Зміст:

  1. Страхувальні системи
  2. Мотузка
  3. Захист для мотузки
  4. Карабіни
  5. Cпусковий пристрій
  6. Затискачі для підйому по мотузці
  7. Педаль для ручного затискача
  8. Затискач для страхувальної мотузки
  9. Каска
  10. Самостраховка
  11. Спорядження для організації страхувальної станції
  12. Сидушка
  13. Епілог

 

У пошуках нової роботи і великих заробітків багато хто звертають свою увагу на роботи, пов'язані з використанням техніки промислового альпінізму (не всім же бути просунутими IT-шниками). Якщо ви ніколи не займалися альпінізмом, гірським туризмом, скелелазінням або спелеологією – у вас явно будуть відсутні необхідні знання та технічні навички для заняття даним небезпечним ділом. У такій ситуації ми настійно рекомендуємо вам пройти навчання в спеціалізовані центри. В крайньому випадку, довірте своє навчання старшим, досвідченішим, колегам по роботі (якщо звичайно такі є).

Наступним етапом у вступі в нову професію є придбання необхідного спорядження. Приступаючи до підбору, ви виявите величезний вибір найрізноманітніших карабінів, затискачів, мотузок, спускових пристроїв і т. д. Далеко не все спорядження буде підходити під ваші цілі. Ми підготували стандартний на наш погляд набір спорядження для промальпа. Почнемо з страхувальних систем.

 

Страхувальні системи

Страхувальна система є основним базовим елементом екіпіровки промислового альпініста, що запобігає падінню і забезпечує комфорт людини під час виконання робіт. Про страхувальних системах ми вже писали в окремій статті. Для промислового альпінізму страхувальні системи повинні мати ширші пояс і ножні лямки з м'якими, товстими пом'якшувачами, що забезпечують комфорт людина під час тривалого перебування в підвішеному становищі. На відміну від легких страхувальних бесідок для скелелазіння і спортивного альпінізму, системи для промальпа повинні мати кілька точок страховки і позиціонування для більш комфортного розміщення на об'єкті виконання робіт.

Ми рекомендуємо використовувати повні страхувальні системи для промислового альпінізму – така система запобігає перевертанню людини в низ головою під час зриву і завдяки більшій кількості точок страховки дозволяє більш зручно розподілити спусковий пристрій, затискачі для підйому по мотузці і страхувальний затиск. Випускаються моделі зі знімними плечовими лямками, що дозволяють використовувати тільки нижню альтанку.

У нашому магазині представлений широкий вибір страхувальних систем починаючи від бюджетних моделей вітчизняних виробників First Ascent (F. A.) і Travel Extreme, і закінчуючи кращими зразками зарубіжних виробників – чеської фірми Singing Rock і найавторитетнішого виробника спорядження для промислового альпінізму – французької компанії Petzl.

F.A. URBAN +Singing Rock Expert 3D StandartPetzl Avao Bod

Зверніть увагу! На поясах страхувальних систем торгових марок Singing Rock і Petzl передбачені спеціальні роз'єми для приєднання допоміжних пластикових карабінів Singing Rock Porter і Petzl Caritool. Завдяки розривному навантаженню близько 5 кілограм, на таких карабіни зручно кріпити робочий інструмент, типу перфоратора, шуруповерти та т. д. без ризику їх «втрати».

Singing Rock PorterPetzl Caritool

 

Мотузка

Мотузка представляє з себе «робочу конячку», що переносить на собі основне навантаження під час виконання робіт. У промисловому альпінізмі використовуються статичні, найчастіше поліамідні, мотузки діаметром 9-12 мм і розривним навантаженням мінімуму 22 kN (2200 кілограми). Якщо вас бентежить такий високий показник, то врахуйте, що будь-який вузол, зав'язаний на мотузці знижує її навантаження на розрив, плюс – додайте до цього, що в разі серйозного зриву, людина здійснить істотно більше навантаження на мотузку, ніж власна вага. З цієї причини і рекомендується використовувати мотузки з таким мінімальним розривним навантаженням.

Під час виконання робіт за допомогою техніки промислового альпінізму використовуються дві мотузки:

  • «Робоча» або основна – мотузка по якій здійснюється спуск і підйом під час виконання робіт.
  • Страхувальна – мотузка, що запобігає падінню альпініста в разі обриву основної мотузки.

