«...Mій погляд впав на сильно провислі скати намету Єфімова і Лебедіхіна. Це
природно: зсередини полотнища заросли товстим шаром інею, сантиметрів в
шість-сім. Наш намет виглядав як раз "протиприродно" – на
внутрішній стороні його стінок ледь помітний легкий слід паморозі. Ми з Олегом
благословляємо цю "протиприродність", бо вона є наслідком витонченої
людської думки. Наш намет зшитий з нового матеріалу – гортекса.
Найдрібніші його пори пропускають молекули пара, але затримують молекули води,
які у багато разів більше. Таким чином, пар, утворений нашим
диханням, виходить назовні, а талий сніг або дощова вода стікає вниз.»

Володимир Шатаєв «Категорія труднощі» 1981 рік

Зміст:

  1. Заснування компанії W. L. Gore & Associates
  2. Винахід мембрани Gore-Tex
  3. Початок виробництва продукції з мембраною Gore-Tex
  4. 1990ті. Поява конкуренції
  5. Gore-Tex сьогодні. Огляд технологій
  6. Епілог

 

На великій кількості сучасного одягу і взуття, не тільки туристичного та альпіністського, можна зустріти бирку з наступним текстом: «Gore-Tex. Guaranteed to keep you dry». Ця етикетка символізує про те, що у виробі використовується мембрана Gore-Tex, що гарантує збереження сухості вашого тіла. За більш ніж 40-річну історію існування дана мембрана завоювала визнання у всьому світі і в якійсь мірі стала ім'ям прозивним.

У цій статті ми розповімо про довгий шлях розвитку мембрани Gore-Tex, розглянемо її різновиди, технології виробництва і відзначимо основні переваги в порівнянні з іншими мембранами.

 

Заснування компанії W. L. Gore & Associates

У 1938 році під час випробувань компанії DuPont був отриманий унікальний полімер – політетрафторетилен (PTFE). Також часто його називають перфторуглеродних смолою. Отримане з'єднання мало унікальні властивості – зв'язок углерода з фтором в полімері був настільки міцним, що ні кисень, ні ультрафіолетове випромінювання не мають достатню енергію що б зруйнувати його. Міцність цього зв'язку є джерелом хімічної інертності і стійкості до старіння – випробування показали, що політетрафторетилен здатний зберігати свої властивості протягом ста років перебування під відкритим повітрям. Політетрафторетилен не вступає в реакції з більшістю кислот і лугів. Він стійкий навіть до суміші азотної і соляної кислот. Витримує температури від -240 до +280 °С.

Не дивлячись на всі ці позитивні якості новий матеріал, який отримав запатентовану DuPont назву Teflon, не викликав особливого інтересу, а настала через рік Друга Світова Війна і зовсім засунула даний винахід на дальню полицю.

Цілком можливо так би все і залишалося, якби не інженер DuPont Уілберт Гор. Він першим розгледів всю привабливість і перспективи нового полімеру. У 1958 році він звільняється з DuPont і відкриває зі своєю дружиною Женеві виробництво в підвалі свого будинку в Ньюарку, штат Делавер. Новонароджена компанія отримала назву W. L. Gore & Associates.

У політетрафторетілені розподіл атома фтору навколо основного ланцюга вуглецевого полімеру врівноважує електронегативні і електропозитивні заряди, роблячи його неполярним. З цієї причини першим напрямком, на якому зосередило свою увагу подружжя Гор була розробка технологій з виробництва електричних кабелів з використанням PTFE. В результаті був винайдений стрічковий ізольований кабель MULTI-TET, надалі активно застосовуваний в аерокосмічній галузі та тільки зароджуємій комп'ютерній індустрії.

У 1960 році компанія отримує перше велике замовлення на 7,5 миль стрічкового ізольованого кабелю для міста Денвер. А в 1963 році син Уілберт, Боб Гор отримує перший для компанії патент на «багатожильну монтажну стрічку» MULTI-TET. Примітно, що Боб особисто запропонував цю ідею своєму батька, ще будучи студентом другого курсу коледжу.

Протягом усіх 60-х компанія продовжувала працювати над вдосконаленням кабелів і активно співпрацювала з NASA – зокрема кабелі від Gore використовувалися в космічному шатлі Апполон-11 під час першої висадки людини на Місяць.

