Зміст

  1. Одяг для альпінізму
  2. Взуття для альпінізму
  3. Бівачне спорядження
  4. Альпіністське спорядження
  5. Інше спорядження для сходжень
  6. Чек-лист спорядження для сходжень на найвищі точки Європи

 

За останнє десятиліття в Україні великої популярності набули комерційні сходження на найвищі точки Альп і Кавказу (Казбек, Ельбрус, Монблан, Арарат і т. Д.). Для того що б зійти влітку на одну з цих вершин від учасника експедиції не потрібно володіння складними технічними альпіністськими навичками - досить бути в хорошій фізичній формі і не мати проблем зі здоров'ям.

У цій статті ми підготували огляд базової альпіністської екіпіровки, необхідної для таких сходжень. Почнемо з одягу.

 

Одяг для альпінізму

Як відомо в альпінізмі і гірському туризмі застосовується багатошарова система одягу і такі сходження не є винятком.

 

Базовий шар, термобілизна

Основним завданням функціональної білизни, прийнятої на пострадянському просторі називати «термобілизною», є забезпечення терморегуляції - запобігти перегріванню нашого тіло під час активності і не дати замерзнути під час відпочинку.

Найбільш ефективним в цьому плані буде використання двох комплектів білизни: зонованої синтетичної білизни, що максимально ефективно відводить вологу від тіла - для фізичних навантажень під час підходу і безпосередньо сходження, і теплої вовняної або синтетичної (Polartec Power Strech) білизни, в яку буде приємно переодягнутися для відпочинку на біваку і ночівлі.

Купити термофутболка з довгим рукавом жіноча Accapi X-Country Купити Термофутболка чоловіча Smartwool NTS Mid 250 Crew Купити Термофутболка жіноча Marmot Wm's Power Stretch 1 / 2 Zip

З іншого боку, для багатьох альпіністів більше значення має загальна вага зібраного рюкзака і ще один комплект білизни стає обузою. З цієї причини багато альпіністи обмежуються одним комплектом теплої вовняної білизни, яка також ефективно відводить вологу, захищає від ультрафіолету і має відмінні антибактеріальні властивості.

Виходячи з цього вам потрібно розставити пріоритети: що для вас важливіше - мала вага рюкзака (беремо один комплект білизни) або комфорт під час експедиції (два комплекти білизни). Однозначної думки з цього питання немає і більшість горновосходітелей приймає рішення за своїми особистими уподобаннями.

Не зайвим буде розглянути придбання нижньої функціональної білизни, яке ефективно відводить вологу і має хороші антибактеріальні властивості, що немало важливо в умовах, коли вам можливо доведеться пробути в одній і тій ж білизні кілька діб.

 

Утеплюючий шар

Для утеплення вам знадобляться декілька шарів одягу різної щільності під різну активність і різні погодні умови.

В якості першого шару, що утеплює традиційно багатьма гідами рекомендується тонка флісова кофта. Вона не перешкоджає проходженню пара крізь себе, швидко сохне і забезпечує помірну термоізоляцію. В якості альтернативи таким кофтам можна розглянути класичні утеплені Softshell-ові куртки або куртки з утеплювачем Polartec Alpha Direct. У обох варіантів є свої переваги: Softshell більш зносостійкий, еластичний (не обмежує руху) і забезпечує хороший захист від вітру і дрібних водних опадів. Polartec Alpha Direct забезпечує кращу терморегуляцію і має меншу вагу.

 Купити Кофта чоловіча Marmot Reactor 2.0 JacketКупити Чоловіча куртка Marmot Front Point Jacket Купити Чоловіча куртка Black Yak Bargur LT Jacket

Також ви можете розглянути в якості альтернативи куртки в яких комбінуються фліс і синтетичний утеплювач (наприклад, Marmot Variant Jacket). Синтетичний утеплювач забезпечить більш високу термоізоляцію, а тонкі флісові вставки сприятимуть ефективному транспортуванню вологи від тіла альпініста в навколишнє середовище.

