Зміст:

  1. Вступ
  2. Як пуху вдається зберігати тепло?
  3. Види пуху
  1. Обробка пуху
  2. Яка пухова суміш тепліша або що таке Fill Power?
  3. Пух і волога
  4. Турбота про птахів
  5. Переваги та недоліки пуху

 

Людство досягло значних успіхів у своєму розвитку за останні кілька століть. Для пересування на заміну коням прийшли автомобілі, для доставки листів замість поштових голубів використовується інтернет, а для освітлення приміщення нам не потрібні свічки - досить тільки натиснути вимикач світла. Але незважаючи ні на що досі залишаються сфери, в яких людському прогресу так і не вдалося перевершити за ефективністю те, що створила природа.

Саме до цієї сфери потрібно віднести пух. За останні десятиліття з'явилося безліч синтетичних утеплювачів різної структури і з різних матеріалів, але жоден з них не зміг створити повноцінну конкуренцію пуху – в співвідношенні «вага/теплоізоляція» йому немає рівних.

У цій статті ми приділимо увагу видам пуху і технологій, що застосовуються в процесі його виробництва. Для початку давайте розберемося за рахунок чого пуху вдається настільки ефективно зберігати тепло.

 

Як пуху вдається зберігати тепло?

Почнемо з того, що основним джерелом тепла під одягом є безпосередньо організм людини. Головним же завданням нашого одягу є утримання теплової енергії, що виділяється нашим тілом. Це досягається за рахунок взаємодії молекул тіла з більш високою температурою з молекулами прохолодного повітря аж до досягнення температурної рівноваги. З цього випливає, що чисто теоретично найефективнішим термоизолятором є прошарок вакууму, тому що в ньому виключено присутність молекул, які можуть передати теплову енергію (що власне кажучи доведено термосами). Завдяки цьому теплопровідність вакууму дорівнює нулю, але технічно застосувати його в екіпіровці для запобігання переохолодженню людини на даний момент не представляється можливим. Через це основним термоизолятором в сучасному утепленому одязі залишається повітря, так як вона має теплопровідність трохи вище нуля. Тому основним завданням ізоляційного матеріалу є утримання повітряного прошарку нагрітого нашим організмом. Цей принцип працює в відношенні і вовни, і флісу, і пухової суміші, і утеплювача з поліестерових волокон.

Пух є одним з невід'ємних елементів пір'яного пташиного покриву. Відмінною рисою пушинок при порівнянні зі звичайними контурними перами є їх хаотична об'ємна конструкція з найтонших ниток. Відростки ниток поширюються з середини пушинки до країв в різні боки і при цьому будучи покритими найтоншими волокнами-лусочками, завдяки яким пушинки здатні з'єднуватися між собою.

У той же час волокна пуху дуже пружні і гнучкі, завдяки чому вони можуть одночасно відштовхуватися, і в той же час з'єднуються. За рахунок цього з'єднані в єдину масу пушинки утворюють шар, який здатний сильно стискатися, а потім досить швидко повертатися до первісного обсягу. Але головне перевагою даної маси є величезна кількість утворених переплетень пухових волокон, в яких ефективно утримується повітряний прошарок в більшому обсязі, ніж в будь-якому іншому матеріалі.

 

Види пуху

На сьогоднішній день в індустрії альпіністського та туристичного спорядження використовується пух трьох птахів: качок, гусей і гаг.

Качиний пух

Є найпростішим пухом, застосовуваним в пошитті альпіністського і туристичного одягу та спальних мішків. Пух качок дрібніший і жорсткий ніж гусячий, через що він може швидше почати збиватися в грудки і утримує в собі меншу кількість повітря. Причиною цього є габарити птахів - зрілий великогабаритний гусак дає більше пуху в порівнянні з качкою. У той же час гусячий пух матиме більш високу якість завдяки більшим габаритами пушинок.

Однак на сьогоднішній день є ферми, які вирощують качок значних розмірів, що дають цілком високоякісну пухову суміш. Безумовно він гірше елітних сортів гусячого пуху, але при цьому може створювати цілком гідну конкуренцію гусячому пуху середньої якості. Тим більше, качиний пух стає все більш привабливим для багатьох виробників завдяки своїй більш прийнятній ціні, досягнутої за рахунок менших витрат, необхідних для утримання великих популяцій птахів. Але незважаючи на це потрібно врахувати, що через більш дрібної і менш гнучкої структури, качиний пух буде володіти меншим терміном служби в порівнянні з гусячим – при відповідному догляді та зберіганні качина пухова суміш буде зберігати свої теплоізоляційні властивості приблизно протягом 5-7 років експлуатації.

