Поки одні любителі активного відпочинку тільки придивляються до гермомішків і потихеньку вводять їх в туристичний побут, більш просунуті користувачі без кінця знаходять цьому предмету все нове і нове застосування. Мішок, який не пропускає воду і повітря всередину, і, навпаки, не дає їм вийти назовні, та ще й випускається в різних розмірах і з різних по щільності матеріалів, дає аутдорщику величезний простір для фантазії. Все ще думаєте, що «герма» потрібна тільки для транспортування речей і захисту їх від води? Ми зібрали більше десятка лайфхаків, — від простих і практичних до креативних і навіть злегка абсурдних, — якими ви зможете користуватися на постійній основі або ж тримати на прикметі про всяк випадок.

Найкомпактніше відро

Гермомішок з ПВХ або дуже щільного нейлону запросто замінить вам складне відро. Зауважте, що місця він буде займати набагато менше, а в разі потреби в момент переключиться на своє основне призначення. У нього можна без проблем набрати води з струмка або зібрати гриби і ягоди. У разі незапланованої риболовлі гермотара цілком послужить в якості садка для риби. У ній же улов можна засолити. А під час походу по високогір'ю можна заощадити паливо для грілки, розтопивши сніг в темному гермомішку, підвішеному на сонці.

Переносна урна

Перше правило outdoor-клубу — не залишати після себе слідів. Все сміття з привалу потрібно забирати з собою і нести до найближчої урни, а це часто означає носити відходи з собою до закінчення походу. Питання не буде критичним, якщо використовувати замість звичайного пакету гермомішок. Він утримає і смердючі запахи, і огидну «рідину». Звичайний пакет для сміття, тим часом, теж не завадить — постеліть його всередину герми, щоб потім не довелося її довго відмивати.

Надійна ізоляція запахів

Раз вже торкнулися теми смердючих субстанцій, то відразу відзначимо ще один спосіб застосування. Гермомішок — ідеальний спосіб транспортування не тільки сміття, а й взагалі всього, що має різкий і/або неприємний запах. Це може бути як пальник, просочений запахами бензину і кіптяви, так і надміру ароматні продукти харчування. До речі, їжа з сильним запахом під час ночівлі в лісі може привабити тварин. Щоб зайвий раз не приманювати «гостей», складіть всю їжу в герметичний мішок, закрийте його і, для більшої надійності, підвісьте на мотузці.

Теоретично, в гермомішку можна хоч знамениті французькі сири або екзотичний тайський дуріан перевозити в салоні літака, і ніхто про це не здогадається! Тканина мішка майже не вбирає запахи, тому після подорожі ви легко випрете його звичайним милом.

Похідний кошик для вологих та брудних речей

Водонепроникні мішки використовують в першу чергу для того, щоб волога не потрапила всередину. Але і в зворотний бік це теж прекрасно працює. Помістивши в герму вологі речі, ви не будете ризикувати намочити решту багажу. А значить, її можна успішно використовувати, щоб переносити мокрий купальник і пляжний рушник. До речі, цей спосіб використовують не тільки під час відпочинку на морі або річці, але й для відвідування басейну. Змоклий під час дощу одяг теж зручно на деякий час покласти в гермоупаковку. Звичайно, довго носити мокрі речі не можна — за будь-якої зручної  можливості дістаньте і просушіть як одяг, так і сам мішок.

Герметичну сумку також зручно використовувати для транспортування будь-яких продуктів, які можуть протекти, наприклад, рідкого мила, напоїв, соковитих овочів і т.д .. Автомандрівники складають у великі гермобаули спорядження (для підводного полювання, дайвінгу, альпінізму), щоб захистити багажник від вологи та бруду.

