Основною сполучною ланкою при організації страховки під час альпіністських сходжень, гірських походів, занять скелелазінням, спелеологією і при виконання висотно-монтажних робіт є карабін.

Свою назву карабін отримав на честь гачка з клямкою для гвинтівки на ремінці-бандольере, що дозволяє звільнити руки і використовувати короткоствольну і холодну зброю. Перший патент на випуск карабінів, як знімної сполучної ланки в ланцюзі був виданий в США в 1868 році.

Сьогодні на полицях магазинів альпіністського спорядження представлена величезна кількість карабінів різної форми і конструкції. У цій статті ми підготували короткий огляд основних різновидів альпіністських карабінів.

 

Содержание:

  1. Матеріали, використовувані при виробництві карабінів.
  2. Основні конструкції карабінів.
  3. Основні форми карабінів.
  4. Рекомендації по використанню карабінів.

 

Матеріали, використовувані при виробництві карабінів

На сьогоднішній день можна виділити три основні матеріали при виробництві карабінів: сталь, дюралюмінієвий сплав і пластик.

  1. Сталь. Карабіни зі сталі мають найвищу міцність і зносостійкість. Головним недоліком таких карабінів є відносно велика вага. Саме з цих причин основними споживачами даного продукту є промислові альпіністи, в той час як на альпіністах-спортсменах у великих горах побачити сталеві карабіни можна вкрай рідко. Часто такі карабіни можна побачити в якості стаціонарних точок страховки в мотузкових парках, скелелазних тренажерах і страхувальних станціях на мультіпітчевих маршрутах. З стали виробляються монтажні та «пожежні» карабіни.

Сталеві карабині

  1. Дюралюмінієвий сплав. Карабіни з дюралюмінієвого сплаву відрізняються істотно меншою вагою в порівнянні зі сталевими карабінами при цьому зберігаючи високі показники міцності. Є основним вибором для всіх кому важлива вага – альпіністи, гірські туристи, скелелази і спелеологи – всі віддають перевагу легкосплавніим дюралюмінієвим карабінам. Коли на вашій страхувальній системі висить мінімум з десяток різних карабінів кожен грам починає мати значення. Особливо «цінними» ці грами стають, коли вам припадає платити за надмірну вагу вашого багажу під час авіаперельоту в гори. Головним недоліком дюралюмінієвих карабінів є їх більш низька зносостійкість в порівняння зі сталевими. Такі карабіни швидше стираються об мотузку, особливо якщо використовуються в комбінації зі страхувальним/спусковим пристроєм. Також в результаті ударів і падінь в дюралюмінії можуть утворюватися мікротріщини.

Дюралюмінієві карабіни

  1. Пластик. З пластика випускаються сувенірні та допоміжні карабіни. Допоміжний карабін (типу Black Diamond Ice Clipper) являє собою великий пластиковий карабін з дротяної клямкою і гумовим ремінцем або пластикової скобою для фіксації карабіна на поясі страхувальної системи. У спортивному альпінізмі застосовується для прикріплення льодоруба або льодових інструментів. У промисловому альпінізмі такі карабіни використовуються для кріплення робочого інструмента — перфоратори, електропили і т. д. Такі карабіни розраховані на навантаження не більше 50 кілограм. У багатьох сучасних страхувальних системах передбачені спеціальні пази для кріплення таких карабінів. Призначення сувенірних карабінів можна визначити банально з назви: основне їхнє призначення — це брелок або кріплення для кружки на похідному рюкзаку. Не призначені для скелелазіння!

Пластикові карабіни

За радянських часів було налагоджено виробництво карабінів з титану. Такі карабіни мали ще меншу вагу в порівнянні з дюралюмінієвими і сталевими карабінами. Основним недоліком титану є низька теплопровідність і висока сприйнятливість до перепадів температур. Тому карабін, сильно розігрітий в результаті тертя мотузки при зіткненні з льодом або снігом міг цілком успішно лопнути. Крім того, такі карабіни мають досить високу вартість і складний технологічний процес виробництва. З цих причин вже більш 20 років титанові карабіни практично ніким не випускаються. І сьогодні ви швидше за все можете побачити титанові карабіни в куточках-музеях альпіністських та гірських клубів.

 

Основні конструкції карабінів

Всі карабіни, що випускаються сьогодні можна розділити на дві основні великі категорії: муфтованного і немуфтованние.

Муфтовані карабіни

Класичний карабін з гвинтовою муфтою. Найпростіша, надійна і недорога конструкція муфтованного карабінів. Муфта закручується пальцями по різьбі. На де яких карабінах (зокрема французької компанії Petzl) наноситься спеціальнае кольорове маркування, що повідомляє альпіністові про те, що карабін або не замуфтован або почав розкручуватися. Головним недоліком є можливе розкручування карабіна під впливом вібраційних навантажень.