Купити Чоловіча куртка Black Diamond First Light Hybrid Hoody https://shambala.com.ua/kofta-muzhskaya-marmot-variant-jacket-arctic-navy-dark-cerulean-s-mrt-84700.3669-s/

Другий утеплюючий шар призначений для забезпечення високої теплоізоляції під час відпочинку на біваку і безпосередньо під час сходження. Для цих цілей вам знадобиться товста куртка з капюшоном з великою кількістю утеплювача (пухового або синтетичного). У кожного утеплювача є свої переваги: пух - легше і тепліше, синтетика - простіше в догляді і зберігає свої ізоляційні властивості при намоканні. Що краще - вирішувати вам.

Купити Чоловіча куртка Black Diamond Belay Parka Купити Чоловіча куртка Marmot Guides Down Hoody Купити Чоловіча куртка Diamond Vision Down Parka

На ноги вам знадобляться, по-перше, легкі неутеплені Softshell-ові штани. Вони відмінно «дихають», не утрудняють руху, швидко сохнуть, мають гарну зносостійкість і забезпечують помірну захист від вітру. По-друге, вам знадобляться утеплені штани для бівуака і сходження. Це можуть бути класичні флісові штани, або ж більш теплі і не продуваємі штани-самоскиди з синтетичним утеплювачем.

Вибрати штани софтшел Купити штани чоловічі Black Diamond Stance Belay Pants Купити штани чоловічі Marmot Reactor Pant

 

Штурмовий одяг

Для експедицій подібного роду вам знадобиться штормова мембранна куртка, з тришарової мембраною або 2.5-шарової мембраною з міцним зовнішнім шаром (наприклад, Gore-Tex PacLite). Більш легкі і бюджетні мембранні куртки не призначені для таких цілей - вони будуть погано справлятися з парою, можуть швидше промокнути або ж і зовсім вийти з ладу під важкими лямками рюкзака. Куртка повинна бути вільною, легко одягатися поверх двох шарів утеплювача, мати великий капюшон, який легко можна одягнути на каску, високі кишені, які не потраплятимуть під ремінь рюкзака або страхувальної системи. Кишені повинні бути досить великими, щоб в них легко могли поміститься рукавиці, шапка, рація і т. Д. Обов'язковою вимогою до куртки є наявність вентиляції під рукавами. Куртка не повинна сковувати ваші рухи і сильно «підстрибувати» коли ви задираєте вгору руки.

Купити чоловіча куртка Marmot Knife Edge Jacket Купити Чоловіча куртка Black Diamond Liquid Point Shell Купити Чоловіча куртка Black Diamond Highline Shell

На ноги вам знадобляться аналогічні штани. Набагато зручніше, коли вони виконані у вигляді самоскидів - це дозволяє одягати їх, не роззуваючись поверх інших штанів. Штани повинні легко одягатися поверх softhell-ових ходових штанів і не сковувати ваші рухи - при примірці обов'язково присядьте в них або спробуйте підняти високо ногу з зігнутим коліном. Якщо штани будуть сильно сковувати рухи, варто спробувати поміряти на розмір більше.

 

Перчатки, рукавиці

Як і у всьому одязі на долоні вам знадобляться декілька шарів утеплювача. В першу чергу це легкі флісові або softshell-ові рукавички для більш теплих умов на підході і теплі непромокальні рукавиці з пухових/синтетичним утеплювачем безпосередньо під час сходження. Рукавиці повинні легко одягатися поверх перчаток.

Врахуйте, що ні рукавички, ні рукавиці не повинні бути сильно тісними - це може привести до порушення кровообігу в пальцях, що на морозі може привести до самих негативних наслідків.

Дуже практичними для таких сходжень є рукавиці зі знімним утепленим внутренником. Без нього можна використовувати зовнішню непромокальну рукавицю - «верхонку» під час дощу на підході, що позбавляє вас від потреби в легких неутеплених непромокальних рукавичках.

 

Головні убори

Залежно від висоти і погодних умов вам знадобляться декілька видів головних уборів.

Внизу, коли температура вдень може легко перевалити за +20 °C вам знадобиться легкий головний убір, який буде добре вентилюватися, швидко сохнути і ефективно захищати ваше обличчя, вуха і шию від ультрафіолету. Це може бути панама, кепка з захистом шиї або універсальний головний убір (в народі Бафф).