ВАЖЛИВО!!! Використання одинарної мотузки є грубим порушенням правил техніки безпеки, що несе за собою самі «неприємні» наслідки.

Стандартною довжиною мотузки на одну людину є 100 метрів – висота еталонного 9 поверхового будинку коливається в межах 35-45 метрів. З урахуванням вузлів у вас залишаться дві мотузки потрібної довжини, які дістають до самого низу. Для більш високих будівель необхідні відповідно довші бухти мотузки.

З урахуванням агресивної експлуатації, зривів і старіння полімерів, використовуваних при виробництві, рекомендується міняти мотузку раз на рік, в залежності від частоти використання. Доброю практикою є ведення журналу обліку використання мотузки, з відзначенням всіх випадків зриву і використання окремого чохла-сумки для мотузки, що запобігає контакт з гострими виступами решти спорядження, що здатні травмувати мотузку.\

У нашому магазині представлена більш доступна і менш комфортна в використання статична мотузка від вітчизняного виробника Spas-Kani («Київська») і більш якісна, довговічна, зручна в використання, але, відповідно дорожча мотузка від чеської фірми Tendon.

Spas-Kani Tendon Static 10.0 STD

 

Захист для мотузки

Для запобігання перетирання мотузки об гострі виступи необхідно використовувати спеціальні захисні протектори. І якщо на даху будівлі для цих цілей можна використовувати (хоча і не дуже зручно) шматки відрізаного шланга для поливу, то для захисту від перетирання об гострі виступи балконів, кутів будівель, металоконструкцій і т. д. вам знадобляться знімні протектори, які можна одягнути по середині мотузки.

Singing Rock Rope Protector

 

Карабіни

Карабіни використовуються для кріплення до страхувальної системі мотузкових затискачів і спускових/страхувальних пристроїв. Більш детальну інформацію про карабіни ви можете дізнатися в цій статті.

Для занять промальпом рекомендується використовувати муфтовані сталеві карабіни овальної форми з розривним навантаженням 22 kN. Карабіни з дюралюмінієвих сплавів не поступаються за міцністю своїм сталевим «побратимам», але є менш довговічними в порівнянні з ними. Їх головною перевагою є мала вага, але так як для нас це не має великого значення, залишимо це спорядження для скелелазів і рухаємося далі.

Карабіни можуть мати як гвинтову, так і автоматичну муфту (найчастіше тритактову). У обох видів є свої переваги і недоліки:

  • Гвинтова муфта дешевше і простіше у використанні, але за нею потрібно стежити, так як вона може розкручуватися в результаті вібраційного навантаження.
  • Тритактова автоматична муфта практично повністю виключає випадкове розкриття, але вона вимагає певної вправності в поводженні з собою і більше схильна до заклинювання через попадання всередину механізму піску, бруду, фарби, розчину, мастики і т. д. Крім того карабіни з такою муфтою істотно дорожче.

Плюсом для карабіна є використання технології KeyLock, що запобігає зачепленню карабіна за мотузку, затискачі, страхувальні пристрої та інші елементи під час пристібання.

Крім основних карабінів вам знадобиться кілька простіших допоміжних сервісних карабінів для кріплення робочого інструмента і підйому відер з фарбою, розчином і т. д.

Для промислового альпінізму ми рекомендуємо овальні тритонні сталеві карабіни від чеської фірми Singing Rock. Випускаються як з гвинтовою, так і з автоматичною муфтою. Також компанія пропонує сталеві п'ятитонні трапецієподібні карабіни.

Singing Rock Keylock Connector Screw 30kNSinging Rock D Steel Lock Screw Gate 50kN

 

Cпусковий пристрій

У промисловому альпінізмі використовуються як найпростіші класичні спускові пристрої типу вісімки, решітки або пелюстка, так і найдосконаліші сучасні самоблокувальні страхувальні пристрої на зразок Petzl I'D.

Якщо ви зробили свій вибір на користь класичних вісімок, рекомендуємо вибирати моделі, виконані зі сталі, для більшого терміну служби, і з наявністю «рогів» для позиціонування, що дозволяють зафіксуватися на мотузці в потрібному місці на стіні об'єкта.

