Під час лазіння на скелях або штучному рельєфі пальці і долоні скелелаза починають покриватися потом і ускладнювати зчеплення з виступами і зачепами. І для вирішення цієї проблеми до нас на допомогу приходить магнезія.

Магнезія (MgCO3) – це відмінний засіб для підсушування рук на основі карбонату магнію у вигляді порошку або рідкої спиртової суміші.

Існує поширена думка, що крейда і магнезія це одне і теж саме. Але це не зовсім так. Хоча крейда теж дуже добре вбирає вологу, вона поступається магнезії, з тієї причини, що магнезія успішно вбирає шкірний жир і завдяки цьому істотно покращує тертя між пальцями і долонями скелелаза і зачепами або виступами рельєфу.

 

Зміст:

  1. Основні види магнезії.
    1. Переваги блокової магнезії 
    2. В чому плюси порошкової магнезії 
    3. Які особливості магнезії в кульках 
    4. Коли варто використовувати рідку магнезію

  2. Магнезія Black Diamond.
  3. Мішечки для магнезії.
  4. Підведемо підсумки.

 

Види магнезії
 

На сьогоднішній день можна виділити такі види скельолазної магнезії:
 

  • Блокова
  • Порошкова
  • В кульках
  • Рідка
     

Кожна з них має певні властивості та сфери використання.
 

Переваги блокової магнезії 
 

Цілісний шматок магнезії (брикет) найчастіше вагою 56 грам. У цьому випадку  треба самостійно подрібнити магнезії до потрібного вам стану і менша «запиленість» брикет виділяє менше пилу і при транспортуванні менше шансів, що ваші речі в рюкзаку будуть покриті тонким шаром магнезії.
 

+  Виділяє менше пилу
Перед використанням треба подрібнити самостійно

В чому плюси порошкової магнезії 
 

Фасована магнезія в подрібненій (сипучій) формі. Випускається як в чистому вигляді, так і з додатковими добавками для сушіння шкіри. Зручністю є те, що вона відразу готова до використання. Прямо з пакету її можно пересипати в мішечок та починати використовувати. Деякі виробники пропонують різні види помолу.


 

 

+ Повністю готова до використання
Може утворювати багато пилу. Не рекомендується у зачинених приміщеннях.

 

!!!Важливо!!! Недоліком такої магнезії є виділення великої кількості пилу під час її використання, що призводить до потрапляння магнезії в легені і в комбінації з великими фізичними навантаженнями це може призвести до негативних наслідків. З цих причин на скалодромах в погано провітрюваних приміщеннях рекомендується використання порошкової магнезії звести до мінімуму. На деяких скалодромах в торгово-розважальних центрах порошкова магнезія заборонена в принципі. У деяких людей магнезія викликає алергію.
 


Які особливості магнезії в кульках 
 

Для вирішення проблеми з пилом порошкову магнезію поміщають в кулю з пористої сітчастої тканини. Бувають одноразові і багаторазові. Для того, щоб помагнезіть руку досить просто стиснути кульку в долоні. Через сітчасту тканину на пальці потрапляє менше порошку. З одного боку, це добре (менше пилу), з іншого боку багато скелелази не люблять «кульки», тому що доводиться чаші магнезити руки.


 

+  Виділяє менше пилу
Треба частіше магнезитися

 

Коли варто використовувати рідку магнезію

 

Являє собою суміш з 20-30% магнезії і спирту (найчастіше етанолу). Наноситься на шкіру перед початком проходження маршруту (висихає протягом 30 секунд, утворюють рівномірний шар). На жаль, шару магнезії, що утворився,  вистачає не на дуже довго.

Виходячи з властивостей рідкої магнезії, вон ипідійде для таких видів скелалзіння:
 

  • Боулдерінг
  • Траси на швидкість
     

Так само може використовуватися на додаток до порошкової магнезії в лазінні і на труднощі. З недоліків варто також відзначити досить неприємний запах і агресивну дію на шкіру (у декого починає тріскатися).
 


 

+ Зручне використання та відстутність пилу
Швидко стирається та сушить шкіру.


Останнім часом рідка магнезія набула великої популярності серед дівчат для занять на пілоні.

Ще існує гелієва і безбарвна (еко) магнезія. Гелієва магнезія є більш концентрованою версією рідкої магнезії – довше тримається на шкірі, але при цьому несумісна з порошковою магнезією. Безбарвна магнезія практично не залишає слідів на рельєфі. При використання такої магнезії важливо не забувати після тренування ретельно вимивати руки - оболонка очей може бути дуже чутлива до неї.

Ці два види в Україні практично не поставляються.
 

 

 

Магнезія Black Diamond
 

Сьогодні на ринку представлено значну кількість випускаємої магнезії. Практично кожен виробник альпіністського спорядження вважає хорошим тоном мати у себе в каталозі магнезію власного виробництва. У цьому розділі ми хотіли б детальніше розповісти про продукцію одного з найіменитіших і шанованих брендів outdoor-індустрії американської компанії Black Diamond.

У колекції Black Diamond представлені три лінійки магнезії:

White Gold класична магнезія без будь-яких додаткових добавок. Випускається в брикеті, у вигляді порошку і також доступна рідка версія цієї магнезії.
 