У штурмовому таборі і безпосередньо під час сходження вам знадобляться тепла шапка і балаклава для захисту обличчя. Балаклава не повинна дуже сильно прилягати до обличчя - через сильне прилягання виділений вами пар буде йти вгору, що призведе до запітнення гірськолижної маски або окулярів. Крім того, через таку балаклаву буде важче дихати. Альтернативою Балаклаві можна розглянути полумаску зі спеціальними прорізами для носа і рота для полегшення дихання.

На ринку є велика кількість балаклав і шапок з вітронепродуваємими мембранами, типу Gore WindStopper або Polartec Windblock. Вони дуже ефективно захистять ваше обличчя від вітру, але врахуйте, що в таких виробах, якщо мембрана закриває вам вуха істотно падає чутність (хоча при сильному вітрі на сходженні ви все одно будете дуже погано чути один одного).

 

Шкарпетки

Для таких експедицій вам знадобляться три пари високих міцних трекінгових шкарпеток різної щільності під різні погодні умови.

На підході, коли погода може бути дуже теплою, вам знадобляться тонкі і міцні шкарпетки, краще повністю синтетичні, які будуть ефективно відводити вологу, швидко сохнути і перешкоджати виникненню мозолів і натертостей.

З набором висоти, коли температура почне знижуватися, вам знадобляться шкарпетки середньої щільності, які будуть забезпечувати помірну термоізоляцію і при цьому все так само ефективно відводити вологу. Підійдуть як вовняні шкарпетки, так і шкарпетки в комбінації з синтетичними волокнами.

Третя пара - найтепліші шкарпетки для відпочинку на біваку і сходження на вершину. Можна розглянути варіанти на основі мериносової вовни або ж синтетичні щільні шкарпетки з додаванням волокон PrimaLoft або вставок з матеріалу Polartec Power Strech.

 

Окуляри, гірськолижна маска

Для таких сходжень вам потрібні альпіністські окуляри зі ступенем затемнення мінімум 3 (краще 4) і гірськолижна маска на випадок поганої погоди. Окуляри повинні щільно прилягати до обличчя для мінімізації попадання в очі ультрафіолетових променів, відбитих від льоду і снігу, але врахуйте, що, якщо окуляри будуть занадто сильно прилягати до обличчя або ваші вії будуть стикатися з лінзами - окуляри почнуть пітніти незалежно від наявності / відсутності антізапытнюючого покриття (Antifog) в лінзах.

Гірськолижна маска повинна також щільно прилягати до обличчя - не повинно бути зазорів в районі перенісся, і при цьому не повинна доставляти дискомфорт - не тиснути на вилиці, не ускладнювати дихання.

 

Взуття для альпінізму

Комерційні сходження найчастіше припадають на найтепліше час сезону - кінець липня, початок серпня. У цих умовах вам підійде класичні гірські одношарові черевики, як рантовані, так і без рантів (в залежності від того які кішки ви віддаєте перевагу або які вам видадуть в прокаті). Рекомендуємо віддати перевагу моделям з цільної шкіри/замші з гумовою захисною вставкою уздовж підошви.

Поставтеся до підбору гірських черевик максимально відповідально - невдало підібраний черевик зіпсує все враження від поїздки. Гірські черевики практично не розношуються, тому якщо ви в черевику відчуваєте хоча б мінімальний комфорт - краще залишити їх в сторону і розглянути інші моделі черевик. Черевики потрібно міряти на кілька пар шкарпеток. Перед поїздкою неодмінно хоча б тиждень потрібно нові черевики розносити в місті.

Важливо! Якщо ваша експедиція запланована на початок літа або на перші тижні осені, вам потрібні утеплені подвійні гірські черевики (наприклад, La Sportiva Spantic) або пластикові альпіністські черевики з утепленим внутренником (Asolo AFS 8000, Scarpa Vega). На крайній випадок придбайте утеплені бахіли - вони забезпечать цілком стерпну термоізоляцію, але використовувати їх можна тільки разом з кішками.

Також вам знадобляться на вибір або кросівки, або сандалі для відпочинку під час привалу на початку маршруту. У штурмовому таборі вам можуть стати в нагоді легкі утеплені тапочки-мокасини з пуховою або синтетичним утеплювачем, але пам'ятайте, що ваш рюкзак повинен бути легким і тому гарненько подумайте наскільки необхідними вони для вас будуть.