Вісімка з рогами

Самоблокуючих спускових пристроїв випускається велика кількість. Одним з найпопулярніших спускових пристроїв, особливо серед промальперов, що вийшли з спелеології, є стопери-дисантери. Якщо ви зупинили свій вибір на пристрої даного виду, будьте дуже уважні з заправленими в нього мотузки – багато новачків часто припускаються помилки, заправляючи мотузку в пристрій «догори ногами». Для запобігання таких помилок на стопери наноситься кілька маркувань, що зображують правильне використання.

First Ascent HultSinging Rock Indy EvoPetzl Stop

Як вже зазначалося вище найдосконалішим спусків пристроєм можна визнати Petzl I'D – спусковий пристрій з системою «анти-паник», що фіксується на мотузці під час спуску при сильному натисканні на рукоятку. Система AUTO-LOCK дозволяє зафіксуватися в потрібному місці без додаткових маніпуляцій з пристроєм – переводимо рукоятку в нижнє положення і мотузка автоматично блокується в пристрої. Головним недоліком даного виробу є ціна, але погодьтеся, що такий пристрій не може коштувати дешево.

Petzl I'D

Важливо! Серед багатьох промальперів має велику популярність використання під час робіт самоблокувального пристрою Petzl Gri Gri. Цей пристрій цілком безпечний для застосування в промальпі, але все-таки виробником він розроблений для страховки скелелазів з використанням більш м'яких динамічних мотузок. При використання більш жорстких статичних мотузок, особливо вітчизняного виробництва, даний спусковий пристрій набагато швидше виробатується. Як альтернативою Petzl Gri Gri рекомендуємо розглянути спускові пристрої Singing Rock Sir і Petzl Rig – і зручніше і довговічніше в умовах промислового альпінізму.

Singing Rock SirPetzl Rig

 

Затискачі для підйому по мотузці

Підйом по мотузці здійснюється за допомогою двох затискачів, одним з яких неодмінно є ручний зажим – Жумар. Практично у будь-якого виробника альпіністського спорядження як вітчизняного, так і зарубіжного в каталозі буде представлений затискач даного виду.

First Ascent RopewalkerSinging Rock LiftPetzl Ascention Black Diamond INDEX Ascender

Можна виділити три комбінації пристроїв для підйому по мотузці:

  1. Комбінація з двох ручних затискачів. У такій схемі вам потрібні жумари під праву і ліву руку для зручності у використанні.

  1. Комбінація ручного («Жумар») і грудного («Кроль») затискачів. Дуже популярна серед спелеологів. У деяких страхувальних системах, типу Petzl Astro Bod Fast, грудний затиск «Кроль» йде вже в комплекті.

  1. Комбінація ручного затискача і самоблокуючого спускового пристрою. Під час підйому необхідно витягати мотузку з спускового пристрою. Не зовсім зручно використовувати в даній схемі стоппер-дисантер.

          

Однозначної думки яка схема підйому по мотузці краще немає. За великим рахунком це питання особистих вподобань. В ідеалі перед вчиненням вибору випробувати всі три види комбінацій.

 

Педаль для ручного затискача

Для використання жумара вам знадобиться спеціальна педаль під ногу. Ви можете придбати вже готові педалі з регулюванням довжини, або ж зробити її самі з мотузки, стропи або репшнура. Для приєднання педалі до жумари рекомендується використовувати карабін-рапід трикутної або овальної форми діаметром 5-6 міліметрів.

 

Затискач для страхувальної мотузки

Безумовно в ідеалі використовувати страхувальний затискач типу Petzl ASAP, що самостійно пересувається за вами вгору і вниз по страхувальній мотузці і спрацьовує тільки в разі зриву. Як і Petzl I'D, його можна назвати найдосконалішим пристроєм в своїй категорії.

Petzl Asap

Але даний пристрій далеко не по кишені багатьом промисловим альпіністам. В якості альтернативи можуть використовуватися для підстрахування бескулачкові затискачі, що спрацьовують за допомогою перегину мотузки. Такі затискачі будуть самостійно підніматися вгору по мотузці, але при спуску їх потрібно буде протягувати в слід за собою. Класичними моделями таких затискачів є «краплі», наприклад, First Ascent Golem і Singing Rock BB Back Up, або «шанти», від однойменного пристрою Petzl Shunt.