Карабін з гвинтовою муфтою

Карабін з двухтактовою автоматичною муфтою. Являє собою байонетну засувку, що передбачає два такти. Перший: повертаєте пальцями муфту за годинниковою стрілкою. Другий: відтягуєте засувку стискаючи пальці і таким чином відкриваєте карабін. При розчепленні пальців засувка за рахунок пружини повертається на місце, і муфта автоматично закриває карабін. Дуже зручні для тих ситуацій, коли потрібно часто встьогувати і вистьогувати карабін – припустимо для вусів самостраховки або для використання зі страхувальним/спусковим пристроєм. Але пам'ятайте – використання таких карабінів вимагає великої уважності та акуратності. Мотузка, випадково зачепившись за таку муфту може легко прокрутити її і прі не великому натисканні на муфту, припустимо об виступ рельєфу карабін може розкритися.

Карабіни з автоматичною муфтою

Карабін з трёхтактовой автоматичною муфтою. Більш безпечна версія автоматичної байонетної муфти. По мимо описаних вище двох тактів додався третій – перед початком повороту муфту потрібно потягнути вгору. Така конструкція істотно знижує можливість випадкового розкриття. Але така конструкція вимагає більшої вправності в поводженні з такими карабінами. Великі карабіни з такою муфтою важко відкрити однією рукою – потрібно злегка натиснути верхній обід карабіна об себе або стіну. Не дуже вдалий вибір для висотного і зимового альпінізму –здійснювати такі маніпуляції з муфтою в товстих рукавицях вкрай незручно.

Карабіни з автоматичною муфтою

Карабіни з двох або трьохтактовою муфтою можна використовувати практично в будь-яких умовах. Але завжди потрібно враховувати, що такі муфти вкрай негативно ставляться до піску, бруду і пилу і через них карабін може заклинити в будь-який момент в будь-якому положенні. Крім того, на холоді у карабіна з такою муфтою заклинити на багато більше шансів.

Карабін з автоматичною пружинною муфтою для маршрутів Via Ferrata. Являє собою автоматичну двухтактову муфту. Все дуже просто: відтягаємо муфту в низ і тягнемо засувку на себе – карабін відкрився. Головним недоліком такої «швидкої» муфти є висока ймовірність випадкового розкриття. Крім маршрутів Via Ferrata такі карабіни часто використовуються на змаганнях з техніки гірського туризму і мотузкових парках. Випускається багатьма виробниками, зокрема ми можемо запропонувати вам карабін Singing Rock Via Ferrata.

Singing Rock Via Ferrata

Карабіни з магнітною муфтою від Black Diamond. Остання розробка від американської компанії Black Diamond – в верх засувки вбудовані два магніти з бічними точками для розблокування, а в носик карабіна вставлена ​​сталева планка. Натискаєте бічні кнопки і тягнете засувки на себе – карабін відкритий. Як тільки ви відпускаєте засувку пружина повертає карабін в початкове положення і магніти намертво з'єднуються зі сталевою пластиною. У такій конструкції ймовірність випадкового розкриття муфти зведена до мінімуму. Плюс до всього вирішується проблема з піском, пилом або брудом. Єдиним недоліком є ​​те, що все-таки це карабіни для занять скелелазінням в теплих умовах. Розкрити таку муфту в товстих рукавичках, що буде потрібно в умовах льодолазіння та альпінізму, буде вкрай незручно.

Black Diamond Magnetron

На ринку альпіністського спорядження можна зустріти ще багато різних модифікацій муфтованного карабінів. Французька компанія Petzl випускає карабіни з автоматичною муфтою з додатковою кнопкою-фіксатором. У багатьох виробників можна зустріти муфтованbq карабіни з вбудованим блок-роликом – відмінна штука для тролеїв і стаціонарних точок на штучних скалодромах.

«Пожежники»/монтажні карабіни. Відрізняються значним розміром і подвійним блокуванням розкриття. Оптимальний для робіт на металоконструкціях, зі сталевим тросом і при рятувальних роботах. За рахунок великого розміру може пропускати вузли на мотузці. Відкривається однією рукою.

Монтажні карабіни

Рапіди. Карабін з гвинтовою муфтою у вигляді шестикутника без засувки. Має дуже високу міцність і навантаження на розрив. Муфту можна закрутити або рукою, або гайковим ключем. Випускається часто зі сталі в різних діаметрах і формах: овал, трикутник, квадрат, груша, дельта і трапеція. Найчастіше використовуються в якості стаціонарних точок кріплення. Багато хто використовує овальний або трикутний рапід діаметром 5-6 міліметрів для приєднання педалі до жумари.