Окрім взуття вам знадобляться подовжені бахіли (вони ж «ліхтарики» і «гамаші»). Основне їхнє завдання - запобігання потрапляння снігу, бруду і дрібних каменів всередину черевик.

 

Бівачне спорядження

Намет

Часто комерційні групи на таких сходженнях розміщуються в облаштованих сховищах - на Ельбрусі це так звані «Бочки», на Казбеку - метеостанція, на Монтблане - притулок Gouter. Якщо ж ваша група йде не за класичним маршрутом або в програмі туру не заплановано проживання в притулку вам знадобиться намет. Вибір намети - справа індивідуальна - для когось важливіше вага, для когось вітростійкість, а для когось просторість і комфорт. Незалежно від ваших уподобань є загальні критерії, яким намет повинна відповідати: алюмінієві дуги, двошаровий конструкція (крім, мембранних одношарових наметів) і наявність достатньої кількості вітрових відтяжок.

Рюкзак

Більшість туристичних компаній рекомендує брати два рюкзака - один великий на 80-100 літрів для підходів і 30 літровий штурмової безпосередньо для сходження. Як і черевики рюкзак вимагає ретельного підбору. Бажано що б в комплекті з рюкзаком була накидка від дощу (якщо вона відсутня - варто докупити).

Сучасне спорядження дозволяє використовувати для таких поїздок тільки один, легкий і міцний альпіністський рюкзак, об'ємом 40-50 літрів, який одночасно буде використовуватися і як штурмової, і як похідний. Все залежить від ваги і компактності вашого спорядження і від кількості і виду (консерви або сублімату) виданих вам продуктів.

Спальний мішок

Для таких сходжень вам знадобиться спальний мішок з температурою комфорту не менше -7 ° C. Враховуйте при підборі свою фізіологічну стійкість до перенесення холоду - жінки часто мерзнуть сильніше, відповідно їм знадобиться більш теплий спальник. Спальнику з яким видом утеплювача - синтетичним (більш дешевий і більш стійкий до вологи) або пуховим (більш легкий і компактний, але і більш дорогий) - віддати перевагу - вирішувати вам.

Килимок

Якщо у вашому турі заплановані ночівлі в притулку - вам підійде стандартний пенополіуретановий килимок (пінка, каремат і т.д.). Якщо ж у вас заплановані ночівлі в наметі, то варто розглянути самонадувний або надувний килимок з показником R-Value не менш 3 (більше про килими ви можете дізнатися з цієї статті).

Якщо ви зупините свій вибір на самонадувному килимку Sea To Summit, обов'язково розгляньте гермомішок-насос Sea to Summit Air Stream Pump Sack - він полегшить надування килима і при цьому буде виконувати функцію гермомішка. Так само його можна використовувати в якості подушки, відра, мийки і т. д.

Крім килима багато туристів беруть з собою сидушку для використання поза наметом.

Трекінгові палиці

Незамінна річ в будь-якому поході - палиці істотно полегшують перенесення важкого рюкзака і знижують навантаження на суглоби. Стануть в нагоді як на підході до вершини, так і безпосередньо під час сходження, при подоланні нескладних пологих сніжно-льодових схилів.

Підійдуть як телескопічні, так і Z-образні палиці, головне щоб вони були оснащені великими «сніговими» кільцями і регулювалися по висоті (для Z-образних палиць). Інші нюанси - форма і матеріал рукоятки, матеріал палиць і т. д. - справа ваших особистих вподобань.

Кухня

Для приготування їжі вам підійде звичайнісінький газовий пальник - проблем з придбанням газових балонів на популярних маршрутах немає і температура вдень в штурмових таборах рідко опускається влітку сильно нижче нуля. Якщо віддасте свою перевагу такому пальнику, то обов'язково візьміть з собою вітрозахист - він заощадить час приготування їжі і відповідно витрати газу. Також не зайвим в цих же цілях буде використання казанка з теплообмінником.