First Ascent GolemSinging Rock BB Back UpPetzl Shunt

Важливо!! Поширеною помилкою є використання в якості страхувального затискача ручних затискачів типу «Жумар». Це є грубим порушенням техніки безпеки – в разі зриву є високий ризик пошкодження страхувальної мотузки кулачком жумара, починаючи від зняття обплетення і закінчуючи пошкодженням сердечника і розривом мотузки. Крім того, ручний зажим не розрахований на такі навантаження і може просто розлетітися в результаті зриву.

 

Каска

Наполегливо ігнорований елемент спорядження багатьма промисловими альпіністами в нашій країні. Крім неодноразово згаданої техніки безпеки (прям як МОЗ з курінням), враховуйте, що в разі обриву робочої мотузці, цілком ймовірно ви полетите маятником на страхувальнії мотузці і на вашому шляху можуть зустрітися балкони, кондиціонери, супутникові тарілки, дерева і т. д. В результаті зростає ризик отримання черепно-мозкової травми, що само по собі вкрай неприємно, а в умовах перебування на висоті, це може привести до самих фатальних наслідків.

Крім описаної вище ситуації завжди зберігається ризик, що ваш «спритний» підсобник може випадково упустити на вас зверху робочий інструмент, банку з фарбою або відро з розчином. Тому все-таки варто не нехтувати своїми життям і здоров'ям і використовувати каску.

Як вказувалося в нашій статті-огляді по альпіністським каскам, для промальпу рекомендується використовувати спеціалізовані каски з міцного ABS пластику, типу Petzl Vertex або Singing Rock Plasma Work, або ж вибрати спортивну альпіністської каску основна частина якої виконана з того ж матеріалу, наприклад, Black Diamond Half Dome.

Petzl Vertex VentSinging Rock Plasma WorkBlack Diamond Half Dome

 

Самостраховка

Використовується для приєднання до системи ручного та страхувального затискачів. Також необхідна при перестибанні. Рекомендується використовувати самостраховку у вигляді вусів різної довжини. Як і у випадку з педаллю для жумара, ви можете придбати готову самостраховку зі стропи або ж зробити її самі з шматка основноі мотузки. Але будьте уважні – якщо вуса виявляться занадто довгими може статися ситуація, коли ви зависнете на затискачі і не зможете до нього дотягнутися.

Petzl Spelegyca

Для використання страхувальних затискачів типу Petzl ASAP необхідно придбати спеціальну самостраховку з амортизатором ривка.

Важливо!! У комплекті з багатьма самостраховками йдуть спеціальні гумові фіксатори («Стрінги») для карабіна. Будьте дуже уважні при їх використанні – бували випадки, коли карабін просмикувався тільки в фіксатор, не потрапляючи в страхувальну петлю. Відповідно при зриві карабін від'єднатися від самостраховки і вона не виконає свою функцію.

 

Спорядження для організації страхувальної станції

Для організації страховки не даху будівлі вам може знадобиться саме різне спорядження. У деяких ситуаціях ви можете організувати страховку за рахунок приєднання до предметів що не викликають сумнівів у своїй надійності – наприклад бетонна конструкція ліфтової шахти. Але можливі ситуації, коли вам доведеться використовувати анкерні крюки. У будь-якій ситуації при організації страхувальної станції варто мати при собі кілька петель різної довжини зі стропи і такелажну пластину для більш зручного розвішування.

ПетліТакелажні пластини

 

Сидушка

Найчастіше представляє із себе саморобну нехитру конструкцію з дошки і шматка мотузки. Для тих же хто шукає більш просунутий варіант чеська фірма Singing Rock і французька Petzl випускають комфортні і зручні у використанні сидушки для промислового альпінізму.

Singing Rock FranklinPetzl Podium

 

Епілог

Викладена нами інформація в основному має більше рекомендаційний характер – які саме види спорядження більш зручні для ваших цілей вирішуєте тільки ви.

В кінці ми підготували на наш погляд стандартний чек-лист спорядження для промислового альпінізму.

Список спорядження для промислового альпінізму

 

Користуйтесь тільки якісним спорядженням!

Бажаємо вам багато нових, цікавих, «грошових» об'єктів і чекаємо вас в гості в Дніпрі на Олександра Поля 89!