Подушка, килимок та інший комфорт

Невеликий (приблизно на 15-20 літрів) тонкий мішок запросто замінить вам подушку. Якщо хочете трохи подрімати під час короткого привалу, просто наповніть герму повітрям і щільно закрийте — імпровізована подушка готова. Не забудьте тільки закріпити її, щоб вона випадково не полетіла. Зі звичайною надувною подушкою мороки буде куди більше, та й місця вона більше займає. Для повноцінного сну герма теж цілком підійде, але в цьому випадку радимо наповнити її (нещільно) м'якими речами, аби під ранок, коли частина повітря вийде, вам все ще було м'яко і комфортно (до речі, бонусом отримаєте нагрітий власним теплом одяг).

Водники також часто використовують «гермоподушку» у ролі м'яких сидушок. Та й в наземному поході таке рішення буде не зайвим (тільки беріть мішки з щільних, зносостійких матеріалів). Великі щільні герми також використовують під час ночівлі в наметі замість захисного килимка під надувний матрац.

Компактне і зручне зберігання

Можна безладно упакувати речі в один або кілька гермомішків з єдиною метою захистити їх від вологи, а можна паралельно навести лад в багажі та скласти його максимально компактно. Для цього вам знадобляться:

  1. Багато різнокольорових мішків-вкладок маленького і середнього розміру. Розсортуйте речі за типом і розмістіть їх по окремим мішкам. Той чи інший колір буде служити маркером, який значно полегшить вам пошук. Хочете ще простіше? Використовуйте мішки з прозорою вставкою-віконцем.

  2. Компресійні гермомішки. Сьогодні випускають упаковку з клапаном або мембраною, які дозволяють легко випустити все зайве повітря з наповненого і закритого мішка. Це значно полегшує компактне складання речей. Однак ви можете з будь-якого гермомішка зробити компресійний: для цього заповнений речами мішок поступово здавлюйте і в кінці щільно закрийте. Особливо актуальна ця порада для пакування спальників і пухового одягу. Але враховуйте, що в стислому вигляді речі можна транспортувати, але не зберігати довго!

Заміна рейнкаверу

Чохли-дощовики — річ, звичайно, чудова. В дрібний дощик більшого зазвичай і не треба. Але якщо ви потрапите в сильну зливу, звичайний рейнкавер може і не впоратися. Зате велика герма — запросто! Берете великий герметичний мішок на 70-90 літрів, ховаєте в нього рюкзак і отримуєте 99%-ий захист від дощу. А в мішок максимально великого об’єму, якщо є велике бажання і потреба, можна сховатися і самому. Жартуємо! Хоча ... не такою вже й божевільною здається ця ідея :).

Мобільний мийдодір

Ми розглянули більш-менш очевидні способи використання гермомішків і тепер настав час найкреативніших. Щоб ви не занудьгували, тримайте одне з найбільш несподіваних рішень: гермомішок у ролі пральної машинки! Може працювати в ручному режимі: просто наповніть герму водою і ополосніть в ній, що треба. Якщо налити воду, насипати пральний порошок, покласти брудні речі, закрити і активно потрясти, а потім повторити всі кроки з чистою водою (для полоскання), отримаєте напівавтоматичну машинку. Хочете автомат? І це можливо: зробіть все те ж саме, що і в попередньому варіанті, але замість того, щоб трусити мішок руками, закріпіть його мотузкою і киньте в річку — течія зробить всю роботу за вас!

Посудомийної машини з гермомішка, на жаль, не зробиш, але за відсутністі іншої тари він цілком може замінити тазик. Беріть для цього щільний невисокий мішок зі стійким дном.

Похідний душ

Одяг випрали, посуд помили, пора і про особисту гігієну подбати. Що, і тут можна застосувати герму? Аякже! Сьогодні виробники випускають гермомішки з насадкою для душа, які потрібно просто наповнити водою, підвісити на гілку і плескатися на свою втіху. Особливо кмітливі з цією метою пристосують навіть звичайний гермомешок. Або ж ви можете використовувати чорну герму для нагріву води для миття на сонці.