 

Винахід мембрани Gore-Tex

Появою ж майбутньої мембрани світ зобов'язаний досить курйозний випадок. У 1969 році Боб Гор проводив експерименти по розтягуванню політетрафторетилену під впливом високих температур. Всі зусилля не увінчувалися успіхом – при першій же спробі повільного розтягування нагріті палички політетрафторетилену починали лопатися. Після чергового невдалого експерименту в відчаї Боб різко смикнув тефлонову паличку і на його подив замість того щоб зламатися вона розтяглася на весь розмах його рук.

Відкрита здатність політетрафторетилену розтягуватися на 800% від свого початкового розміру істотно розширила коло можливостей для використання даного полімеру. Зокрема, була реалізована ідея створення очисних фільтрів для труб заводів важкої промисловості. Для цього була розроблена спеціальна технологія, що розкачує політетрафторетилен в найтонше полотно, товщиною 0,01 міліметра. І ось тут-то і виявилося, що через фільтр з такого волокна вільно проходить пар при цьому під час дощу волога накопичується на його поверхні, не потрапляючи всередину труби.

Розбираючись з причинами отриманого результату було виявлено, що розкатаний в найтоншу плівку політетрафторетилен розривається на величезну кількість дрібних ниток, з'єднаних між собою волокнами-фибриллами. В результаті в волокні утворюється гігантська кількість пір – в 1 см2 міститься до 1,7 мільярда. Розмір цих пір виявився в 20000 разів менше краплі води і при цьому в 700 разів – більше молекули водяного пару.

Бобу Гору швидко прийшла ідея щодо впровадження нового матеріалу, який отримав назву розтягнутий PTFE (expanded PTFE або скорочено ePTFE), для виробництва непромокаємого одягу. Він отримує патент на виробництво мембранної тканини з розтягнутого тефлону і реєструє торгову марку Gore-Tex.

 

Початок виробництва продукції з мембраною Gore-Tex

Після завершення всіх формальностей з реєстрацією Боб відправляється з презентацією свого винаходу в офіс найбільших торгових марок, що займаються виробництвом і продажем туристичної екіпіровки – The North Face і Rei Co-op. Що б не возиться з габаритним презентаційним інвентарем і зробити презентацію більш «живою» і нестомлюючою, він придумав забавний трюк для демонстрації всіх переваг нового матеріалу – чашка гарячої кави щільно закривалася шматком розтягнутого політетрафторетилену. Пар, що виходить від гарячої кави вільно проходив крізь мембрану, при цьому при перевертанні рідина не виливалася з чашки. Цей «трюк з чашкою кави» використовується в компанії на презентаціях по сьогоднішній день.

Але новий інноваційний матеріал не був відразу по достоїнству оцінений топовими виробниками північноамериканського ринку outdoor-спорядження. Першими хто гідно оцінює новинку стає менш знаменита компанія Early Winters (сьогодні ця торгова марка носить назву Sahalie і до outdoor-індустрії має опосередковане відношення). Вони закуповують першу партію тканини з мембраною Gore-Tex і випускають перший в історії мембранний намет, що отримав назву Light Dimension. Результат перевершив всі очікування – буквально за кілька тижнів було продано 300 наметів.

Цілком ймовірно саме про цей намет йде мова в цитаті на початку статті з книги видатного альпініста Володимира Шатаєва «Категорія труднощі» – описане в книзі сходження радянських альпіністів на Мак-Кінлі відбувалося в 1977 році – на той час ще ніхто не випускав мембранні намети, крім Early Winters.

Вражені успіхом мембранного намету, розробники Early Winters приступають до розробки перших зразків одягу з Gore-Tex і в 1977 році світ побачив перші мембранні парку і анорак. Дані новинки мали такий же успіх, як і намет Light Dimension, і привернули увагу інших виробників туристичної та альпіністської екіпіровки. До початку 1980-х з Gore-Tex вже співпрацювали всі найбільші виробники американської outdoor-індустрії: MSR, Marmot, The North Face, Sierra West, Eddie Bauer і т. д. Почалася «золота доба» Gore-Tex.

Примітно, що перший одяг з мембраною Gore-Tex випускали без герметизації швів, в результаті чого через них починала просочуватися волога. Проблема була швидко вирішена в 1979 році за допомогою спеціально розробленого верстата і стрічки для проклейки швів Gore Seam Tape.