За останні роки велику популярність серед альпіністів придбали інтегровані системи приготування їжі з підвищеним ККД - Jetboil, MSR Reactor і т. Д. Вони істотно швидше кип'ятять воду (в середньому 0.5 літра води закипає за 2,5 хвилини), знижують витрату газу мінімум на 30 % і не вимагають вітрозахисту. Під час готування їх можна тримати в руках або підвісити за допомогою спеціального кріплення на стіну. Головним недоліком таких систем є незручність приготування складних страв. Але якщо ви плануєте харчуватися в експедиції сушеної або сублімованої їжею - інтегрована система стає для вас ідеальним варіантом.

Як і в будь-якому поході вам знадобитися стандартний «жор-набір»: миска, ложка / вилка, чашка і ніж. З ножів краще віддати перевагу мультитула - крім приготування їжі вони так само стануть у нагоді під час дрібного ремонту спорядження. Інші ж кухонні предмети, їх форма і матеріал (метал, пластик, силікон), залишаються на ваш розсуду.

Крім стандартного кухонного набору вам знадобиться термос - чашка гарячого чаю на привалі під час сходження найкраще зігріє і вгамує спрагу.

Налобний ліхтар

Для сходження вам не потрібен понад потужний ліхтар - яскравості на рівні 300 люмен буде цілком достатньо. Важливо, щоб ліхтар мав великий запас роботи (чим більше - тим краще) і був стійкий до водних опадів. Врахуйте, що на морозі електричні пристрої розряджаються швидше, тому варто взяти з собою комплект запасних батарейок або акумуляторів.

Гермомішок

Під час експедиції критично важливо зберегти в сухості теплий одяг і спальний мішок. І для вирішення цього завдання дуже корисним буде легкий герметичний мішок - при мінімальній вазі він істотно знижує ризик намокання вашої екіпіровки всередині рюкзака. Дуже практичними є гермомешкі з мембранної eVent - мембрана дозволяє видавити все зайве повітря з упакованого мішка і тим самим заощадити місце всередині рюкзака.

Ремонтний комплект

Під час походу можуть виникати проблеми зі спорядженням і екіпіруванням - одяг може порватися, може пошкодиться блискавка, можуть поламатися дуги у намету і т. Д. Для усунення цих неполадок вам знадобиться ремкомплект. Зазвичай він формується в складчину на всю групу і включає в себе нитку з голкою, армований скотч, моток репшнура і т. Д. Ми рекомендуємо додати в стандартний ремкомплект ще кілька корисних предметів:

• Стяжні ремені Sea To Summit Accessory Strap With Hook Buckle - незамінна річ в поході якщо вам потрібно розвантажити рюкзак товариша, а вільного місця у вашому рюкзаку немає. Крім того, він може мати найрізноманітніше застосування - заміна вітрозахисної відтягнення на наметі або ремінця на кішках, заміна порваного темляка на льодорубі і т. д.

• Набір для ремонту блискавок Munkees Finx Zip. Поломка блискавки в поході є хоч і рідкісною але вельми неприємною подією. За допомогою цього набору ви зможете відремонтувати блискавку будь-якого розміру незалежно від її матеріалу (метал, пластик або нейлон).

Швидковисихаючій рушник

У комплект до набору туалетних належностей рекомендується взяти легкий швидковисихаючий рушник з мікрофібри. Під час походу на шляху до вершини вам будуть зустрічатися гірські струмочки і озера, в яких можна буде прийняти водні процедури. Природно після них вам знадобиться рушник. Звичний нам домашній махровий рушник хоч і приємніше тактильно, але при цьому важче, сильніше вбирає в себе вологу і як наслідок довго сохне. На відміну від махрового, рушник з мікрофібри буде дуже швидко сохнути і займе мінімум місця в вашому рюкзаку.

 

Альпіністське спорядження

Льодоруб

Сходження по класичним маршрутами на вищі піки Європи не представляє з себе особливої складності з альпіністської точки зору. Відповідно для таких маршрутів вам знадобиться самий стандартний класичний льодоруб, тим більше що при сприятливих умовах ви можете і зовсім обмежитися під час сходження трекінговими палицями. Бажано, що б льодоруб був оснащений темляком (якщо він відсутній - його можна докупити окремо).

