Зміст:

#Бюджетні дощовики 

#Туристичне пончо 

#Мембранні куртки та штани 

#Захист вмісту рюкзака 

#Взуття та бахіли 

#Захист для гаджетів 

#Парасолька 

#Висновки

Захист від дощу в умовах походу – це важлива складова підготовки до будь-якої пригоди. Адже незалежно від того, куди ви зібрались – в гори, на сплав або просто на прогулянку в ліс, погода може внести суттєві корективи у ваші плани. Замість мальовничих пейзажів буде туман, а замість яскравого сонця – проливний дощ. Погодьтесь, приємного в цьому замало. 

Але якщо підготуватись до пригоди наперед, то можна прогулятись під дощем та не змокнути. Головне – правильно підібрати спорядження. 

Саме про захист від дощу й буде наша стаття, ми розкажемо які є варіанти, щоб захистити себе, свої речі в рюкзаку і навіть як уберегти телефон та інші гаджети від вологи в умовах походу. 

Бюджетні дощовики 

Бюджетний поліетиленовий дощовик можна купити практично на кожному кроці. Такі варіанти обирають туристи-новачки й ті, хто віддає перевагу максимально бюджетному туризму. 

Основне своє завдання дощовик виконує – забезпечує захист від дощу. Він досить довгий, щоб захистити корпус та ноги від дощу, але при цьому рюкзак доводиться закривати окремо. 

У використанні таких дощовиків можна виділити свої плюси: 

  • Доступність, купити такий дощовик можна практично в будь-якому магазині або на ринку. 

  • Його не шкода. Якщо він зачепиться за гілку або порветься, його завжди можна замінити аналогічним для наступного походу. 

Але мінусів таки більше: 

  • Швидко рветься, часто такі дощовики виявляються одноразовими, й для кожного наступного походу доводиться купувати новий.

  • Займає багато місця. В еру ультралегких походів та компактного спорядження такий захист від дощу – це як “відгомін минулого”.  

  • Парить. Для літнього походу, коли на вулиці плюсова температура, але йде дощ це може бути серйозною проблемою – закриваючись від вологи зовні можна спітніти всередині. 

  • Не захищає рюкзак від дощу. А якщо врахувати, що сухі речі знаходяться всередині рюкзака, то це суттєвий мінус. 

  • При сильному вітрі холодне повітря задуває в рукава. 

  • Це не екологічно. Лише задумайтесь, скільки таких дощовиків щомісячно потрапляє на смітник та забруднює нашу планету?

Туристичне пончо 

Альтернатива поліетиленовій накидці – це технологічне туристичне пончо від дощу. Сьогодні у багатьох виробників є пончо на будь-який смак – довгі та короткі, яскраві та стримані, широкі й більш приталені. Також можна купити пончо чоловіче та жіноче, а останнім часом виробники розробили навіть пончо для дітей. 

Також виробники пропонують два окремі варіанти по крою: 

  • Дощовик-пончо, яке накриває від дощу тільки туриста, наприклад, Tatonka Poncho 2 або Sea to Summit Poncho 15D. Для більшого комфорту такі моделі мають декілька кнопок для кращої фіксації. 

  • Пончо для туриста та його рюкзака, такі як Tatonka Cape Man або Sea to Summit UltraSil 15D Tarp Poncho. У них передбачений спеціальний об’ємний відсік, щоб можна було накрити й туристичний рюкзак. Таким чином ви та ваше спорядження будете повністю вкриті від дощу. 

 

Переваги туристичних пончо: 

  • Надійний захист від дощу. Для їх виробництва використовують технологічні матеріали, які витримують довготривалі дощі. 

  • Компактність. Більшість моделей можна запакувати до розміру півлітрової пляшки. А найкомпактніші будуть займати об’єм трохи більший ніж яблуко, наприклад, Poncho 15D Sea to Summit. 

  • Мала вага. Найлегші моделі важать від 145 г (Sea to Summit Poncho 15D). Вага буде варіюватися в залежності від розміру, виробника та конфігурації пончо. 

  • Вентилювання. Крій кожної моделі враховує можливість вентиляції., адже щільна тканина не пропускає повітря. Але широкі рукави, вільний крій низу та горловина, що регулюється, дають можливість повітрю циркулювати. Купити пончо для літа та пригод в теплу пору буде чудовою ідеєю, якщо ви полюбляєте гуляти під дощем. 

Крім цього туристичне пончо – це мега універсальна річ. Виробники турбуються про ваш комфорт за будь-яких умов, тому деякі моделі можна використовувати як:

  • Плащ для міста, такі варіанти мають яскравий стильний вигляд та кишені;

  • Тент від сонця та легкого дощу, для цього вони оснащені спеціальними точками кріплення до трекінгових палиць;

  • Підлога для намету. Тут варто обирати моделі з найміцніших матеріалів, наприклад, військовий дощовик зможе витримати найсуворіші умови використання. 