У 1980 році з'являється перша взуття та утеплені лижні рукавички з мембраною Gore-Tex в результаті чого ще більше розширилося коло компаній, які співпрацюють з Gore. На наступні 15 років в світі туристичній та альпіністської екіпіровки настала гегемонія Gore-Tex.

 

1990ті. Поява конкуренції

Все змінилося в середині 90-х, коли закінчився термін дії декількох патентів на виробництво мембранних тканин. Як гриби після дощу, на ринку почали з'являтися нові види мембран від різних виробників з характеристиками, близькими за своїми показниками до Gore-Tex.

Свого роду рубіконом можна назвати 1998 рік. Навряд чи якийсь рік ще зможе похвалитися такою кількістю нових технологій, що радикально змінили уявлення про туристичну та альпіністську екіпіровку на довгі роки вперед. Цього року світ побачив величезну кількість новинок, таких як колекція одягу Patagonia SoftShell (сьогодні подібна продукція є у будь-якого виробника), одна з найпопулярніших мембранних курток всієї індустрії Marmot PreCip Jacket і т. д. У тому ж році Gore випускає один зі своїх найпопулярніших продуктів – 2.5-шарову мембрану Gore-Tex Paclite (про різновиди конструкцій, принципи роботи мембран ви можете дізнатися більше в цій статті).

У 1999 році на ринок виходить головний конкурент Gore-Tex – компанія BHA Technologies починає випуск мембрани eVent.

Як уже згадувалося в нашій статті про види мембран, політетрафторетилен має низькі адгезійні властивості, через що пори мембрани швидко забивається жирами, солями і маслами, які виділяються разом з потом людини. У Gore-Tex вирішили цю проблему досить банально нанісши поверх розтягнутого микропористого політетрафторетилену шар гідрофільного поліуретану. В результаті істотно знизилася паропроникність мембрани і виросла її довговічність.

У компанії компанією BHA Technologies пішли іншим шляхом. При виробництві мембрани eVent з все того ж розкатаного політетрафторетилену, матеріал проходить спеціальну олеофобну обробку, відштовхуючу жири, масла, бруд і т. д. Завдяки цьому з'явилася можливість відмовитися від захисного гідрофільного покриття і залишити мембрану чисто поровой. Зберігаєма в таємниці за сімома печатками технологія олеофобниої обробки отримала назву Direct Venting.

У мембрани суттєво зросли показники паропроникності в порівнянні з Gore-Tex, звідки і з'явилася назва-абревіатура:

ePTFE + ventilation = eVent

Крім eVent сьогодні випускається велика кількість інших мембран – Dermizax, SympaTex, Gelanots і т. д. Але на відміну від Gore-Tex і eVent всі вони є гідрофільними. Головним недоліком таких мембран є те, що вони починають виводити пар з затримкою, створюючи при цьому ефект парової лазні, що робить їх малоефективними для використання під час високих навантажень в умовах різких перепадів температур. З цієї причини порівняння їх з мікропористими мембранами не зовсім коректно.

 

Gore-Tex сьогодні. Огляд технологій

На сьогоднішній день можна констатувати, що поява конкуренції надала вкрай позитивний вплив на Gore-Tex, спонукавши компанію до розвитку нових розробок і вдосконалення існуючих технологій. Розглянемо основні продукти, що випускаються Gore-Tex сьогодні.

Gore-Tex Pro Shell. Єдина повністю мікропориста мембрана без захисного гідрофільного шару в колекції Gore-Tex. В якійсь мірі її можна назвати відповіддю на продукцію eVent. Являє собою 3х-шарову конструкцію, що складається з щільного зносостійкого зовнішнього шару (щільність тканини повинна становити мінімум 40D), микропористого тефлонового ламінату в середині, і тонкої, але міцної нейлонової підкладкою Micro Grid Backer, стійкої до виникнення зачіп. Одяг з такою мембраною рекомендована для використання при заняттях висотним альпінізмом, гірським туризмом, фрірайдом (катанням на лижах і сноубордах по непідготовлених схилах). Водостійкість становить мінімум 28000 міліметрів водяного стовпа. Показник опору проходженню водяної пари (RET) – менше 6.