Також велике значення має регіон, в якому виробляється качиний пух. Традиційно основним постачальником качиного пуху є Китай, але найякіснішим і великим качиним пухом є пух, що отримується у Франції, на спеціальних качиних фермах в Піренеях. Качиний пух європейського виробництва вельми популярний і його часто можна зустріти як утеплювач в пухових спальниках середньої цінової категорії.

Гусячий пух

Пух цих птахів можна назвати по праву оптимальним у співвідношенні «ціна / якість». У порівнянні з більш якісним гагачим пухом, гусячий випускається в промислових обсягах через що істотно знижується його вартість і при цьому за своїми теплоізоляційним властивістю він практично не поступається своєму «арктичному аналогу» (якщо звичайно порівнювати самі високоякісні пухові суміші).

Як і в ситуації з качиним пухом, левова частка всього гусячого (більше 75%) припадає на Китай. Але по ряду причин велику цінність має пух, що отримується на фермах в Європі і Північній Америці. На відміну від Китаю, де в основному птиці вирощуються в першу чергу на забій і пух має другорядне значення через що птахів забивають досить рано, на європейських і канадських фабриках гуси досягають більшого віку завдяки чому їх пух має більший розмір, кращу пружність і як результат – кращу здатність утримувати в собі повітря. Крім того, на якість пуху мають позитивний вплив більш суворі умови проживання в холодних країнах.

Традиційно гусячий пух ділять залежно від породи на білий і сірий. Між ними практично немає суттєвої різниці. Мабуть, єдиним важливою відмінністю можна назвати той нюанс, що найякісніші повітряні пухові суміші з мінімальною кількістю змісту пера виходять саме з білого гусячого пуху. Також є невелика відмінність в терміні служби двох видів пуху: в залежності від якості пухової суміші сірий пух зберігає свої теплоізоляційні властивості приблизно протягом 8-10 років, білий пух – 9-11 років.

Сучасні технології обробки пуху дозволяють створювати якісну пухову суміш навіть з більш низькосортного китайського гусячого пуху. З цієї причини більшість виробників віддають перевагу гусячому пуху з Китаю, в той час як висококласний європейський гусячий пух найчастіше можна зустріти в вузькоспеціалізованих виробах, а також у продукції брендів преміум-класу.

Гагачий пух

Найкращий і найдорожчий пуховий утеплювач. Гаги є великими морськими птахами з класу качиних, що мешкають на північному узбережжі Ісландії, Норвегії, Канади, Аляски і Східного Сибіру. Живуть тільки в дикій природі. У промислових обсягах не виробляється.

У Середньовіччі в Європі існувало повір'я, що пелікани розривають свої груди і годують власною кров'ю і плоттю своїх пташенят. Свого роду подібне хрестоматійне самопожертву здійснюють і ці північні птахи. Для захисту гнізда з потомством від холоду і вітру в арктичних умовах Гага змушена виривати з себе власний пух і обкладати їм свій «будинок». В результаті такої природної «селекції» гагачий пух придбав абсолютно унікальні властивості: що б ефективно протистояти північному вітру пушинки гаги щільно з'єднуються між собою, тим самим утворюючи свого роду щільну захисну оболонку. В результаті гагача пухова суміш має цільну структуру і практично не розпадається на окремі сегменти на відміну від гусячого і качиного пуху. Він не збивається, добре зберігає форму і швидко займає колишній простір після стиснення. Пухова суміш з гаги здатна зберігати свої термоізоляційні властивості протягом 12-15 років при відповідному догляді та зберіганні.

Ще однією перевагою гагачого пуху, що випливає з описаного вище процесу створення гнізда, є можливість повної відмови від присутності пера в пуховій суміші. При створенні сумішей з качиного або гусячого пуху в складі суміші буде присутній мінімум 5% дрібного пера. Це обумовлено двома причинами:

  • По-перше, пір'я виступають свого роду каркасом для пухової суміші. Вони практично не зберігають тепло, постійно намагаються проткнути зовнішню і підкладкову тканину, але при цьому знижують міграцію пуху в пуховому пакеті.
  • По-друге, максимальна машинна обробка пуху дозволяє створити пухову суміш з вмістом пера 4%. Пухову суміш на 100% складається з пуху можна отримати тільки в результаті ручної обробки пуху, що істотно збільшує його вартість.