Мембранні куртки та штани 

Але не завжди пончо підходить для походу. Якщо ваш маршрут пролягає лісом, то залишається ймовірність, що пончо буде чіплятись за гілки, а якщо по хребту – то сильний вітер може здувати його з вас. Також під час сильного дощу вода може стікати донизу на ноги й заливати через верх в черевики. 

В таких випадках краще зупинити свій вибір на мембранному одязі. Куртки та штани з мембранної тканини надійно захищають від дощу та вітру, при цьому дають можливість пару та надлишку тепла виходити назовні. Про технології та суть роботи мембранного одягу радимо почитати в нашій статті

Мембранна куртка та штани підходять і для легких походів, і для суворих зимових умов, та для використання в міжсезоння в місті. Головне – вірно підібрати характеристики. 

Наприклад, для використання в місті можна зупинити свій вибір на базових мембранних куртках з межею вологостійкості/дихання в межах 10/10 тим мм. Це може бути серія Black Diamond Stormline Stretch Rain Shell або Marmot PreCip Eco, такі куртки захистять від дощу та вітру, а їх вартість не сильно “вдарить” по бюджету. за необхідності вони компактно складаються, займають мінімум місця в рюкзаку або сумці й завжди будуть під рукою. 

Якщо ж запланований похід в теплий період, то важливо, щоб ваша мембрана витримала сильний тривалий дощ й ефективно виводила тепло т авологу від тіла назовні. Для цього її показники мають варіюватися в межах 10-15/15 тис мм. Так вона надійно захистить від вологи й не буде створювати ефект бані всередині. Більш щільні мембрани для спекотного літа краще не використовувати. Через технології, що застосовуються, та мінімальну різницю між температурою зовні та всередині куртки буде відчуття що куртка “не працює”, хоча цей процес просто буде дуже повільним. 

Для більш серйозних погодних умов, сходжень та пригод в холодний період радимо купити мембранну куртку зі стійкістю до вологи з показниками 20/20 тис мм. Такі моделі не лише захистять від дощу, але й збережуть частину тепла в холодний період. Їх крій передбачає можливість використання утеплюючого шару, додаткової вентиляції, регулювання капюшону та манжетів. 

 

Після ходового дня в дощову погоду дайте мембрані просохнути. Якщо такої можливості немає, то хоча б струсіть вологу й заберіть її до намету. Мембранна тканина буде служити тривалий час при правильному догляді.  

Щоб самостійно розібратись яку мембранну куртку купити, можете прочитати нашу статтю про основні види мембран та не забувайте про правильний догляд за одягом після пригод. 

Захист вмісту рюкзака 

Крім індивідуального захисту від дощу важливо також захистити рюкзак та його вміст. Адже спати в промоклому спальнику – не найприємніше після проливного дощу, погодьтесь).

Більшість рюкзаків для туризму виробляються зі щільної тканини, яка може витримати незначний рівень опадів. Але якщо очікується серйозний дощ, треба використовувати рейнкавери. Захист від дощу для рюкзака йде в комплекті з рюкзаком, якщо ж його немає, можна купити рейнкавер на рюкзак окремо. 

Накидка має підходити по розміру для рюкзака. Перед тим, як купити рейнкавер співставте розміри, так ви будете впевнені, що він закриває весь рюкзак від вологи. Деколи можна взяти накидку дещо більше рекомендованого розміру. 

По краю накидки вшита резинка зі спеціальною утяжкою для регулювання.  

Окрім основної функції – захисту від дощу – рейнкавер дає можливість захистити рюкзак від потертостей та бруду під час трансферів. Тож в будь-якому випадку, він вам знадобиться. 

Зверніть увагу: В випадку сильного дощу, навіть коли на рюкзаку є рейнкавер, а ви одягнені в мембранний одяг, залишається ймовірність намокання вмісту рюкзака через лямки та спинку. Вода стікає по куртці, тим самим потрапляючи між рюкзаком та спиною. І якщо дощ затяжний, то є всі шанси, що ваш сухий одяг буде вологим як і спальний мішок. 

Можливо, ви бачили, як туристи старшого покоління пакують всі всередині рюкзака по великим пакетам? – “Щоб не промокало”. 

Сьогодні ж щоб зберегти вміст сухим, можна використовувати гермомішки – це сучасна багаторазова альтернатива. Вони міцні й надійні, завдяки чому ви будете впевнені, що вони не порвуться в невідповідний момент. 