Gore-Tex Active Shell. Сама «дихаюча» мембрана в колекції Gore-Tex. Також представляє з себе 3х-шарову конструкцію, але в якості зовнішнього шару використовується більш тонка тканина (менше 40D), а шар захисного поліуретану буквально вкатанний в шар політетрафторетилену і по суті виконує роль клею. Куртки та штани з такою мембраною відрізняються високою паропроникністю (RET менше 3) і малою вагою (менше 450 грам). Але заради таких результатів довелося пожертвувати зносостійкість (в порівнянні з Pro Shell) і водонепроникністю (максимум 23000 міліметрів водяного стовпа). В основному ця мембрана використовується при пошитті одягу для бігу і велоспорту, хоча і зустрічаються моделі, які підходять для занять альпінізмом і скелелазінням.

Останньою новинкою в напрямку ультралегких, «сверхдишащіх» мембран є технологія Gore-Tex Active Shake Dry. Являє собою унікальну двошарову конструкцію без зовнішнього шару. Замість нього на мембрану наносять водовідштовхувальну полімерну плівку, а зсередини до неї приєднується гладка, легка підкладкова тканина, що максимально не перешкоджає проходженню пара крізь себе. Вироби з такою мембраною володіють надмалою вагою і високою паропроникністю. Природно, що в основному ця мембрана орієнтована на застосування під час високих аеробних навантажень. Про походи з важким рюкзаком в цьому контексті мова не йде.

Gore-Tex Products. В цей розділ потрапили всі мембрани, що не входять в лінійки Pro і Active Shell. Це можуть бути як міські або гірськолижні куртки з двошаровою мембраною (2L), так і тришарові туристичні куртки (3L). З усього розмаїття мембран, що входять в цей підвид, варто виділити 2,5-шарову мембрану Gore-Tex Paclite і нову розробку Gore-Tex C-Knit.

Gore-Tex Paclite. Одна з найуспішніших розробок Gore-Tex. До традиційних двох шарів з зовнішньої тканини і микропористого ламінату додалося полімерне покриття, що ефективно запобігає забрудненню мембрани жиром, маслами і т. д. Саме це покриття і отримало назву Paclite. У рекламному буклеті дана технологія описувалася так: «це покриття характерного темно-сірого кольору, буквально ненавидить жир». 2.5-шарова конструкція дозволила зменшити вагу виробу і була істотно дешевше у виробництві. В результаті у багатьох туристів в рюкзаках з'явилися легкі, компактні «гортексові» куртки, які відмінно захищали від дощу і коштували близько 200 $. Кілька років тому була випущена ще більш полегшена версія цієї мембрани, що отримала назву Gore-Tex Paclite Plus.

Gore-Tex C-Knit. По суті C-Knit це нова більш дихаюча підкладка для тришарових курток із серії Gore-Tex Active Shell і Gore-Tex Products. На 10% легше і на 15% краще «дихає» в порівнянні з іншими підкладковими матеріалами, застосовуваними в Gore-Tex. М'яка, приємна на дотик, що не зчіплюється з іншими тканинами, завдяки чому її зручно одягати поверх інших шарів одягу.

Компанія ніколи не стоїть на місці і прагне реалізувати свої технології в нових сферах діяльності. Досягнувши успіху зі створення водонепроникного одягу з високою паропроникністю для екстремальних погодних умов, що зустрічаються в альпінізмі, гірському туризмі та т. д., настала черга створення комфортного одягу для повсякденного носіння в міських умовах.

Першою на цьому шляху стала технологія Gore Thermium, що вийшла на ринок в 2016 році. Основний її метою було зламати стереотип, що Gore-Tex це тільки водонепроникний одяг. Gore Thermium представляє з себе комбінацію двошарової мембрани Gore-Tex (зовнішній шар + мікропористий ламінат) і шару утеплювача із захисною підкладкою. Утеплювач може бути, як синтетичним, так і натуральним (пух або шерсть). Дана технологія застосовується при пошитті гірськолижного та міського одягу, а також для туристичних утеплених штанів і курток, не призначених для екстремально холодних умов.