Пух гаг збирається вручну з уже покинутих гнізд або ж замінюється сіном для утеплення і захисту від вітру. Це дуже кропітка праця - з 60 гнізд збирається лише близько 1 кілограма неочищеного гагачого пуху. Всього за рік в світі збирається від 3 до 4 тон гагачого пуху. В результаті дефіцит пуху, його складність в обробці і високі «технічні» характеристики стали причиною високої вартості гагачого пуху. Середня вартість пухової парки з гагачого пуху буде коливатися в межах декількох тисяч доларів. З цієї причини його частіше можна зустріти в продукції лакшері-брендів, ніж в альпіністських спальниках та експедиційних пухівках.

Ми розглянули види пуху, що застосовується в outdoor-індустрії. Але по суті це тільки сировина і перший етап у створенні теплого виробу. Велике значення також має обробка пуху.

 

Обробка пуху

Після збірки спочатку отриману пухову суміш придають очищенню, кілька разів промиваючи її спеціальними миючими засобами, ефективно вимиваються жир, пилок і інше дрібне сміття у вигляді лусочок, ворсинок і піску. Під час чищення пух також проходить спеціальну антибактеріальну обробку для запобігання поширенню бактерій в пусі, що є причиною виникнення неприємного запаху. Наявність ледве помітного неприємного запаху в новому пуховому виробі свідчить про низьку якість використовуваної пухової суміші – через деякий час після шкарпетки неприємний запах істотно посилиться. Також дана обробка пухової суміші знижує ризик появи алергічної реакції у майбутнього користувача. Крім цього, в цей же час пух проходить антистатичну обробку для запобігання електризації в різних погодних умовах.

Після очищення і сушіння настає час для сортування пуху. На спеціальних верстатах пухову суміш продувають потужним потоком повітря. Під впливом потоку найлегші пушинки злітають вгору, при цьому пір'я, сміття і невеликий пух осідають внизу. Під час процесу сортування триває отчистка пуху від пилу і пір'яного дрібного ворсу: пил може стати однією з причин виникнення алергічної реакції, а ворс істотно знижує теплоізоляційні властивості суміші і прагне проколоти лицьову і підкладкову тканину.

Далі починається формування пухово-пір'яних сумішей. Пух різної якості перемішується з певною кількістю дрібного пера в результаті чого виходить пухова суміш з конкретними технічними характеристиками. Після завершення цього етапу готові пухові суміші упаковуються в спеціальні мішки і відправляються виробникам одягу. Важливим нюансом є неплотная упаковка пуху в транспортувальний мішок, для запобігання сильного збивання пухової суміші під час перевезення.

На заводі виробник перетворює отриману пухову сировину в готові вироби у вигляді курток, пухових светрів і спальників. Але у покупця виникає питання яка з пошитих моделей пуховок буде тепліше? Для того що б компетентно відповісти на нього потрібно розібратися що таке Fill Power.

 

Яка пухова суміш тепліша або що таке Fill Power?

Основним показником, який визначає термоізоляційні властивості пухово-перової суміші, є Fill Power.

Fill Power (F. P.) – міжнародно визнана одиниця виміру якості пухово-пір'яний суміші, яка визначає її здатність відновлюватися в своєму обсязі після стискання. Вимірюється в кубічних дюймах / унцію (in3 / oz). Чим більший обсяг здатна заповнити пухова суміш, тим більша кількість повітря вона може в собі втримати. Відповідно, чим вище у пуху показник Fill Power – тим краще його термоізоляційні властивості, при аналогічному вазі в порівнянні з іншими пуховими сумішами.

Визначення показника Fill Power являє собою досить банальну процедуру. У спеціальну колбу розміщується контрольне кількість досліджуваного пуху – одна унція (28,35 грам) в американському тесті IDFB або 30 грам за європейським тесту EN 12131. В залежності від тесту колба має діаметр відповідно 241,3 мм (IDFB) і 284 мм (EN 12131). Після цього на пухову суміш поміщається контрольний вантаж (IDFB – 68,3 грама, EN 12131 – 94,25 грама). Через контрольні кілька хвилин вантаж знімається і заміряється обсяг який заповнить собою пухова суміш. а результатами замірів обсягу пухової суміші присвоюється числовий показник Fill Power. Потрібно відзначити, що при тестуванні того ж пуху за європейським і американським стандартам, американський тест вкаже Fill Power приблизно на 50 пунктів більший, ніж європейський. З цієї причини деякі виробники на своїх виробах вказують показник Fill Power за результатами двох тестів.

При вимірі Fill Power не має значення пух якої птиці використовується в тесті. Тобто, качиний пух з F.P. 700 за своїми ізоляційним здібностями не буде гірше гусячого пуху з аналогічним F.P. Аналогічне порівняння можна провести з пухом гаг і гусей. Але потрібно врахувати, що для качиного пуху F.P. 700 є мало не максимальним показником при мінімальному відсотку вмісту пера в суміші, в той час як гагачий пух потрібно буквально «псувати» спеціальним додаванням в суміш, щоб отримати аналогічний F.P., в чому немає ніякого практичного сенсу.