На ринку представлені мішки від різних виробників, свою задачу вони будуть виконувати однаково, але при цьому гермомішки Sea to Summit відрізняються найменшою вагою. Більш детально з їх характеристиками можна ознайомитись в нашій статті

Хтось віддає перевагу пакуванню спорядження в невеликі вологозахищені мішечки. Для цього можна взяти легкі Ultra-Sil Nano Dry Sack від Sea to Summit. Завдяки використанню технологічних матеріалів вони не додадуть ваги до загального спорядження й надійно захистять від вологи. Також можна взяти гермомішки на основі мембранної тканини – eVac Dry Sack від Sea to Summit. Вони дещо щільніші, відповідно й важчі, але при цьому з такими мішками зручніше пакувати спорядження. Завдяки мембрані можна “вижати” все повітря з мішків та мінімізувати об’єм, що займає спорядження.

Ще один варіант захисту вмісту рюкзака – це вкладиш. Великий гермомішок виготовлений з тонкої тканини за формою ідеально підходить для туристичного рюкзака. він дає можливість захистити все спорядження без шкоди загальній вазі. 

Ultra-Sil Pack Liner от Sea to Summit – це гарний варіант захисту від намокання вмісту, його міцні тканини витримують навантаження й надійно захищають спорядження. Але будьте готові, що лямки вашого рюкзака та подушки на спинці все одно будуть вологими. 

Взуття та бахіли 

Якщо пончо та мембранний одяг захищають вас в верхній частині, то про такий момент як захист від дощу на ноги треба подбати окремо. Тут є два важливих пункти: 

  1. Непромокаюче взуття для дощової погоди. Це може бути взуття з мембранним покриттям, яке дозволяє йти декілька годин під проливним дощем без дискомфорту. Але тут є нюанси. Більшість таких мембран не розраховані на тривале використання. Також, з часом, після певного періоду використання мембранне покриття втрачає свої характеристики, тому ми рекомендуємо для продовження терміну служби використовувати  спеціальні засоби по догляду, які дозволяють скоротити зношування покриття. Також добре захищають від вологи черевики з цільного шматка шкіри, завдяки мінімальній кількості швів таке взуття не пропускає вологу тривалий час. Якщо ви ще не обрали черевики для походу, радимо прочитати статтю на цю тему в нашому блозі

  1. Туристичні бахіли. Як показує практика, вони потрібні не лише взимку, щоб захистити ноги від снігу. Коли ви одягнені в мембранні штани волога стікає по штанинах донизу до черевиків, й щоб уникнути затікання води в середину рекомендується використовувати непромокаючі бахіли. Також вони виправдають себе, коли будете йти по вологій траві або низькими кущами після дощу. Роса та дрібне сміття не будуть потрапляти до ваших черевиків. Бахіли купити варто кожному, хто любить пригоди й походи незалежно від пори року. 

Захист для гаджетів 

Яка б погода не була навколо, завжди хочеться це сфотографувати. Також багато хто використовує телефон як навігатор у поході. Але діставати телефон під дощем – не найкраща ідея, якщо ув ас немає гермочохла для смартфона. 

Сьогодні  виробники пропонують різні варіанти гермочохлів з різним ступенем захисту. Наприклад, водонепроникний чохол для телефону TPU Guide W/P Case for Smartphones  від компанії Sea to Summit має IPX8 тобто при зануренні його на глибину до 10 м протягом 1 години ваша техніка всередині не промокне. Така модель підійде для більшості смартфонів. Ультратонкий матеріал забезпечує Відмінну “чутливість” вашого екрана, тож питань з використанням тачскріна електроніки не виникне. Й ви зможете робити приголомшливі кадри навіть під час дощу й при цьому не турбуватись про те, як захистити телефон від дощу. 

Парасолька 

Якщо ж у вас запланована радіальна прогулянка або похід вихідного дня – візьміть з собою парасольку. Так-так, як би дивно це не прозвучало, але туристична парасоля чудово доповнить ваш комплект захисту від дощу. Сучасні похідні моделі мають максимально компактні розміри в складеному вигляді й займають мінімум місця. 

Модель від Sea to Summit Ultra-Sil Trekking Umbrella за своїми розмірами не перевищує чохол для сонцезахисних окулярів. Але якщо вас застане дощик, то ви завжди зможете сховатися під парасолею.

Але запам’ятайте, ніколи не використовуйте парасольку при сильному шквальному вітрі!!!

Висновки

І не забувайте, немає поганої погоди – є неправильно підібране спорядження. якщо ви ще не зробили свій вибір на користь технологічного захисту, приходьте до наших магазинів та обирайте те, що підійде саме вам.