Наступним важливим кроком у розвитку бренду став запуск восени 2018 року нової лінійки мембран Gore-Tex Infinium, спеціально спроектованих для забезпечення максимального комфорту під час повсякденного носіння і дозволяють використовувати мембрану в звичайному міському одязі. Мембрани Infinium мають двошарову конструкцію без зовнішнього тканного шару і складаються з шару микропористого ламінату і захисної підкладкової тканини. Для поліпшення зносостійкість і водовідштовхувальних властивостей зовнішня частина покривається спеціальною полімерною плівкою. Свого роду 2.5-шарова мембрана на виворіт.

Gore-Tex Infinium поступатиметься по зносостійкості і водонепроникності туристичним штаням і курткам з мембраною типу Gore-Tex Pro Shell. Але за те ця мембрана матиме дуже високу паропроникність (RET від 3 до 6) і її можна застосовувати при пошитті звичайних штанів і курток, які не потребують щільних зовнішніх синтетичних матеріалів, як при пошитті туристичного та альпіністського одягу. Завдяки цьому набагато більшу кількість людей, не пов'язаних з outdoor-індустрією і світом гірських походів, зможуть скористатися всіма перевагами мембрани Gore-Tex.

Крім одягу в арсеналі Gore-Tex кілька технологій, що застосовуються при виробництві туристичного взуття:

  • Gore-Tex Extended Comfort – складається з легкої і міцної паропроникаючої тканини, до якої приєднана мембрана, щільного зовнішнього шару і дихаючої підкладкової тканини. В основному застосовується в бігових кросівках і велотуфлях.

  • Gore-Tex Performance Comfort – до перерахованих вище шарів додався ще один захисний підкладковий шар тканини для збільшення довговічності мембрани. Основна сфера застосування: взуття для альпінізму і гірського туризму.

  • Gore-Tex Insulated Comfort – на відміну від попередньої мембрани, в цій технології замість додаткової захисної підкладки додається шар утеплювача. Використовується у взутті для холодних умов, утеплених альпіністських черевиках і т. д.

В кінці коротко згадаємо про технології, які застосовуються при виробництві рукавичок. Випускаються три лінійки в основі яких лежить все той же сендвіч з микропористого ламінату, підкладкових і зовнішніх захисних тканин:

  • Gore-Tex Plus Warm – застосовується в рукавичках з великою кількістю утеплювача, спрямована на максимальне збереження тепла.

  • Gore-Tex Active – застосовується в утеплених рукавичках з метою досягнення максимальних дихаючих властивостей.

  • Gore-Tex Grip – найтонша конструкція, вживана в рукавичках, спрямованих на досягнення максимальної чутливості і свободи рухів пальців.

 

Епілог

Якщо в технічному плані ми можемо розглядати в якості конкурентів продукти інших виробників, то в фінансовому та маркетинговому плані це безумовно гегемон всієї індустрії.

На сьогоднішній день W. L. Gore & Associates представляє з себе компанію зі штатом в 10000 чоловік, яка входить в топ-30 кращих компаній-роботодавців у світі з річним доходом в 3,2 мільярда доларів.

Яскравими прикладами, що демонструють ступінь впливовості бренду Gore-Tex, служить історія двох компаній: британської фірми Rab і американської Mountain Hardwear.

В середині 2000х Mountain Hardwear купив патент на випуск мікропористої тефлоновоі мембрани у eVent. Випускаєма мембрана отримала назву DryQ після чого компанія оголосив про розрив усіх контрактів з Gore. Але не минуло й 10 років, як компанія оголосила в 2018 році про повернення лінійки одягу з мембраною Gore-Tex, зокрема свого бестселера – куртки Men's Exposure Gore-Tex Paclite Jacket, якій в тому році виконувалося 20 років з моменту випуску.

Ще більш яскравим прикладом є британська компанія Rab, яка протягом багатьох років залишалася найвідомішим виробником одягу з мембраною eVent. Але навіть цей казавшийся неприступним «бастіон» рухнув і восени 2019 року світ побачив першу колекцію одягу Rab з мембраною Gore-Tex.

На сьогоднішній день не залишилося жодного провідного виробника туристичної та альпіністської екіпіровки, що не випускає одяг з мембраною Gore-Tex, що само по собі є найкращим доказом високої якості та ефективності даної технології.

Ми раді представити вам широкий асортимент одягу з мембраною Gore-Tex від провідних світових виробників. Більш детально ви зможете з ним ознайомиться в нашому магазині в Дніпрі на Олександра Поля 89!

Дякуємо за увагу і до нових зустрічей!