Відповідно при використанні в одному і тому ж виробі однакової кількості пуху з різним Fill Power, більш теплим буде той виріб, в якому F.P. буде більше. Для прикладу порівняємо два спальні мішки від австралійської фірми Sea To Summit.

  Назва Fill Power Вага утеплювача, гм. Температура комфорту, ºС
Sea To Summit Spark SpIII 850+ 430 -8
Sea To Summit Treeline TlI 600+ 400 -3

 

При практично однаковій кількості утеплювача, спальний мішок Sea To Summit Spark III на 5 градусів тепліше моделі Sea To Summit Treeline Tll.

Високий показник Fill Power досягається шляхом відбору найбільших пушинок і мінімізації присутності пера в суміші, з чого можна зробити логічний висновок, що чим менше пера в суміші – тим вона тепліше. Це дуже кропіткий процес через що вартість пуху з максимальними показниками Fill Power істотно перевищує свої більш «скромні» аналоги.

На сьогоднішній день можна виділити наступну градацію пуху за показником Fill Power:

  • 550-600 Fill Power – є найпростішим пухом, що потрапляє в категорію якісних пухових сумішей. Має найнижчі теплоізоляційні властивості і відносно велику вагу. Найчастіше використовується в міських куртках і пальто, а також в бюджетних моделях туристичних пуховок і спальних мішків. Мінімальне процентне співвідношення пуху-пера в суміші становить 75%/25%.

Warmpeace Swan JacketWarmpeace Nordvik Jacket

  • 650-750 Fill Power – найпоширеніший вид пухової суміші. Застосовується в більшості туристичних і альпіністських пуховок і спальників. Свого роду можна визнати оптимальним варіантом в співвідношенні «ціна/якість». Мінімальне процентне співвідношення пуху-пера в даній суміші становить 80% / 20%.

Marmot Guides Down HoodyMarmot Wm's Guides Down Hoody

  • 800-875 Fill Power – високоякісний пух, застосовуваний у виробництві експедиційних пухових курток, комбінезонів і спальних мішків. Також найчастіше використовується в топових лінійках професійної альпіністської екіпіровки, коли необхідно отримати від виробу максимальну термоізоляцію при збереженні мінімальної ваги. Мінімальна процентне співвідношення пуху-пера в даній суміші становить 90% / 10%.

Black Diamond Vision Down ParkaMarmot Warmcube 8000M Suit

  • 900 Fill Power і вище – сама високоякісна суміш, доступна на сьогоднішній день. Застосовується в лімітованих лінійках елітної альпіністської екіпіровки. Вартість таких виробів істотно перевищує подібні моделі з більш бюджетного пуху через обмежену кількість доступної сировини і складності його отримання. Мінімальне процентне співвідношення пуху-пера в даній суміші становить 90%/10%.

Rab Zero G JacketCrux Women’s Halo jacket

Важливо відзначить, що у багатьох складається хибна думка, що тонкий пуховий светр з високоякісною пуховою сумішшю з 900 F.P. може повноцінно замінити товсту пуховку з пухом 750 F.P. Незважаючи на описані вище переваги, в великому прошарку більш простої пухової суміші все одно буде утримуватися більша кількість повітря, ніж тонкий прошарок високоякісного пуху, відповідно виріб з великою кількістю пуху буде тепліше. Тому при підборі звертайте увагу на кількість утеплювача в виробі (на жаль, далеко не всі виробники вказують цю інформацію).

 

Пух і волога

Більшості з нас добре відома здатність пуху вбирати в себе вологу. У цьому є певний плюс, у вигляді здатності пуху вбирати вологу, що виділяється нашим тілом, що сприяє ефективній терморегуляції і запобігає перегріванню тіла.

Але при накопиченні великої кількості вологи пушинки починають злипатися між собою і збиватися в грудки, що призводить до втрати теплоізоляційних властивостей пухової суміші. Саме ця причина призвела на початку 90-х до бурхливого розвитку і популяризації всіляких синтетичних утеплювачів, які були істотно дешевше і продовжували зберігати тепло навіть в намоклому стані.

Однак в середині 2000х були знайдені спеціальні гідрофобні сполуки, обробка якими суттєво знижувала гідрофільні властивості пуху. За результатами досліджень пухова суміш з гідрофобною обробкою в троє довше не вбирає в себе вологу ніж аналогічна суміш без обробки.

