитул - багатофункціональний інструмент, який повинен обов'язково містити в собі наступні компоненти: плоскогубці, викрутку (1-2 шт.), Ножиці, шило і ніж (в іншому випадку відсутні інструменти доведеться брати окремо). Незайвим буде якщо в мультитулі виявляться напильник і невелика пила-ножівка.

Стягнуті ремінці - універсальний помічник туриста

 

Обирайте ремені в інтернет-магазині Шамбала

Стяжні ремінці - незамінна річ в поході. Може замінити вітрову відтяжку на наметі, темляк на льодорубі або трекінгових палицях, поясний ремінь - варіантів використання незліченна безліч. Також стягнуті ремені дозволяють зробити ваше спорядження більш компактним, стягуючи габаритні елементи екіпіровки - найчастіше це стосується пінних килимків.

Окремо потрібно відзначити, що стяжні ремінці будуть особливо актуальними під час проведення рятувальних робіт, як при організації евакуації потерпілого (в'язання носилок), наданні першої медичної допомоги (накладання шини при переломі), так і при розподілі спорядження постраждалого між рештою учасників групи - швидше за все якщо у вас і залишаться вільні компресійні ремені на рюкзаку, то тільки їх вам цілком ймовірно не вистачить і стяжні ремінці (у народі «стяжки») виявляться як не можна до речі.

Армований скотч (Duct Tape) мастхев в ремнаборі

На думку ряду бувалих туристів за допомогою цього предмета, можна полагодити все що завгодно - порваний зовнішній тент палатки, порізана штормова куртка або штани, отклеівшеяся підошва гірських черевик, поламані дуги намету - цей надміцний, водонепроникний скотч допоможе у вирішенні цих та багатьох інших проблем.

Трубки для ремонту каркасу палаток

Обирайте трубки для ремонту намету в інтернет-магазині Шамбала

Трубки для ремонту каркаса наметів («Шини») - знадобляться, оскільки навіть найякісніші дуги можуть бути пошкоджені під впливом ураганного вітру або ж, що трапляється частіше, в результаті не менше руйнівної за своєю силою не коректної експлуатації намету самими туристами - не до кінця вставлені секції дуг, не натягнуті вітрові відтяжки, учасник групи випадково ( або зі злим умислом) впав на намет і т. д.

Ремонт дуг не представляє з себе особливої складності, благо змінні ланки дуг для каркаса намету доступні у продажу в туристичних магазинах. Але набирати змінні ланки в похід буде не раціонально. Куди практичніше буде взяти кілька комплектів коротких алюмінієвих трубок різного діаметру, які надягають на місце перелому дуги і фіксуються скотчем, тим самим створюючи свого роду «шину» на місці травми каркаса вашого намету.

Ще одна корисна "дрібниця" - репшнур

Обирайте репшнур в інтернет-магазині Шамбала

Репшнур - краще взяти пару мотків шнура по 5-10 метрів різного діаметру - один тонкий товщиною 2-3 міліметра (замінити порвані шнурки в черевиках або петельку на бігунку блискавки) і трохи товстіший - 4-5 міліметрів (замінити вітрові відтяжки на наметі, натягнути тент, просушка попраних або промоклих речей на біваку і т. д.).

Незайвим буде взяти окрему запальничку для випалювання решт відрізаного шнура. Та й в принципі, в поході запальничка зайвою не буває.

Візьміть кілька фастексів та пряжок

Обирайте факстекси в інтернет-магазині Шамбала

Фастекси теж не будуть зайвими, хоча в сучасному туристичному спорядженні використовується фурнітура з високоякісного пластику і проблеми з нею при дбайливому ставленні трапляються вкрай рідко. Але потрібно врахувати, що у вашій групі в учасників може виявитися менш якісне спорядження або ж хтось випадково наступить на фастекс або пряжку в результаті чого виникне потреба в заміні.