І ще одна замітка на тему гігієни. Маленькі гермомішки любителі походів активно використовують для захисту туалетного паперу від намокання. Облишмо жарти — спосіб корисний і на 100% робочий. Деякі виробники навіть випускають спеціальні гермочохли для туалетного паперу!

Охолоджуюча/зігріваюча грілка

Носити в непромокальному чохлі аптечку — ідея не нова. Але в непередбачених ситуаціях і сам гермомішок може стати «засобом першої допомоги». У разі отримання ударів і розтягнень його можна використовувати як охолоджуючу накладку. Для цього наберіть в щільний мішок сніг або холодну воду з гірської річки і прикладіть до травмованого місця. Точно так само можна використовувати герметичну тару замість грілки, тільки для цього налийте в неї гарячу воду. Важливо: і холодну, і гарячу «грілку» обов'язково оберніть тканиною, щоб не отримати опік.

Захист для рук і ніг

На вашому шляху зустрівся незапланований брід? Не поспішайте мочити ноги — пара міцних невеликих гермомішків в екстремальних випадках виконають роль бахіл, а чохли великого розміру навіть гумові чоботи замінять. Спосіб не самий зручний і безпечний, але в екстремальних ситуаціях може виручити. Те ж саме стосується і рукавиць: маленький гермомішок можна використовувати, наприклад, щоб не намочити травмовану руку.

Поплавок, буй і навіть рятувальний жилет

Ще одна ідея на випадок екстрених ситуацій — застосувати «непотоплювану властивість» гермомішків. Наповнений повітрям водонепроникний чохол добре тримається на воді, а тому його можна використовувати, щоб підстрахувати цінні речі під час сплавів. У разі нагальної потреби його можна навіть використовувати замість надувних нарукавників або рятувального жилета для людей, які погано плавають. А деякі ентузіасти з допомогою кількох надутих герм примудряються переправити через річку не тільки багаж, але і цілий велосипед! Але, повторюємо, способи ці аварійні, а не основні!

Наповнений повітрям гермомішок яскравого кольору виручить, якщо потрібно терміново спорудити сигнальний буй. З його допомогою можна позначити глибоке місце або сумку з напоями, яку ви поставили охолоджуватися в воду.

Заміна велобаулу та рюкзаку

Раптово намітився велопохід, а у вас немає велосумки? Візьміть стійку до стирання герму середнього розміру, складіть в неї весь скарб і закріпіть на багажнику або під сідлом стяжними ременями. Рішення перевірене і схвалене не одним велосипедистом! Така «гермовелосумка» майже не впливає на аеродинаміку, вміщує чимало речей, та ще й захищає їх від дощу і бруду!

Просторий гермомішок також може стати аварійною тимчасовою заміною рюкзаку. Особливо зручно з цією метою використовувати герморюкзак, оснащений лямками, але, при великому бажанні, імпровізований ранець можна спорудити з будь-якого мішка і мотузок. Але зважте на те, що такий спосіб підходить тільки для нетривалого транспортування речей — хороший похідний рюкзак з ортопедичною спинкою ніщо не замінить!

Якорі для намету і насос для матраца

Наостанок розповімо, як замінити гермомішком частину туристичного спорядження і трохи знизити вагу багажу. По-перше, за допомогою герми можна зробити якір для тенту і намету. У разі, коли за допомогою кілочків домогтися потрібної натяжки неможливо (наприклад, на піску), наповніть кілька міцних гермомішків піском, землею або снігом і використовуйте їх як якорі для фіксації відтягнень.

Бонус! Sea to Summit випускають гермомішки з вбудованою функцією насоса.

Як бачите, гермомішок — річ не просто потрібна, а суперпотрібна! І добре мати не одну і не дві герми, а цілу колекцію на будь-який випадок — як передбачуваний, так і не дуже. Купити їх не проблема — в магазині Shambala є величезний вибір. Вагу гермомішки, що дуже важливо, мають невелику, так що можна носити з собою, крім основних, парочку мішків «на припас». Втім, довго лежати без діла така корисна річ точно не буде.