Альпіністські кішки

Найчастіше комерційні групи беруть даний елемент екіпіровки в прокаті. Якщо ж ви вирішите придбати власну пару кішок, то ми рекомендуємо звернути увагу на кілька нюансів:

• Конструкція кішок повинна відповідати вашим черевикам (автомати, напівавтомати, або кішки з м'яким кріпленням);

• Кішки повинні бути оснащені «Антіподліпами» - пластиковими або силіконовими пластинами, які перешкоджають налипанню снігу на кішки;

• Кішки повинні бути зі сталі - полегшені алюмінієві кішки можуть погнутися на ділянках льоду, які зустрічаються на подібних маршрутах.

Перед поїздкою не забудьте налаштувати і потренуватися надягати кішки на черевики. Кішки повинні щільно сидіти на черевику і при цьому для вас не повинно приносити особливих проблем надягання кішок в товстих рукавичках.

Страхувальна система

Класичні маршрути на розглянуті нами вершини не передбачають подолання складних технічних ділянок. Тому вам підійде найпростіша класична альпіністська страхувальна система з регульованими ножними лямками, що дозволяють одягнути систему поверх кількох шарів одягу. У комплект до системи вам знадобляться страхувальні вуса і 2-3 карабіна.

 

Інше спорядження для сходжень

Індивідуальна аптечка

Зазвичай у керівника групи зберігається велика колективна аптечка на випадок НП. Але варто також взяти з собою невелику індивідуальну аптечку з препаратами, придатними особисто вам. Не зайвим буде в такій аптечці мати рятувальну фольговану ковдру - корисна штук якщо ваша група (Не дай Бог!) зловить холодну ночівлю. У багатьох в горах часто виникають проблеми з появою герпесу (особливо на губах) тому невеликий тюбик мазі проти цієї хвороби зайвим не буде.

Сонцезахисний крем і гігієнічна помада

На висоті наша шкіра піддається сильному ультрафіолетовому опроміненню, що в комбінації з вітром призводить до неприємних наслідків у вигляді обгорілої облазиючої шкіри на обличчі і потрісканих губ. Для вирішення цієї проблеми вам знадобиться хороший сонцезахисний крем (показник SPF 50) і зволожуюча гігієнічна помада, що запобігає пересиханню і обвітрюванню губ.

Powerbank

Є поширена думка, що більшість сучасних альпіністів здійснюють сходження заради ефектного селфі в соціальних мережах. І буде дуже сумно якщо під час підйому ваш гаджет розрядиться (що в холодних умовах цілком ймовірно). Найпростішим і практичним вирішенням цієї проблеми є Powerbank.

Ще кілька корисних порад

• Сходження подібного роду хоч і не становлять великої складність з альпіністської точки зору, але все ж є серйозним фізичним навантаженням. З цієї причини якщо ви не займаєтеся спортом на постійній основі, варто за кілька місяців до поїздки попрацювати над своєю фізичною формою. Як було відмічено багатьма альпіністам, що якщо тренуватися, то в гори ходити легше J

• Обов'язково варто пройти медичний огляд перед поїздкою. Під впливом великих фізичних навантажень і гірської хвороби у вашому організмі можуть дати знати про себе проблеми, про які ви навіть не підозрювали, що може привести до вкрай сумних наслідків.

• Обов'язково відвідайте стоматолога. Зубний біль, що виник в поході може поставити хрест на вашому сходженні. Звичайно у вашого інструктора знайдеться в аптечці таблетка Кетанова або пакетик Німесілу, але провести цілий тиждень на знеболюючих в умовах висоти буде проблематично.

• У перші дні експедиції ви швидше за все відчуєте на собі легкі форми гірської хвороби (втома, запаморочення, головний біль і т. д.). Одним з найбільш поширених симптомів гірської хвороби є пропажа апетиту. Подумайте яка їжа викликає у вас найбільші вподобання (шоколадні батончики, сир, ікра і т. д.) і ви точно захочете її з'їсти.

• Користуйтеся спортивними ізотоніками - тала вода практично не містить корисних мінералів і поживних речовин необхідних нашому організму під час високих фізичних навантажень і ізотоніки в цьому питанні стають гарною підмогою.

 

Сподіваємося викладена нами інформація буде корисною для вас. В кінці наводимо чек-лист спорядження для сходжень на найвищі точки Європи.

Список спорядження для сходжень на найвищі точки Європи

Бажаємо вам успішного сходження на заплановану вершину і чекаємо вас в гості!