Завдяки цьому винаходу пух швидко повернув раніше втрачені позиції на Outdoor-ринку. Зазвичай виробник наносить спеціальне маркування, що позначає обробку пуху гідрофобним компонентом.

Також потрібно відзначити, що гідрофільні властивості пуху сильно перебільшені. Сучасні матеріали і технології пошиття дозволяють звести до мінімуму ризик прямого контакту пухової суміші з рідиною. Крім, звичайно, умов, коли пушок або спальний мішок безпосередньо занурюються в воду – в поході це цілком можливо, особливо при переході гірської річки в брід, тому рекомендується упаковувати пухові речі в спеціальні герметичні мішки, які захистять їх від води.

 

Турбота про птахів

Найякісніший пух виходить з рослих птахів ще за їхнього життя під час сезонної линьки. Але більшість птахофабрик, особливо в Китаї, в першу чергу заточені на виробництво м'яса і відповідно найчастіше птиці забиваються в досить ранньому віці. Тому при виробництві пух обдирається з живих птахів до забою по кілька разів, не чекаючи їх природної линьки.

Звичайно це призвело до виникнення цілого ряду стандартів, що регулюють гуманне ставлення до птахів під час виробництва пуху. Крім етичного моменту ці стандарти мають і економічний сенс - при дотриманні цих норм більше шансів, що гусак або качка досягнуто більшого віку і відповідно якість отриманого від них пуху буде вище.

Найпоширенішим стандартом по гуманному ставленню до птахів є американський стандарт RDS (Responsible Down Standard). Появившийся в 2014 році за участю організацій Textile Exchange і Control Union і в кооперації з фірмою The North Face, цей стандарт передбачає жорсткий аудит процесу виробництва пухової сировини і з метою запобігання негуманного поводження з птахами. Сьогодні більшість не тільки американських, а й європейських виробників використовують пух в своїх виробах, які пройшли саме цю стандартизацію.

Також в контексті цієї теми варто відзначити американську компанію-виробника пуху Allied, продукцію якого використовують у виробництві такі компанії, як Black Diamond, Sierra Designs, Kelty і т. д. Крім суворої відповідності стандарту RDS, ця компанія розробила спеціальну програму, що дозволяє споживачеві відстежувати походження пуху в виробі по QR-коду на бирці або за кодом на ресурсі http://trackmydown.com.

 

Переваги та недоліки пуху

В кінці статті ми хочемо ще раз коротко зазначити основні переваги та недоліки пухових утеплювачів.

Плюси:

  • Пух є найкращим утеплювачем в співвідношенні вага / термоізоляція - не дивлячись на всі зусилля жоден утеплювач з синтетики, створений людиною так і не зміг скласти рівносильну конкуренцію пуху в цьому аспекті.
  • Пух може сильно стискатися і після цього знову заповнювати собою пухові пакти. Завдяки цій властивості пухові куртки і спальні мішки займають істотно менше місця в рюкзаку туриста.
  • Пуховий утеплювач істотно довше зберігає свої теплоізоляційні властивості в порівнянні з синтетичними аналогами. При відповідному догляді і в залежності від якості пухової суміші виріб з пуху буде зберігати свої термоізоляційні властивості протягом 5-15 років, в той час як, наприклад, спальник з синтетичним утеплювачем втратить частину своїх теплоізоляційних властивостей вже через кілька сезонів.
  • Пух є екологічно чистим продуктом, що не забруднюють природу, на відміну синтетичних утеплювачів, які по суті є продуктами нафтопереробки.

Мінуси:

  • Незважаючи на великий прогрес в боротьбі з гідрофільними властивостями, пух все також схильний вбирати вологу. Це вимагає дбайливого поводження з ним. У поході по можливості вам варто регулярно просушувати пухомістське спорядження.
  • Пух схильний до міграції. Безумовно, чим вище якість пуху, менша кількість дрібного пера і ворсу в суміші – тим менше пуху виявиться на одязі під пуховиком. Але навіть в самій якісної суміші ця проблема не вирішена на 100%.
  • Пух істотно дорожче в порівнянні з синтетичними утеплювачами. Це обумовлено складністю виробництва пуху і контролем його якості.

Не дивлячись на всі переваги пуху синтетичні утеплювачі не варто повністю списувати з рахунків. Про їх переваги та недоліки ми поговоримо в наступних статтях.

Сподіваємося викладена нами інформація виявиться корисною для вас під час підбору теплого одягу, будь то міське пальто або експедиційна пуховка для альпінізму.

 

Дякуємо за увагу! І нехай будуть ваші куртки легкими і теплими!