Практичним буде взяти мінімум один великий фастекс під стропу 50 міліметрів (для поясного ременя на рюкзаку) і комплект з декількох фастексами під стропу 25 міліметрів (для стяжних ременів на рюкзаках і іншого спорядження). Так само рекомендуємо взяти пару регульованих пряжок шириною 25 міліметрів. Рекомендуємо звернути вашу увагу на пряжки Sea To Summit зі знімним штифтом з нержавіючої сталі, який дозволяє зробити заміну пряжки без рассшивання тканини або стропи.

Дріт та клей - в поході незамінні

Рекомендується мати з собою в поході пару невеликих (3-4 метра) мотків дроту: м'якого і гнучкого мідного дроту (знадобиться при ремонті взуття або при чищенні шланга газового пальника) і міцного, жорсткого сталевого дроту (для ремонту кішок, стійок газових пальників і т. д. Варіанти застосування обмежуються тільки вашою уявою).

Що стосується клею, то практичніше мати з собою комплект з декількох невеликих тюбиків різних видів. Оптимальним буде комбінація з клею для з'єднання твердих конструкцій, що не піддаються впливам на вигин або розтягування («Суперклей») і гумового клею для виробів (в першу чергу взуття), які постійно гнутися і розтягуються («Момент»).

Швидка допомога екіпіровці: змінні бігунки на блискавку і набір латочок

Поламана блискавка в мембранній куртці або в верхньому клапані рюкзака може доставити в поході масу неприємностей. Відмінною підмогою в цьому питанні буде набір змінних бігунків FixnZip steel від німецької фірми Munkees.

Дані бігунки працюють як на металевій, так і на пластиковій блискавці. Схема використання дуже проста:

  • Послабити пружину, що фіксує бігунок;
  • Розмістити брелок в блискавки з боку упору. Якщо ж в блискавки немає вільного кінця, то вам потрібно вставити в бігунок обидві сторони блискавки і опустити її якомога нижче;
  • Затягнути пружину і протягнути вгору - блискавка знову готова до експлуатації.

У набір входить три розміри бігунків під різні розміри блискавки.

Практичніше за все буде мати набір латочок-самоклейок за допомогою яких ви легко зможете заклеїть порвані куртку, намет або спальний мішок. Крім них вам варто мати при собі кілька клаптів капронової тканини і шкіри - для ремонту одягу, для якого самоклеючі латки не підійдуть.

Власникам надувних і самонадувних килимів варто подбати про окремий наборі латок для їх ремонту (найчастіше вони йдуть в комплекті з килимом).

Нитки та голки - ну як без них ?!

Даний предмет ремнабору не вимагає особливих представлень. Вам потрібна пара мотків капронових ниток, тонкої і товстої, довжиною метрів 10-20. За бажанням можете взяти ще пару метрів бавовняних ниток.

Набір голок різного розміру (до 5 штук) з великим вушком - великі знадобляться при ремонті взуття та спорядження, маленькі - при ремонті одягу та витягу заноз. Крім голок вам стане в нагоді англійська шпилька на випадок якщо розійдеться блискавка або відірветься гудзик. Так само за допомогою неї зручно протягувати шнурки в одязі або спорядженні.

Наведений нами список може суттєво доповнюватися в залежності від складності походу і комплектації використовуваного спорядження - мультипаливний пальник вимагає окремого ремнабору, в лижному поході вам знадобляться комплектуючі для лиж, а під час сплаву по гірській річці - ремонтний набір для рафтів і байдарок.

В кінці наводимо чек-лист базового ремкомплекта для гірських походів. Сподіваємося він виявиться корисним для вас.

Пам'ятайте !! Ремонтний набір є таким же невід'ємним елементом похідного спорядження як намет, спальник, рюкзак, каремат і т. д. Не ігноруйте його!

Бажаємо всім успішних походів і сходжень і що б ремонтний набір вам так і не знадобився!