Рапіди

Немуфтовані (відтяжечні) карабіни

В основному даний вид карабіна використовується для комплектування відтяжок. Виняток становлять немуфтовані карабіни овальної форми (наприклад, Black Diamond Oval Keylock), в основному використовуються для кріплення альпіністських драбинок під час проходження складних альпіністських маршрутів за допомогою техніки ШТО.

Black Diamond Oval Keylock

Решта відтяжечних карабінів відрізняються формою і матеріалом засувки.

Засувка буває прямою і гнутою. Пряма – для встьогування в шлямбурние гак, гнута – для більш комфортного прощолкування мотузки.

Засувка з дюралюмінієвої скоби. Класична конструкція з високою зносостійкістю. Має відносно більшу вагу. В основному зараз випускаються з технологією KeyLock.

Карабін гнутою клямкоюКарабіни з прямою засувкою

KeyLock – технологія, яка прибрала гачок на носику карабіна. Замість неї вставлена спеціальна планка, яка запобігає зачепленню карабіна за шлямбурние гаки, стропу, дріт закладки або мотузку. Була випущена в середині 2000х італійцями з компанії Kong. На сьогоднішній день левова частка випускаємих карабінів (в тому числі муфтованих) виробляється з технологією KeyLock.

Карабін з KeyLock та з гачком

Засувка з дроту. Мають меншому вагою, але при цьому зберігають надійність – зверніть увагу, що розривне навантаження таких карабінів таке ж, як і у карабінів з алюмінієвої скобою. Крім того, великим плюсом є той факт, що такі карабіни менше схильні до обмерзання в холодних умовах і у таких карабінів менша ймовірність розкриття при ударі. З недоліків – найчастіше носик карабіна виконаний у вигляді гачка. Над вирішенням цієї проблеми працюють багато виробників. Зокрема, варто відзначити технологію HoodWire від американського бренду Black Diamond.

Black Diamond HoodWireBlack Diamond LiveWire

Black Diamond HoodWire – вдає із себе невелику захисну скобу поверх гачка, що запобігає зачепленню карабіна за гаки, стропи, мотузку і т. д.


 

 

Основні форми карабінів

Можна виділити три основні форми карабіна: трапеції (D-образні), груші і овали.

Трапецієподібні карабіни. Така форма розподіляє навантаження уздовж основної, вертикальної, осі, завдяки чому збільшується міцність, при цьому не змінюється вага. Випускається в різних розмірах. Універсальні по застосуванню. Багато виробників з метою зменшення ваги випускають карабіни з Н-образного профілю. Будьте обережні – дуже тонкий профіль карабіна може чинити негативний вплив на мотузку.

Трапецієподібні карабіни

Овальні карабіни. Завдяки овальної форми мотузка, пристрої, блок-ролики і т. д. будуть розміщуватися по середині карабіна. В основному використовуються в комбінації з блок-роликами і спеціалізованими пристроями (типу Petzl ASAP). Як вказувалося вище – немуфтовані карабіни овальної форми застосовуються в альпінізмі для використання техніки ШТО.

Овальні карабіни

Грушоподібні карабіни. Відрізняються великим розкриттям засувки. Найчастіше використовуються в комбінації зі спусковим/страхувальним пристроєм. Так само рекомендований для використання з вузлом UIAA. Через велику кількості взаємодії з мотузкою, такі карабіни випускаються з товстого круглого профілю.

 Грушоподібні карабіни

 

Рекомендації по використанню карабінів

  • В якості стаціонарного страхувального карабіну або основного карабіна на станції використовуйте тільки муфтовані карабіни
  • Слідкуйте за закриттям муфти. Розривне навантаження карабіна з відкритою муфтою знижується більш ніж в два рази (інформацію про показники розривного навантаження ви можете подивитися на самому карабін)
  • Ні в якому разі навантаження не повинна йти на засувку
  • Карабін повинен або висіти, або прилягати до рівної поверхні – будь-який гострий виступ скелі або кут будинку, що потрапляють на карабін можуть привести до непоправних наслідків
  • Багато в чому строгих правил по точному визначенню для чого який карабін використовувати немає. Які карабіни ви б не вибрали – з гвинтовою або автоматичною муфтою – завжди залишайтеся максимально уважні в роботі з ними
  • Перед початком роботи з карабінами уважно огляньте їх на наявність тріщин, іржі або потертостей. Перевірте стан засувки і муфти
  • Деякі виробники (наприклад, Black Diamond) випускають набори карабінів зі спеціальним кольоровим маркуванням для зручності використання із закладними елементами (закладки, френди)

 

Будьте завжди уважні і обережні в горах. Купуйте тільки якісне і сертифіковане спорядження. І бережіть себе і своїх близьких!