Один з найсильніших скелелазів сучасності Алекс Хоннольд (Alex Honnold) протягом багатьох років користується магнезією Black Diamond White Gold – зокрема при проходженні соло на El Capitan за маршрутом «Freerider».
 


 

Pure Gold – унікальна пропозиція від Black Diamond. Являє собою маленьку упаковку (5-10 грам) чистого Upsalite.

Upsalite – розробка шведської компанії Uppsala (спеціалізується на нанотехнологіях), що представляє собою аморфну і високопористих форму карбонату магнію, яка може поглинати в 10 разів більше вологи, ніж звичайна магнезія.
 


 

Pure Gold має на увазі використання в комбінації зі звичайною магнезією (наприклад з тим же White Gold). Випускається в двох варіантах упаковки (по 5 і 10 грам), що б скелелаз сам зміг відрегулювати склад використовуваної суміші і отримав оптимальну для себе комбінацію.
 


 

Black Gold – якщо зовсім по простому описувати цей продукт, то це буде виглядати так:

White Gold + Pure Gold = Black Gold
 


 

Black Gold представляє собою суміш класичної магнезії, 10% в якій є Upsalite. Так само випускається рідка версія цієї магнезії.

 

Якщо ви відчуваєте, що вам не вистачає зчеплення при використанні звичайне магнезії, Black Diamond Black Gold створена спеціально для вас. Так само, завдяки Black Diamond Pure Gold, ви можете поліпшити властивості магнезії, до якої давно звикли.
 


 

Мішечки для магнезії
 

Для зберігання магнезії при транспортуванні і для використання під час проходження довгих скелелазні маршрутів використовують спеціальні мішечки. Конструктивно вони дуже схожі:

•    Посилений обід на вході в мішечок – для полегшення доступу пальців до магнезії
•    Флісова підкладка (або підкладка з довгим ворсом) – для утримання і рівномірного розподілу магнезії по руці
•    Гумовий шнурок з фастексом – для закриття мішечка і запобігання випадкового випадання магнезії
•    Петля під щітку. Щітка потрібна для очищення сильно замагнеженних зачіп
•    Поясний ремінь. Так само мішечок може бути повішена на карабін до страхувальної системі
 

В основному мішечки для магнезії можна розділити на два основних види: індивідуальні невеликі мішечки і мішки для боулдерінгу.
 

Маленькі/середні мішечки

 

Самий універсальний і популярний різновид магнезніц. Підходить для будь-яких видів скелелазіння будь то складність, боулдерінг або довгі мультіпітчі і альпіністські маршрути. При підборі зверніть увагу наскільки зручно рука проходить всередину мішка і наскільки легко і надійно він закривається.

Великі мішки для магнезії

 

Підходить для швидкості і боулдерінгу. Вміщує велику кількість магнезії. Не має на увазі, що з нею будуть лісти маршрут. Можна використовувати як одну на двох. Зазвичай має кілька кишень на блискавці для набору щіток та інших дрібниць.
 



 

Існують в якійсь мірі екзотичні для нашої країни магнезніци для deep water solo. Такий мішечок має на увазі можливість падіння скелелаза в воду. З цієї причини він робиться з водостійкого зовнішнього матеріалу і без флісової підкладки, яка сильно вбирає вологу, всередині мішка (що робить його не дуже практичним для занять звичайним скелелазінням).

Компанія Black Diamond випускає незвичайний мішок для магнезії Hot Forge Heated Chalk Bag. Мішок спеціально розроблений для альпінізму, скелелазіння в холодних умовах і для всіх скелелазів з сильно мерзнущуми руками. Зовні мішок утеплений 80 грамами синтетичного утеплювача Thinsulate, а всередині вшиті ергономічні нагрівальні елементи з літій-іонним акумулятором.
 


 

Сьогодні ринок пропонує широкий вибір мішечків для магнезії. І який з них краще і зручніше - вирішувати вам!

 

Підведемо підсумки
 

Неможливо дати однозначну відповідь яка магнезія найкраща. У кожного скелелаза є свої побажання і фізіологічні особливість і відповідь на це питання у всіх буде різна. Тому при підборі для себе магнезії, найкращим порадником в даному питанні для вас буде практика, практика і ще раз практика.
 

Але деякі загальні рекомендації і висновки ми зробити зможемо:
 

  1. Намагайтеся розумно витрачати магнезію. Не розсипати її. Менше пиліть. Під час лазіння боулдерінгу мішок з магнезією повинен залишатися в низу. Пам'ятайте про шкоду постійного вдихання магнезійового пилу. У деяких скалодромах використання порошкової магнезії (навіть в кульках) заборонено в принципі!
  2. Придбайте набір щіток. Хорошим тоном є залишити після себе маршрут на скелях в первозданному вигляді без слідів від магнезії. У деяких скелелазних районах заборонено використання класичної магнезії. Так само щітки вам точно знадобляться для боротьби з засаленими і замагнеженнимі зачепами як в залі, так і на скелях.
  3. Так як магнезія сильно сушить шкіру, рекомендується відразу після тренування не забувати мити руки. У деяких випадках варто вдатися до зволожуючого крему.