Зміст:

  1. Види мотузок
  2. Страховка
  3. Як дізнатися скільки років мотузці?
  4. Що ще впливає на термін придатності мотузки?

Мотузка - це одна з найважливіших частин екіпіровки скелелазів і альпіністів. Жоден виїзд на скелі не відбувається без неї, адже техніка безпеки перш за все. Лише у виїздах до боулдерінгових каменів ви не маєте потребу в ній, але там інший вид страховки, який ми розглянемо пізніше.
 
Види мотузок

Існує два види мотузки: статична та динамічна.

Статична мотузка використовується для фіксованого навішування. Скелелази провішують її лише для верхньої страховки, тому що вона має незначний ступінь подовження. Така мотузка використовується насамперед для цілей спелеології, бо має обмежену еластичність і не призначена для амортизації великих динамічних навантажень.

Динамічна мотузка - повна протилежність. Вона була створена для амортизації динамічних ударів. Цей вид найбільш поширений саме серед скелелазів для страховки при вільному лазінні, бо вона має необхідні якості для надійного затримання падіння з максимальним фактором зриву.

Словник альпініста

Фактор зриву (англ. Fall factor, досл - «фактор падіння») - геометричний показник, що характеризує відносне навантаження на систему страховки альпініста при зриві. Визначається як відношення висоти падіння до довжини мотузки, що використана для зупинки падіння. В альпінізмі і скелелазінні може приймати значення від 0 до 2. При страховці ковзаючим карабіном за вертикальні опори (віа-феррата) може бути більше 2.


Страховка

Велика частина відповідальності за ваше життя лежить на плечах вашого напарника, проте ви теж повинні бути уважними. Адже якщо ви довірили своє життя спеціальному спорядженню, то слід стежити за його станом і терміном придатності. Сьогодні ми розберемося, як перевіряти і контролювати термін придатності скелелазної (динамічної) мотузки.
Так, виявляється, що мотузка має конкретний термін придатності, тому купувати нову потрібно з постійною періодичністю залежно від регулярності використання. А тепер все по-порядку.
 

Починаємо з того, що максимальний термін придатності мотузки - 10 років, і це не з моменту її купування, а з моменту випуску. (Деякі компанії говорять про 15 років з моменту виробництва.) Отже, добре поміркуйте, коли купуєте мотузку, яка вже років з п’ять зберігається на складах. Також термін придатності мотузки вказують в технічному паспорті виробу. Ознайомтесь із ним!
Так, наприклад, один із найпопулярніших брендів мотузки Tendon наводить такі фактори використання. За умови дотримання основних інструкцій з використання динамічних мотузок, її термін придатності такий:
-    Інтенсивне, тобто щоденне використання (спортивне скелелазіння, гіди-альпіністи, штучні скеледроми) - менше одного року.
-    Регулярне використання у вихідні дні (цілий рік) - 1-2 роки.
-    Регулярне використання у вихідні дні (сезонно) - 2-3 роки.
-    Нерегулярне використання (на відпочинку, раз на місяць) - 3-5 років.
-    Разове використання - 5-7 років.
-    Невикористовувана мотузка - 10 (15) років максимум!


Як дізнатися, скільки років саме вашій мотузці?

А тепер найцікавіше: як дізнатися, скільки років саме вашій мотузці. Розглянемо найпопулярніші бренди - Tendon, Beal і Singing rock.
Усередині кожної з мотузок цих виробників міститься ідентифікаційна стрічка, або маркована нитка, за якою можна визначити рік виготовлення мотузки. Це саме те, що нам потрібно. Щоб дістатися до інформації, доведеться розпустити близько 20 см мотузки і за кольором нитки визначити календарний рік виробництва. У кожного виробника цей колір щорічно змінюється.

Tendon 

2009 - синій / жовтий
2010 - зелений / жовтий
2011 - чорний / жовтий
2012 - червоний / синій
2013 - червоний / зелений
2014 - червоний / чорний
2015 - зелений
2016 - синій
2017 - жовтий
2018 - чорний
2019 - червоний / жовтий
2020 - синій / жовтий

Період повторення кольору контрольних волокон - 11 років.

Beal

2010 - чорний
2011 - коричневий
2012 - червоний
2013 - помаранчевий
2014 - жовтий
2015 - зелений
2016 - блакитний
2017 - фіолетовий
2018 - сірий
2019 - малиновий
2020 - чорний

Період повторення кольору контрольних волокон - 10 років.

Singing rock

2009 - синій / жовтий
2010 - зелений / жовтий
2011 - чорний / жовтий
2012 - червоний / синій
2013 - червоний / зелений;
2014 - червоний / чорний;
2015 - зелений;
2016 - синій;
2017 - жовтий;
2018 - чорний;
2019 - червоний / жовтий;
2020 - синій / жовтий;

Маркувальна стрічка такого ж кольору, як і у бренда  Tendon. Період повторення кольору теж - 11 років.

Що ще впливає на термін придатності мотузки

Вся ця інформація саме про термін придатності терміну дії мотузки. Але є ще ряд факторів, у зв'язку з якими слід придбати нову мотузку.

У яких випадках не можна використовувати мотузку:

  • після ривків з великим фактором,
  • після пошкодження її гострими гранями,
  • після впливу хімічних реагентів.
Порада: Звертайте увагу на стан плетіння і серцевини. Адже всі ці фактори впливають на стан і придатність мотузки для використання.

 

Також досвідчені скелелази приділяють значну увагу зберіганню та транспортуванні мотузки:

  • Ніколи не залишайте мотузку під сонячними променями і біля джерел тепла (радіаторів, кондиціонерів тощо).
  • Не допускайте контакту з хімічними речовинами, адже тоді пошкодження можуть бути не помітні для людського ока.
  • Брудну мотузку слід прати вручну в теплій воді, яка не перебільшує 30°, сушити в теплому місце (без сонця та радіаторів). За необхідності дезінфекції обробити слабким (1%) розчином перманганата калія (марганцовки). 

Тож будьте уважні, адже ваша безпека не тільки залежить від вашого напарника, але і від вашого спорядження, за яким потрібен постійний контроль.